Říjen 2018

Development Newsletter!!! říjen 2018

Moravskoslezské inovační centrum má drive

MSIC se zrodilo na historických základech společnosti Vědeckotechnologický park Ostrava, kterou město založilo již v roce 1997. Transformovaná společnost (2017), do které se rovnocenně zapojilo město Ostrava a Moravskoslezský kraj a k nim i místní univerzity, získala s novým managementem i novou dynamiku, která přináší první hmatatelné výsledky.

Do Ostravy a regionu přichází  stále více rostoucích společností a navyšuje se podíl investic do inovací, výzkumu a vývoje. MSIC  zároveň zintenzivnilo spolupráci podnikatelské a akademické sféry. Příkladem jsou silné firmy s inovačními aktivitami na vysoké úrovni, například Hella nebo společnost BROSE.

Rozšiřování aktivit MSIC s sebou přináší potřebu výstavby nové, již páté, budovy ve stávajícím areálu, a v delším časovém horizontu  otevírá i otázku expanze do jiné části města. Ostrava nezbytně potřebuje podporu nejen začínajících místních podnikatelů, ale i již etablovaných firem s ambicí růst a expandovat na mezinárodní trhy. Toto je i plně v souladu s cíli Strategického plánu města fajnOVA.

 

Den národních výzkumných infrastruktur

V úterý 6. listopadu se uskuteční další ročník konference "Den národních výzkumných infrastruktur". Tentokrát ji bude hostit IT4Innovations národní superpočítačové centrum v Ostravě. Akce má za cíl demonstrovat efektivitu a význam českých výzkumných infrastruktur, upozornit na nové možnosti i kapacity výzkumné komunity, a především ukázat pozici národních infrastruktur v rámci Evropské unie i globálních výzev.

 

V Ostravě vzniklo unikátní Centrum kolaborativní robotiky

V areálu Moravskoslezského inovačního centra Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským automobilovým klastrem bylo slavnostně otevřeno Centrum kolaborativní robotiky. Vybudované kolokační robotické centrum s koboty vytváří místo silné koncentrace znalostí a praktického ověření kolaborativní robotiky pro všechny firmy z Moravskoslezského kraje, které se rozhodnou ověřit a následně uplatnit tuto moderní technologii ve svých provozech.

Firmy mají nyní možnost odladit robotizované pracoviště pro výrobu vlastního produktu, což omezí délku odstávky výrobní linky při zavedení robotizace.

V MSIC budou k dispozici tři typy kolaborativních robotů s různou úrovní „kolaborativity". Jedná se o robota Fanuc, který dokáže manipulovat s těžkými předměty do 35 kg, robota společnosti Universal Robots, jenž manipuluje s předměty o váze do deseti kilogramů, a malého dvouramenného robota YuMi společnosti ABB, který uzvedne 2 x 250 g.

Poznatky testovacího pracoviště budou sdílené, a tedy využitelné pro inovační procesy všech uživatelů. Současně bude v centru řešit VŠB-Technická univerzita Ostrava ve spolupráci s firmami projekt zaměřený na výzkum a konstrukční vývoj speciálních chapadel a dalších prvků koncových částí kobotů.

 

Nové kancelářské prostory typu A

V sousedství právě dokončovaného obchodního centra Outlet Arena Moravia v Ostravě-Přívoze vyroste nové administrativní centrum. Kancelářské objekty o celkové pronajímatelné ploše  17 000 m2 jsou navrženy ve standardu A a budou se ucházet i o certifikaci pro energeticky úsporné budovy.

Jde o investiční projekt realitní skupiny Asental Group pod názvem Přívoz II,  která v současné době pracuje na dokumentaci pro získání územního rozhodnutí.

  

Ostrava má nový nákupní park

Retailová plocha Ostravy se rozšířila o dalších 10 700 m2. Česká developerská společnost REFLECTA Development v městském obvodu Ostrava - Plesná otevřela Nákupní centrum GéčkoV typově rodinném nákupním parku svůj sortiment nabízí 33 obchodů. Stejně jako v Českých Budějovicích či v Liberci, je i zde propojeno obchodní pasáží s hypermarketem Globus.

 

Soutěže na koncertní halu se zúčastní šestice špičkových architektonických studií

Nejvýznamnější architektonická soutěž v celé historii města může postoupit o krok dále. Ke třem již dříve oznámeným a přímo vyzvaným architektonickým kancelářím se zkušenostmi s projektováním koncertních síní, tedy Steven Holl Architects + Architecture Acts; Konior Studio a Henning Larsen Architects,  rozhodnutím rady města přibyli další, a to Architecture Studio z Paříže, Nieto Sobejano Arquitectos z Berlína a Van Dongen – Koschuch Architects and Planners z Amsterdamu. Ti byli vybráni na základě doporučení soutěžní poroty z 31 zájemců o účast v soutěži na základě svých referencí a portfolií.

Ostrava již desítky let usiluje o výstavbu důstojné koncertní haly s perfektní akustikou, dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava.

Mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž na koncertní halu, která je koncipována jako kombinovaná se dvěma koly, by měla být ukončena příští rok v červnu. Předpokládá se, že vlastní výstavba haly bude zahájena nejpozději v roce 2022, hotovo by mělo být do konce roku následujícího.

 

Číňané zmodernizují ostravskou chemičku

Memorandum o spolupráci Moravskoslezského kraje a města Ostravy s čínskou provincií Shandong dostává konkrétní obrysy. Čínský vlastník společnosti BorsodChem MCHZ - konsorcium Wanhua Industrial Group - potvrdil 800milionovou investici do modernizace své ostravské firmy tak, aby při výrobě postupovala podle nejvyšších technologických standardů a její produkce co nejméně zatěžovala životní prostředí v regionu.

Vrcholní představitelé provincie Shandong, která se svými 100 miliony obyvatel a hrubým domácím produktem desetkrát převyšujícím hrubý domácí produkt celé České republiky, na společném setkání deklarovali zájem vytvořit firmám a institucím z provincie Shandong příznivé podmínky pro investování v Ostravě a v Moravskoslezském kraji. Je to velmi důležité, protože v Číně je tento krok nutný pro zahájení skutečně efektivního jednání ze strany čínských firem a institucí. Provincie Shandong je zřizovatelem konsorcia Wanhua Industrial Group.

Celkové investice do ostravské chemičky by mohly přesáhnout hodnotu 100 milionů eur, a to nejen do nezbytné modernizace technologie, ale také do vývoje a výroby nových produktů s vysokou přidanou hodnotou. První z nich bude nová výrobna nitrobenzenu, realizovaná na základě nejnovější kanadské technologie, za více než 30 milionů eur, tedy zhruba 800 milionů korun. Nová výrobna nahradí tu stávající, která bude trvale odstavena a ekologicky zlikvidována.

 

Průmyslová zóna „Nad Porubkou" se rozrůstá

Dlouho nevyužívaná část průmyslové zóny „Nad Porubkou" se konečně probouzí k životu. Průmyslový park přivítal první nájemce a investory. Má také nové jméno NP AREA (dříve Soltex). Po otevření pobočky logistické společnosti TNT Express Worldwide zde vyrostla administrativní a skladovací hala společnosti High Lite Touring.

NP AREA se nachází v jižní části městského obvodu Ostrava – Poruba. Rozlohou menší průmyslová zóna nabízí nájemcům atraktivní lokalitu, velmi dobré napojení na páteřní komunikace a dobrý přístup k městské hromadné dopravě.

Prvním nájemcem průmyslové zóny byla v letošním roce společnost TNT Express Worldwide, která zde přesunula své ostravské tranzitní depo. Logisticko-administrativní objekt se rozprostírá na ploše 1 400 m2. Nedávno se do lokality nastěhovala i společnost High Lite Touring, které využívá na ploše 2070 m2 skladovací halu pro uskladnění koncertní a podiové techniky.

V současné době je tak obsazena přibližně polovina zóny a dále probíhají intenzivní jednání s několika zájemci z řad českých i zahraničních firem.

 

Špičkové přístroje pro  Městskou nemocnici Ostrava

Městskou nemocnici Ostrava čeká soubor 17 investičních akcí v celkové hodnotě 61,5 mil. korun. Zdravotnické zařízení pořídí přístrojové vybavení, provede opravy a nechá vypracovat dokumentaci pro plánované investice.

K nedávno pořízenému výpočetnímu tomografu do konce roku přibude nová magnetická rezonance. Téměř 20 milionů korun bude poskytnuto na realizaci investic a jejich přípravu. Vše je financováno z Fondu pro rozvoj nemocnice, do kterého město vložilo již 775 milionů korun.

 

Mezinárodní festival slovanské hudby se rozezní i v Ostravě

Prvotřídní interpreti, domácí i zahraniční, představí v první polovině listopadu prostřednictvím hudby krásnou slovanskou kulturu. 5. až 15. listopadu se na několika místech Moravskoslezského kraje uskuteční II. ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby.  

Koncerty sólových umělců a seskupení proběhnou v církevních prostorách, hornickém muzeu a v řadě dalších institucí. Ostravská část programu zahrnuje například "Večer pravoslavných chorálů" emeritního pěveckého tělesa z Petrohradu, hudební vzpomínku na terezínské skladatele "Brundibár a Dopisy z Terezína", "Pěvecké legendy" a další.

Přehled všech koncertu naleznete v programu festivalu.

 

Ostravské univerzity otevřely svá "welcome centra"

Ostravská univerzita a VŠB - Technická univerzita Ostrava rozšířily služby. Otevřely kontaktní centra nejen pro své studenty a absolventy, ale i pro potenciální uchazeče a širokou veřejnost. Jde o pomyslné brány do světa vysokých škol, které pomáhají více propojit univerzitní život s životem ve městě.

Ve Welcome Centru Ostravské univerzity můžete využít zejména služeb nového Poradenského centra. Nabízí služby odborníků z různých oblastí a pomůže tak komplexně řešit různé životní situace. Poradenské centrum se zaměřuje i na požadavky trhu práce a na dovednosti, které zaměstnavatelům u absolventů chybí. Dále zde sídlí Centrum mezinárodní spolupráce, díky kterému do Ostravy přijíždí více studentů i akademiků nejen z Evropy, ale z celého světa, a které zároveň umožňuje studentům a akademikům vycestovat vysoko nad rámec standardních možností na univerzitách. Najdete zde i Centrum marketingu a komunikace a v přízemí Univerzitní knihkupectví pro nejširší veřejnost.

Univerzita zřízením tohoto centra ale nesleduje jen vlastní zájem, tedy spokojenější studenty, úspěšnější absolventy a nadšenější uchazeče. Její motivací je také přispět k rozvoji regionu prostřednictvím mladých aktivních lidí.

Obdobnou novinkou je Kariérní centrum VŠB – Technické univerzity Ostrava sídlící v rámci kampusu. To kromě nabídky práce a stáží bude celoročně zájemcům nabízet kurzy, školení a praktické aktivity spojené s posílením měkkých dovedností či osobnostním rozvojem. Soustřeďují se zde také další služby pro studenty, např. Contact Point pro zahraniční studenty, zázemí pro studentské organizace nebo Konfuciova třída.

 

PŘIHLÁŠENÍ K ODBĚRU NEWSLETTERU

Chcete-li odebírat Development Newsletter!!!, klikněte ZDE.