Ostravští žáci se učí učit mezinárodně

28/1 2015

Dvaatřicet žáků a deset pedagogů ze škol z Belgie, Bulharska, Irska, Itálie a Španělska a skupinku jejich hostitelů ze Základní školy Kosmonautů v Zábřehu přijal v úterý 27. ledna v radniční obřadní síni náměstek primátora Zbyněk Pražák. Žáci se účastní tříletého mezinárodního projektu Teaching: An effective key to self-learning.

Ostravští žáci se učí učit mezinárodně

Irská děvčata si na návštěvu radnice vyzdobila tváře irským symbolem trojlístku zvaným Shanrock. Foto: B. Krzyžanek

Projekt, jehož název by se dalo volně přeložit jako Vyučování: efektivní cesta k sebevzdělávání, předpokládá, že se žáci budou učit dovednostem důležitým pro život tím, že jim budou učit své spolužáky a zahraniční partnery. Komunikace probíhá nejen pomocí internetu a videokonferencí, ale také bezprostředně při projektových setkání v partnerských zemích, které se uskuteční vždy dvakrát do roka.

„V praxi to vypadá tak, že si děti připravují různé lekce, volí si téma, které je zajímá, samy si to musejí nastudovat, a potom to předávají ostatním. Trénují to na svých spolužácích, na kamarádech, a když přijdou zahraniční hosté, tek ještě mezi sebou. Cílem je, aby se naučili učit. To je to nejdůležitější a je nádherné, že už při té organizaci samotné práce se toho strašně moc naučí. Někdy se vše nepodaří, jak bychom si to přáli, ale tady jde opravdu o ten proces učení, protože to člověk potřebuje na celý život – naučit se učit. Škola může dát informaci, ale ty mají dočasnou platnost a někdy se zapomínají. Dovednosti ale v člověku zůstávají. A to se právě snažíme v dětech vzbudit: Lásku ke vzdělávání a poznávání světa,“ vysvětlila vedoucí české větve projektu, učitelka Alena Buroňová.

Projekt uskutečňovaný v rámci programu Erasmus+ je realizován od září loňského roku a potrvá do června 2017. Jeho mezinárodní rozměr motivuje žáky rovněž k intenzivní výuce angličtiny, která je pro děti z různých zemí univerzálním dorozumívacím prostředkem. „V této souvislosti bych ráda poděkovala vedení města za podporu výuky jazyků metodou CLIL a billingvni výuky,“ zdůraznila Buroňová s tím, že zábřežská škola získala tento grant již čtyřikrát.