Prosinec 2011

Cestování Newsletter - prosinec 2011

Vánoce v Ostravě

vánoceVánoční program nabízí kulturní zážitky všeho druhu od klasického Vánočního Louskáčka po Vánoční rockový koncert. Více se o dalších kulturních akcích se dozvíte na www.ostravainfo.cz
Vybrané Vánoční lahůdky.

Adventní koncerty 4. 11., 18. 12. 2011 v Divadle Antonína Dvořáka v 15.00 hodin. Scénická verze Rybovy České mše vánoční doplněná o část Händelova Mesiáše v úpravě Wolfganga Amadea Mozarta v podání The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir, hrajícího na dobové hudební nástroje, a tanečního soubor Hradišťan. www.ndm.cz

Tradiční vánoční jarmark se koná od 10. 12. do 11. 12. 2011 na Slezskoostravském hradě. Návštěvníci uvidí ukázky řemesel a vánočních zvyků, ochutnají pečené kaštany nebo zabíjačkové speciality a představí se jim umělecké soubory lidové a historické hudby. Ve stáncích na nádvoří hradu se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky. V sobotu o 18:00 hodině se rozzáří ohňostroj. www.cerna-louka.cz

Půjdem spolu do Betléma. Malebně zpěvné vánoční představení pro celou rodinu v Divadle loutek Ostrava a navíc mimořádně 16. 12. v 18 hod. v evangelickém Kristově kostele u Husova sadu. Informace a e-vstupenky na www.dlo-ostrava.cz

S dětmi na Slezskoostravský hrad, kde začíná od 9. 12. 2011 do 8. 1. 2012 Výstava betlémů. Součástí té letošní bude koncert vánočních písní, kreativní dílničky, kde si mohou děti namalovat vlastní perníčky nebo vyrobit drobné vánoční ozdoby. www.cerna-louka.cz

Strojení stromečků v Zoo Ostrava. Strojení stromečků dobrotami pro volně žijící zvířata v areálu zoo doprovázené zpíváním koled u živého betlému. V teple výukového centra si pak budou moci návštěvníci vychutnat vánoční aktivity s vůní medu: zdobení medových perníčků a výrobu svíček ze včelího vosku. Více na www.zoo-ostrava.cz.

Vánoční koncert Ostravského dětského sboru se koná dne 18. 12. 2011 v 17 hodin. V programu zazní skladby českých autorů, vánoční písně a koledy. www.ostravskydetskysbor.net

Vánoční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, 20. 12. 2011 v 19 hodin, Dům kultury města Ostravy. Když se řekne Vánoce a vzápětí i Janáčkova filharmonie Ostrava, pak výsledkem je Vánoční koncert a s ním i Rybova Česká mše vánoční. www.jfo.cz

Vánoční tradice na věži, 24. 12. Než zasednete ke štědrovečernímu stolu, přijďte se rozpomenout na vánoční tradice. Hoďte si střevícem, pusťte si lodičku z ořechové skořápky po vodě a pak rozjímejte na věži při pohledu na vánoční Ostravu. Děti mohou vyrobit vánoční ozdoby a ozdobit jimi náš stromeček. www.ostravainfo.cz

Štědrý den v zoo 24. 12. 2011 v Zoo Ostrava. Na Štědrý den jsme pro všechny děti do 15 let připravili malý dárek – volný vstup. Přijďte si zkrátit čekání na ježíška do zoo. Otevřeno máme od 9 do 16 hod. Více na www.zoo-ostrava.cz.

Tip redakce na vánoční dárek

Darujte pod stromeček divadelní představení Divadla loutek Ostrava! Z bohaté nabídky pro děti i pro dospělé na www.dlo-ostrava.cz. Vstupenky v dárkovém balení zakoupíte v pokladně DLO.
Nebo předplatné do Národního divadla moravskoslezského, které nabízí vánoční dárkové poukazy, které je možné vyměnit za jakoukoli inscenaci z repertoáru divadla. Více informací o nabízených dárkových poukazech naleznete na zde Grand restaurant festival. Věnujte svým blízkým gastronomický zážitek poukázkou na degustační menu. V Ostravě lze vybrat z těchto restaurací Park Inn hotel, Bamboo, Vista hotel, Buena Vista, Ostrava, Zámek Zábřeh. Více na stránkách zde.
Ostravské balíčky zážitků! Díky lákavé nabídce služeb můžete příjemně a zajímavě prožít volný čas v Ostravě. Z pestré palety jednotlivých "balíčků" si vyberou opravdu všichni: milovníci historie, kultury, relaxace, hudby, příznivci aktivit v přírodě, sportu nebo dobré gastronomie a jiné zábavy. Dopřejte zážitek sobě, svým blízkým, přátelům či obchodním partnerům! Více informací zde.

Na Ostravském vánočním festivalu Souznění zazpívají Bittová i Filipová

FilipováTřináctý ročník mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění letos nabídne koncerty zpěvaček Ivy Bittové, Lenky Filipové či vystoupení uměleckých souborů. Festival se v Ostravě, ve Frýdku-Místku, Václavovicích a Kozlovicích koná poslední adventní víkend, od 15. do 18. prosince.

Multižánrové koncerty a vystoupení uměleckých souborů v prostorách, jako jsou kostely, koncertní sály, venkovní prostranství. Součástí programu budou doprovodné výstavy, ukázky uměleckých řemesel, filmové projekce. Chybět nebude ani mše svatá.
Čtyřdenní festival bude zahájen v kostele sv. Václava ve Václavovicích nedaleko Havířova. Za doprovodu harfisty Seana Barryho tam zahraje a zazpívá zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová. Následující den se Souznění přesune do kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku, kde soubor Collegium Marianum představí dílo Rorate coeli, jehož ústředním tématem je předvánoční hudba z pražských kostelů období baroka.
Sobota 17. prosince patří Vánočnímu jarmarku v Kozlovicích s prodejem domácích a zahraničních gastronomických specialit. Zajištěn bude prodej výrobků lidových tvůrců i ukázky jejich tvorby. Objeví se ručně malované ozdoby, zdobení perníčků, vyřezávání dřevěných figurek či keramika.
V Kozlovicích vystoupí harfistka Ivana Dohnalová, smyčcové kvarteto souboru Camerata Janáček. Návštěvníci se mohou těšit i na cimbálové muziky a folklorní soubory - Bejatka, Ondřejnica, Valášek, Valašský vojvoda nebo na Živý Betlém a příjezd Tří králů v podání Divadelní společnosti.
Festival vyvrcholí v neděli 18. prosince galakoncertem v Domě kultury města Ostravy. Vystoupí tam slovenská romská kapela ĽH Pokošovci ze Šumiace, LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, Valašský vojvoda z Kozlovic se sólisty. Hlavním hostem bude Iva Bittová se skupinou Čikori.
Veškeré informace o programu najdete na www.souzneni-festival.cz.

Silvestr ve městě, proč ne!

ohnostrojKde prožít Nový rok - no přece v Ostravě!
Největší koncentrace silvestrovského veselí je tradičně soustředěna na Stodolní ulici. Avšak ani ostatní podniky v Ostravě nezůstávají pozadu. Speciální silvestrovskou nabídku připravily pro zájemce Hotel Mercure Ostrava (New Years Eve Package) www.mercure.cz, anebo Park Inn Ostrava www.parkinnostrava.cz. Silvestrovský mejdan připravují také v Kulturním domě K-TRIO www.ktrio.cz atd.

Novoroční ohňostroj si nenechte ujít před Ostravskou radnicí na Prokešově náměstí.

Novoroční přípitek, 1. 1. 2012 Na Nový rok přijďte na Věž! Po bujarých silvestrovských oslavách jsme pro vás připravili tentokrát trochu jiný - nealkoholický novoroční přípitek (zveme i děti). www.ostravainfo.cz

Ošklivé káčátko. Dne 1. 1. 2012 v 15 hod. v Divadle loutek Ostrava. Novoroční pohádka pro děti a jejich dospělé - pohádkové podobenství o tom, že i velké trápení může mít šťastný konec, posvěcený nadějí nového začátku. Informace a e-vstupenky na www.dlo-ostrava.cz

Vysoká pec má nový výtah, využívat jej ale budou turisté

výtahNový výtah získala jedna z vysokých pecí v areálu Dolní oblasti v Ostravě-Vítkovicích. Zařízení ale nebude jako v minulosti vozit do výšky šesti desítek metrů železnou rudu či koks. Využívat jej budou turisté, kteří tak vyjedou až na vyhlídkovou plošinu. Projížďka výtahem a názorný výklad jim umožní pochopit kompletní technologický proces výroby surového železa, která v Dolní oblasti skončila až v roce 1998.
Panoramatický šikmý skipový výtah váží čtyři tuny, je široký téměř tři metry a vysoký dva a půl metru. Projíždět bude po konstrukci skipového mostu, původně sloužícího k dopravě železné rudy do pece. Pohánět ho bude dosavadní výtahový stroj doplněný o moderní řídicí systémy.
Skipový výtah se v hutnictví či hornictví používá k přepravě většího množství surovin. Kabina je zavěšena na laně, v horní poloze se pak samočinně vyklápí.
Vlastní kabina tohoto výtahu je prosklená speciálním tvrzeným vrstveným sklem, v horní části bude sklo čiré, ve spodní části neprůhledné černé. Kabina bude zavěšená na dvojici silných ocelových pozinkovaných lan. Kabina jednorázově přepraví až 16 lidí, kteří mohou stát na třech úrovních. Všichni tak budou mít pohodlný výhled do nitra technické památky.
Zatímco původně převážel skipový výtah suroviny potřebné k výrobě surového železa, nový skip bude už příští rok vozit návštěvníky národní technické památky. Zhruba 64 metrů měřící Vysoká pec číslo 1 se postupně mění na naučnou prohlídkovou trasu. Výtah návštěvníky poveze cestou bývalého technologického toku materiálu až k hrdlu pece. Kromě informací na příchozí čeká i výhled na Ostravu a časem přibude občerstvení.
Vysoká pec číslo 1 byla postavena v roce 1911 a od té doby nepřetržitě fungovala až do roku 1998. Ročně produkovala 300 000 tun speciálního a slévárenského železa. V době své existence vlivem technologických odstávek a nezbytných úprav několikrát měnila tvář. Do současné podoby byla přestavěna v letech 1987 a 1988.
Letos už průmyslový areál bývalých vysokých pecí zaznamenal rekordní návštěvnost. Dosud do něj zavítalo víc než 31 000 turistů, což je o 1000 více než za celý loňský rok. I pro velký zájem turistů sdružení o měsíc prodloužilo návštěvnickou sezonu.

www.dolnioblastvitkovice.cz

Náměstí oživí vánoční trhy a kluziště

kluzištěVůně svařeného vína, punče a pečených kaštanů je na Masarykově náměstí z dálky cítit od konce listopadu. Na náměstí byl slavnostně rozsvícen ostravský vánoční strom za doprovodu hudby Pěveckého sdružení Slezská Ostrava. Stejně jako loni je na náměstí k dispozici venkovní kluziště.
Program vánočních trhů bude připraven denně od 5. prosince. Návštěvníci punčem provoněného náměstí se mohou těšit na vystoupení folklorních souborů, koncerty skupin i divadelní představení. Ostravanům se tak představí například Národopisný soubor Iršava, folklorní soubory Hlubina, Holúbek, Pentla, Odra a mnoho dalších. Zvláště děti ocení divadelní představení Loutkového divadla Babky Miládky, nebo hry Divadla Studna či Pohádku o vánočním stromečku divadelního souboru Trend.
Na programu nebudou scházet ani tradiční taškařice žonglérů a klaunů. Vánoční nákupy si můžete zpestřit s Žongléro theátro Křup alá Hup a mnoha dalšími kejklíři. Stejně jako každý rok nebude chybět na náměstí betlém, Ježíškova pošta nebo oblíbený vánoční vláček.
Vánoční kluziště je v provozu zdarma denně od 10 do 20 hodin, se čtyřmi přestávkami na úpravu ledové plochy, s kapacitou cca 150 bruslařů. Bruslaři i návštěvníci vánočních trhů na Masarykově náměstí se mohou těšit na pestrý program až do 8. ledna, kdy provoz kluziště skončí. Další podrobnosti na www.vanocnikluziste.cz.

Filmaři jsou z Ostravy nadšeni!

Location TourOrganizace exkurze se ujal Odbor ekonomického rozvoje MMO spolu s Czech Film Commission s cílem představit možné lokace pro filmová natáčení, prezentovat pestrost zajímavých míst na Ostravsku, ale také přiblížit obrovský potenciál našeho regionu.
Location Tour měla 14 účastníků z řad filmařů, část z nich zavítala do Ostravy poprvé. Pro všechny zúčastněné to rozhodně byla první příležitostí jak poznat Ostravsko i z hlediska potenciálních lokací pro filmování. Program zahrnoval lokace, které se jeví z pohledu filmařů jako atraktivní a zároveň netradiční. V nabitém programu tak nechyběla osobitá architektura Ostravy-Poruby ve stylu sorely, areál čs. opevnění v Darkovičkách, chrám sv. Mikuláše v Ludgeřovicích, Důl Michal či Divadlo A. Dvořáka. Další část se pak věnovala nezaměnitelné architektuře režného cihlového zdiva v Ostravě-Vítkovicích, následovaly Dolní oblast Vítkovice, ČEZ Aréna, svérázná krajina Karvinska a sorela v Havířově. Poslední zastávkou bylo Letiště Leoše Janáčka v Mošnově.
K významu akce přispěla i diskuse filmařů u kulatého stolu se zástupci města, CzechTourismu, České televize, Dolní oblasti Vítkovic a hotelu Park Inn. Všichni účastníci akce byli doslova nadšeni, a to nejen ze zhlédnutých lokací, ale i přístupem a entuziasmem místních lidí.

Webové stránky Ostravy jsou také v ruštině

Statutární město Ostrava připravilo pro zahraniční uživatele svých webových stránek www.ostrava.cz další jazykovou mutaci. Informace ve všech sekcích si mohou od 18. listopadu zájemci přečíst také v ruském jazyce. Po angličtině, němčině a polštině je to již čtvrtá cizojazyčná verze webových stránek města. V sekcích „Turista“, „Podnikatel“, „O městě“ a „Občan“ jsou v cizím jazyce nabízeny nejpodstatnější informace, které může využít cizinec podle svého zaměření, potřeb a zájmů.
Nejdůležitějším zdrojem informací například při přípravě dovolené je podle statistických údajů kromě doporučení rodiny či přátel právě internet. Ten slouží zejména zkušenějším turistům nejen k získávání informací, ale stále častěji také k nákupu nebo rezervacím turistických produktů a služeb. Dostupnost turistických informací o destinacích a produktech tak obecně zlepšuje konkurenční pozici na trhu cestovního ruchu. Podpora příjezdového cestovního ruchu je jedním z podstatných důvodů rozšíření jazykových mutací webových stránek města Ostravy.
Za velmi významnou je možno považovat sekci s informacemi pro podnikatele a investory, kteří se mohou prostřednictvím webových stran seznámit jak s městem samotným tak zejména s podmínkami, které pro ně jako investory město připravilo. Jsou zde představeny ostravské průmyslové zóny, pobídky a služby pro investory a podnikatele včetně kontaktů a další důležité informace.

www.ostrava.cz

Cestovní ruch, 3. kvartál letošního roku

V turistické oblasti (dále jen TO) Ostravsko počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních (dále jen HUZ) dosáhl ve 3. čtvrtletí roku 2011 téměř 33% celkového počtu přenocování roku 2010, uskutečněno tedy bylo 142 163 přenocování. Průměrná délka přenocování je 2,5 dne (tab. 1).
Ze zahraničních hostů v TO Ostravsko (podle státní příslušnosti) nejčastěji nocují hosté ze Slovenska (3012 hostů učinilo 6316 přenocování), Německa (2 091 hostů, 3675 přenocování) a Polska (1867 hostů, 5170 přenocování). Nejdéle tedy zůstávají hosté z Německa, tj. 2,77 dní. 26,7% všech hostů v Moravskoslezském kraji přijede právě do TO Ostravsko a uskuteční se zde také 23% všech přenocování v rámci Moravskoslezského kraje (tab. 2).
Vývoj návštěvnosti turistických cílů koresponduje s uplynulým ročním obdobím. Z dostupných údajů vyplývá výrazný nárůst návštěvnosti Zoo Ostrava, související s narozením slůněte, kdy již začátkem srpna byla překročena návštěvnost za celý rok 2010. V tomto roce dosud zoo navštívilo 451 794 návštěvníků.
V Moravskoslezském kraji počet hostů ve 3. čtvrtletí roku 2011 oproti stejnému období roku 2010 mírně poklesl. Do HUZ v kraji přijelo celkem 171 039 hostů, z čehož 33 665 hostů bylo ze zahraničí. Hosté uskutečnili 613 661 přenocování, z toho 89 669 přenocování učinili zahraniční hosté.
V celé České republice počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních ve 3. čtvrtletí roku 2011 dosáhl 13,9 milionu, což představuje meziročně pokles o 0,2%, přičemž počet přenocování zahraničních turistů se zvýšil o 4,8% a počet domácích turistů se naopak snížil o 4,1%. Znamená to celkem 4,4 milionů příjezdů (hostů), tedy meziročně o 2,4% více, přičemž zahraničních turistů přijelo o 5,1% více. Hotely vyšší kategorie (čtyř a pětihvězdičkové) zaznamenaly meziroční nárůst, naopak ostatní druhy HUZ (penziony, kempy, chatové osady a turistické ubytovny) vykázaly meziroční pokles.

HostéPřenocování
Celkem v r. 2010 150 667 431 222
1. čtvrtletí 2011 37 420 103 281
2. čtvrtletí 2011 45 903 125 582
3. čtvrtletí 2011 45 710 142 163

Tabulka 1: Celkový počet hostů a jejich přenocování v TO Ostravsko v r. 2010 a třech čtvrtletích r. 2011

Zahraniční hostéPřenocování
Celkem v r. 2010 49 073 119 249
1. čtvrtletí 2011 11 491 26 924
2. čtvrtletí 2011 16 627 38 929
3. čtvrtletí 2011 16 578 40 899

Tabulka 2: Zahraniční hosté a jejich přenocování v TO Ostravsko v r. 2010 a třech čtvrtletích r. 2011

Údaje o cestovním ruchu z agentury CzechTourism

Z monitoringu zaměřeného na domácí cestovní ruch (léto 2011) vyplývá, že v letních měsících lidé zřídka cestují sami. Většinou cestují s partnerem/kou či známými (75%) nebo s dětmi (20%). Turisté se běžně stravují v restauračních zařízeních, a to ve více, než 80% případů. 88% návštěvníků také za den utratí do 1000 Kč.

Celkově jsou návštěvníci v daných regionech velmi spokojeni. Jejich spokojenost ovlivňuje místní orientační značení, přátelskost místních lidí, rozsah a dostupnost stravovacích kapacit.

Pokud jde o trendy v cestovním ruchu, narůstá v posledních letech význam cykloturistiky a společenských a kulturních akcí. Při výběru destinace rozhoduje stále častěji předchozí zkušenost, k vyhledávání informací většina turistů využívá internetové vyhledavače a specializované turistické informační portály (např. Kudy z nudy využívá 3krát více lidí, než v roce 2010, v současnosti 20% populace).

Vzrůstají také požadavky na využití volného času s předškolními a školními dětmi, s nimiž rodiče často cestují a podle jejich hodnocení jsou v této oblasti ještě rezervy. Kromě lepší vybavenosti atrakcemi pro děti by návštěvníci také uvítali zlepšení ve službách pro motoristy a cykloturisty, v péči o čistotu a pořádek cenové úrovni služeb.

Banner ROP

 

Prosincové výstavy na Černé louce

učeňVýstava Učeň, středoškolák, vysokoškolák je určená absolventům základních a středních škol, žákům devátých tříd, kteří stojí před rozhodnutím o svém budoucím profesním uplatnění. Na výstavě se představí více než 100 škol a školských zařízení. Návštěvníci, absolventi i jejich rodiče, tak získají komplexní přehled o možnostech studia na různých typech středních i vysokých škol a o novinkách a trendech ve vzdělávání a na trhu práce. V rámci doprovodného programu je připravený workshop společnosti Walmark a show technických oborů (projekt EkoCar).

Projekt EkoCar – cílem projektu je popularizace technických oborů u žáků ZŠ. Kurzy probíhají na Vysoké škole báňské a jsou zaměřeny na stavbu automobilů. Kurzy srozumitelným způsobem představují žákům nejrůznější technické profese od automechanika, elektrikáře, svářeče, přes konstruktéra až po technologa.
Společně s výstavou Učeň, středoškolák, vysokoškolák probíhá výstava pracovních příležitostí – PRO JOB, na které představí nabídku volných pozic a požadavky na absolventy největší zaměstnavatelé na Ostravsku.
Výstava Kouzlo zdraví jinak je určená všem, kteří se zajímají o poznání sebe samého, svého okolí a svého zdraví. Výstava představí různé způsoby, metody a techniky k nalezení duševního klidu, duchovní a biologické harmonie v dnešní uspěchané době. Návštěvníci se mohou těšit na širokou nabídku konzultací v oblasti astrologie, numerologie, na výklady tarotových karet nebo se nechat uvést do stavu hypnózy.

Výstava nabízí kromě širokého výběru produktů přírodní medicíny a zdravé výživy i možnost zúčastnit se přednášek a seminářů věnovaných ezoterice, psychickému i fyzickému zdraví.
Vstup na výstavy je zdarma.

www.cerna-louka.cz