Filmový speciál léto 2012

Speciální prázdninové číslo Newsletteru – LETNÍ OSTRAVA FILMOVÁ

Film Ostrava

 SPOUŠTÍME NOVÝ WEB!

V rámci projektu FILM OSTRAVA!!!, který prezentuje a propaguje Ostravsko jako ideální filmařskou destinaci, kde jsou filmaři vítáni a kde doslova zakopávají o unikátní a neokoukané lokace, byl spuštěn nový web www.filmostrava.cz. Stránky jsou určeny pro filmové profesionály, ale nejen pro ně. Odborníci na webu najdou informace o regionu, o nabízeném servisu či lokacích. Fanoušky filmu (a především filmu v Ostravě) bude asi nejvíc zajímat, co se v Ostravě točilo, točí, kdy zde probíhá jaký filmový festival a další novinky související s tématem Ostravy filmové. Web je teprve na začátku, postupně bude doplňován a přibude i anglická verze.

Pokud jste majiteli/provozovateli lokace, o jejíž jedinečnosti jste přesvědčeni a rádi byste zde viděli filmový štáb, napište nám na: film@ostrava.cz.

 

 PREMIÉRA KOMEDIE SVATÁ ČTVEŘICE V OSTRAVĚ

čtveřiceOSTRAVA BUDE SVĚDKEM CELOSVĚTOVÉ FILMOVÉ PREMIÉRY. BUĎTE PRVNÍ, KDO UVIDÍ NOVÝ ČESKÝ FILM JANA HŘEBEJKA A MICHALA VIEWEGHA V UNIKÁTNÍM INDUSTRIÁLNÍM PROSTŘEDÍ!

Tři dny před oficiální premiérou, v pondělí 20. srpna od 19:00, budou moci diváci, kteří navštíví Multifunkční aulu Gong v Dolních Vítkovicích, vidět komedii Svatá čtveřice režiséra Jana Hřebejka a Michala Viewegha. To vše za účasti herců a tvůrců filmu.

Nudíte se v posteli? Inspiraci můžete načerpat u režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Michala Viewegha. Ti spolu stvořili příběh o dvou párech, které se rozhodly vyřešit ubíjející stereotyp manželské erotiky poměrně originálním způsobem. To vše v exotickém prostředí karibského ostrova, kde se komedie Svatá čtveřice z velké části odehrává.

Hrdinové Svaté čtveřice, kolegové elektrikáři Ondra (Hynek Čermák) a Vítek (Jiří Langmajer), dostanou nabídku na exotickou „brigádu“ na karibském ostrově, kde hurikán poničil elektrické vedení. Ondra s Vítkem jsou kamarádi a navíc sousedi z dvojdomku, ve kterém oni a jejich rodiny žijí v naprosté harmonii. Jejich manželky, Dita (Viktorie Čermáková) a Marie (Marika Procházková), se mají rády, Ondrovi dospívající synové chodí s Vítkovými dospívajícími dcerami, prostě všeobjímající idyla, kterou narušuje jediná věc. V úvodu zmíněná postelová nuda. Když tedy osud hodí mužům rukavici v podobě zahraniční služební cesty, zvednou ji i ženy a do Karibiku je doprovodí. A právě tam, v exotickém ráji, se v jejich hlavách zrodí plán, po kterém už jejich sexuální život nebude nikdy stejný. A nudný. Chcete-li vědět víc, zajděte na film, jehož žánr definuje scenárista rafinovaně. „S Honzou jsme si slibovali, že natočíme milostnou komedii - a tohle je milostná komedie. Jemná milostná komedie. Jemně nemravná,“ říká scenárista Michal Viewegh.

 

THRILLER OCCAMOVA BŘITVA

Za dvanáct dní natočil režisér Dan Svátek v Ostravě a jejím okolí nový televizní film Occamova břitva. V hlavních rolích účinkují Ondřej Sokol a Zuzana Stivínová (manželé Libor a Jana  Vavruškovi). Jejich manželství prochází krizí, zastihneme je v okamžiku, kdy se vracejí z návštěvy Liborova bratra, kde si také vzájemně příliš neporozuměli. Porouchaná GPS je svede z cesty směrem do lesa. Náhodně jsou při tom svědky vraždy. Jejich „obyčejný“ život tak nabere na obrátkách. Prošvihli správný
okamžik k tomu, aby zločin ohlásili, pachatelé o nich vědí, začnou je uplácet a zároveň vtahovat do své nečisté hry.

Jednotlivé lokace pro natáčení našli filmaři v Ostravě, Havířově či Beskydech. Ocitáme se v reálném prostředí nákupního centra, policejního ředitelství, v krajině kolem bývalých dolů, na venkovském hřbitově, čeká nás natáčení v exkluzivním hotelu na Čeladné, v lokacích Ostravy-Vítkovic a v interiérech soukromých domů.

Pozornost Ostravanů vzbudilo večerní natáčení na Sýkorově mostě, kdy byla část techniky umístěna na střeše Komorní scény Aréna. Přísným předpisům limitujícím vstup do budovy se štáb podřizoval při natáčení v sídle Ředitelství PČR MSK. Natáčení akčních scén, zejména pokud jde o divokou jízdu auty, se neobešlo bez kaskadérů, jsou ale situace, které se za daných podmínek dají nahrát jen těžko, a tak se Ondřej Sokol a Hynek Čermák, jakožto filmoví bratři v jednom okamžiku docela reálně poprali…

Film nabídnul několik příležitostí i ostravským hercům. Nejvíc prostoru má Norbert Lichý v roli kriminalisty Bareše. V průběhu šetření jej ale z případu odvolají a vyšetřování se ujme chlapík, který je propojený se světem zločinu.

Foto: Rostislav Šimek

 

ŽENY, KTERÉ NENÁVIDÍ MUŽE

Klasickou detektivkou bude nový televizní film, který 3. srpna začne natáčet režisér Robert Sedláček podle scénáře Zdeňka Zapletala. Sériové vraždy v ní vyšetřuje detektiv, který se sám stane podezřelým. Je postaven mimo službu a pátrá na vlastní pěst. Série vražd, jejichž obětmi – až na jednu výjimku – jsou muži, přitom nese společné znaky.

Za tiché pomoci kolegy se dostane na stopu skutečného pachatele. Ve snímku si zahrají Jiří Langmajer, Norbert Lichý, Martin Stránský, Hana Vagnerová a další. V roli večírkové celebrity se objeví Agáta Hanychová. Televizní snímek bude štáb v lokacích Ostravy, Havířova a jejich nejbližšího okolí natáčet do 19. srpna.

V kulisách Ostravy se filmaři budou pohybovat na místech drsných (OSTRAMO), běžně  známých  z  všedního života (centrum na ulicích Dvořákova a  Pobialova) i  v místech, kam patří život na hraně se zákonem ( ulice Stodolní).  Jakkoliv jde o příběh, ve kterém často teče krev, vy, kteří se v nejbližších dnech potkáte s filmaři, se o svou bezpečnost bát nemusíte.

Foto: Rostislav Šimek

 

DALŠÍ OSUDY ISABEL

18. července se ozvala poslední klapka filmu Isabel. Snímek vznikl bez finančního základu, ale s o to vyššími ambicemi. Pronásledovaná nejtemnějšími stíny města se pokouší mladá novinářka Isabel vyhrát bitvu o holý život. Podaří se jí to nakonec? A nebude cena až příliš vysoká? Debutující režijní duo Lukáš Melník a Marcel Škrkoň dokazují, že Ostrava a její okolí nabízí jedinečné filmařské lokality a výborné herce jako jsou Petra Lorencová, Lukáš Melník, Renáta Klemensová, Sylvie Krupanská, Robert Urban, František Strnad, Zuzana Truplová, Alena Sasínová, Tereza Dočkalová, Norbert Lichý a další. „Ostrava inspiruje k mnoha námětům a vampýrské téma je právě jedním z nich. Scénář byl psaný na tělo konkrétním hercům, Ostravě a jejímu geniu loci. Isabelin příběh odhaluje skrytá tajemství někdejší ocelové metropole,“ naznačil režisér Marcel Škrkoň.
Realizaci snímku také podpořilo město Ostrava prostřednictvím projektu FILM OSTRAVA!!!, který propaguje Ostravsko jako region pro filmaře atraktivní a vstřícný. Účast spočívala nejen v organizačním zajištění některých problematičtějších lokací, vyřízení povolení apod. Výrazně jsme se se štábem podíleli i na lokační hře k filmu.

Na www.facebook.com/Isabelthemovie se dozvíte další zajímavosti z natáčení. Filmový tým teď čekají další práce na postprodukci. Dle plánu budete moci Isabel vidět od prosince 2012.

Foto: Petr Janda