Lokalita Přednádraží
Obsah:
1. Aktuální vývoj situace v Přednádraží
2. Celkové shrnutí situace v lokalitě včetně historie
3. Prohlášení vedení města Ostravy k lokalitě Přednádraží
Aktuální vývoj lokality Přednádraží
20. 5. 2013
Přednádraží: zbourat Stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu nařídil 20. května vlastníkovi nemovitostí v lokalitě Přednádraží demolici dalších pěti domů, a to do 45 dnů od data doručení nařízení. Jedná se o domy Přednádraží č. 10, 12, 13, 15 a 17, které jsou již vyklizeny a žádné osoby v nich nebydlí. Pokud tak vlastník ve stanovené lhůtě neučiní, hrozí mu pokuta až do výše půl milionu Kč. Podle posudku jsou domy v havarijním stavu a hrozí jim samovolné zřícení, což ohrožuje okolí, kde by se mohli pohybovat lidé. Mezi zjištěné závady patří například poškozené nebo úplně vybourané téměř všechny stropní konstrukce, vybourány jsou ocelové nosné prvky oken a dveří, konstrukce konzol balkónů jsou bez opěr, chybí kusy zdiva, zcela je odstraněna střešní krytina a bednění krovu, suterény jsou zaplněné sutí a odpadky, v celém objektu chybí zábradlí na schodišti atd. Již vloni byla vlastníkovi nařízena demolice domu Přednádraží 19. Protože tak neučinil, je s ním v této věci vedeno správní řízení.
6. 5. 2013
Upozorňujeme na nové vyjádření městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz k vývoji v lokalitě Přednádraží. Činnost příslušného stavebního úřadu, stejně jako řešení bytové problematiky v dané lokalitě, je v kompetenci městského obvodu. Prohlášení je k dispozici na stránkách městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.
Ze situační zprávy z 15. 11. 2012:
Sociální pracovníci odboru sociálních věcí Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz v lokalitě nadále působí.
- v lokalitě se zdržuje 21 dospělých a 4 nezletilé děti;
- většina osob se zdržuje v domě na adrese Přednádraží 8, který je nejzachovalejší ze všech domů;
- osobám jsou neustále nabízeny nové možnosti bydlení;
- většina osob se z lokality odmítá odstěhovat, protože věří, že dům na Přednádraží č. 8 bude opraven.
V rámci komplexní sociální práce na Přednádraží a na ubytovně Cihelní 81k byla nabídnuta klientům rekvalifikace či možnost získání kvalifikace s následným zaměstnáním v předem dohodnutých firmách ve spolupráci s Centrem sociálních služeb, o.p.s. v rámci projektů centra „Hledáte si práci?“ a „Zaměstnávání mladých dospělých“. Ze všech obyvatel s trvalým pobytem na Přednádraží, kteří byli o této možnosti informování, tj. celkem cca 24 rodin, projevili zájem 4, a na posledně konanou schůzku se dostavil pouze jeden zájemce. Ostatní neprojevili zájem.
Všem osobám, které dosud v lokalitě zůstávají, je i nadále poskytována sociální práce. S ohledem na blížící se zimní období, budou osobám opětovně předkládány varianty jiného bydlení. Avšak poskytování poradenství v rámci sociální práce má své limity a nelze postupovat proti vůli klienta.
Přednádraží – celkové shrnutí (stav k 5. 11. 2012)
Historie lokality:
Oblast Zadního Přívozu, konkrétně pak ul. Přednádraží, je podle studie R. Kvasničky z roku 2010 s názvem „Popis sociálně vyloučených romských lokalit v regionu Ostravska“, jejímž zadavatelem je Agentura pro sociální začleňování jednou ze sedmnácti sociálně vyloučených lokalit ve městě Ostrava.
Podle této studie došlo v této lokalitě v průběhu 80. a posléze i na počátku 90. let ze strany tehdejšího vlastníka domů (České dráhy, dále ČD) k ne zcela jasnému přidělování bytů romským rodinám jak zaměstnanců ČD tak i těm, kteří u ČD nepracovali. Byty v ul. Přednádraží byly pro Romy atraktivní zejména z důvodu nízkých nájmů a zároveň také proto, že pro ně byly fakticky dostupné (bylo možné zde byt snadno získat). Koncentraci Romů na ul. Přednádraží lze tedy podle studie označit za „dobrovolné“ sestěhování bez zásahu města či státu.
Díky pozdějšímu omezení investic do oprav a údržby ze strany vlastníků (ČD, pak Toba Trade, s.r.o.,) začalo v lokalitě docházet k postupnému chátrání objektů. V důsledku toho podle studie obyvatelé museli dlouhodobě řešit konkrétní havarijní situace, jako jsou ucpané odpady, prasklé vodovodní potrubí aj. V roce 2010 od firmy Toba trade, s.r.o. všechny domy na Přednádraží, kromě jednoho, který byl ve vlastnictví městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz odkoupil další soukromý vlastník, firma Domy Přednádraží, s.r.o., který je jejich vlastníkem dosud.
Poskytovaná pomoc obyvatelům lokality:
S ohledem na problematickou situaci obyvatel nejen v oblasti bydlení, ale i v oblastech nezaměstnanosti (ta v lokalitě dosahuje podle odhadů experta asi 80 %), nízké kvalifikace, vzdělávání, péče o děti a další v lokalitě Přednádraží byla dlouhodobě prováděna sociální práce.
Hlavním subjektem, který má dle obecně závazné vyhlášky města Ostravy č. 11/2000 – Statutu města Ostravy a dalších právních předpisů kompetenci vykonávat komplexní sociální práci u dospělých i v rámci sociálně-právní ochrany dětí v lokalitě Přednádraží je městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz (dále ÚMOb MOaP), jmenovitě pak odbor sociálních věcí (dále OSV) na úřadu tohoto městského obvodu.
Mezi další subjekty, které v lokalitě působí ve snaze pomoci obyvatelům řešit problematickou sociální situaci patří poskytovatelé sociálních služeb z řad nestátních neziskových organizací (Společně-Jekhetane, o.s., Armáda spásy, Vzájemné soužití, o.s.), jejichž činnost je dotována mimo jiné prostřednictvím rozpočtu statutárního města Ostravy. Společně-Jekhetane, o.s. poskytuje sociální služby – Terénní programy v lokalitě již téměř 10 let.
Tyto subjekty dlouhodobě poskytovaly v lokalitě dluhové poradenství, upozorňovaly obyvatele na kritickou situaci v jejich bydlení, nabízely možnosti jiných ubytovacích kapacit nebo vyjednávaly s úřadem práce za účelem zajištění materiální pomoci k úhradě bydlení a v oblasti výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi.
Některé konkrétní aktivity v sociální oblasti:
Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz jako součást komplexní sociální péče o občany realizuje již od r. 2003 v rámci projektu „Prevence bezdomovectví“ tzv. bydlení s doprovodným sociálním programem ve spolupráci s Armádou spásy na území města. Jedná se o pronájem bytů ve správě městského obvodu této organizaci, která tyto byty dále podnajímá osobám z cílové skupiny, pro které pak realizuje doprovodný sociální program. Po úspěšném absolvování doprovodného sociálního programu uzavře obvod s rodinami řádnou nájemní smlouvu k bytu a poskytne Armádě spásy další byty se stejným účelem. Při výběru klientů do těchto tzv. tréninkových bytů spolupracuje s Armádou spásy romský asistent, který pak spolupracuje také na realizaci doprovodného sociálního programu.
V roce 2010 byl realizován za finanční podpory města Ostravy ve spolupráci s NNO Společně-Jekhetane projekt „Podpora terénní práce v rizikových oblastech Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz“– v rámci něhož došlo k zintenzivnění terénní práce s 10 rodinami z oblasti zadního Přívozu, z toho 6 rodin z Přednádraží. Řešení dluhů v rodinách, bytové a finanční otázky, problémů s nezletilými dětmi, poskytnutí pomoci z potravinové banky.
V červenci 2012 došlo, s ohledem na vzniklou situaci, kdy začalo aktuálně hrozit, že lokalita bude odpojena od přívodu vody, ze strany všech subjektů k zintenzivnění sociální práce.
V lokalitě každodenně působí romský asistent Dušan Červeňák a sociální pracovník oddělení sociálně-právní ochrany dětí (dále OSPOD) Miroslav Pyš, několikrát týdně pak vedoucí OSPOD Yveta Holubová, vedoucí oddělení sociální péče (dále OSP) Jana Holásková a sociální pracovnice tohoto oddělení, dále terénní pracovnice NNO Společně-Jekhetane, o.s.
Komplexní sociální práce, kterou koordinovaně vykonávají, spočívá především v těchto aktivitách:
- pomoc při řešení bydlení ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb - Armádou spásy a Centrem sociálních služeb (ubytovny, azylové domy, domy na půl cesty, byty soukromých majitelů)
- dohody s majiteli ubytoven a bytů o podmínkách bydlení (bez kauce, snížené nájemné apod.)
- sociální poradenství (vyřizování sociálních dávek, úhrada ubytovacích nákladů, přihlášky do výběrového řízení na byty MOb, očkování dětí přestěhovaných na ubytovnu atd.)
- spolupráce s Centrem sociálních služeb na realizaci projektů „Hledáte si práci?“ a „Zaměstnávání mladých dospělých“, tj. nabídka rekvalifikace či získání kvalifikace s následným zaměstnáním v předem dohodnutých firmách
Souhrnný chronologický přehled situace:
Dne 27. 7. 2012 došlo v lokalitě k odpojení přívodu vody, následně dne 3.8. 2012 prohlásil stavební úřad domy v lokalitě za neobyvatelné a vyzval obyvatele k jejich opuštění. Za těchto okolností směřovaly aktivity sociálních pracovníků ÚMOb MOaP i terénních pracovníků NNO Společně-Jekhetane, o.s. k aktuálnímu zjištění volných kapacit na ubytovnách, k vyjednávání se soukromými vlastníky bytů, s poskytovateli sociálních služeb i s vedením městského obvodu MOaP ve snaze zajistit obyvatelům co nejrychleji místa, kam by za daných okolností mohli odejít. Některé rodiny samy, vědomy si nastalé situace začaly otázku bydlení řešit samostatně a odešly k příbuzným, případně na ubytovny nebo k soukromým vlastníkům, které samy kontaktovaly.
V této době také začal v lokalitě působit Kumar Vishwanathan se svou organizací Vzájemné soužití, o.s., který v součinnosti s majitelem objektů, panem Roztočilem, na zbývající obyvatele apeloval, že i přes rozhodnutí stavebního úřadu není nutné lokalitu opouštět, neboť domy se budou opravovat. Tímto postupem ve výsledku bohužel mařil práci všech subjektů, které se pokoušely lidem pomoci co nejrychleji lokalitu opustit, neboť obyvatelé frustrovaní skutečností, že musí opustit svoje domovy, těmto, jak se časem potvrdilo, planým nadějím začali důvěřovat a začali odmítat nabízená místa náhradního bydlení.
V uvedené době, tedy ke konci července 2012, bydlelo na Přednádraží 76 dospělých a 101 dětí.
Počet osob, kterým dosud zajistil ubytování nebo bydlení OSV:
55 dospělých a 97 dětí
z toho:
39 dospělým a 68 dětem na ubytovně Cihelní 81 a Cihelní 81i
7 dospělým a 12 dětem v Domě na půl cesty
3 dospělým a 4 dětem v bytech Armády spásy
4 dospělým a 11 dětem v bytech soukromých majitelů
2 dospělým a 2 dětem v bytě MOb
Závěr:
K dnešnímu dni , tj. k 5.11. 2012, je situace taková, že většina rodin s dětmi si uvědomuje, že musí svou situaci řešit a akceptují buď nabídku ubytovny, nebo mají rozjednané bydlení u soukromých vlastníků bytů. Důležité je, že i ti rodiče, kteří zatím zůstávají na Přednádraží, ve většině případů odvezli děti k příbuzným nebo se přestěhovali do čp. 8, kde nehrozí akutní zřícení.
Z původních 76 dospělých a 101 dětí v červenci t. r. se k dnešnímu dni na ul. Přednádraží zdržuje 21 dospělých a 4 dětí. Z toho 1 rodina má již děti mimo Přednádraží a 2 rodiny (6 dospělých a 3 děti) čekají na sociální dávky, aby se mohly přestěhovat.
Všem lidem, kteří Přednádraží opustili, je i nadále poskytována sociální práce stejně jako lidem, kteří dosud na Přednádraží zůstávají. V rámci výkonu terénní práce za nimi dochází sociální pracovníci ÚMOb MOaP i terénní pracovnice Společně-Jekhetane, o.s. s cílem pomoci dále řešit jejich bytovou situaci. U některých rodin vede snaha k tomu, aby se z ubytovny přestěhovali na Dům na půl cesty.
Počet osob na Přednádraží – vývoj
Datum Dospělí Děti
07/2012 76 101
08/2012 49 52
6.9.2012 43 44
18.9.2012 40 41
24.9.2012 36 35
3.10.2012 32 19
31.10.2012 21 4
Za odbor sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit
Mgr. Jaroslava Rovňáková v.r.
vedoucí odboru
Prohlášení vedení města Ostravy k lokalitě Přednádraží
V prvé řadě je třeba upozornit na to, že většina činností a rozhodnutí, která jsou v této věci činěna, jsou vykonávána státem, resp. orgány státní správy, bez zákonné možnosti samosprávy zákonným způsobem vstoupit do rozhodování jednotlivých orgánů.
Dodávky pitné vody
Spouštěčem současných událostí bylo odpojení dodávek pitné vody společností Ostravské vodovody a kanalizace a.s. (dále OVAK a.s.). Majitel nemovitostí - Domy Přednádraží, s.r.o. - má platně uzavřenou smlouvu o dodávce vody s OVAK a.s. K odpojení vody došlo, dle sdělení OVAK a.s., v rámci neplnění povinností vycházejících ze smluvního vztahu mezi Domy Přednádraží s.r.o. a OVAK a.s.
Ročně je OVAK a.s. tímto způsobem nucena odpojit zhruba sto odběrných míst na území města. Jedná se tedy o standardní krok v případě, že odběratel není schopen či ochoten platit.
V případě lokality Přednádraží byla voda odpojena společností OVAK a.s. z důvodu neplacení vodného majitelem nemovitostí. V zájmu rovného přístupu je stejným způsobem přistupováno i k jiným neplatičům. Tímto postupem tak nejsou omezována lidská práva určité části národa, a to Romů, jak tvrdí některé subjekty nebo lidé.
Stavebně-technický stav domů
Stavební úřad Magistrátu města Ostravy (dále jen stavební úřad) upozorňoval opakovaně již v roce 2011 společnost Domy Přednádraží, s.r.o, která je vlastníkem těchto domů, na špatný technický stav objektů a v té souvislosti na povinnosti vlastníka zajistit opravy domů a funkčnost infrastruktury, pokud mají být nadále tyto domy pronajímány k bydlení.
Namísto toho, aby společnost průběžně zajišťovala údržbu a opravy, nereagovala ani na výzvy stavebního úřadu o havarijním stavu některých objektů, takže v případě bezprostředního ohrožení osob musel stavební úřad zabezpečit domy formou náhradního výkonu za vlastníka stavby.
Jednalo se o stržení části střešní konstrukce vč. cihelných říms u domu č. 864/4, když hrozilo zřícení štítu na přilehlou veřejnou komunikaci a veřejné prostranství. Náhradní výkon za vlastníka byl zajištěn prostřednictvím investičního odboru Magistrátu města Ostravy. Dále, v srpnu letošního roku zajišťoval stavební úřad ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje vyvěšení okapového žlabu z háků v délce cca 5 m nad vchodem do domu, neboť hrozilo jeho samovolné uvolnění.
Dne 13. 5. 2011 požádala stavební úřad o součinnost Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje, a to z důvodu hrozící epidemie. V rámci součinnosti byla provedena kontrolní prohlídka v této lokalitě. Při kontrole stavebně – technického stavu výše uvedených objektů bylo mimo jiné zjištěno, že je zcela nefunkční splašková kanalizace a dochází k zaplavování sklepů a prosakování splašků do obývaných bytů. Kromě toho bylo zaznamenáno zanedbávání rodičovské péče (nedostatečné oblečení a obutí, přítomnost dětí školního věku). O tomto stavu byl informován odbor sociálních věcí Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.
Dne 17. 5. 2012 Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje svolala jednání kvůli nepříznivé epidemiologické situaci v lokalitě Přednádraží a upozornění společnosti OVaK a.s. o možném zastavení dodávky pitné vody. Výsledkem jednání, na které se vlastník předmětných nemovitostí nedostavil, bylo projednání situace a návrhů, jak zabránit hrozbě tvorby ohniska epidemie. OVAK upozornil, že vlastník domů byl opakovaně vyzván k úhradě dlužné částky a že připravovaný krok zastavení dodávky vody je poslední zákonnou možností.
Stavební úřad Magistrátu města Ostravy dále prováděl stavební dozor, při kterém byl postupně zjišťován a popisován stavebně technický stav jednotlivých domů. O závěrech byl informován stavební úřad Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, který dne 3. srpna 2012 vyhodnotil, že domy jsou neobyvatelné, ohrožují bezpečnost a zdraví obyvatel domů, a jejich opravy nelze „za provozu“ provést. Proto nařídil svým rozhodnutím vyklizení stavby vlastníkovi nemovitosti a všem osobám, které se ve stavbách zdržují.
Důvodem pro rozhodnutí stavebního úřadu jsou zejména tyto vady:
- Porušené obvodové zdivo
- Značně poškozené balkonové desky se zkorodovanými nosnými rámy desek, které hrozí zřícením
- Vnitřní rozvody elektroinstalace nejsou schopny bezpečného provozu
- Komínová tělesa nesplňují předpisy pro bezpečný odvod spalin a ohrožují bezpečnost osob
- Porušená vnitřní kanalizace domů (vytrhané trubky), následkem čehož končily splašky v prostorách budov
- Schází výplně oken a dveří, u některých hrozí vypadnutí
- Některé z budov jsou odpojeny od přívodu elektrické energie
- Omítky stěn na chodbách jsou poškozeny vlhkostí a plísní, stejné vady se objevují i v bytech
- Lokálně je poškozena krytina střech, do objektu zatéká. U některých staveb jsou nedostatečné střešní svody
- Části budov jsou zaneseny komunálním odpadem všeho druhu
- Část prostor je zaplavena splaškovými vodami z důvodu nefunkčních rozvodů kanalizace
Rozhodnutí nařízení vyklizení stavby, vydané odborem stavebního řádu a přestupků, který obsahuje detailní zhodnocení konkrétních budov, je v plném znění k dispozici na úřední desce městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a rovněž na webových stránkách obvodu: http://www.moap.cz/cs/radnice/uredni-deska, a to v termínu 3.8.- 19.8. 2012.
V současné době setrvávají nájemníci v domech na vlastní nebezpečí a zodpovědnost za jejich bezpečnost přebírá i vlastník stavby.
Kanalizace
Kanalizace je řešena v rámci činnosti úseku vodního hospodářství, v rámci státní správy. Odbor ochrany životního prostředí, jako příslušný vodoprávní úřad, se předmětnou lokalitou zabývá již více než rok. Protože se ke kanalizaci, ani k žádné její části v dané lokalitě nehlásí žádný vlastník, ani toto podzemní dílo nebylo v žádných mapových podkladech zakresleno, pak prvním krokem, který vodoprávní úřad učinil, bylo zjišťování průběhu kanalizace v dané lokalitě a zjišťování vlastnických vztahů. Jednoznačný průběh kanalizace se podařilo vodoprávnímu úřadu zjistit až 3. 5. 2012, kdy obdržel zákres z pasportu kanalizace, který pořídily v roce 2006 České dráhy a.s. Ve věci vlastnických vztahů pak odbor zjistil, že k předmětným budovám měla právo hospodaření s majetkem státu Správa železniční dopravní cesty, státní organizace, která převedla kupní smlouvou v prosinci předmětné budovy včetně kanalizace na firmu TOBA TRADE s.r.o. Firma TOBA TRADE s.r.o. pak kupní smlouvou ze dne 24. 6. 2010 převedla budovy s pozemky na firmu Domy Přednádraží, s.r.o. (jednatel Oldřich Roztočil). Podle svědecké výpovědi ze dne 5. 6. 2012 zástupce firmy TOBA TRADE s.r.o. sdělil, že s předmětnými budovami převedli na firmu Domy Přednádraží, s.r.o. i kanalizaci.
Mapa vlastnických vztahů je přílohou tohoto materiálu.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. již v květnu 2012 písemně oznámila, že z šetření provozu kanalizační sítě Ostravských vodáren a kanalizací a.s. vyplývá, že vnitřní rozvody budov v majetku společnosti Domy Přednádraží, s.r.o. jsou v havarijním stavu. Odpadní vody z budov se pravděpodobně dostávají mimo vnitřní kanalizaci a infiltrují do podloží. Měření OVAK a.s. neprokázalo, že by znečištění bylo důsledkem prosakování vnější kanalizace. Z šetření stavebního odboru vyplynulo, že v místě chybějí (byly vytrženy) trubky, které by tyto splašky odváděly do vnější kanalizace; místo toho tečou do vnitřních prostor budov – sklepů apod.
Ostravské vodárny a kanalizace rovněž informovaly, že odběratel - Domy Přednádraží, s.r.o. - má sice uzavřenou smlouvu o dodávce vody, nicméně nemá platnou písemnou smlouvu o odvádění odpadních vod. Tuto smlouvu měla TOBA TRADE s.r.o., nikoliv už Domy Přednádraží, s.r.o.
Na úseku vodního hospodářství bylo v dané věci vedeno celkem pět správních řízení:
1. Správní řízení s obchodní společností Ostravské opravny a strojírny, s.r.o. ve věci uložení nápravných opatření na nefunkční kanalizaci na pozemcích firmy bylo zahájeno v listopadu 2011. Firma se k této části kanalizace z hlediska vlastnického práva přihlásila, následně však své vlastnictví popřela. Tato část kanalizace leží na pozemcích firmy. Protože firma podala určovací žalobu k Okresnímu soudu v Ostravě, bylo správní řízení přerušeno. Řízení ve věci určení vlastnického práva k předmětné kanalizaci bylo Okresním soudem zastaveno. Vodoprávní úřad následně dohledal další důkazy, kterými byly smlouvy, zápisy o předání majetku, přehledy předávaného majetku atd. Z předložených dokladů vyplynulo, že předmětné kanalizační potrubí v úseku od napojení v ul. Přednádraží po napojení do revizní šachtice v areálu právního subjektu Ostravské opravny a strojírny, s.r.o., umístěné u oplocení areálu na areálové kanalizaci, kterou jsou odpadní vody odváděny mimo areál společnosti, není ve vlastnictví právního subjektu Ostravské opravny a strojírny, s.r.o. Vzhledem k tomu bylo zahájené řízení v prosinci 2012 usnesením zastaveno.
2. Správní řízení vedené se Statutárním městem Ostrava-Městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz, který spravoval bytový dům č. p. 931 v předmětné lokalitě, bylo zahájeno dne 2. 11. 2011 a bylo ukončeno rozhodnutím ze dne 24. 1. 2012, toto rozhodnutí nabylo právní moci dne 10. 2. 2012. Rozhodnutím bylo městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz uloženo nápravné opatření - a to zajistit likvidaci odpadních vod v souladu s vodním zákonem a zákonem o vodovodech a kanalizacích ve lhůtě do 30 dnů od nabytí právní moci tohoto rozhodnutí. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pak v březnu 2012 oznámil, že s nájemníky ukončil dohodou nájemní bydlení, zajistil jim náhradní bydlení a přestěhoval je. Rada městského obvodu dále rozhodla o demolici předmětného bytového domu.
3. Správní řízení s obchodní společností Domy Přednádraží, s.r.o., jakožto vlastníkem budov č. p. 744 – 749, 863, 864, 880 a 860 v předmětné lokalitě, o uložení nápravných opatření bylo zahájeno dne 2. 11. 2011 a bylo ukončeno vydáním rozhodnutí ze dne 30. 7. 2012. Rozhodnutím se ukládá vlastníkovi citovaných budov zajistit likvidaci odpadních vod v souladu s vodním zákonem a zákonem o vodovodech a kanalizacích a to ve lhůtě do 30 dnů od nabytí právní moci tohoto rozhodnutí (jde o stejné rozhodnutí jako v případě Statutárního města Ostravy-Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz). Rozhodnutí o uložení nápravných opatření nabylo právní moci v srpnu 2012. Náprava závadného stavu nebyla provedena, proto vodoprávní úřad v říjnu 2012 vyzval právní subjekt Domy Přednádraží s.r.o. k provedení uložených opatření k nápravě závadného stavu v náhradní lhůtě.
4. Správní řízení se statutárním městem Ostrava, jakožto vlastníkem části kanalizace v předmětné lokalitě, o uložení nápravných opatření k odstranění závadného stavu. V srpnu 2012 byla účastníkem řízení podána žaloba u soudu o určení vlastnického práva k dané věci. Správní řízení bylo do ukončení řízení o předběžné otázce, vedené Okresním soudem v Ostravě, přerušeno.
5. Správní řízení s obchodní společností Domy Přednádraží, s.r.o. ve věci uložení nápravných opatření k odstranění závadného stavu na části kanalizace v předmětné lokalitě probíhá. Účastník řízení se k ústnímu projednání konanému dne 19. 7. 2012 bez řádné omluvy nedostavil, nicméně 31. 7. 2012 vznesl námitku, že není vlastníkem části kanalizace, o které se správní řízení vede. Dne 3. 8. 2012 byla účastníku řízení stanovena lhůta, aby do 31. 8. 2012 předložil důkaz o tom, že u soudu byla podána určovací žaloba v dané věci. V srpnu 2012 byla statutárním městem Ostrava u soudu podána žaloba o určení vlastnického práva k dané věci. Správní řízení bylo do ukončení řízení o předběžné otázce, vedené Okresním soudem v Ostravě, zda statutární město Ostrava nebo jiný subjekt, je vlastníkem předmětné kanalizace, přerušeno.
Vyjádření statutárního města Ostravy k závěrečnému stanovisku Kanceláře veřejného ochránce práv ze dne 12.února 2013 ve věci stavebních závad v lokalitě Přednádraží v Ostravě-Přívoze naleznete zde.
Sociální práce v terénu
Výkon sociální práce u dospělých i v rámci sociálně-právní ochrany dětí je dle platného Statutu města Ostravy a právních předpisů plně v kompetenci Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Jedná se o výkon státní správy.
Sociální pracovníci tohoto úřadu, včetně romského asistenta, řeší vzniklou problematiku dlouhodobě. Při výkonu sociální práce spolupracují s občanským sdružením Společně-Jekhetane, které v dané lokalitě poskytuje terénní sociální služby. V rámci řešení dané problematiky zaměstnanci všech zmíněných subjektů do lokality osobně pravidelně docházeli a poskytovali obyvatelům komplexní sociální a dluhové poradenství, upozorňovali je na kritickou situaci v jejich bydlení, nabízeli možnosti jiných ubytovacích kapacit, vyjednávali s úřadem práce za účelem zajištění materiální pomoci k úhradě bydlení a v oblasti výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi apod.
V případě, že majitel není schopen zajistit nájemníkům vyhovující ubytování (například z důvodu zhoršeného stavebně-technického stavu budov), je povinen zajistit jim adekvátní náhradní ubytování. Toto pan Roztočil neučinil. V předstihu tak z vlastní iniciativy konal městský úřad Moravská Ostrava a Přívoz. Místa v ubytovnách, které byla dojednávána podle možností klientů, sjednával nad rámec svých povinností.
Magistrát města Ostravy monitoroval práci a postupy sociálních pracovníků zainteresovaných subjektů a v rámci předávání informací zjistil, že úřad k 31. červenci 2012 řešil situaci 45 rodin (v rámci 36 rodin bylo 98 dětí, 9 rodin bylo bezdětných). Vzhledem k tomu, že na ulici Přednádraží dochází k časté výměně obyvatel, nejsou všichni obyvatelé hlášení k trvalému pobytu v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Bydlely zde také rodiny z obvodu Slezská Ostrava, z města Hlučína či Bohumína. Rovněž zde bylo cca 5 rodin ze Slovenska. Dle ohlašovny úřadu městského obvodu je zde hlášeno k trvalému pobytu cca 300 osob, osoby se zde však převážně nezdržují. Obyvatelům byly nabízeny možnosti ubytování na ulici Cihelní 81, Žákovské 41 a F. A. Ryšových 248. Komerční ubytovny nabízejí ubytování za ceny, které jsou v daném čase a územní obvyklé (nejedná se o nejdražší ubytování na území města Ostravy). Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz řeší aktuálně přidělení 8 bytů v rámci podaných žádostí o mimořádné řešení bytové situace občanů z Přednádraží a rovněž vyjednává ubytování 4 rodin v bytech soukromého vlastníka na území městského obvodu Slezská Ostrava.
Aktuálně (tj. k 6. srpnu 2012) na ulici Přednádraží zůstává cca 19 rodin s dětmi a 9 rodin bez dětí.
Z uvedeného je zřejmé, že zainteresované subjekty při řešení nastalé situace konají a v rámci sociální práce se obyvatelům plně věnují.