Srpen 2018

Development Newsletter!!! srpen 2018

Ostrava se chce spojit s přístavem v Antverpách

Ostrava bude usilovat o železniční napojení města a strategické průmyslové zóny Mošnov s přístavním městem Antverpy.

Mimořádně vhodná poloha města pro celoevropskou logistiku, nově budovaný Ostrava Airport Multimodal Park, významné podnikatelské subjekty působící v kraji i noví nájemci mošnovského logistického centra, spolu dohromady tvoří silný argument pro pozitivní výsledek při právě probíhajících strategických jednáních.

Aktivita úzce souvisí s výstavbou multimodálního logistického centra Ostrava Airport Multimodal Park v Mošnově. Společnost Concens Investment zde připravuje výstavbu terminálu, pro který má již potřebná stavební povolení. První hala, která je nyní ve výstavbě, se postupně zaplňuje prvními provozy. Jedním z možných nájemců, který projevil o lokalitu zájem, je německý logistický gigant DB Schenker, dceřiná společnost Deutsche Bahn. Zástupci investora vedou jednání nejen s největšími  operátory,  ale především mezi městem Ostravou, Moravskoslezským krajem a antwerpským zprostředkovatelem.

O myšlence propojení s přístavem v Antverpách hovořil primátor města Tomáš Macura již se zástupci skupiny ADLER. Jednání budou pokračovat i s dalšími významnými podnikatelskými subjekty v kraji.

Primátor města Tomáš Macura se spolu s vrcholovým vedením firmy, zastoupeným statutárním ředitelem ADLER Czech Radkem Veselým a  ředitelem ADLER International Janem Korolem, a s jedním z akcionářů Martinem Hausenblasem shodli na mimořádně vhodné poloze města pro celoevropskou logistiku.

„S ohledem na strategickou polohu pro naši distribuci do dvacítky evropských států máme v Ostravě své centrální sklady už od roku 2010 a dobrou spolupráci s městem oceňujeme již od samého počátku," zhodnotil v rámci setkání Radek Veselý. „Už dnes počítáme s dalším rozšířením našeho distribučního centra a zrychlení logistiky je bezesporu pozitivním krokem," ocenil  Radek Veselý.

Společnost ADLER Czech, a.s. je lídrem na trhu značkového reklamního textilu v České republice a patří mezi přední dodavatele v Evropě. Od loňského roku se řadí také mezi evropské dodavatele pracovních oděvů. Firma působí v 19 evropských zemích.

Antverpy jsou nejdůležitějším evropským přístavem a rozlohou největším na světě. Rozloha přes 12 tis. ha odpovídá cca 20 000 fotbalovým hřištím. Mořské plavidla mohou přepravovat zboží až 80 kilometrů do vnitrozemí Evropy. To znamená, že doprava přes tento přístav evropským zákazníkům a továrnám příznivě ovlivňuje rychlost a cenu přepravy.

 

Ostrava vyhlásila architektonickou soutěž na koncertní halu

Nová koncertní hala se stává realitou. Město vyhlásilo v pořadí již pátou architektonickou soutěž na výstavbu nové koncertní haly spojenou s rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy. Soutěže se zúčastní nejvýznamnější světová architektonická studia, ale žádost o účast do ní však může zaslat neomezený počet zájemců. Výsledky budou známy v červnu příštího roku.

Detaily

 

Ekonomickou fakultu čeká stěhování

VŠB – Technickou univerzitu Ostrava čeká jedna z velkých změn v její historii, rozhodla se přestěhovat svou Ekonomickou fakultu z centra města do porubského kampusu.

V kampusu sídlí další čtyři z celkových sedmi fakult univerzity a navazuje na Moravskoslezské inovační centrum. Umístění kampusu na kraji Poruby představuje velkou plochu plnou zeleně, blízkost lesa, vynikající dopravní dostupnost a služby pro studenty.

Nová budova by měla navazovat na budovu H a sídlit naproti Centra pokročilých inovačních technologií, vedle ní by mělo vzniknout „akademické náměstíčko". Přes budovu H mají být navíc napřímo přístupné další potřebné funkční prostory jako např. knihovna, velké posluchárny nebo menza. Objekt je zatím navržen jako pětipodlažní. Celé stěhování je naplánováno na rok 2022 s tím, že se ze staré budovy na Sokolské ulici studenti a zaměstnanci přesunou rovnou do nového.

Nejde jen o fyzický přesun, rektor univerzity prof. Václav Snášel věří i v další výhody pro univerzitu: „My si mimo jiné od změny lokace slibujeme i její sblížení s dalšími fakultami naší univerzity. V tom může být právě její jedinečnost, že bude nabízet i mezioborové předměty nebo rovnou celé studijní programy."

VŠB – Technická univerzita Ostrava v příštím roce oslaví 170 let od svého vzniku. Na sedmi fakultách technického, ekonomického a přírodního zaměření nabízí desítky studijních oborů. Díky velmi úzkému propojení na praxi je univerzita spjata s inovacemi a její součástí je např. i IT4 Innovations Národní superpočítačové centrum nebo Podnikatelský inkubátor. Každý rok na VŠB-TUO přijíždí studovat několik stovek studentů ze zahraničí, což spolu s mezinárodními projekty podporuje internacionalizaci univerzity, města i kraje.

 

Moderní budovy pro Ostravskou univerzitu

Ostravská univerzita plánuje v centru Ostravy na Černé louce u řeky Ostravice vystavět nový multifunkční areál, který bude sloužit studentům i široké veřejnosti. Jednou z nových budov bude moderní zázemí pro sport, zdraví a technologie, druhou je nová budova pro Klastr umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity.

Podpora prvotřídního vzdělání je jednou z priorit města v rámci strategického plánu. Ostrava nechce být jen centrem technického vzdělání, významně napomáhá i rozvoji humanitních oborů. Před léty přispěla ke vzniku Lékařské fakulty a nyní stojí na začátku dalšího klíčového rozvojového projektu Ostravské univerzity.

Pozemky získala univerzita darem od statutárního města Ostravy. Jde o necelé 4 hektary v prostorách za Divadlem Antonína Dvořáka v centru města, kterým projekt vdechne nový život a obohatí centrum města o novou moderní architekturu.

Stavbu dvou budov chce Ostravská univerzita financovat z prostředků Evropské unie, ze kterých by mohla získat téměř 900 milionů korun. Rozhodnutí o přidělení dotace bude známo do konce roku 2018. Pokud se podaří ji získat, začátkem roku 2019 bude univerzita hledat dodavatele stavby a v létě pak začne stavět. Pokud ne, pozemky se vrátí zpět městu.

 

Rezidence Nová Karolina: objekt F je před dokončením

Na území Nové Karoliny ve středu Ostravy postupně vyrůstá od r. 2008 živé moderní multifunkční centrum. V rezidenční části, u bytového domu (objekt F), který je situován u náměstí Biskupa Bruna, právě finišují práce před zářiovou kolaudací. V domě je posledních několik bytů ke koupi. 

Rezidenční komplex Nová Karolina  nabízí bydlení přímo v blízkosti městského centra se snadným přístupem ke kulturním, administrativním, nákupním a volnočasovým zařízením.

Výstavba II. etapy Nové Karoliny byla zahájena v únoru 2017 bytovým domem, situovaným u náměstí Biskupa Bruna (objekt F). Právě v této budově nyní finalizují práce před zářiovou kolaudací. V domě je posledních několik bytů ke koupi.

Objekt Biskupa Bruna je výjimečný svou polohou u centrálního náměstí a výhledem na Beskydy a industriální komplex Dolní Vítkovice. Je tvořen 65 bytovými jednotkami ve 2. NP - 9. NP a dvěma komerčními jednotkami.

Dalším objektem, na kterém se pilně pracuje, je bytový dům E na ulici Na Prádle. Výstavba byla zahájena v lednu 2018 a dokončení je předpokládáno v létě 2019. V domě Na Prádle bude 39 bytů o velikosti 1+kk – 4kk.

 

Invent Medical: průlomové řešení protéz a ortéz na míru

V Ostravě se objevují inovativní nápady a projekty, které uspějí i v porovnání s celoevropskou konkurencí. Jednou z takových společností je Invent Medical, která přichází s převratným řešením výroby ortotických a protetických pomůcek za použití nejmodernějších technologií – 3D skenování, umělé inteligence a 3D tisku a mění tak fungování tohoto konzervativního trhu.

Na ověření svého business plánu získala prestižní evropský grant SME-Instrument, který mohou čerpat jen pečlivě vybírané průlomové inovativní projekty. Podstatou programu je podpora komercializace průlomových inovativních technologií, produktů či služeb. S pomocí Moravskoslezského inovačního centra se firmě podařilo podat úspěšnou přihlášku a tak se Invent Medical stal první společností v Moravskoslezském kraji, která tento grant SME-Instrument získala.

Společnost Invent Medical Group vyvíjí a konstruuje s využitím digitálních technologií novou generaci ortéz a protéz na míru s cílem dosáhnout lepších výsledků léčby a vyššího komfortu pacientů. Nyní stojí před úkolem ověřit fungování průlomového business modelu v oblasti protetiky a ortotiky.

 

Sportovní událost roku: Kontinentální pohár v altetice Ostrava 2018

Největší světová soutěž v atletice, kterou může Česká republika uspořádat, se uskuteční v Ostravě 8. - 9. září 2018. Budete mít možnost shlédnout nezapomenutelný atletický souboj nejlepších mužů a nejlepších žen ze čtyř kontinentů.

Do Ostravy se sjedou šampioni Evropy, Afriky, Ameriky a Asie - Oceánie, aby mezi sebou svedli týmový souboj o titul Kontinentálního poháru. Každý světadíl reprezentují v jedné disciplíně dva sportovci.

V týmu Evropy se v minulých letech představili také významní čeští atleti jako například Jarmila Kratochvílová, Helena Fibingerová, Jan Železný, Tomáš Janků, Vítězslav Veselý nebo Barbora Špotáková a mnozí další.

Kontinentální pohár se pořádá nepravidelně od roku 1977, do roku 2008 nesl název Světový pohár.
Jde o nejprestižnější týmovou soutěž v atletice na světě, která se koná pouze jednou za čtyři roky. Po Maroku se tak po čtyřech letech přesune světová atletika do České republiky – do Ostravy.

 

Ostrava zářila online: konference TBEX EUROPE 2018

Koncem července jsme hostili největší světové shromáždění blogerů, vlogerů, tvůrců obsahu o cestování a profesionálů z oblasti cestovního ruchu aktivních na sociálních médiích. Ostrava byla prvním městem ve střední Evropě, v němž se tato konference konala.

Do Ostravy přijelo na 500 cestovatelských influencerů z celého světa s dosahem až 300 milionů čtenářů. 

Ostrava nabídla festival Colours of Ostrava, výlety, prohlídky města. Atmosféru procházek doladily drobnosti, ale i „osobnosti“. Proto nesměla chybět ochutnávka hornické vlajky a svačinky, při prohlídce Dolu Michal, nebo Landek parku.  Autentickou prohlídku nabídli také dva „Ostravští týpci“, a projekt pragulicOVA. Ukázali Ostravu bez sentimentu, ale s pýchou. V horkých letních dnech po návštěvě Pivovaru Ostravar se blogeři velmi těšili na klidné posezení a vychutnávali si všechny chutě Ostravy. Nových podniků s dobrým jídlem i pitím vyrostlo za poslední dobu dost, měli tedy široký výběr. Pro účastníky konference svůj program nabídly i ostatní regiony v České republice, nevyjímaje Prahu. Všichni chtěli ukázat co nejvíce a využít toho, že jsou mediální mágové tady v Ostravě.

Více informací o konferenci TBEX EUROPE OSTRAVA 2018 se dočtete i v článku zde.

#tbexostrava2018

  

Městskou hromadnou dopravou jednoduše a pohodlně

Dva roky od zavedení možnosti platit v ostravské MHD platební kartou přímo ve vozidlech má využití této služby stále stoupající charakter. Měsíčně se již prodává více než 300 tisíc těchto jízdenek, přitom zájem o papírové jízdenky stále klesá.

Ostravský systém platby kartou ve vozidlech MHD je zcela unikátní a především výhodný. Cestující nakupují jednotlivé jízdenky během dne podle svých potřeb a systém na konci dne vypočítá nejvýhodnější variantu jízdného. Nejvyšší cena za cestování samotného držitele karty nikdy nepřekročí 80 Kč, což je hodnota 24hodinové jízdenky.

Od února letošního roku je navíc možné zakoupit pomocí bezkontaktní platební karty také až 4 další jízdenky pro spolucestující, psa nebo zavazadlo. Pro dospělé spolucestující to jsou 45minutové přestupní jízdenky za 20 Kč, pro děti ve věku od 6 do 15 let, psa nebo zavazadlo lze pořídit zlevněné jízdenky za 10 Kč. Významnou novinkou je také možnost registrovat si v novém e-shopu karta.dpo.cz svou platební kartu do systému. Potvrzení registrace platební karty proběhne do 24 hodin a cestující si pak mohou jednoduše, ve stejném e-shopu, ke své kartě pořizovat dlouhodobé jízdenky z jejich široké nabídky.