Ostrava podporuje „zelené“ projekty
Město Ostrava podporuje nejrůznější projekty související s ochranou přírody a krajiny, půdy, ovzduší, odpadovým hospodářstvím a vodním hospodářstvím města, přispívá na výsadbu městské zeleně, revitalizace parků, ale také podporuje environmentální vzdělání, výchovu a osvětu díky Fondu životního prostředí. Ten byl městem zřízen již v roce 1993.
Podpořený projekt s názvem Zelená oáza. Foto: ZŠ Matiční
„A právě podpora projektů environmentální výchovy a vzdělávání je v Ostravě stále populárnější, v poslední době zejména těch, zaměřených na pořízení včel a včelařského kroužku pro žáky. Děti se tak mohou ve školní praxi seznámit nejen s tím, co je zapotřebí pro chov včel, ale mohou včelí společenstva pozorovat a pochopit tak jejich nezastupitelný význam v rámci ekosystému. Některé z dětí pak může tento smysluplný koníček chovu včel provázet i v dalších životních etapách. Aktuálně podpořila rada města projekt ‚Včelí mise na ZŠ Jugoslávská.‘ Škola pořídí díky financím města úly, medomet a další potřebné vybavení, plánuje zřízení bezplatného včelařského kroužku pro žáky, vedeného pedagogem školy,“ vysvětluje Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí. V předchozí době město podpořilo i obdobné žádosti Základní školy Ostrava, Matiční 5, Základní a mateřské školy Ostrava-Hrabůvka, A. Kučery 20, Základní škola Ostrava, Generála Píky 13A a také byl z oblasti tématiky včel podpořen například environmentální program Včela – cesta do včelího města Centra kultury a vzdělávání.
Dalším školním projektem je Dešťovka, který propojuje praktické aktivity s ekologickým uvědoměním a zažádala o něj ZŠ Matiční 5. V jeho rámci bude pořízena trojice nádrží, ponorné čerpadlo, sběrač dešťové vody a další potřeby pro vybudování systému pro zachytávání dešťové vody. Ta bude následně využívána k zalévání školní zahrady. „Žáci se tak atraktivní formou v hodinách přírodopisu a pracovních činností učí o koloběhu vody v přírodě, významu šetření vodou a možnostech jejího opětovného využití. Praktická činnost zahrnuje nejen údržbu školní zahrady, ale i sledování množství nasbírané vody, měření srážek a podporuje odpovědný vztah k přírodě, rozvíjí u žáků dovednosti v oblasti týmové práce a vede je k uvědomění si významu každodenních ekologických rozhodnutí. Projekt navazuje na předešlý, kdy ZŠ Matiční 5 pořídila na školní zahradu skleník a další příslušenství pro projekt Zeleninová oáza na ZŠ Matiční,“ dodává Aleš Boháč, náměstek primátora.
Zadržování vody v krajině, revitalizace parků a úprava veřejných prostor mezi komunikacemi jsou klíčové oblasti nejen z hlediska klimatu, ale i kvality života ve městech. Nyní byl podpořen projekt městského obvodu Radvanice a Bartovice na stabilizaci stávajících květnatých luk a založení dvou nových, a to v parku na ulici Hvězdné a v lokalitě ulice Karvinská. Květnaté louky jsou typem travního porostu s vysokou druhovou rozmanitostí, typicky zahrnující různé druhy trav, bylin a květin. Mají významnou ekologickou hodnotu a jsou často spojovány s trvale udržitelným hospodařením.
Městskému obvodu Třebovice byly poskytnuty prostředky na projekt regenerace sídelní zeleně v ulici V Mešníku. „V této první etapě je řešen prostor před zdravotním střediskem ve středu obce. Jeho problémem jsou skupiny neperspektivních jehličnatých dřevin. Záměrem projektu je vytvoření městské zelené odpočinkové a relaxační zóny nejen pro obyvatele obce. Snahou je vytvořit společenství rostlin, které bude atraktivní po celý rok květem, barvou a texturou, a přitom bude nenáročné na péči. Mimo to se záhony díky minimu rušivých vlivů ze strany člověka stávají cenným útočištěm i zdrojem potravy pro množství bezobratlých živočichů,“ popisuje podpořenou aktivitu náměstek Boháč. Environmentální vzdělávání bude zajištěno podrobným popisem vysázených rostlin na informační ceduli.
V letošním roce bude také s pomocí prostředků z Fondu dokončen projekt Zkrášlení centra městského obvodu Plesná. Ozelenění proběhne v centrální části, která čítá prostor přiléhající k břehu Plesenského potoka s vazbou na stávající okolí zelených ploch, skálu, a veřejných ploch parčíku směřujícími k místnímu kostelu. Převážnou část navrhovaného projektu tvoří přilehlé pásy zelených ploch komunikací navazující na spojení dolní a horní části centra městského obvodu Plesná.