Únor 2016

Newsletter Cestování - únor 2016

 

Projekt Shakespeare Ostrava 2016

ShakespearDne 23. dubna 2016 vzpomene kulturní svět 400. výročí úmrtí největšího dramatika všech dob Williama Shakespeara. K celosvětové oslavě významného výročí se připojí také město OSTRAVA, a to značným podílem – celoročním kulturním projektem SHAKESPEARE OSTRAVA 2016.

Spolupráce ostravských kulturních institucí začíná být již v celé republice unikátem, a proto když se Národní divadlo moravskoslezské spolu s festivalem Letní shakespearovské slavnosti a Kulturním centrem Cooltour Ostrava stalo iniciátorem a inspirátorem projektu věnovaného Shakespearovi, nebylo žádným překvapením, že se postupně do projektu zapojily všechny významné ostravské kulturní a vzdělávací instituce.

Do akce se postupně zapojila nejen všechna ostravská profesionální divadla, tedy vedle NDM i Divadlo Petra Bezruče, Divadlo loutek Ostrava, Komorní scéna Aréna, Stará aréna, ale dále např. Janáčkova filharmonie Ostrava, festival Janáčkův máj, Svatováclavský hudební festival, 3. bienále festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava), Ostravské muzeum, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, Knihovna města Ostravy, Filozofická fakulta Ostravské univerzity a řada dalších institucí. Zapojené kulturní instituce, školy a univerzity se připojí k projektu vlastní dramaturgií a také doprovodnými, vzdělávacími a komunitními projekty, které budou probíhat po celý rok oslav výročí.

www.ndm.cz/cz/stranka/450-shakespeare-ostrava-2016.html

 

FajnOVA: město tvoří nový strategický plán spolu s lidmi

SPOstrava se pustila do tvorby nového strategického plánu města. Usiluje o to, aby se do přípravy zapojili odborníci i obyvatelé města. Město spustilo web fajnova.cz, kde najdete aktuální novinky o přípravách plánu a možnosti zapojení. 

„Tvoříme plán pro lidi. Obyvatelé města by proto přirozeně měli být součástí jeho tvorby. K zapojení budeme veřejnost během roku průběžně pobízet,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura. Plán má být hotový do konce roku 2016. Kromě magistrátu a veřejnosti budou vyzváni ke spolupráci všechny místní části, organizace města i odborníci, osobnosti a myšlenkoví lídři.

Vznik plánu bude provázet otevřená diskuze a výzva k zapojení partnerů a veřejnosti. První možností vyjádřit se je vyplnit dotazník na www.fajnova.cz. Data získaná vyhodnocením dotazníků pomohou městu v analytické části přípravy plánu.

Strategický plán je důležitým dokumentem, který určuje rozvojové priority města s výhledem do roku 2023 a dále. Ostrava připravuje ambiciózní plán, který přinese prosperitu a vylepší vnímání města v očích jeho obyvatel, návštěvníků, sousedů i ve světě.

www.fajnova.cz

 

Rok 2016 v Dolní oblasti Vítkovice

DOVNejnavštěvovanější atraktivita Moravskoslezského kraje očekává také v tomto roce vysokou návštěvnost, a to i přesto, že nechystá otevření žádné velké stavby. Nicméně změny připravuje v podobě kultivací různých prostranství, jako například náměstíčka na Hlubině, prostoru pro děti při festivalu Colours či kempu na Landeku, kde město zrevitalizovalo slepé rameno řeky Odry.

V průběhu letošního roku můžete navštívit tyto kulturní či sportovní akce:

V roce 2012 vidělo ostravské industriální památky 533 tisíc lidí, o rok později 680 tisíc, v roce 2014 808 tisíc a loni už přes milion návštěvníků. Lákal hlavně nový Velký svět techniky, ale i nástavba Vysoké pece číslo 1 s kavárnou a vyhlídkou na město s názvem Bolt Tower.

www.dolnivitkovice.cz

 

Masopustní veselí na hradě

MasopustMasopustní období bylo v minulosti svátkem obžerství, kdy se konaly zabijačky, hostiny a tancovačky.

Také letos se začátek února na Slezskoostravském hradě ponese v duchu hodování a dobré zábavy. Tuto atmosféru můžete zažít během masopustního veselí, které hrad ovládne v sobotu 6. února.  K vidění budou ukázky lidových zvyků a rej masopustních masek, k dobré náladě přispějí lidové písničky a spousta dobrého jídla. Na pódiu poběží doprovodný program, který potěší a pobaví nejen děti, ale i dospělé.

www.cerna-louka.cz

 

Zima v podobě severské filmové kinematografie


SFKV polovině února zažijí česká a moravská kina pořádný mráz. Pod záštitou Severského filmového klubu proběhne již tradiční přehlídka kinematografie skandinávských zemí s názvem Severská filmová zima. Drsný severský humor, syrová dramata a mrazivé detektivní příběhy dokreslí překrásná skandinávská příroda. Uvedeny budou nové filmy, méně známé snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané úspěšné tituly z minulých let. Šestý ročník festivalu příznivcům stříbrného plátna nabídne 29 snímků z 5 severských zemí – 13 norských, 7 švédských, 4 finské, 3 dánské a 2 islandské.

Severská filmová zima svým programem významně podpoří kampaň #ReadNordic, zaměřenou na propagaci severské literatury, která vyvrcholí v květnu na Světě knihy 2016. Na festivalu bude uvedena více než desítka snímků, na jejichž vzniku se podíleli oblíbení severští spisovatelé.

V Ostravě navštivte Minikino, 15. – 19. 2. a Starou Arénu, 1. – 15. 3. 2016.

www.sfklub.cz

 

City Cross Sprint Ostrava

Cityje závod na běžkách otevřený pro veřejnost a zároveň exhibice za účasti českých i světových lyžařských hvězd. Akce se koná ve světově unikátní lokalitě, technické památce Dolní oblast Vítkovice. Vysoké pece, zachovalý plynojem či Bolt Tower, to vše můžete spatřit při návštěvě. Do akce budou zapojeni i naši přední sportovci a známé osobnosti kraje. Závodit se letos bude na 450 m dlouhém osvětleném okruhu postaveném okolo auly Gong.

6. února startuje čtvrtý ročník této ojedinělé show. Diváka nadchne nejen samotný závod, ale i bohatý doprovodný program plný sportovních hvězd a známých českých osobností. Letos se můžete těšit i na exhibici v biatlonu. Dalšími body doprovodného programu bude například show pilota Martina Šonky v letecké akrobacii nebo večerní koncert kapely United Flavour přímo v aule Gong.

Vstup na akci i startovné do závodu je zdarma.

www.citysprint.cz

 

Ostrava očima zahraničních návštěvníků

DanielNaše nová rubrika vám bude přibližovat názory cizinců na naše město. Jak se v něm cítili, co se jim líbilo a na co rádi vzpomínají. Jako prvního představujeme Daniela z Velké Británie.

Spisovatel a otec několikaměsíční holčičky Daniel přijel poprvé do Ostravy v září 2015, aby navštívil Dny NATO. Ostrava je podle něj zajímavou kombinací průmyslu a elegantních kaváren na Stodolní. „Mně osobně se moc líbil orloj na Divadle loutek, planetárium a sovětská architektura.“ Velmi oceňuje přeměnu hutní oblasti Vítkovic v průmyslové dědictví spojené s kulturou a vědou. „Fascinuje mě, jak je možné mít v takovém prostoru technické muzeum nebo dokonce pořádat koncerty v bývalém plynojemu.“ Daniel si také užil návštěvu muzea Landek Park a píše, že jediné, na co nerad vzpomíná, je množství knedlíků, které v Ostravě snědl.

 

Jiná kultura v Ostravě

KulturaFestival Jiné kultury je přehlídkou výrazných osobností na poli uměleckém, tvůrčím a intelektuálním. Produkuje představení od května loňského roku a za jeho zrodem stojí ostravský navrátilec Petr Baránek, který má za sebou mnoho úspěšných producentských počinů, produkoval například turné Michala Horáčka Mezi námi.

Ostravský projekt Jiná kultura zahajuje sezónu 2016, přičemž nově bude jeho domovskou scénou bývalé kino Vesmír v Ostravě. Letošní sezónu zahájí 23. února vystoupení básníka, písničkáře, cestovatele, spisovatele a skvělého vypravěče Jana Buriana, a to netradičně, v krásných prostorách Slezskoostravské galerie.

V dalších měsících bude program pokračovat např. vystoupením skupiny Spirituál kvintet či podzimním vystoupením Dagmar Peckové.

Festival si klade za cíl podporu a oživení uměleckého a společenského života v centru Ostravy, a to skrze prezentaci multižánrové produkce s důrazem na maximální uměleckou kvalitu, podporu svobodného projevu a demokracie.
www.facebook.com/jinakultura

 

Tváří v tvář klimatu

KlimaV Ostravě probíhá výstava karikatur Tváří v tvář klimatu. Kolekci kreseb švédských umělců na motivy klimatických změn hostí do 18. února klub Cooltour. Jde o projekt, který už zhlédlo na 300 tisíc lidí ve 25 zemích světa. V Česku se objeví poprvé.

Pět švédských autorů (Love Antell, Magnus Bard, Riber Hansson, Helena Lindholmová a Karin Sunivssonová) se svým osobitým humorem přistoupilo k problematice změny klimatu a karikaturami se pokusilo vtipně vystihnout nebezpečí, jakým naši planetu my lidé vystavujeme. Každý z autorů bude na výstavě, jež se po měsíci v Ostravě přesune například do Liberce nebo Kolína, zastoupen třemi díly.

Výstava už obletěla téměř celý svět. Své zástupce na ní má i Česko. Dvěma grafikami přispěl kreslíř a karikaturista Jan Pomykač, o další vystavovaná díla se postarala Střední umělecká škola Ostrava.

Cílem výstavy je podpořit diskusi na téma udržitelná společnost a zvýšit povědomí o problémech životního prostředí.

http://cooltourova.cz/program/tvari-v-tvar-klimatu/