Květen

Development Newsletter!!! květen 2015

 

Ostrava má partnerskou dohodu s čínským městem Suzhou

 

Města Ostrava a čínské Suzhou (Su-čou) uzavřely 24. dubna dohodu o partnerských vztazích za účelem dalšího rozvoje přátelství mezi národy České republiky a Čínské lidové republiky, pro zintenzívnění spolupráce a výměny mezi oběma městy v oblastech ekonomiky, obchodu, vědy a techniky, kultury, vzdělávání, sportu, zdravotnictví a výměn zaměstnanců k propagaci společného rozvoje na regionální úrovni. Smlouvu, která byla uzavřena na pětileté období a může být se souhlasem obou stran prodloužena, stvrdil svým podpisem primátor města Ostravy Tomáš Macura. Stalo se tak v rámci oficiální delegace České republiky, která se v Pekingu setkala s představiteli čínské vlády a parlamentu na Dnech České republiky v Šanghaji.

Partnerská dohoda navazuje na memorandum o spolupráci mezi Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, Ostravskou univerzitou a Soochow University (provincie Jiangsu), které bylo v Ostravě podepsáno dne 17. 4.

„Spolupráce s druhou nejsilnější ekonomikou světa je pro nás důležitá. I když jsme krajem s dlouhodobou průmyslovou tradicí, postupně využíváme areály, které ztratily své původní využití. Investorům tak můžeme nabídnout řadu připravených strategicky umístěných zón i příspěvky na vytvoření pracovního místa, nákup technologií i možnost daňových prázdnin. Moravskoslezský kraj nabízí mimo jiné propracovaný systém vzdělávání v technických oborech, výbornou dopravní dostupnost i strategickou polohu kraje mezi Slovenskem a dynamicky se rozvíjející polskou ekonomikou. To vše by mohlo k nám přilákat investory například k výstavbě moderního česko-čínského technologického parku, který by v regionu nastartoval ekonomiku a podpořil vznik pracovních míst,“ řekl hejtman Miroslav Novák. Při jednání padl návrh na zřízení kanceláře Moravskoslezského kraje v technologickém parku Suzhou.

Suzhou

Suzhou, druhé nejvýznamnější město provincie Jiangsu (Ťiang-su), má přes 10 mil. obyvatel. Pro kamenné mosty, vodní kanály, pagody a zahrady se mu přezdívá Benátky východu. Město úspěšně rozvíjí Suzhou Industrial Park, nejvýznamnější průmyslovou zónu v ČLR, kde je zaměstnáno 1,5 milionu lidi. Od loňska zde působí Czechtech China Center, platforma pro české i čínské projekty.

Provincie Jiangsu s více než 71 miliony obyvatel patří mezi nejrozvinutější provincie v ČLR s velkou průmyslovou tradicí a vysokou úrovní rozvoje vědy a techniky. Klíčovými průmyslovými odvětvími provincie Jiangsu jsou infrastruktura, petrochemický průmysl, průmysl stavebních materiálů, elektronický průmysl a automobilový průmysl. Spolupráce mezi regiony je zaměřena především na hospodářskou oblast, na technologie s vysokou přidanou hodnotou a na spolupráci mezi vzdělávacími institucemi, primárně univerzitami.

 

 

Nová Karolina Park v Ostravě se úspěšně zaplňuje

 

Administrativní budova Nová Karolina Park v centru Ostravy je již téměř z poloviny zaplněna. Do budovy se v roce 2014 nastěhovalo 11 firem a pronajalo si celkem 12 000 m2 kancelářských a obchodních ploch. V tomto ohledu je Nová Karolina Park nejúspěšnější budovou na Ostravsku. Za své sídlo si tuto architektonicky zajímavou stavbu vybraly společnosti jako například Česká spořitelna, UniCredit Bank, NESS Czech, ABB či AXA ASSISTANCE.

Zaplňují se i retailové prostory v přízemí této moderní budovy o šesti nadzemních podlažích – svou pobočku zde otevřela např. Česká spořitelna nebo Raiffeisenbank a UniCredit Bank, nachází se zde květinářství nebo lékárna a na konci loňského roku byla v budově Nová Karolina Park otevřena dosud největší prodejna hodinek tradiční české značky PRIM. Od dubna zde je v provozu nová moderní jídelna, kterou mohou využívat nejen nájemci, ale zejména široká veřejnost.

„Jsme velmi rádi, že se Nová Karolina Park postupně zaplňuje. Svědčí to zejména o vysoké kvalitě budovy a atraktivitě lokality v centru města s výbornou dopravní dostupností. Velmi nás těší, že se zde našim nájemcům líbí, že je pro ně budova zajímavá. O pronájmu dalších prostor v těchto dnech velmi intenzivně jednáme,“ komentuje Naďa Filina, Sales Manager PASSERINVEST GROUP úspěšný rok 2014 a potvrzuje optimistický výhled do roku 2015.

Administrativní budova Nová Karolina Park, ve které nyní pracuje přes tisíc zaměstnanců, je součástí rozsáhlého multifunkčního areálu Nová Karolina v blízkosti Masarykova náměstí v centru  Ostravy. Developerem projektu Nová Karolina Park je joint venture společností PASSERINVEST GROUP, GEMO OLOMOUC a Multi Development Czech Republic. Nová Karolina Park nabízí 25 000 m2 prvotřídních kancelářských ploch a 3 700 m2 atraktivních obchodních ploch, ale i zajímavé doplňkové relaxační prostory a výjimečnou architekturu. Její architektonický návrh pochází z dílny renomovaného ateliéru CMC architects architektů Víta Másla a Davida R. Chisholma. Budova a její okolí je významným komunikačním a dopravním uzlem moderní městské části Moravské Ostravy a revitalizované oblasti Karolina se snadnou dopravní dostupností a dostatečnou parkovací kapacitou.

Nové imageové video budovy Nová Karolina Park v Ostravě k prohlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=okWWCYNaA8o

Karolina_a     Karolina_b

www.novakarolinapark.cz

 

 

Tieto Czech patří podle studentů mezi 5 nejlepších IT zaměstnavatelů v ČR

 

tietoSpolečnost Tieto, přední dodavatel IT služeb, patří podle českých a moravských vysokoškolských studentů mezi nejatraktivnější zaměstnavatele v oblasti IT v České republice. Tieto Czech se umístilo v žebříčku TOP ZAMĚSTNAVATELÉ 2015 v oblasti IT poprvé ve své historii a zařadilo se tak po bok prestižních firem, jako jsou IBM, Microsoft, Google a Hewlett Packard.

Celorepublikový průzkum mezi vysokoškolskými studenty na téma nejlepší zaměstnavatelé pořádá Asociace studentů a absolventů ve spolupráci s výzkumnou agenturou GfK Czech už čtvrtým rokem. Poslední sběr dat proběhl na podzim 2014 a zúčastnilo se ho 8 530 respondentů, kteří hlasovali bez ohledu na studijní výsledky či zaměření. Cílem projektu je poskytnout vysokoškolským studentům informaci o atraktivitě jednotlivých firem coby zaměstnavatelů, u kterých by se tito budoucí absolventi mohli jednou ucházet o práci.

Projekt zároveň naznačuje firmám, jak se stát preferovaným zaměstnavatelem. „S místními vysokými i středními školami se zaměřením na informační technologie spolupracujeme již řadu let. Náš studentský program nabízí hned několik způsobů, jak si studenti mohou rozšířit své dosavadní znalosti a zkušenosti o praktické poznatky z reálného prostředí mezinárodní IT společnosti. Jedná se například o studentské stáže a praxe, odborné kurzy v rámci Tieto IT Akademie, odborné přednášky našich specialistů přímo ve výuce na domluvených univerzitách a školách, workshopy zaměřené na přípravu pro budoucí výběrové řízení, exkurze apod.,“ sděluje ředitel ostravské pobočky Petr Lukasík.

V Ostravě společnost Tieto Czech zaměstnává více než dva tisíce lidí. V roce 2014 společnost přijala bezmála 300 nových pracovníků a v náboru pokračuje i v tomto roce.

Bližší informace k průzkumu a kompletní výsledky naleznete zde:

www.topzamestnavatele.cz/vysledky/ 

 

 

Nové laboratoře pro studenty techniky

 

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava otevřela 11. května nové laboratoře katedry materiálů a technologií pro automobily, které umožní studentům kvalitnější praktickou výuku.

V laboratořích se studenti budou učit vývoj automobilu od úplného začátku, tedy od jednotlivých návrhů přes výrobu modelů, výpočty až po tvorbu různých součástí. Existuje pro ně také prototypová dílna, kde si budou stavět konkrétně dané auto, daný prototyp.

V návaznosti na nové laboratoře a učebny univerzita připravuje akreditaci pro navazující studium oboru Materiály a technologie pro automobilový průmysl, který se na škole zatím vyučoval pouze jako bakalářský. Inženýrský obor by se mohl otevřít od akademického roku 2016/2017.

Při příležitosti otevření laboratoří byl také představen prototyp dalšího studentského elektromobilu, jehož výroba stála zhruba deset milionů korun. Automobil je schopen zrychlit z nuly na 100 kilometrů v hodině za 4,9 sekundy a jeho maximální otestovaná rychlost je 207 kilometrů za hodinu. Vozidlo už prošlo homologací a je schváleno pro provoz na pozemních komunikacích.

auto_a     auto_b 

www.fmmi.vsb.cz

 

 

Představujeme společnost

Waftcom s. r. o. – kontaktní centrum, které vás „dostane na trh“

 

waftcomKontaktní centrum Waftcom nezpracovává pouze telefonní hovory, ale veškeré druhy komunikace – SMS, emaily, faxy, tištěnou korespondenci, chat, k dispozici je široká kurýrní síť.

Pro tyto účely je kontaktní centrum vybaveno nejmodernějšími technologiemi, pomocí kterých se dosahuje vysoké efektivnosti projektů, jako predictive dialer, Interactive Voice Response, apod.

Vedle technologií tvoří podstatnou část úspěšného projektu zkušení zaměstnanci. Výhoda kontaktního centra Waftcom je v zaměstnávání pouze na hlavní pracovní poměr a v různorodosti projektů – malá fluktuace udržuje dobré pracovní návyky a lepší využívání získaných zkušeností na různých projektech, což klientům přináší kvalitní výkony, vyšší úspěšnosti, a tak finančně efektivnější výsledky. Operátoři v Call Centru mluví česky, slovensky, anglicky, polsky a německy.

Ostravské Call Centrum Waftcom získává zkušenosti již od roku 2001 a postupně si vytvořilo svou klientelu jak mezi největšími, tak i mezi středními a malými podnikatelskými subjekty.

Služby kontaktního centra Waftcom se hodí téměř každé firmě. „Výhoda využití kontaktního centra je především v přímém kontaktu s osloveným klientem, v možnosti mít okamžitou zpětnou vazbu a reagovat na ni. Naši zákazníci mají možnost vidět okamžité výsledky a podle toho průběžně sledovat a upravovat projekt tak, aby byla dosažena co největší úspěšnost,“ uvedla ředitelka společnosti Jana Pituchová.

„Ne každý dokáže sám rozpoznat, v čem by kontaktní centrum mohlo pomoci. Proto Waftcom nabízí standardně zdarma konzultaci, abychom pomohli našim klientům popsat oblasti, kde by se služby kontaktního centra u nich nejefektivněji vyplatily,“ doplňuje Tomáš Stejskal, jednatel společnosti.

Více informací o společnosti na stránkách www.waftcom.cz

 

 

Konference Get MORE – Investiční příležitosti v Moravskoslezském kraji

 

konferenceRádi bychom vás pozvali na konferenci Get MORE – Investiční příležitosti v Moravskoslezském kraji, kterou připravuje Agentura pro regionální rozvoj pod patronací Moravskoslezského kraje.

Přední investoři Moravskoslezského kraje a zástupci státní správy budou na konferenci diskutovat o aktuálních investičních příležitostech v kraji a o podpoře podnikání a investic. Zástupci firem jako je Asental, CTP nebo Mölnlycke se podělí o své zkušenosti s investováním na Ostravsku. Řeč bude také o místní infrastruktuře a prostor dostane i prezentace brownfieldů jako atraktivních podnikatelských nemovitostí.

Účast přislíbili předseda vlády, ministr financí, primátor Ostravy, generální ředitel CzechInvestu a hejtman Moravskoslezského kraje. Akce je spojena s miniveletrhem podnikatelských nemovitostí.

Konference se uskuteční 3. června 2015 v Clarion Congress Hotelu Ostrava.

Na stránkách www.invest-msr.com byl zveřejněn detailní program konference.

Přihlašujte se, prosím, prostřednictvím registračního formuláře. Akce je zpoplatněna a při registraci do 15. května platí zvýhodněná cena.

Přihlašování bude možné do 20. května 2015.

Na konferenci bude zajištěno tlumočení angličtina-čeština.

Více na www.invest-msr.com

 

 

Přijďte navázat projektovou spolupráci na Brokerage Event Horizon 2020

 

Brokerage

Akce Brokerage Event Horizon 2020 – Research, Development and Innovation proběhne již podruhé v prostorách Nové auly VŠB-TU Ostrava dne 11. června.

Cílem akce je pomoci podnikatelům, vysokým školám a výzkumným organizacím nalézt vhodného partnera k vytvoření konsorcia pro realizaci mezinárodních projektů v oblasti inovací, výzkumu a vývoje. 

Umožňuje navázání nových kontaktů, vytipování partnerů z řad firem, univerzit a výzkumných institucí a jejich zapojení do společných projektů výzkumu, vývoje a inovací dotovaných z programů Evropské unie. V loňském roce se dvoustranných jednání účastnilo 169 účastníků reprezentujících firmy, vysoké školy a výzkumné instituce z ČR, Polska, Maďarska, Slovenska, Rakouska, Slovinska, Německa, Itálie, Ukrajiny, Portugalska a Velké Británie. V letošním roce se očekává podobná účast. Pokud tedy uvažujete o přípravě projektu v rámci programu Horizont 2020, ERASMUS+ nebo EUROSTARS nebo hledáte partnery pro spolupráci v mezinárodních projektech zaměřených na výzkum, vývoj a inovace, máte jedinečnou příležitost setkat se s potenciálními partnery.

Termín konání: 11. 6. 2015
Místo konání: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Nová aula (ul. 17. listopadu 15, 708 33 Ostrava-Poruba).

Registrace a bližší informace naleznete na webových stránkách akce: https://b2bharmo.com/OSTRAVA2015

 

 

Seminář „Nové dotační příležitosti OPPIK pro startups a malé a střední podniky“

 

Centrum podpory inovací VŠB-TU Ostrava organizuje 18. května od 13.30 do 15.30 seminář věnovaný Operačnímu programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).

Uskuteční se v budově Podnikatelského inkubátoru VŠB-TUO, Studentská 6202/17, Ostrava-Poruba. Vstup na akci je zdarma. Na seminář se můžete zaregistrovat z adresy: http://www.conbri.com/event/oppik-ostrava.

 

 

Třetí ročník soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje odstartoval

 

soutezAgentura pro regionální rozvoj pořádá již 3. ročník soutěže INOVAČNÍ FIRMA MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE 2015. Patronát nad touto akcí převzal Moravskoslezský kraj.

Cílem této soutěže je podpořit inovační podnikání na území Moravskoslezského kraje a propagovat firmy, které přicházejí s inovovanými produkty a službami, jež v konečném důsledku posilují konkurenceschopnost kraje.

Do soutěže se mohou přihlásit malé, střední a velké firmy s inovací produktu, technologie či služby, která byla uvedena na trh nejdříve v roce 2012.

Vítězná firma v každé kategorii získá právo užívat titul Inovační firma Moravskoslezského kraje 2015 a finanční odměnu ve výši 50 000 Kč.

Přihlášky je možno podávat do 18. 9. 2015.

Vyhlášení výsledků pak proběhne 11. listopadu 2015.

http://inovacnifirma.rismsk.cz/ 

 

Trend Report 2015 - ceny   nemovitostí letos i příští rok porostou

 

artnAsociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) zveřejnila Trend   report 2015, odbornou zprávu považovanou   za nejobsáhlejší přehled českého realitního trhu. Publikace přináší tradičně   pohled odborníků na vývoj všech hlavních segmentů českého nemovitostního   trhu, zároveň zahrnuje exkluzivní výsledky průzkumu ARTN mezi více než 230 realitními   profesionály.

Z publikace vyplývá, že ceny nemovitostí letos meziročně vzrostou o tři až čtyři procenta, příští rok zdražování zrychlí na čtyři až pět procent. Trendem napříč sektory bude větší diverzifikace kvality. 

Zájem o rezidenční nemovitosti by kromě očekávaného růstu ekonomiky měl růst díky nízkým úrokovým sazbám u hypoték. Kromě rezidenčních nemovitostí bude podle ARTN nejvíce investic letos směřovat do kancelářských a průmyslových prostor. Rostoucí zájem investorů o nemovitosti, které nejsou určeny k bydlení, táhne vzhůru vyšší dostupnost různého druhu financování.

Publikace Trend Report 2015 je dostupná na webu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí www.artn.cz.