Prosinec I 2016

Newsletter Cestování – prosinec I 2016

 Vánoční výzdoba_text

 

V centru se to hemží a v oknech se třpytí ozdoby, svítí stromečky nebo usmívají sněhuláci. Byla by škoda zůstat doma. Do 23. prosince si ještě můžete na vánočních trzích na Masarykově a Jiráskově náměstí zajít na svařák nebo povozit děti na kolotoči. Kam ještě v předvánočním čase vyrazit?

 

V Mexiku máme taky Ježíška

AidéeRodilá Mexičanka a studentka designu v Bordeaux do Ostravy přijela na Vánoce za kamarádkou Češkou, se kterou se seznámila během Erasmu v Clermont-Ferrand (Francie). Už při procházce po vánočních trzích si uvědomila, že Česko a Mexiko mají mnoho společného. „Překvapuje mě, kolik máme společných věcí. My máme taky Ježíška a slavíme Štědrý den 24. prosince večer. V Mexiku máme navíc takový zvyk, že když dostaneme dárek od milého člověka, musíme ho obejmout.“ Mexičanka, která pochází z města Zapopan ležící u Guadalajary, se doslova zamilovala do trdelníků a cukroví, protože, jak sama říká, na sladké má v žaludku místo pořád. Aidée navštívila i mexickou restauraci v Ostravě-Porubě a místním vysvětlovala, jak se vlastně pravá tequila pije. „To se ještě musíte naučit! V Ostravě se mi ale jinak líbí, jsou tady fakt milí lidé.“ Sníh tady zatím neviděla, ale alespoň si užila příjemného počasí při objevování města i regionu. Na silvestrovské oslavy bude pokračovat do Mnichova.

 

Originální dárek? Podpis od Daniela Balabána

Ve středu 21. prosince 2016 bude v ostravském Domě umění v 18 hodin pokřtěna čerstvě zrozená monografie Daniela Balabána se stejnojmenným názvem a omezeným nákladem 400 kusů. Rozsáhlá publikace uzavírá expozici s názvem Daniel Balabán / Nejasná poselství, která se uskutečnila od 17. června do 4. září letošního roku v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Křtu publikace a následné autogramiády se Balabánzúčastní Daniel Balabán i celý autorský tým osobně. Daniel Balabán (1957) je významný český malíř a vysokoškolský pedagog. Patří ke klíčovým osobnostem české výtvarné scény, na kterou vstoupil v polovině osmdesátých let minulého století. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl také jmenován profesorem pro obor Výtvarné umění se zaměřením na malířství. Od roku 1993 vede Ateliér malby I. Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě. Je laureátem Ceny Michala Ranného za rok 2012. Svou tvorbu prezentoval na více než 40 autorských a 125 skupinových expozicích v České republice i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách výtvarného umění v českých a zahraničních institucích i u soukromých sběratelů.

Více informací zde. 

 

Naše tipy

Pokud  vás nebaví na Vánoce jen vysedávat před televizí a sledovat pořád ty samé pohádky a filmy, vyražte do divadla nebo na koncert! Z letošní kulturní nadílky si určitě vyberete. 21. prosince se v Divadle Antonína Dvořáka hrají tradiční Jesličky svatého Františka. Hned následující den vystoupí v martinovském Garage klubu úžasní Gangsters of Swing Orchestra s největšími swingovými šlágry. No a kdo by chtěl pořádně zapařit i na Štědrý večer, může zajít do Fabricu na taneční party. Tak šťastné a veselé a spoustu zážitků!

 

Irena Budweiserová – 20. prosince, 19:00, Klub Parník

Koncert zpěvačky, která do roku 2010 působila ve skupině Spirituál kvintet a nyní je na sólové dráze.

 

Vánoční příběh aneb Jak to bylo v Betlému – 21. prosince, 18:00, Dům kultury Akord Ostrava Zábřeh

Toto představení je volným zpracováním biblického příběhu o narození Ježíška, vyprávěného písničkami z autorské dílny Zdeňka Kačora.

 

Betlémské světlo – 23. prosince, od 13:00 do 17:00, Alšovo náměstí a u DuhyBetlémské světlo

Skauti dovezli světlo z Betléma až do Ostravy. Můžete si ho odnést ve vlastní lampě nebo na místě zakoupit svíčku.

 

Vánoční tradice na věži – 24. prosince, 9:00, Vyhlídková věž Nové radnice

Stejně jako každý rok si můžete i letos před štědrovečerní večeří vychutnat vánoční atmosféru na Vyhlídkové věži Nové radnice.

 

Jan Karafiát: Broučci – 26. prosince, 10:00, Divadlo loutek Ostrava

Pohádkové příběhy rodinného společenství svatojánských broučků, jako citlivý obraz lidského Výstava Betlémůúdělu na světě.

 

Výstava betlémů – do 6. ledna, Slezskoostravský hrad

Už jste viděli betlém ze dřeva, perníků, šustí, keramiky, krajky i sena?