Únor 2017

Development Newsletter!!!

 

Ostrava se poprvé představí na MIPIM v expozici Czech Cities


Moravskoslezská metropole se prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí zúčastní již podvacáté v řadě za sebou. Vůbec poprvé v historii MIPIMu se však představí ve společné expozici s názvem Czech Cities, kterou s Ostravou budou sdílet ještě Praha a Brno. 

stanek_MIPIM

Koordinátorem prezentace je právě Ostrava. Atraktivní zastoupení tří největších českých měst bude důstojnou pozvánkou pro velké množství odborníků: investory, zástupce evropských měst a celých regionů, bank, finančních institucí i dalších významných hráčů světového realitního a investičního trhu. Investoři tak budou mít možnost získat ucelený přehled o celé ČR a investičních příležitostech v Ostravě, Praze a Brně.

Ostrava se bude na veletrhu prezentovat jako město, jehož atraktivita spočívá v jeho vlastní jedinečnosti, důvěryhodnosti a v dlouhodobě dynamickém a udržitelném rozvoji. Ostrava na MIPIM přiveze zbrusu novou nabídku atraktivních lokalit v samotném historickém centru města. Jde o lokality Karolina, areál Černé louky a proluky u západní strany Masarykova náměstí, které navazují na původní historické jádro Moravské Ostravy. Pro novou výstavbu mohou tyto lokality znamenat až 336 100 m2 nových užitných prostor. Město hledá pro tyto lokality investory a developery. Územní plán k daným lokalitám stanovuje využití smíšené plochy pro bydlení a občanskou vybavenost s intenzivní vícepodlažní zástavbou o výškové hladině vyšší než tři nadzemní podlaží. Cílem je vytvořit z centra Ostravy živý a příjemný prostor jak pro místní obyvatele, tak i pro návštěvníky města.

Dalším prezentovaným projektem v centru města je rekonstrukce historické budovy městských jatek. Město Ostrava vyhlásilo architektonickou soutěž na návrh řešení rekonstrukce historické budovy bývalých jatek. Záměrem je záchrana této technické památky a její využití pro kulturní a společenské účely, zejména pro galerii Plato.

Mimo projekty v historickém centru města představí Ostrava na veletrhu svůj potenciál v širokém spektru. Budou to například úspěšné průmyslové zóny (Mošnov, Hrabová) nebo Vědecko-technologický park včetně Centra excelence IT4Innovations. Superpočítač Salomon byl při svém spuštění dle žebříčku TOP 500 oficiálně 40. nejvýkonnějším superpočítačem na světě. Dalšími prezentovanými projekty Ostravy na veletrhu budou ukázkové revitalizace rozsáhlých území (Karolina, Dolní Vítkovice a v rámci tohoto areálu přestavba bývalého Vítkovického plynojemu na multifunkční aulu Gong), volné plochy k zastavění i strategické projekty.

Karolina

Společná expozice, v níž má každé město svou vlastní část pro jednání, bude mít plochu 253 m2. Akce pro potenciální investory a obchodní partnery se na stánku uskuteční ve středu 15. března v 15 hodin.

pozvánka

Březnový veletrh nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes je spolu s veletrhem Expo Real, který se koná každoročně v říjnu v Mnichově, nejvýznamnější oborovou akcí v Evropě. Letošní 28. ročník veletrhu se zde uskuteční od úterý 14. března do pátku 17. března.

 

RefillOva – místo pro nové začátky


Projekt Refill, který se zabývá dočasným užíváním jako nástroje sloužícího k oživení dlouhodobě opuštěných budov a k rozvoji města vůbec, se dostává do další fáze své realizace. Město stále více usiluje o využití dlouhodobě prázdných prostor a vzhledem k tomu, že městské prostory umístěné v centru se zaplňují bez větších potíží, orientujeme se na prostory v širším centru i o kousek dále.

Refill

Majitelé takovýchto nemovitostí či pozemků namísto čekání, co s prázdným prostorem, který představuje postupné zhoršování stavu nemovitosti, mohou prostory nabídnout k dočasnému využití. Během pronájmu si začínající podnikatelé ověří životaschopnost plánovaných aktivit a získají praktické zkušenosti z jejich realizace. Zároveň se tak obyvatelé aktivně zapojí do rozvoje a tvorby nové podoby městského prostoru.

Projekt Refill je jedním z vlajkových projektů strategického plánu města a zatím je realizován v devíti evropských městech. Jeho příprava je z 85 % financována z fondů EU (program URBACT III) a z 15 % spolufinancována statutárním městem Ostrava. Jedná se především o v zahraničí známý přístup k městskému rozvoji, který se nazývá „temporary use“, tedy „dočasné užívání“. Cílem je nabízet nevyužité budovy, plochy a prostory tzv. startupům a zájemcům o podnikání za výrazně zvýhodněných podmínek k dočasnému pronájmu.

Abychom mohli posoudit, zda tento přístup v Ostravě použít, zjišťujeme zájem jak uživatelů, tak majitelů budov. Proto jsme připravili průzkum zájmu o zapojení se do projektu REFILL OSTRAVA. Výzkum si na jedné straně klade za cíl zmapovat možnosti, technický stav a potenciál využitelnosti takových budov. Na straně druhé se zaměřuje na veřejnost a její ochotu na takovém místě vytvořit společensky, kulturně či sociálně prospěšné aktivity, nebo se takových akcí a činností účastnit jako návštěvník.

K tomuto účelu jsou vytvořeny webové stránky www.refillova.cz, na kterých je možné se přihlásit k průzkumu. Ten bude probíhat několika formami – vyplněním krátkého dotazníku, účastí na osobní schůzce nebo prostřednictvím skupinové diskuse. Formu výzkumu si může vybrat každý respondent sám podle toho, kolik času a prostoru bude ochoten projektu věnovat. Na základě výsledků bude projektový tým lépe schopen připravit platformu spolupráce občanů a poskytovatelů prostor tak, aby dočasné užívání budov či prostranství Ostravanům skutečně vyhovovalo a bylo pro ně užitečné.

URBACT_logoEU_logo

Bližší informace o projektu najdete na www.refillova.cz

 

Nabídka kancelářských prostor v Ostravě

 

kancelareNová nabídka kanceláří v Ostravě by v roce 2017 měla zahrnout dokončení administrativního objektu Red House (4500 m2) a rekonstrukci budovy ABC Alfa (6500 m2). Celková výměra moderních kancelářských ploch v Ostravě činí v současné době 208 366 m2. Budovy třídy A představují 72 % celkové plochy a kanceláře třídy B pak 28 %.

Hrubá realizovaná poptávka dosáhla ve 2. pololetí 2016 přibližně 2700 m2, což představovalo pokles o 72 % v porovnání s 1. pololetím 2016. Čistá realizovaná poptávka po odečtení renegociací a podnájmů zůstala stejná, neboť nedošlo k žádným předjednáním smluv. Největší transakcí 2. pololetí 2016 byl nový pronájem společnosti (1500 m2) v Axis Office Park Ostrava. V Ostravě bylo ke konci roku 2016 evidováno 41 000 m2 volných kancelářských prostor. Míra neobsazenosti klesla oproti 1. pololetí 2016 o 0,6 procentního bodu na 19,7 %. Nejvyšší dosažitelné nájemné zůstalo na úrovni 11,50 eur/ m2/ měsíc.

 

Centrum Ostravy oživí obnovené kanceláře komplexu ABC


Kancelářský komplex ABC v centru Ostravy mezi Prokešovým náměstím a sousední ulicí Gregorova získal zpět někdejší lesk a prestiž. Po dokončení rozsáhlé vnitřní rekonstrukce za zhruba 100 milionů korun se z něj staly moderní kancelářské prostory, které jsou od počátku letošního roku k dispozici novým nájemcům.

Společnost Asental Business Center (ABC) zahájila rekonstrukci hlavní budovy Alfa v květnu loňského roku. Nyní je tento moderní komplex k dispozici novým nájemcům. Ti kromě plně klimatizovaných a úsporně vytápěných kanceláří, 24hodinové recepce, optických datových rozvodů, jídelny nebo podzemního parkování jistě ocení také možnost nechat si novou kancelář upravit přesně podle svých potřeb a představ.

ABC

V současné době je v budově nabízeno asi 4 300 metrů čtverečních čisté kancelářské plochy, celkově má budova asi 6 500 metrů. Přibližně třetina nově zrekonstruovaných prostor už je pronajata nebo v jednání s budoucími nájemci. Mezi nimi jsou rakouská finanční společnost nebo významný e-shop. Část Beta je už zcela plná.

Budova Alfa byla postavena v letech 1938 až 1940 podle projektu významného ostravského architekta Karla Kotase pro generální ředitelství Severní dráhy Ferdinandovy. Později objekt využívalo vedení Ostravsko-karvinských dolů. Celá budova byla v roce 2007 prohlášena kulturní památkou. Veškeré historické prvky tak musely být zachovány. V objektu zůstanou krásné vitráže Jana Baucha, centrální schodiště, unikátní oběžný výtah páternoster nebo třeba fresky na fasádě. Budova se tak přiblížila své původní podobě z 30. let.

www.asental.eu 

 

Na Bazalech bude fotbalová akademie


Fotbalový areál na Bazalech bude přebudován. Díky společnému projektu města Ostravy, Moravskoslezského kraje, Fotbalové asociace ČR a FC Baník Ostrava tu vznikne moderní tréninkový areál, který bude sloužit fotbalové akademii pro mladé talentované fotbalisty z celého kraje.

Stávající letité a dlouho neudržované objekty budou zbourány a na jejich místě budou postaveny nové, moderní stavby. Velká pozornost bude věnována tréninkovým plochám. Současná hlavní plocha bude rozšířena a bude sloužit buď jako tři příčná tréninková hřiště nebo jako hřiště standardních rozměrů pro mistrovské zápasy. V místě stávajícího tréninkového hřiště vyroste jedno standardní hřiště s umělou trávou a jedno standardní hřiště s přírodním trávníkem. Počítá se s využitím dalších ploch v areálu, které budou sloužit jako speciální tréninkové plochy k posilování, nácviku obratnosti, vytrvalostním cvičením apod. Novinkou bude 60 metrová krytá běžecká dráha v objektu a nově vybudované tribuny pro asi 500 lidí. Celkově tedy vznikne 5 hřišť na pozemcích města a počítá se s využitím i šestého hřiště na pozemku, který je zatím v soukromých rukou. 

Hlavní objekt bude mít ve finální podobě 10 šaten, posilovnu, rehabilitaci, zázemí pro lékaře, fyzioterapeuta a trenéry, prostory pro stravování a trávení volného času hráčů, tělocvičnu s hřištěm pro sálovou kopanou včetně hlediště a také technické zázemí.

Projektovaná cena rekonstrukce celého areálu dosahuje částky 201 milionů korun za výstavbu, dalších zhruba 18 miliónů korun bude stát demolice současných budov.  Kraj přislíbil příspěvek ve výši 70 milionů Kč. Účastníci projektu podepíší o záměru na přestavbu Bazalů společné memorandum.

Bazaly_1   Bazaly_2

 

Výrobce auto baterií společnost A123 Systems otevírá novou továrnu v Hrabové

logo_A123

Společnost A123 Systems, která se zabývá vývojem a výrobou pokročilých lithium-iontových autobaterií a systémů uchování energií, rozšíří své působení v Evropě. Ve čtvrtek 2. března proběhne slavnostní otevření nového závodu v CTParku v Ostravě-Hrabové.

Společnost A123 Systems si v průmyslové zóně Hrabová pronajala část haly o rozloze 7 000 metrů čtverečních, kterou chce využít pro svou budoucí expanzi. Firma předpokládá roční výrobu 600 tisíc baterií. Společnost plánuje zaměstnat až 150 lidí od špičkových inženýrů po vysoce kvalifikované operátory. Dosud firma vyráběla jen v Číně a v Michiganu ve Spojených státech. V německém Stuttgartu pak sídlí technické centrum. Otevření nového výrobního závodu je výsledkem značného nárůstu evropské tržní poptávky po nízkonapěťových automobilových produktech, což je strategický směr společnosti A123 Systems. Firma dnes patří ve svém oboru mezi světové lídry lithium-Iónových baterií.

A123

www.a123systems.com

 

Čistění ropných lagun začne na podzim


Odtěžování zbylých kalů z ropných lagun po bývalé rafinerii minerálních olejů Ostramo by mělo začít na podzim. Ostravské „laguny" jsou jednou z největších ekologických zátěží v republice.

Jejich vyčištění provázejí problémy a termín ukončení všech prací se stále posouvá. V minulosti bylo z „lagun" odtěženo na 200 tisíc tun kalů, jenže se ukázalo, že v nich jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se původně nepočítalo. Výběrové řízení na jejich odstranění vyhrála loni pražská společnost AVE CZ odpadové hospodářství, která má podle uzavřené smlouvy vytěžit a zlikvidovat celkem 91 562 tun kalů za cenu 429 milionů korun.

K vlastnímu odtěžení kalů firma použije prakticky stejný postup, jaký byl používán v minulosti. Kaly budou zavápněny speciální frézou a vzniklý substrát odvezen vlakovými soupravami v uzavřených kontejnerech na mezideponii do Čáslavi. Odtěžení kalů by měla firma dokončit do konce roku 2018, jejich definitivní likvidace by měla být hotova do roku 2020.

 

Ostravský železniční uzel čeká modernizace za 7,65 miliardy Kč


Centrální komise Ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti modernizace železničního uzlu Ostrava. Celkové investiční náklady zvolené varianty činí 7,648 miliardy korun, realizace se předpokládá v letech 2021 - 2025. V letošním roce se plánuje vypsání soutěže na projektanta přípravné dokumentace a záměru projektu stavby, v roce 2019 následná soutěž na zpracování projektové dokumentace.

Vítězná varianta představuje kompletní opravu dosud nemodernizovaného úseku mezi stanicemi Ostrava - Svinov a Ostrava hlavní nádraží, včetně zřízení nového mimoúrovňového přesmyku, který odstraní kolizní jízdy vlaků v jednotlivých směrech. Předpokládá se ztrojkolejnění úseku s rozšířením na čtyřkolejné řešení v obvodu stanice Ostrava hlavní nádraží.

Modernizace zajistí průjezd vlaků rychlostí 120 kilometrů za hodinu. V ostatních úsecích ostravského železničního uzlu se například prodlouží nástupiště zastávky Ostrava - Stodolní ze stávajících 200 na 300 metrů. Rekonstrukcí projde také stanice Ostrava střed, zřídí se mimoúrovňový bezbariérový přístup na nástupiště výšky 550 mm nad temenem kolejnice.

 

Green Light Startup Show 2017 – ostravský akcelerátor jde do finále


Finále 4. ročníku programu Green Light na rozjezd podnikatelských nápadů se nezadržitelně blíží. Nenechte se ujít finále ostravského akcelerátoru Green Light, které se uskuteční ve čtvrtek 23. února od 15.00 hod. v Aule VŠB-Technické univerzity Ostrava.

Green_Light

Své nápady představí před porotou a investory mladé podnikatelské týmy, které prošly tříměsíčním akceleračním programem na podporu podnikání GREEN LIGHT. Přijďte se podívat, kdo zazáří na letošní Startup Show a vyhraje ceny v hodnotě až 150 000 Kč. Již teď vám můžeme prozradit, že letošní nápady stojí opravdu za to!

Navíc jeden z přítomných návštěvníků vyhraje čtyřdenní lístek na Colours of Ostrava 2017!

Program Green Light běží již 4. rokem a doposud jím úspěšně prošlo více jak 40 projektů. Některým z nich se podařilo nápad prosadit i za hranicemi ČR a investice do těchto projektů aktuálně dosahují 20 mil. Kč.

Registrace a více informací je možno najít na http://greenlight.vsb.cz/. Vstup je zdarma.

 

Konference Ostrava 2.0: Vize v pohybu


ABSL a Impact Hub Ostrava pořádají 28. února 2017 v době od 14 do 18 hodin konferenci Ostrava 2.0 představující blízkou budoucnost Ostravy.

pozvánka

Odpolední akci by si neměli nechat ujít investoři, top management i jednatelé, kteří chtějí nahlédnout do blízké budoucnosti tohoto města.

Proč se Ostrava stává moderním centrem podnikových služeb? Proč je už třetím nejatraktivnějším městem ČR pro investory? A proč se Ostrava v brzké době stane ještě lepším místem pro kariéru a život? Během akce se představí již rozběhnuté projekty z oblasti byznysu, bydlení i kultury - projekty, které zvyšují atraktivitu Ostravy nejen pro investory, ale také pro jejich potenciální zaměstnance.

A že je Ostrava plná ambiciózních talentů na závěr dokáží krátké prezentace v rámci přehlídky startupů a místních podnikavců. 

Akce volně navazuje na setkání, které proběhlo 23. listopadu v Nová Karolina Parku a které představilo Ostravu jako moderní centrum podnikových služeb. Tentokrát se setkání uskuteční v prostorách Impact Hub Ostrava. Vstup na konferenci je zdarma, kapacita je však omezena. Přihlásit se můžete zde: http://www.absl.cz/news-highlights/15-events/167-ostrava-2-0

 

Grossmannovu vilu čeká rekonstrukce


Památkově chráněnou Grossmannovu vilu čeká rozsáhlá rekonstrukce.  Objekt, který byl naposledy využíván jako školní družina, se promění v ubytovací zařízení pro významné hosty. Projektová dokumentace by měla být hotova do půl roku a rekonstrukce začne v roce 2018.

Vila z roku 1923 v ulici Na Zapadlém v těsném sousedství krajského úřadu byla rodinným sídlem architekta a stavitele Františka Grossmanna. Město se v minulosti snažilo vilu několikrát neúspěšně prodat. Nyní rozhodlo, že bude využita jako místo pro jednání a také pro ubytování významných návštěv města a kraje.

Ostrava vyhlásila veřejnou zakázku na vypracování projektových dokumentací. Ty by měly být hotovy do poloviny letošního roku. Poté bude vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Vlastní rekonstrukce by mohla začít v roce 2018. Náklady na rekonstrukci vily se budou pohybovat kolem 40 milionů korun.  

Architekt František Grossmann založil s mladým architektem Františkem Fialou firmu Grossmann & Fiala, která se zabývala projektováním a stavební činností. Po druhé světové válce byla ve vile umístěna mateřská škola, později až do roku 2005 v ní působila školní družina. I přes dílčí vnitřní úpravy zůstala zachována větší část původního interiéru.

vila_1   vila_2