Září 2015

Newsletter Cestování - září 2015

 

Ostravské nebe bude patřit Dnům NATO

NatoPatnáctý ročník Dnů NATO se koná o víkendu 19. a 20. září a zúčastní se jej armádní a bezpečnostní složky z 16 zemí.

Zahraničním partnerem letošního ročníku je Švédsko, které na mošnovském letišti představí pozemní, leteckou i historickou vojenskou techniku. Mezi stroji bude vévodit strategický dopravní letoun C­17 Globemaster III, který si zájemci budou moci prohlédnout po celou dobu konání akce na statické ukázce. K vidění bude i letoun TP84T (švédské označení tankovací verze C­130 Hercules). Předvede se i švédská historická letka.

Letošních Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě poprvé zúčastní také Jordánsko, které vyšle elitní jednotku speciálních sil tvořenou pouze ženami. Pro jednotku Female Company for Special Security Tasks to bude první prezentace mimo Jordánsko v historii.

Atraktivní ukázky připravuje i česká armáda. Poprvé budou mít vojáci velký stan, ve kterém si lidé budou moci zkusit například simulátor řízení letounu Gripen nebo si prohlédnou katapultovací sedačku.

Již tradičně se zájemci mohou těšit na besedy s piloty, které se uskuteční 18. září v Domě knihy Knihcentrum v Moravské Ostravě.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Cílem akce je prezentovat široké veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti.

www.natodays.cz

 

Ostrava Kamera OKO

Sedmý ročník Mezinárodního filmového festivalu se zaměřením na kameramanskou tvorbu se uskuteční od 25. září do 1. října. Slavnostní zahájení proběhne v pátek 25. září v 19 hodin v kině Velkého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Festival zahájí česká premiéra francouzského filmu Tři vzpomínky. Letošní ročník se bude věnovat norským kameramanům a jejich vidění světa.

Projekce budou opět probíhat ve všech ostravských jednosálových kinech Minikino, Art a Luna, doprovodný program obstará Stará Aréna a letos poprvé se diváci festivalu podívají i do Cineportu, nového festivalového centra v areálu Dolu Hlubina. Promítat se bude také ve Frýdku-Místku v kině Vlast, v Havířově v kině Centrum a v kině Kopřivnice. 

Festival odstartuje česká premiéra francouzského filmu Tři vzpomínky režiséra Arnauda Desplechina a kameramanky Iriny Lubtchansky. Film je součástí mezinárodní soutěžní sekce Oficiální výběr a svou světovou premiéru měl letos v Cannes. Kromě tradičních sekcí - Oficiální výběr, Krátkometrážní soutěž, Encore či Works in Progress, letos festival obohatí přehlídka norských filmů Polární záře nad Ostrava Kamera Oko. A aktuální dění v oblasti kamery bude reflektovat program Kameramanské dny Ostrava.

www.filmfestivalostrava.com

 

Svatováclavský hudební festival plní kostely

SHFDvanáctý ročník Svatováclavského hudebního festivalu nabízí od 1. do 28. září dvaatřicet koncertů v Ostravě a dalších sedmnácti městech a obcích Moravskoslezského kraje.

Dramaturgie již tradičně vedle velkých duchovních děl zahrnuje i komorní skladby a multižánrové projekty. Vedle předních českých umělců a těles, jako jsou například Český filharmonický sbor Brno, Baborák Ensemble, dirigent Tomáš Brauner nebo flétnista Jan Ostrý, se představí i vynikající interpreti z Německa, Španělska, Polska, Rakouska, Francie, Belgie, Slovenska, Norska a USA.

Světově uznávaný barokní soubor Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem budou mít posluchači možnost vyslechnout 10. září v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách.

Jednou z tváří 12. ročníku festivalu se stane jeho umělecká ředitelka, sopranistka Eva Dřízgová­-Jirušová, která zazpívá v doprovodu Janáčkova komorního orchestru v Orlové a Kopřivnici.

Svou premiéru na Svatováclavském hudebním festivalu bude mít světově proslulý hornista Radek Baborák, který již řadu let spolupracuje s Berlínskou filharmonií, a jeho Baborák Ensemble. Jejich koncert uslyší posluchači v Ostravě – Staré Bělé a v Dolním Benešově.

Po dvou letech se na SHF vrací mladá talentovaná houslistka Esther Yoo, tentokrát s nádherným Brahmsovým Koncertem D dur pro housle a orchestr.

Dvanáctý ročník Svatováclavského hudebního festivalu vyvrcholí 28. září koncertním provedením Berliozovy monumentální kompozice Faustovo prokletí. Filharmonie Brno, Český filharmonický sbor Brno a sólisté Isabelle Cals, Sébastien Droy, Roman Janál a Martin Gurbaľ vystoupí pod taktovkou Philippa Bernolda.

www.shf.cz

 

Loděnice - další možnost sportovního vyžití

LoděniceObjekt loděnice - víceúčelové zařízení na soutoku Ostravice a Lučiny zaměřené na volnočasové aktivity, zejména vodácké a vodní sporty, byl dostavěn v rámci Integrovaného plánu rozvoje města a zkolaudován na konci června. Své prostory poskytne nejenom pro vzdělávání související s vodními, ale také environmentálními aktivitami.

Stavba navazuje na již dříve dokončené projekty města v okolí Ostravice, jakými byly úpravy řeky či stavba cyklostezky. Vodácké aktivity bude proto možné propojit s cyklistickou a in-line stezkou. A zkrátka nepřijdou ani zájemci o lezecký sport, kteří budou moci vyzkoušet lezení na cvičné horolezecké stěně.

Záměrem je, aby loděnice nabízela rozsáhlou osvětovou, vzdělávací a sportovní činnost zaměřenou na děti i na dospělé. Ke kolům a bruslím tak přibývá další možnost sportovního vyžití přímo v centru města.

 

Run Tour 2015

RunČtvrtým rokem zvedá RunTour Česko z gauče a rozběhává zkušené i nadšené běžce v osmi městech po celé České republice. České Budějovice, Olomouc, Hradec Králové, Ostrava, Liberec, Brno, Plzeň a Praha - v parcích, lesích, industriálních prostorách, ale také v historických uličkách měst a na náměstích. RunTour láká běžce všech úrovní, kteří na start přijíždějí ze všech koutů České republiky i Slovenska. Běžecký seriál se stal pro mnohé vstupní branou do závodního světa. Začátečníci právě na RunTour okusili poprvé pravou závodnickou atmosféru. Žádný tlak na rekordní časy, ani účast světových hvězd. RunTour je pro každého, kdo miluje běh a chce si ho užít.

V Ostravě si můžete zaběhnout 12. září v areálu Dolní oblasti Vítkovice.

www.run-tour.cz/cs/kalendar/ostrava

 

Heligonka - nový klub Jarka Nohavici otevírá

HeligKoncerty, taneční večery, divadelní představení, ale i přenosy fotbalových zápasů Ligy mistrů. Taková je náplň programu ostravského klubu Heligonka v Dolní oblasti Vítkovic, jejímž nájemcem je Jaromír Nohavica. Interiér sálu v bývalých nových koupelnách areálu, který navrhoval Josef Pleskot, navazuje na konstruktivismus třicátých let. Prostory evokují kabaretní meziválečnou atmosféru nabízející 161 míst, všechna k sezení u stolků s dobrým výhledem na jeviště.

Sál nabízí i další možnosti využití, naplánovány jsou například swingové taneční večery nebo úterní projekce fotbalových zápasů, divadelní představení, kabarety nebo jiné akce, se kterými přijdou samotní lidé.

www.heligonka.cz

 

Kde (ne)jíst v Ostravě?

JídloNa sociální síti Facebook vznikla komunita, která vyzývá ke sdílení zkušeností s restauracemi v Ostravě a jejím okolí. Lidé v ní diskutují a ptají se na názory ostatních. Podle některých restauratérů tvoří dobrou zpětnou vazbu.

Mezi lidmi vyvolává velké ohlasy a jejím cílem je sdílet dojmy z restaurací a hospod. Komunita se stránkou má už více než sedm tisíc fanoušků a tento počet den ode dne roste. Kromě svých názorů na ni lidé posílají také fotografie naservírovaného jídla. Objektivita je podle autorky stránky, která chce zůstat v anonymitě, zaručena možností komentářů.

Na stránku Kde ne/jíst Ostrava a okolí může přidat recenzi každý. Stačí poslat svůj příspěvek do zpráv a čekat, až bude anonymně zveřejněn.

www.facebook.com/pages/Kde-nej%C3%ADst-Ostrava-a-okol%C3%AD/1441082599482989?fref=ts

 

Kulturní a turistické značení pro motoristy

Celkem 146 kusů kulturního a turistického značení bylo nově postaveno v turistické oblasti Ostravsko. Tyto hnědobílé naváděcí značky, které zlepší orientaci a informovanost návštěvníků, byly rozmístěny v Ostravě během července letošního roku. Na základě zpracovaných analýz bylo provedeno trasování a doplněno značení k dolu Michal, Galerii výtvarného umění, Trojhalí, Galerii Plato a k Muzeu hraček.

Při zpracování projektových dokumentací bylo vycházeno z metodického pokynu „Označení kulturních a turistických cílů na dálnicích a silnicích“, který vydalo Ministerstvo dopravy, odbor pozemních komunikací.

Kulturní a turistické značení pro motoristy realizovala Ostrava v rámci projektu Akční plán 2014 marketingové strategie cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko spolufinancovaného z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti NUTS II Moravskoslezsko.

ROP

 

Do Ostravy zavítaly přes dvě desítky zahraničních novinářů a bloggerů

PressVe dnech 14. – 20. července uspořádalo statutární město Ostrava ve spolupráci s Czech Tourism poznávací cestu pro zahraniční novináře (tzv. press trip). Jeho smyslem bylo představit Ostravu a Moravskoslezský kraj potenciálním zahraničním turistům a nalákat je na návštěvu do našeho regionu.

Ostrava se tak prezentovala jako město, kde to žije a v jehož srdci i blízkosti se nachází řada historických a přírodních skvostů jako centrum Ostravy, halda Ema, Slezskoostravský hrad, zámek v Hradci nad Moravicí nebo okolí řeky Moravice. Návštěvníky zaujaly nové sportovní možnosti města i regionu, např. Davidův Mlýn a golfový resort Lipiny, a velmi hodnotili atraktivní využití technických památek v Dolních Vítkovicích oblasti Vítkovice a Landek Parku. Díky svižné prohlídce města na koloběžkách měli novináři možnost objevit více ostravských památek než obvykle.

Poznávací cesta se během festivalu Colours of Ostrava konala již potřetí a jako každý rok i letos o ni byl velký zájem. Dvacet pět novinářů a bloggerů z tištěných i online médií a zahraničních rádií budou v návaznosti na press trip publikovat své dojmy.

Výstupem jejich pobytu jsou články v zahraničních médiích, Během několika dní tak Ostrava pronikla do finských, německých, lucemburských, španělských, belgických, francouzských a nizozemských médií.

K tomuto programu se dále přidali i někteří hudební novináři a profesionálové z konference Crossroads, díky kterým se region představil např. v Izraeli, Polsku, Velké Británii či USA.

Ostrava ukázala svou schopnost zaujmout zahraniční návštěvníky, kteří z ptačí perspektivy vyhlídky na Nové radnici hodnotili Ostravu jako zelené město. Novináři drželi krok s hudebním rytmem Colours of Ostrava a během týdne poznali život města a regionu.

Press trip organizoval Odbor strategického rozvoje Magistrátu města Ostravy společně se zahraničními zastoupeními CzechTourism v Amsterdamu, Berlíně, Madridu, Paříži a Stockholmu. Poznávací cesta byla součástí projektu realizovaného v rámci aktivit Akčního plánu 2014 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu, oblasti podpory 2.2 Rozvoj cestovního ruchu, dílčí oblast podpory 2.2.4 Organizace a kooperace v cestovním ruchu.

ROP

 

Když se řekne Ostravsko, napadne návštěvníky jako první zoo

ZooOd února do listopadu letošního roku probíhá na území turistické oblasti Ostravsko (TO Ostravsko) marketingové šetření, jehož cílem je zmapování spokojenosti návštěvníků a turistů a identifikace slabých stránek této destinace. Šetření je rozděleno do tří etap, přičemž město obdrželo aktuálně výsledky druhé etapy. Z nich vyplývá, že turisté navštíví Ostravsko v průměru 5,5 krát za rok a délka jejich pobytu je téměř 5 dnů.  Mezi nejnavštěvovanější místa patří Zoo Ostrava, Slezskoostravský hrad, obchodní centrum Karolina a Dolní oblast Vítkovice. Na dotaz, co napadne respondenty v souvislosti s TO Ostravsko, jmenovala čtvrtina dotázaných zoo, dále pak průmyslové památky, ale i kvalitu ovzduší. Sedmdesát procent respondentů ohodnotilo tento region jako výjimečný, protože volný čas mohou návštěvníci trávit nejen na festivalech, prohlídkou technických památek, zoo, ale také na sportovištích či výstavách.

ROP