Prosinec 2018

Development Newsletter!!! prosinec 2018

Strategická průmyslová zóna Mošnov přivítá nového investora - společnost XZB

Zastupitelé města na svém prosincovém zasedání schválili prodej pozemku ve Strategické průmyslové zóně Mošnov. Během dvou let na ploše cca 20 tisíc m2 postaví nový moderní závod čínská firma XZB, kde v plně automatizovaných provozech najde práci minimálně 50 lidí, z toho nejméně 10 pozic budou místa s vyšší přidanou hodnotou. Pozemek byl prodán za 7,14 milionu korun bez DPH.

Firma působící v automobilovém průmyslu byla založena v roce 2002. Jejími produkty jsou hydraulické vyvažovače ventilové vůle, vahadla a další komponenty určené pro výrobu motorů. Hlavní know-how firmy je tváření za studena. Společnost vlastní mnoho patentů a užívá při výrobě poslední nejmodernější technologie. Podíl zaměstnanců, kteří pracují ve vývoji a výzkumu, přesahuje 20 %. Stejnou politiku firma uplatní také v České republice.

„Prioritou města již nejsou jen nová pracovní místa, která bylo potřeba řešit v době, kdy Ostrava procházela transformací, ale především aktivity investorů navazující na naše vysoké školy. Dáváme proto přednost těm společnostem, kde existuje předpoklad propojení jejich vědeckovýzkumných aktivit s naší akademickou sférou. Stále tak platí, že před montovnami upřednostňujeme společnosti s pracovními pozicemi s vyšší přidanou hodnotou, což v případě společnosti XZB bezesporu platí," řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

V zóně už působí 7 firem, které zaměstnávají 4 tisíce lidí, a výše prostředků, které společnosti do svého provozu investovaly, činí téměř 13 miliard korun. Dané území je unikátní v rámci republiky svou polohou, je napojeno na silniční a železniční síť. Ojedinělý logistický uzel v celém nejen středoevropském měřítku z ní potom dělá přímá návaznost na mezinárodní letiště.

Kvalitní úroveň vysokého školství v regionu nám dává naději, že zde nalezneme dostatečný počet vysoce kvalifikovaných pracovníků, kteří přispějí k rozvoji firmy a zároveň budou mít možnost vědecké práce. To byl také důvod, proč si firma XZB vybrala pro svou expanzi do Evropy lokalitu průmyslové zóny Mošnov. Blízkost dálnice, letiště a železnice dávají firmě velkou konkurenční výhodu, která by se ruku v ruce s high-tech technologiemi mohla brzy stát významným prvkem dalšího rozvoje regionu," doplnil ředitel závodu Jan Teufel.

Strategická průmyslová zóna Mošnov je jedním z největších rozvojových areálů v České republice, který původně vznikl jako záložní plocha pro automobilku Hyundai, kdyby se Nošovickou zónu nepodařilo včas připravit. Nachází se 25 km jižně od centra Ostravy a zahrnuje plochu 200 hektarů.

 

Porsche Engineering Services otevřela pobočku v Ostravě

Poskytovatel vývojových služeb Porsche Engineering Services (PES) oficiálně otevřel svou pobočku v Ostravě. Pracuje v ní více než 20 lidí, do konce roku 2020 by jich mělo být 50. Zaměří se na výzkum a vývoj současných automobilových trendů, jako jsou elektromobilita, autonomní jízda a chytrá mobilita.

V Ostravě se bude pracovat například na novém projektu, který souvisí s infrastrukturou pro rychlé nabíjení budoucích elektromobilů. Vývojáři společnosti pracují s nejvyspělejšími technologiemi, jako jsou komplexní simulace, nejmodernější metody digitálního vývoje a výroby prototypů.

Mezi důvody pro výstavbu pobočky v Ostravě patří umístění města a dosah hned několika technických univerzit v České republice i v sousedních zemích. Tam vidí PES prostor i pro získávání zaměstnanců.

V oblasti investičního potenciálu se Ostrava řadí mezi TOP 10 nejatraktivnějších měst Evropy. Do města a kraje přichází společnosti s potenciálem růstu a podíl investic do inovací, výzkumu a vývoje se zvyšuje. Mezi příklady patří silné společnosti s inovačními aktivitami na vysoké úrovni, např. Hella nebo BROSE. Investoři na Ostravě oceňují nejen její strategickou polohu a úroveň vysokých škol, jak bylo zmíněno výše, ale také rozvinutou infrastrukturu, dobrou dostupnost kvalifikované pracovní síly a podporu města přesahující běžný standard spolupráce.

PES je stoprocentní dceřinou firmou společnosti Porsche Engineering Group, která je dceřinou firmou německého výrobce sportovních vozů Porsche AG.

 

Výkonnější a moderní superpočítačové centrum

Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava byla podepsána smlouva na modernizaci HPC systémů pro IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Ostravský superpočítač Anselm bude mít po modernizaci osmkrát vyšší výkon než dosud. Čeští vědci díky tomu získají od dubna příštího roku přístup k nejmodernější generaci procesorů Intel.

Detaily

 

Auto-moto vynález VŠB-Technické univerzity Ostrava

VŠB – Technická univerzita Ostrava nabídla ke komerčnímu využití unikátní zařízení pro měření tloušťky ráfků automobilů. Nový vynález VŠB-TUO dokáže při výrobě odhalit nedokonalosti na ráfcích kol automobilů. Měří tloušťku ráfků po celém povrchu, na rozdíl od současně využívaného bodového měření. Výsledkem je bezvadný autodíl, který přispívá ke zvýšení bezpečnosti automobilu. První zařízení bude implementováno do provozu zahraniční společnosti ještě letos.

Autorem zařízení je tým Dr. Davida Fojtíka z Katedry automatizační techniky a řízení Fakulty strojní, který na zařízení pracoval 2 roky.

Unikátnost nového zařízení spočívá ve schopnosti měřit tloušťku v celé šíři profilu, a to rychle, s vysokou přesností a s minimálními nároky na obsluhu. Nespornou výhodou zařízení je snížení výroby nekvalitních kusů, které mohou výrobcům způsobit i mnohamilionové škody. Díky zařízení je možné průběžně sledovat kvalitu výroby s vysokou přesností a bezprostředně reagovat na zjištěné odchylky v rozměrech, a to jednoduše korekcemi parametrů tvářecí linky.

Ostrava je metropolí regionu se silným zázemím auto-moto průmyslu. Ve vzdálenosti 100 km od města mají své závody Hyundai, Kia, Fiat, Opel a Tatra. Z dodavatelských firem zde působí společnosti Mobis, Plakor, Mahle Behr, Cromodora wheels, Varroc a další. V regionu se denně vyrobí téměř 3 500 aut.

 

Workshop zaměřený na chytrá města představil inteligentní řešení z pohledu inovativních firem

V úterý 11. prosince se v  Ostravě uskutečnil 4. ročník norsko-českého workshopu zaměřený na oblast rozvoje konceptu „smart city" s názvem „Strategie a infrastruktura chytrých měst v ČR a Norsku".

Tuto již pravidelnou akci ambasády norského království letos spoluorganizovalo statutární město Ostrava úplně poprvé.

Konference s odborníky a s oficiálními zástupci norského města Fredrikstad, které je významným leaderem v dané oblasti v Norsku, se zúčastnili také zástupci řady lokálních - městských i krajských institucí a firem. Vzájemně si tak vyměnili zkušenosti z oblasti čisté mobility, udržitelné energetiky měst, chytrého řízení , tvorby strategií a získávání dat.

První část programu se zaměřila na vize obou měst a jejich způsoby řešení udržitelného fungování. Odpolední blok se pak zabýval konkrétními příklady implementace inteligentních řešení z pohledu inovativních firem působících v Ostravě, jejich produktů a možností integrace do běžného života. Akce byla přínosem nejen pro samotné odborníky, ale i pro širší odbornou veřejnost.

Workshop proběhl i za účasti velvyslance Norského království H.E. Roberta Kvileho a primátora města Fredrikstad Jon-Invar Nygarda.

 

Ostrava vidí budoucnost ve vodíkovém pohonu

Město Ostrava a Moravskoslezský kraj podpoří využívání vodíkového pohonu ve veřejné dopravě. Primátor Ostravy Tomáš Macura a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák záměr rozvoje této čisté technologie stvrdili podpisem memoranda o spolupráci.

Detaily

 

Residenční projekt Hájenka

Rezidenční projekt Hájenka v městské obvodu Slezská Ostrava navazuje na již realizovanou výstavbu rezidenčních objektů, např. Hruškový sad, Na Františku, Rezidence Svatá trojice. Půjde o 4 bytové domy s maximální výškou tří nadzemních podlaží a podkrovím, v nichž budou umístěny byty o dispozici 1+kk až 3+kk.

Developer, společnost Asental Group, předpokládá, že o bydlení v rezidenci projeví zájem především mladí lidé a rodiny s dětmi. Projekt má rovněž přispět ke zvýšení atraktivity dané lokality. V současné době je ve fázi přípravy dokumentace pro získání územního rozhodnutí.

 

První outletové centrum na severní Moravě

Ostravský retailový trh se opět rozrostl. Nově otevřená Outlet Arena Moravia chce pokrýt trh nejen celého Moravskoslezského kraje a Olomoucka, ale i sousedního Polska a Slovenska.

Jde o první outletové centrum pro tento region. Moderní areál ve tvaru elipsy s několika desítkami obchodů se nachází na okraji města v blízkosti dálnice D1 a silnice Hlučínská. Disponuje 800 parkovacími místy a dostupný je rovněž městskou hromadnou dopravou.

Společnost TK Development předpokládá v průběhu následujících dvou let dostavbu chybějící části elipsy a tedy nárůst počtu obchodů. Zvažuje i menší solitérní stavby uvnitř objektu.

 

Sdílená kola se vrátí do ulic příští rok

Systém sdílení jízdních kol v Ostravě, tzv. bikesharing, má za sebou první sezónu a velmi úspěšnou. Odstartoval letos v květnu a kola využilo více než 16 tisíc uživatelů, kteří na nich najeli 130 tisíc kilometrů. Po spuštění bylo k dispozici 39 stanic a 180 jízdních kol. Službu v Ostravě poskytovala společnost Rekola Bikesharing a ukončila ji koncem listopadu. Nejoblíbenějšími a nejvyužívanějšími stanicemi byly Nová Karolina, Masarykovo náměstí, Komenského sady a Prokešovo náměstí.

Detaily

 

Hokejový šampionát dvacetiletých. Už jen rok!

Mistrovství světa dvacetiletých - jeden z nejprestižnějších hokejových turnajů a dle skautů týmů z NHL důležitější než mistrovství světa dospělých se uskuteční v Ostravě a Třinci na přelomu let 2019/2020, konkrétně od 26. prosince 2019 do 5. ledna 2020.  Česká republika hostí mistrovství dvacetiletých hokejistů již potřetí, v Ostravě a Frýdku-Místku se šampionát konal v roce 1994.

Detaily

 

Mezinárodní konference na téma "strategického řízení"

Ekonomická fakulta VŠB - Technické univerzity Ostrava pořádá  Mezinárodní konferenci o strategickém managementu a jeho podpoře informačními systémy.  Diskusní fórum se uskuteční ve dnech 21. až 22. května 2019 v Aule univerzity. Registrace účastníků však probíhá jen do 1. února 2019

Konference nabídne platformu pro diskusi mezi akademickými pracovníky a odborníky zaměřenými na různé oblasti, zejména výpočetní techniku, informační a komunikační technologie, matematiku, management a projektovým management. Cílem konference je vytvořit fórum pro výměnu znalostí, zkušeností a nápadů a stimulovat vytváření nových výzkumných iniciativ, jakož i teoretických a praktických řešení a přístupů. Akce poskytne zázemí výzkumníkům a profesionálům ze střední, východní a západní Evropy i z jiných částí světa.