LEDEN 2020

Development Newsletter!!!

Začíná stavba dvou nových univerzitních budov 

V Ostravě se v průběhu ledna začnou stavět nové univerzitní budovy za miliardu. Vyrostou v blízkosti výstaviště Černá louka. Město stavbu významně podpoří, zejména darováním stavebních pozemků a stavbou podzemního parkoviště.

Nové budovy Ostravské univerzity postaví v centru města konsorcium dvou firem - ostravského závodu IMOS Brno a třinecké Beskydské stavební, které vyhrálo výběrové řízení. Objekty zhruba za miliardu korun budou novým zázemím pro sportovní aktivity i umělecké obory.

"Ostrava potřebuje rozvíjet prvotřídní vzdělání nejenom v technických oborech, a toto je konkrétní odpověď. Výstavbu nových budov Ostravské univerzity jsme se proto rozhodli významně podpořit, a to nejenom předfinancováním projektové přípravy, ale hlavně darováním a přípravou stavebních pozemků a také výstavbou podzemního parkoviště, které bude součástí areálu a bude sloužit jak potřebám univerzity, tak veřejnosti," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Město Ostrava se zároveň postará o úpravu okolí nových budov, především revitalizaci v okolí řeky Ostravice, kde chce město vybudovat novou zónu pro relaxaci i aktivní trávení volného času.

 

Zdroj

 

Ostrava přilákala rekordní počet turistů

Dolní oblast Vítkovic a zoologická zahrada pravidelně patří k „rodinnému stříbru“ ostravských turistických atraktivit, přičemž lákají návštěvníky nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Uplynulý rok opět lámal návštěvnické rekordy.

Historický rekord v návštěvnosti hlásí za uplynulý rok ZOO – 580 091 návštěvníků. Popáté v řadě tak překročili úctyhodnou půl milionovou hranici. Za celou dobu od vzniku v roce 1951 navštívilo Zoo Ostrava už více než 21 milionů lidí.

Stále také roste počet lidí, kteří zavítají do klenotu ostravského industriálního dědictví, do ostravských Hradčan, tedy Dolní oblasti Vítkovice. Vloni ji navštívilo o 19 a půl tisíce lidí více než v roce předešlém a číslo se zastavilo na 1 675 tisících návštěvnících.

Zdroj

 

Už tři roky pomáhá MSIC rozjíždět podnikání v Ostravě

Pomáhat malým a středním podnikům při vývoji inovativních produktů a jejich uvádění na evropské, případně světové trhy. Takový byl cíl vzniku Moravskoslezského inovačního centra Ostrava (MSIC) v roce 2017. Za tři roky podpořili firmy již ve více než třech stech případech.

Moravskoslezské inovační centrum Ostrava navázalo v roce 2017 na dvacetiletou historii fungování Vědeckotechnologického parku Ostrava tím, že začalo poskytovat specifické služby pro začínající podnikatele i zralé firmy. Poskytování těchto služeb je kofinancováno statutárním městem Ostravou a Moravskoslezským krajem.

Za dobu své činnosti pomohl MSIC více než dvěma stům společností a podnikatelů. Více než polovina z nich využila program, který pomáhá zralým firmám při realizaci změnových projektů prostřednictvím sítě ověřených expertů. Další významnou skupinu firem, kterým MSIC pomohl, tvoří firmy, které využily programy zaměřené na rozjezd podnikání usnadňující zaměstnávání seniorních zaměstnanců a pomoc firmám s inovacemi prostřednictvím spolupráce se zkušenými produktovými a průmyslovými designéry. Postupně rozvíjené služby MSIC tak doplňují trh komerčních služeb a přispívají ke zlepšování prostředí pro podnikání a inovace v Ostravě i v celém kraji.

Zdroj

 

Dopravní podnik Ostrava zrušil prodej papírových jízdenek

Před třemi a půl lety zavedl Dopravní podnik Ostrava bezhotovostní platby kartou ve všech svých dopravních prostředcích. Od zavedení elektronického jízdného se snížil prodej jednorázových papírových jízdenek na třetinu. I to je jedním z důvodů, proč Dopravní podnik Ostrava jako první z českých dopravců ruší papírové jízdné. Od 1.1.2020 již nelze jednorázové jízdenky zakoupit, avšak občané mohou ještě využívat jízdenky zakoupené v roce 2019. Jejich platnost definitivně skončí k 31.3.2020.

Dopravní podnik si od tohoto kroku slibuje především úspory, které předpokládá ve výši 10 milionů ročně. Dopravní podnik také ušetří na nákladech, které by musel investovat do obnovy označovačů papírových jízdenek (ty jsou v provozu 25 let, jejich obnova by tedy byla nutná). Cestující tak od 1. dubna 2020 budou využívat pouze bezhotovostní způsob koupi jízdného. Mimo terminály v dopravních prostředcích mají také možnost využívat aplikace MojeDPO nebo SMS jízdenek.  Celý systém má přitom i výrazný ekologický aspekt.

V rámci environmentálně příznivých řešení Dopravní podnik Ostrava také oznámil, že již za rok skončí městská hromadná doprava v Ostravě s dieselovým pohonem. Celý vozový park DPO budou tvořit jen CNG (stlačený zemní plyn) a elektrobusy.

Zdroj

 

„Nováčci“ pomohou podnikům nastartovat vlastní výzkumnou činnost

„Nováčci“ jsou součástí programu TREND, který spravuje Technologická agentura České republiky (TAČR). Grantový program TREND je obecně zaměřen na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje.

Na počátku prosince TAČR vyhlásil sběr žádostí do podprogramu „Nováčci.“ Jeho podpora bude směřována podnikům, které potřebují nastartovat svou vlastní vědeckovýzkumnou činnost. Žadatelé mohou díky výzvě získat až 20 milionů korun na podporu projektu, a to do celkové výše 80 % celkových nákladů. TAČR celkově rozdělí 120 milionů korun.

V první výzvě, jejíž výsledky byly vyhlášeny v prosinci 2019, získala podporu například ostravská firma IXPERTA, která ve spolupráci s Vysokou školou báňskou bude realizovat výzkum a vývoj funkčního vzorku železničního vozidla se schopností sběru dat a softwaru - simulátoru se schopností generování dat pro trénování detekce překážek v simulovaných podmínkách. Díky projektu „Nováčci“ obdrželi podporu také Ostravská univerzita a Fakultní nemocnice Ostrava, které se budou podílet jako partneři na projektu vývoje nových laboratorních testů pro diagnostiku zánětu, sepse a kardiovaskulárních onemocnění.

Uzávěrka žádostí je 5. února 2020. Více informací o programu naleznete na stránkách Technologické agentury ČR.

 Zdroj (foto:www.pixabay.com)

Zkrácení a zjednodušení stavebního řízení

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová začala navštěvovat česká města s cílem obhájit před starosty a úředníky návrh nového stavebního zákona. Jde o systém "jednoho razítka, jednoho úřadu a jedné stavby", který zjednoduší stavební řízení a zkrátí jej na pouhý rok. 16. ledna svůj návrh představila v Ostravě primátorovi Tomáši Macurovi, náměstkyni primátora pro investice Zuzaně Bajgarové a dalším hostům.

"Jsem rád, že ministerstvo otevírá tuto debatu. Stanovisko Ostravy je takové, že jednoznačně podporujeme rekodifikaci stavebního zákona, stojíme za jeho věcným návrhem s našimi dílčími stanovisky, které se budeme snažit prosadit. Rádi bychom dosáhli toho, aby nejvyšší stavební úřad sídlil v Ostravě, protože jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemáme, " řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Primátor Tomáš Macura ještě doplnil, že Ostrava prosazuje, aby města mohla ovlivňovat svá území, zejména v rámci tvorby a schvalování plánovací dokumentace, speciálně územního plánu, protože města sama nejlépe znají své potřeby.

Zdroj

 

Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) se začíná věnovat prvním tíživým tématům

Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) se začíná věnovat prvním tíživým tématům. Ředitel nové příspěvkové organizace MAPPA, Ondřej Vysloužil, hovořil o dalším vývoji organizace v pořadu Host dne regionální televize Polar. Cílem ateliéru je především zvyšování kvality veřejného prostoru ve městě. MAPPA bude úzce spolupracovat s městem Ostravou, které je jejím zřizovatelem.

„[…] budeme přebírat agendu, která se bude týkat komunikace s lidmi, participaci, přípravu architektonických soutěží, průzkumy lokalit nebo přípravy zadání pro různé projekty..." uvedl ředitel příspěvkové organizace MAPPA a dále poukázal právě na důležitost veřejného prostoru, který se stane prioritou nově vzniklé organizace.

Architekti jsou zvyklí pracovat s budovami, případně s urbanistickými celky, na které se koukali spíše z ptačí perspektivy. A najednou si uvědomujeme, že ten prostor mezi budovami je mnohem důležitější..."

MAPPA se bude postupně začleňovat do palčivých témat urbanistického rozvoje města. Momentálně se věnuje třem největším oblastem Ostravy – Centrum města s Mariánskými horami, městským obvodem Poruba a obvodem Ostrava – Jih. V centru Ostravy například MAPPA aktuálně pomáhá dotvořit dopravně urbanistický záměr, který předznamená dostavbu Černé louky a Karoliny. MAPPA se také bude věnovat propojení centra a městského obvodu Ostrava-Poruba.

Celý záznam rozhovoru naleznete zde.

 

Kampus VŠB se promění v živou laboratoř

Vysoká škola Báňská – Technická univerzita před nedávnem podepsala memorandum o spolupráci se společností T-Mobile. Jejich první projekt na sebe nenechá dlouho čekat. Z kampusu školy vznikne jedna z největších živých laboratoří k testování digitální společnosti.

Chceme v našem kampusu nasimulovat celé město, smart city. Prakticky nepřetržitě se v něm pohybuje 10 až 15 tisíc lidí, je to tedy ukázková příležitost k vyzkoušení fungování digitální společnosti. 5G síť bude páteří této digitalizace, bez které by bylo vlastně skoro nemyslitelné něco podobného chtít vybudovat. Dalším důležitým prvkem je výpočetní výkon nutný k simulaci a optimalizaci jednotlivých kroků digitalizace,“ uvedl rektor univerzity, Václav Snášel.

Projekt slouží především k výměně informací o fungování 5G technologie v kampusu, kterou bude univerzita využívat k dalším projektům a novým technologiím. Mezi ně patří aktuálně oblast robotiky, testování autonomních vozidel nebo technologie typu Home Care apod.). Síť bude spuštěna v první půlce roku 2020, potřebné technologie dodá do kampusu společnost Ericsson.

Zdroj (foto: Fakulta elektrotechniky a informatiky, VŠB)

 

Další zprávy

Velká cena turistického ruchu pro Moravskoslezský kraj

Projekt „Technotrasa – surová krása“ vyhrála 1. místo v kategorii Nejlepší turistický produkt ve Velké ceně turistického ruchu. Projekt, jehož cílem je propagace industriálních památek v Moravskoslezském kraji, vznikl v roce 2012 a původně zahrnoval 12 technických památek. Od té doby se trasa a její nabídka rozrostla a dnes již nabízí 30 atraktivit. Součástí Technotrasy jsou také ostravské památky – Dolní Vítkovice, Landek Park, Důl Michal, kolonie ve Vítkovicích a Slezské Ostravě, Ostravské Karpaty a další.

Velká cena cestovního ruchu proběhla již po třinácté, a to v režii společnosti COT media ve spolupráci s Veletrhy Brno. Ocenění za 1. místo převzal za projekt "Technotrasa - surová krása" náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Zdroj

 

Nový pavilon Fakultní nemocnice Ostrava

Začala dlouho očekávaná výstavba psychiatrického pavilonu ve Fakultní nemocnici Ostrava, která potrvá přibližně 1,5 roku. Součástí projektu jsou tři lůžková oddělení, ergoterapeutické dílny, tři dětské psychiatrické a tři psychologické ambulance. Na výstavbě nového pavilonu, jehož autorkou je Ing. arch. Dita Nováková (Atelier Simona GROUP), se z 85 % podílí fondy Evropské unie, zbylých 15 % bude financováno ze státního rozpočtu.

Investice přes 358 milionů do nového Psychiatrického pavilonu zajistí lepší kvalitu péče o pacienty s duševním onemocněním, což je jedním z hlavních cílů Ministerstva zdravotnictví, které v rámci reformy psychiatrické péče klade důraz nejen na přesun pacientů do komunitní péče, ale také do budování a zvyšování kvality akutní lůžkové péče v nemocnicích. Věřím, že pavilon, jakožto výukové pracoviště Lékařské fakulty, zvýší také úroveň vzdělávání,“ uvedl ministr zdravotnictví, Adam Vojtěch, který se zúčastnil slavnostního aktu zahájení stavby.

Zdroj (vč. vizualizace)

 

První koordinační schůze k projektu nové koncertní haly

Město Ostrava vloni v srpnu zahájilo jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží v celé své historii. Kombinovaná dvoukolová mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž na koncertní halu znala svého vítěze po necelém roce od vyhlášení. Je jím studio Steven Holl Architects + Architecture Acts  z New Yorku, které vybrala renomovaná soutěžní porota.

16.1.2020 se uskutečnila první koordinační schůze k plánovanému projektu výstavby nové koncertní síně. Schůze se zúčastnili zástupci města, architekti vítězného studia Steven Holl Architects + Architecture Acts, zástupci Janáčkovy filharmonie Ostrava, Národního památkového ústavu a hasičů.  

Současný plán předpokládá dokončení všech stupňů projektové dokumentace v roce 2021, zahájení stavby v roce 2022 a slavnostní otevření koncertní haly v roce 2024.

 

 Kalendář akcí

6.2.2020: Technologie pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie (Dopady novely vyhlášky 78/2013)

Tradiční odborný seminář zaměřený na podporu projekční činnosti v oblasti TZB: souhrn novinek v legislativě, budovy s téměř nulovou spotřebou energie, novinky z vědy a výzkumu. Více informací.

13.2.2020: Rendez-vous podnikavých žen v Ostravě

 Agentura CzechInvest si vás dovoluje pozvat na první letošní setkání podnikavých žen města Ostravy a okolí. Více informací

19.2.2020: Business ráno OSTRAVA

Sdílejte informace, rozvíjejte spolupráci s ostatními členy a hosty a nechte své podnikání růst společně s námi i v roce 2020. Více informací.

21.2.2020: Zvyšte tržby díky silné značce

Přijďte posnídat s odborníky z brandového Studia Created, kteří vytvořili desítky silných značek. Řeknou vám, jak zefektivnit brandovou komunikaci a zvýšit tak své tržby. Více informací.

26.2.2020: Novela investičních pobídek a podpora investic malých a středních podniků.  

Agentura CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR Vás srdečně zvou na Semináře k novele zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách a dalších finančních programech, které jsou určené pro MSP. Více informací.