Září 2013

Newsletter Cestování - září 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi prázdninových měsíců

 

Jubilejní Dny NATO s ojedinělou přehlídkou      

NATONejvětší podívaná ve střední Evropě, Dny NATO, chystají letos pro letecké nadšence tahák v podobě druhého největšího letounu na planetě, kterým je An-124 Ruslan.

Do Ostravy také poprvé zamíří vzdušní akrobaté ve vrtulnících, kteří přiletí ze Španělska. Španělská letecká akrobatická skupina Patrulla ASPA při svých kreacích na obloze létá ve vrtulnících EC-120 Colibri. Akrobacie v těchto strojích je velmi výjimečná. Španělé nabídnou zcela odlišnou show, než na jakou jsou diváci u těžkých vrtulníků řady Mi českého letectva zvyklí, v Evropě jsou jen dvě takové akrobatické skupiny.

Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády České republiky jsou letos jubilejní. Připomínají totiž dvacáté výročí vzniku samostatné České republiky, a tudíž vzniku samostatných českých bezpečnostních složek. Své umění i techniku představí nejen česká armáda, ale také policie, Vězeňská služba, hasiči, záchranáři, celníci či Český červený kříž. Sjedou se také desítky hostů ze zahraničí – od německého přes britské, belgické, maďarské až po rakouské letectvo.

Například z Maďarska přiletí dvanáct letounů JAS-39 Gripen. Na rozdíl od předchozích dvou ročníků však nepůjde jen o statickou ukázku maďarských strojů na zemi. Letos se představí i ve vzduchu. Na Mošnově se tak znovu setkají i s gripeny českého letectva.

Z Německa dorazí Tornado IDS německé Luftwaffe. Lidé budou na Dnech NATO obdivovat rovnou dva tyto divácky velmi oblíbené letouny. Britské královské letectvo bude mít ze zahraničních hostů největší zastoupení a plánuje do Mošnova poslat i dva své nejmodernější bojové letouny Eurofighter Typhoon. Britové se oproti předchozím ročníkům nechystají představit své stroje v letových ukázkách, vše však slibují vynahradit na statice.

Divácky největším tahákem budou podle organizátorů také Turkové. Turkish Stars se předvedou na svých bojových supersonicích.

Dny NATO každoročně navštíví desítky tisíc lidí. Jde o největší letecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě. Jejím cílem je ukázat lidem co nejširší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci v oblasti zajišťování bezpečnosti. V posledních letech na Dny NATO míří přes 200 tisíc diváků.

Doprovodná část programu Dnů NATO startuje 19. září Dnem s dokumentárními filmy v ostravské Minikino Kavárně. Pokračuje 20. září besedami s účastníky v Domě knihy Librex v Ostravě. Na hlavní program se lidé mohou těšit o víkendu 21. a 22. září na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově. Kromě show na obloze a prohlídek technických skvostů na zemi tam návštěvníky čeká výstava Flyin 2013. Jde o prohlídku atraktivní letecké techniky i setkání s piloty. Ve čtvrtek a v pátek jí budou předcházet dva odborné dny – konference a workshop.

www.natodays.cz

 

Spectaculo Interesse – podívaná pro malé i velké

SpectMezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse opět po dvou letech zavítá do Ostravy. Na 10. ročník divadelního velkolepého svátku přijedou do moravskoslezské metropole divadelníci z celé Evropy, poprvé dokonce až z Afriky.

Festival Spectaculo Interesse letos odstartuje v Ostravě 22. září a potrvá až do 27. září. Malí i velcí diváci uvidí to nejlepší, co se v loutkářském světě za poslední dva roky u nás i za hranicemi urodilo. Na festivalu bude opět mezinárodní porota udělovat tři důležité ceny. Za nejlepší představení, za režii a za výpravu.

Do Ostravy letos přijede na 20 divadelních souborů z různých koutů Česka i Evropy. Počínaje Itálií, přes Španělsko, Portugalsko až k Maďarsku. Ze zámoří připutují kanadští divadelníci, přijede soubor z Izraele a v jednání jsou Japonci. Poprvé se letos objeví soubor z afrického kontinentu a to konkrétně z Keni. Festival Spectaculo Interesse se v Ostravě koná od roku 1995 jako bienále. Ostravští loutkáři se na něm letos představí s pohádkou Zlatovláska.

www.dlo-ostrava.cz

 

Svatováclavský hudební festival se rozezní Ostravou

SHFJubilejní 10. ročník Svatováclavského hudebního festivalu, který se bude konat v tradičním termínu od 28. září do 28. října 2013, letos nabízí rekordních 35 koncertů, které budou odehrány v 18 městech a obcích Moravskoslezského kraje.

Vedle předních českých umělců vystoupí i interpreti z Německa, Švýcarska, Rakouska, Izraele, Francie, Itálie, Polska, Maďarska, Estonska, Slovenska a USA.

Na zahajovacím koncertě zazní oratorium Eliáš Felixe Mendelssohna v podání Pražského filharmonického sboru a Pražské komorní filharmonie pod taktovkou německého dirigenta Rolanda Kluttiga. Jako sólisté se představí sopranistka Martina Janková, mezzosopranistka Ivonne Fuchs (Německo), tenorista Roman Payer (Rakousko) a barytonista Rudolf Rosen (Švýcarsko). Mezi další české hvězdy festivalu budou bezesporu patřit harfenistka Jana Boušková, která v rámci sólového recitálu zahraje Vltavu B. Smetany. Oblíbený moderátor Marek Eben provede cyklus Labyrint světa a ráj srdce svého otce Petra Ebena.

Výjimečným zážitkem bude jistě i vystoupení romského houslisty Robyho Lakatose, Davida Kollera, který zahraje na šamanský buben v rámci projektu Music Visions, Marka Ebena a mnoha dalších umělců z České republiky i zahraničí.

www.shf.cz

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V září bychom vám rádi představili operní pěvkyni Martinu Jankovou, kterou můžete slyšet a vidět v rámci Svatováclavského hudebního festivalu, kde zazpívá na zahajovacím koncertě.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Martina Janková 

SVFčeská operní pěvkyně-sopranistka evropského formátu a rodačka z Orlové. Po absolutoriu Janáčkovy konzervatoře v Ostravě již více jak deset let působí jako sólistka opery ve švýcarském Curychu. Disponuje jasným a perlivě čistým hlasem opírajícím se o výbornou pěveckou techniku.

V posledních letech působila Martina Janková často také na prestižních Salzburských festivalových hrách (Salzburger Festspiele). Zde vytvořila mj. roli Primy Ancelly v opeře Luigi Cherubiniho Medea a v roce 2009 roli Cherubina ve stěžejním operním díle Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba. V Salzburgu zpívala také sopránové sólo v Symfonii č. 8 od Gustava Mahlera. V roce 2012 byla pověřena hlavní (nominálně mužskou) rolí krále-pastýře Aminty v další Mozartově opeře Il re pastore.

Martina Janková studovala operní zpěv kromě Ostravy také v Basileji a Curychu. Od roku 1998 je členkou curyšské opery, zpívala i v operních domech v Paříži, Ženevě či na salcburském festivalu, a to v dílech Mozartových, Straussových, Janáčkových, Beethovenových ad.

Bohatá je také koncertní činnost Martiny Jankové. Spolupracuje s řadou vynikajících evropských orchestrů, mj. Berlínskou, Mnichovskou a Českou filharmonií, Concentus Musicus Vídeň či pařížským Orchestre des Champs-Elysées.

V září ji můžete slyšet a vidět v rámci Svatováclavského hudebního festivalu, kde zazpívá na zahajovacím koncertě.

 

Svátek filmařů - Ostrava Kamera Oko popáté

OKOPátý ročník Mezinárodního kameramanského filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO) proběhne ve dnech 27. 9. – 3. 10. 2013. Festivalové projekce se uskuteční v jednosálových kinech města Ostrava: Art, Minikino, Luna, Studiu Karel (Stará Aréna) a nově i v Multižánrovém prostoru Cooltour. Jako již tradičně bude festival zahájen v prostorách Dolní oblasti Vítkovice.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne v pátek 27. 9. 2013 od 19.00 hod. v Nových koupelnách Dolní oblasti Vítkovice.

K výročí rozdělení Česko-slovenské federace uvede festival přehlídku Současný slovenský film. Ta představí reprezentativní výběr toho nejlepšího z aktuální slovenské kinematografie.

Sekce 20 let Českého lva je připravena ve spolupráci s NFA a pražským kinem Ponrepo. Sekce promítne filmy tří nejoceňovanějších kameramanů - Vladimíra Smutného (Lea), Jaroslava Brabce (Krvavý román) a Františka A. Brabce (Jízda).

Festival uvede také vzácná a těžko dostupná díla, připomínající fotogenicky unikátní "audiovizuální otisk" básníka Ivana Diviše a hudební skupiny Psí vojáci.

Hlavní sekce festivalu, mezinárodní "Oficiální výběr", který představuje nejnovější světové snímky v české premiéře, budou mimo jiné promítnuty americko-francouzský film Jimmy P. aneb Psychoanalýza indiána z plání, uvedený v hlavní soutěži festivalu v Cannes, či vítězný film letošního Týden kritiky v Cannes, italský snímek Salvo. 

www.filmfestivalostrava.com

 

Staňte se architekty svého města

ZásahyPoukázat na problematická místa v Ostravě, navrhnout jejich řešení, posílit vztah mezi městem a jeho obyvateli a aktivně je zapojit do proměny společného prostoru. To jsou cíle projektu Městské zásahy Ostrava 2013.

Projekt chce Ostravě ukázat možnosti, jak zlepšit veřejný prostor. Cílem projektu není pouze zvelebit prostředí, ale hlavně podnítit město, Ostravany, aby se o město starali, aby se zapojili a snažili se něco pro město udělat.

Projekt Městské zásahy Ostrava 2013 zaštiťuje Multižánrové centrum současného umění Cooltour, stejné akce už zažila například Bratislava, Praha či Brno. Řešení palčivých míst mohou přihlásit nejen architekti a stavaři, ale také designéři či výtvarníci. Veřejnost se zase může zapojit posíláním tipů míst, která by změnit potřebovala. Zúčastnit se může kdokoli.

Registrace přihlášek je do 30. září, na odevzdání návrhů je čas do 18. listopadu. Na konci roku pak Multižánrové centrum současného umění Cooltour uspořádá výstavu došlých návrhů, ta se v příštím roce přesune do vestibulu Nové radnice. Hlavní architekt města Ostrava má za to, že tento projekt umožňuje komukoliv říct nahlas představu o tom, co by ve městě mělo být. Výsledkem budou konkrétní řešení, žádná bezduchá a mnohdy líbivá kritika. Zároveň ujistil, že návrhy bude Útvar hlavního architekta prezentovat mezi ostravské politiky.

www.cooltourova.cz/cz-4

 

Nová pěší stezka Hošťálkovicemi a Lhotkou

ŘekaStatutární město Ostrava ve spolupráci s Klubem českých turistů dokončilo další z pěších stezek.

V rámci projektu „Ostravské procházky“ byla do užívání předána stezka vedoucí městskými obvody Hošťálkovicemi a Lhotkou. Tuto turistickou trasu je, vzhledem k její délce, možno rozdělit nebo si projít celý okruh v celkové délce 11 km.

Projekt „Ostravské procházky“ nabízí možnost aktivního vyžití v oblasti pěší turistiky. Navržené stezky turisty provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy.

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

www.ostrava.cz

 

Aktuální nabídka ostravského informačního servisu

V září máte možnost navštívit tyto akce:

OISPo schodech na věž – 14. 9. 2013

Chcete se podívat do tajuplných prostor vyhlídkové věže Nové radnice, do prostor běžně veřejnosti nepřístupných? Po 292 schodech vystoupáte vnitřkem věže až na vyhlídkový ochoz. Během cesty průvodci OIS podají komentář k historii stavby a povyprávějí o dalších zajímavostech Nové radnice.

Ostravské hospody – 15. 9. 2013

Hospody vznikají a zanikají, mění své majitele, ale jsou i takové, jejíž tradice sahá až do dob prvorepublikových. Nebo naopak. I přes nepříliš dlouhé působení se zapsaly do historie. Pojďte si zavzpomínat nebo se dozvědět něco nového o oblíbených hospůdkách Ostravanů kdysi a dnes.

www.ostravainfo.cz

 

 

Na Ostravsku přibylo turistů!

Vyplývá to z dat ČSÚ za 2. čtvrtletí 2013 z hlediska cestovního ruchu:

Na Ostravsku přibylo turistů. V hotelích a ubytovnách na Ostravsku přenocovalo ve druhém čtvrtletí letošního roku o třetinu více turistů než loni za stejné období. Nejdéle se zdrželi Italové. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu. Ostravsko tak vykazuje opačný trend než zbytek republiky, včetně Moravskoslezského kraje.

Turistická oblast Ostravsko, která kromě krajského města zahrnuje také Klimkovice, Vřesinu, Dolní a Horní Lhotu, Čavisov a Velkou Polom, klesající republikovou a moravskoslezskou tendenci hostů ani přenocování ve druhém čtvrtletí roku 2013 nekopíruje. V obou ukazatelích došlo k meziročnímu nárůstu. Celkem přijelo na Ostravsko 51 331 hostů, což je o 8,5 procenta více. Turisté zde strávili 138 338 nocí, meziročně tedy o 12,6 procenta více. Přibylo jak domácích, tak i zahraničních návštěvníků. První pětici nejpočetnějších skupin zahraničních návštěvníků Ostravska tvořili tradičně Poláci, Slováci, Rusové, hosté z Německa a Italové. Nejdéle se zdrželi Italové. V průměru zde přespali 2,7 noci.

V Moravskoslezském kraji se ve druhém čtvrtletí 2013 ubytovalo 152 140 turistů (meziročně o 0,5 % méně), kteří zde strávili 396 845 nocí (téměř o 6 % méně). Výrazný podíl na poklesu počtu strávených nocí v Moravskoslezském kraji, přitom mají domácí návštěvníci (pokles o 12,5 %), naopak výrazný nárůst zaznamenali zahraniční hosté, u nichž počet přenocování vzrostl o víc než 23 %.

Celorepublikově klesl ve 2. čtvrtletí tohoto roku počet příjezdů o 1,3 %, počet přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních o 4 %. Na tomto trendu má podíl především meziročně nižší počet domácích návštěvníků i jejich přenocování. Celkově přijelo do ČR 3,5 milionu hostů, což představuje 9,4 milionu přenocování.

ROP