Pamětní deska Vladimíru Brázdovi

9/1 2015

Pamětní deska věnovaná Vladimíru Brázdovi (1920–2001), významné osobnosti českého divadla a dlouholetému šéfdirigentovi (1945–1988) ostravské operety, byla 8. ledna odhalena v ulici Na Desátém 23 v Moravské Ostravě, u domu, v němž umělec dlouhá léta bydlel. Slavnostního aktu se zúčastnil náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Pamětní deska Vladimíru Brázdovi

Slavnostní akt odhalení pamětní desky. Foto: B. Krzyžanek

„Realizace pamětní desky Vladimíru Brázdovi je součástí volného projektu Inspirativní paměť města, kterým Národní divadlo moravskoslezské (NDM) iniciuje připomínání osobností zásadně spojených s historií NDM, které výrazně pomohly k formování kulturního a společenského života Ostravy,“ uvedl ředitel NDM Jiří Nekvasil. Deska je dílem výtvarníka Vladimíra Kotka.

Vladimír Brázda, rodák z Klopotovic u Brna, který by letos oslavil pětadevadesáté narozeniny, byl také plodným autorem. Pamětníci a milovníci divadla budou znát jeho nejhranější operetu Ztřeštěné námluvy (1950) s písňovými texty Jaroslava Seiferta, operetu Vysněná (1946) s písňovými texty Josefa Kainara nebo oblíbený pořad ostravského televizního studia Pletky paní operetky, který mnoho let moderoval. Během svého ostravského působení vytvořil inscenace celkem 118 operet, hudebních komedií a muzikálů.

Na Vladimíra Brázdu, který byl prvním „živým“ umělcem, se kterým se setkal ještě jako žák základní školy, zavzpomínal náměstek Zbyněk Pražák. „Každá společnost je velká tím, jaké má velikány. Jsem rád, že Vladimír Brázda spojil svůj život s Ostravou a že Ostrava měla umělce takového formátu,“ zhodnotil.