Statutární město Ostrava - oficiální portál
 • Velikost písma:
 • A
 • A
 • A

Osobní nástroje

Podnikatel/Investor

Poslední změna: Středa 27.09.2017 12:39 - Sokolovská Iva
Ostrava – moderní metropole s potenciálem pro investory.

Díky svému atraktivnímu profilu se Ostrava stala sídlem řady mezinárodních společností, které mají přístup nejenom na český, ale také na polský a slovenský trh – jen v okruhu 100 km od Ostravy žije celkem pět miliónů obyvatel. Hlavním bodem strategie rozvoje města je dlouhodobě úzká spolupráce s investory. Nízké mzdové náklady v kombinaci se strategickou polohou dávají navíc Ostravě silný potenciál pro růst i v následujících letech.

 

 • Metropole Severní Moravy  - průmyslové, administrativní, obchodní, a univerzitní centrum nejlidnatějšího kraje České republiky

Ostrava – rozlohou druhé a počtem obyvatel třetí největší město České republiky - je díky svému aktivnímu přístupu jedním z nejatraktivnějších cílů směřování investic, a to nejen v rámci ČR, ale také v rámci středoevropského regionu. Tato metropole s 300 tis. obyvateli je správním centrem Moravskoslezského kraje, v němž žije více než 1,2 milionu obyvatel.

 

 • Strategická poloha blízko hranic s Polskem a Slovenskem s výbornou dopravní dostupností včetně mezinárodního letiště 

Ostrava zaujímá výhodnou geografickou polohu v severovýchodní části země na trase severojižního dopravního koridoru mezi Baltským a Jaderským mořem. Velmi dobrá dostupnost polského a slovenského trhu podtrhuje její pozici jako ekonomického, obchodního a kulturního centra euroregionu. Ostrava disponuje vyspělou dopravní infrastrukturou (letiště, dálnice, železniční koridory, kvalitní regionální integrovaný dopravní systém veřejné dopravy). Neustále narůstá i její význam jako důležitého železničního uzlu pro osobní i nákladní dopravu s blízkostí a dostupností mezinárodního Letiště Leoše Janáčka Ostrava, které je schopno odbavovat všechny typy letadel. Přistávací dráha je určena pro největší nákladní a osobní letadla světa (včetně letadla Airbus A 380). Cestující mohou využívat pravidelné letecké spoje s Prahou, Londýnem, Paříží, Düsseldorfem a Dubají. Spojení letiště a železniční dopravy pro nákladní i osobní přepravu je v České republice unikátní a má nezpochybnitelnou konkurenční výhodu.

 

 • 3 univerzity a mezinárodní školy s výukou v angličtině - vzdělaná, kvalifikovaná a flexibilní pracovní síla

Je třeba zdůraznit i významný potenciál lidských zdrojů - jak v absolventech odborných učilišť, tak v absolventech vysokých škol, zejména technických oborů. Důležitá je rostoucí vzdělanostní úroveň populace, zejména díky rozsáhlé síti veřejných i soukromých škol. Ve městě sídlí čtyři univerzity s téměř 28 tisíci studenty. Nechybí ani školy vyučující v angličtině, jako je 1st International School of Ostrava, a silné zázemí vědy, výzkumu, vývoje a inovací.

 

 • Vysoký úvěrový rating

A1 stabilní udělený městu v červnu 2017 agenturou Moody’s. Více informací zde

 • Kvalitní podnikatelské prostředí - přítomnost řady významných zahraničních investorů v Ostravě a okolí

Po úspěšném ukončení procesu vybudování průmyslových zón následoval masivní příchod zahraničních i domácích investorů. V Ostravě si našly svou základnu významné společnosti, jako např. PEGATRON Czech, Tieto, SungWoo Hitech, CTP Invest, ArcelorMittal, Siemens, a mnohé další. Milníkem v oblasti přílivu investic do regionu se stal v roce 2007 příchod jihokorejské automobilky Hyundai Motor Company do průmyslové zóny v Nošovicích nedaleko Ostravy. Ta se tak stala centrem automobilového průmyslu se silným zastoupením korejských značek. V oblasti do 100 km je denně vyrobeno více než 3 000 automobilů. Postupně došlo v Ostravě k vytvoření tisíců nových pracovních příležitostí, přičemž v posledních letech sledujeme trend zvyšování podílu investorů, kteří zde lokalizují investice generující převážně vysoce kvalifikovaná pracovní místa, např. Centrum zákaznických služeb MONETA Money Bank, Tieto, OKIN BPS a další.

 

 • Podpůrná infrastruktura pro podnikání v oblasti vědy, výzkumu a inovací

Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, Bussines Innovation Centre, Centrum pokročilých technologií spolu s Podnikatelským inkubátorem, nabízejí nejen pomoc při integraci nových obchodních aktivit, ale i možnost využití výsledků výzkumu a prostředků Technické university a ostatních škol.

 

 • Vysoká kvalita života – kulturní a sportovní vyžití

Široká nabídka volnočasových aktivit: řada významných akcí v průběhu celého roku (populární multižánrový festival Colours of Ostrava, mezinárodní hudební festival Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy, Zlatá tretra - mezinárodní atletický mítink série IAAF World Challenge, Dny NATO ad.), Dolní Vítkovice v Ostravě (včetně vzdělávacích center Malý svět techniky a Velký svět techniky, unikátní multifunkční aula Gong - národní kulturní památka), nákupní centra, golfová hřiště, lyžování a turistika v blízkých Beskydech či Jesenících: www.thinkostrava.cz.