Vzhled bývalých jatek určí architekti

25/1 2017

S vyhlášením architektonické soutěže na rekonstrukci historické budovy bývalých jatek souhlasili ostravští zastupitelé na svém zasedání 25. ledna. Město osloví vybrané architektonické kanceláře, do soutěže se mohou přihlásit i další zájemci. Primátor Tomáš Macura potvrdil, že město chce jatkám vrátit původní podobu a současně je uzpůsobit pro potřeby galerie.

Vzhled bývalých jatek určí architekti

Současný neutěšený stav budovy bývalých jatek. Foto: Lukáš Kaboň

Plánovaná rekonstrukce zachrání historickou budovu jatek, kterou město odkoupilo v listopadu loňského roku od společnosti Bauhaus společně s bývalým hobbymarketem za 80 milionů korun. Zároveň umožní její využití pro galerii PLATO Ostrava. „Našim cílem je vrátit jatkám co nejvíc jejich původní vizuální podobu a současně přizpůsobit objekt spolu s jeho okolím k využití pro kulturní účely, zejména pro oblast výtvarného umění. Oslovujeme proto naše i evropské architektonické kanceláře, které s podobnými projekty mají zkušenosti,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Město osloví v rámci takzvané vyzvané soutěže pět tuzemských a zahraničních architektonických kanceláří. Soutěže se mohu zúčastnit i další kanceláře a z jejich návrhů vybere porota dalších pět, takže v prvním kole se bude posuzovat celkem deset návrhů.

Porotci posoudí celkovou urbanisticko-architektonickou kvalitu řešení a začlenění návrhu do struktury místa, architektonickou kvalitu řešení a také nakládání s historickou materií. V soutěžním zadání je omezena realizační cena soutěžního návrhu částkou 150 milionů korun bez DPH. Vítěz bude znám v červnu letošního roku.