Prosinec 2009

Newsletter prosinec 2009

Všem čtenářům Cestování Newsletteru!!! přejeme klidné prožití vánočních svátků a

úspěšný start do nového roku 2010.
Pour Féliciter 2010

Kam v Ostravě před Vánocemi

masarykacVánoce se kvapem blíží. I v letošním roce se to v Ostravě zajímavými programy jen hemží. Pokud nevíte, kde "nasát" tu pravou sváteční atmosféru, přinášíme vám hned několik tipů. Zavítejte například do Komorní scény Aréna na Vánoční hru, do Katedrály Božského Spasitele na gospelový koncert nebo na výstavu betlémů na Slezskoostravském hradě. Doporučujeme také vánoční hru Jesličky svatého Františka v kostele sv. Václava nebo pořad Hvězdárny a planetária J. Palisy s názvem Vánoční komety. Sváteční atmosféra na vás dýchne na vánočních trzích na Masarykově náměstí. Nudit se rozhodně nebudete. Komorní scéna Aréna uvádí na svých prknech představení Vánoční hra aneb O tom slavném narození. Vtipný příběh pojednává o ďábelské intrice, která má lidem znemožnit, aby poznali, kdo se jim to v Betlémě vlastně narodil. Intrikánští čerti však nakonec ostrouhají a nám lidem se narodí Ježíšek.Zajímavou výstavu grafiky s vánočními motivy Pojďte s námi do betléma nabízí Galerie výtvarného umění v Ostravě. Pokud si chcete oživit znalosti o Kristově narození a dalších příbězích podle Nového zákona, máte možnost od 2. prosince v Domě umění. V Katedrále Božského Spasitele se v sobotu 12. prosince můžete těšit na gospelový soubor Oscara Williamse jr. & Perfected Praise. Uznávaní umělci, jejichž koncert roztančí každého, vystoupili například i před papežem ve Vatikánu nebo v Bílém domě. Tradiční Rybovu Českou mši vánoční uslyšíte na Vánočním koncertě Janáčkovy filharmonie Ostrava v pondělí 21. prosince. Kromě večerního vystoupení v 19 hodin připravila filharmonie pro posluchače i dopolední koncert v 10 hodin. Již tradiční součástí ostravských Vánoc se stala vánoční hra Jesličky svatého Františka inspirovaná příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Tento světec postavil v italském Grecciu první jesličky, aby lidem přiblížil noc Božího narození. Stal se tak zakladatelem tradice stavby betlémů. Představení uvidíte v kostele sv. Václava ve dnech 21. a 26. prosince. Dnes se betlémy vyrábí téměř z čehokoliv. Můžete se o tom přesvědčit v hradní galerii na Slezskoostravském hradě, kde bude od pátku 4. prosince probíhat 9. ročník tradiční Vánoční výstavy betlémů. Ve stejný den budou na Masarykově náměstí zahájeny vánoční trhy se svým kulturním programem České Vánoce. Chybět nebudou okružní jízdy vláčkem po náměstí, pečené kaštany, koše s otevřeným ohněm a ohňová show, betlém s Ježíškem, dobový kolotoč, Ježíškova pošta, věštírna, živá zvířátka, stánky s ukázkami lidových řemesel s možností zapojit se nebo vystoupení dětských souborů.

Pro předvánoční období připravili ve Hvězdárně a planetáriu J. Palisy nový pořad pod hvězdnou oblohou nesoucí název Vánoční komety. Dozvíte se odpovědi na otázky, zda komety představují posly neštěstí a katastrof nebo zda jsou pouze tajemnou ozdobou hvězdného nebe.

Než zasednete ke štědrovečernímu stolu, zajděte si na vyhlídkovou věž Nové radnice rozpomenout se na vánoční tradice. Na závěr se pokochejte pohledem na vánoční Ostravu.

Podrobnější přehled nejen vánočních akcí najdete na www.ostravainfo.cz

Vánoční španělská škola

Ve dnech 5. a 6. prosince se ostravská ČEZ Aréna stane dějištěm představení Vánoční španělská škola, které má v letošním roce podtitul „Jak tančí andaluzští koně“ . Pozvání přijala Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre,královská španělská škola vysokých jezdeckých umění, která přijede se svým kompletním programem. Diváci se opravdu mají na co těšit.

Představení je každý rok jiné, téma je vždy jinak zpracováno, liší se výprava i hudba. Letošní vystoupení je originální, nebude jej možno vícekrát zopakovat. Do Ostravy zavítají prominentní hosté, jako například francouzský akrobatický jezdec Lorenzo, který při svých vystoupeních popírá fyzikální zákony i zemskou přitažlivost. Neméně významná je účast Real Escuela Andaluza Del Arte Ecuestre – španělské královské školy jezdeckých umění, která v českých zemích nikdy nebyla a nejspíše také ani více nebude. Náklady na představení jsou totiž astronomické. Poprvé v historii bude představení doprovázeno živou hudbou, navíc komponovanou pro tento účel. Jezdce bude doprovázet Janáčkova filharmonie Ostrava ve velkém obsazení. Autorkou scénáře a programu vystoupení je hraběnka Julianne Weinberg-Lessing z Rakouska.

V Ostravě přibyly dvě naučné stezky

V sobotu 14. listopadu se uskutečnilo slavnostní otevření naučných stezek přírodní rezervace Rezavka a přírodní rezervace Štěpán. V obou těchto vzácných lokalitách se zachovaly ohrožené druhy rostlin či živočichů. Přírodní rezervace Rezavka a Štěpán nabízejí nejen zajímavé informace, ale i oddych a relaxaci.

Znovu zpřístupněná přírodní rezervace Rezavka se nachází v okolí slepého ramene řeky Odry poblíž Rudné ulice v Ostravě-Svinově. Zachovaly se zde komplexy velmi vzácných lesních, lučních a vodních biotopů. Nově vybudovaný informační systém poskytuje návštěvníkům detailní informace o tom, jaké druhy ohrožených živočichů a rostlin se zde vyskytují. V severozápadní části rezervace u Vrbenského rybníka byla navíc nově instalována Ptačí pozorovatelna. Na první komentovanou procházku, která se konala 21. listopadu, se sešlo 35 zájemců.

Nově byla otevřena naučná stezka v přírodní rezervaci Štěpán ležící na okraji Ostravy v katastrech Poruba a Děhylov. Rezervace chrání rybník a mokřady s tůněmi v nivě řeky Opavy obklopené fragmenty lužních lesů, jilmových doubrav a mokřadních olšin. Na tyto ekosystémy je vázán výskyt ohrožených druhů rostlin a živočichů. Jedná se o unikátní přírodní lokalitu, kde bylo zaznamenáno až 160 druhů ptáků. Na naučné stezce najdete celkem deset zastavení s informacemi o ohrožených živočiších a rostlinách, kteří se zde vyskytují.

Veletrh Regiontour 2010 se blíží

V termínu 14.-17. 1. 2010 se statutární město Ostrava představí na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2010 v Brně. V novém stánku Moravskoslezského kraje se návštěvníci budou moci seznámit s nabídkou atraktivit a novinek jednotlivých turistických oblastí regionu. Letos se návštěvníci mohou těšit na zajímavý doprovodný program. Přijďte se podívat do pavilonu P k pultu Ostravska.

Stejně jako v minulých letech je zajištěn bohatý doprovodný program. Čím přispěje Ostrava? Letos se návštěvníci mohou těšit například na ochutnávku piva Ostravar a to v určitých hodinách po celou dobu veletrhu. V pátek se představí studenti Střední umělecké školy Ostrava, kteří budou předvádět malbu na trička a plátěné tašky. Jejich výtvory si návštěvníci budou moci odnést domů. I sobotní doprovodný program bude zajímavý, chystáme pro vás velké překvapení. Jaké? Přijďte do stánku Moravskoslezského kraje a k pultu Ostravska a uvidíte. Zklamáni rozhodně nebudete.

Mikulášská nadílka v Ostravě

V sobotu 5. prosince se nejen ostravské děti mohou těšit na nadílku od čerta a Mikuláše. Pokud nevíte, kam v tento sváteční den zavítat, máme pro vás několik zajímavých tipů.

V Ostravě-Hrabůvce se můžete projet historickými tramvajemi. Nástupními místy jsou Hotelový dům Hlubina a Nádraží Vítkovice. V Hornickém muzeu OKD je připravena Hornická mikulášská v podzemí aneb podzemní peklo a pozemský ráj. Na čerta v podzemí jen tak někde nenarazíte, ale tady to problém není. Mikuláš zavítá 5. a 6. prosince také na vyhlídkovou věž Nové radnice, kde za básničku odmění děti drobnými dárky. Akce s názvem Mikuláš a jeho chvíle se koná v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu. Speciální pohádkový příběh pochází z autorské dílny Zdeňka Kačora. Nechybí ani příchod Mikuláše a rozdáváním dárků dětem.

S oblíbenými postavami se setkáte také v mnoha městských obvodech, například ve Vítkovicích, Michálkovicích, Pustkovci nebo Mariánských Horách a Hulvákách.

Ostravský informační servis rozšiřuje své služby

Pět poboček Ostravského informačního servisu (OIS) nenabízí pouze informace pro občany nebo návštěvníky města. Kvalita a množství poskytovaných služeb neustále narůstá. Díky tomu si v OIS můžete například směnit peníze, vsadit Sportku nebo nově koupit vlakové jízdenky.

Zavedenou službou je prodej vstupenek na vybraná vystoupení, problémem není ani koupě dálničních známek pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko. Na čtyřech pobočkách (mimo vyhlídkové věže Nové radnice) si také můžete směnit peníze na eura, zloté, britské libry, dolary, kuny nebo forinty. Pobočky Elektra a Svinov navíc disponují terminály Sazky. Od prosince tohoto roku budou nově na pobočce Elektra k prodeji kromě vnitrostátních také mezinárodní vlakové jízdenky a měsíčníky DPO. Ve Svinově zase zahájí prodej denního tisku.

Více informací na www.ostravainfo.cz

Festival Souznění

souzneniJiž jedenáctý ročník mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel proběhne tradičně poslední adventní víkend, přesněji ve dnech 17.-20. prosince.

Festival se koná na několika místech v Ostravě a v Kozlovicích. Pro návštěvníky jsou připraveny koncerty, vánoční jarmark, setkání s lidovými tvůrci i slavnostní mše svatá. Vyvrcholením je nedělní galakoncert v Domě kultury města Ostravy. Doporučujeme vystoupení folklorního souboru Semejnaja Tradicija z Ruska nebo maďarské skupiny Ghymes ze Slovenska.

Více na www.souzneni-festival.cz

Hasičské muzeum v Ostravě má nové internetové stránky

Novou internetovou prezentací se může pochlubit Hasičské muzeum v Ostravě. Na adrese http://muzeum.hzsmsk.cz najdete nejnovější informace o expozicích muzea i aktuální fotografie.

Muzeum v květnu příštího roku oslaví pět let od svého otevření. Za tu dobu jej navštívilo bezmála 23 tisíc osob z České republiky i ze zahraničí. Expozice nabízí pohled do historie, ale také do současnosti a budoucnosti. Nejen malí návštěvníci s radostí využívají možnost osahat si některé exponáty. Letos zde přibyla nová expozice z oblasti operačního řízení v podobě plně funkčního pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje, které začne v Ostravě fungovat od ledna 2011.

Nově zpracovaná internetová prezentace přináší nejen praktické informace, ale také fotografie a zprávy o připravovaných akcích muzea.

Více na http://muzeum.hzsmsk.cz

Výstavba expozice pro medvědy a hulmany úspěšně pokračuje

Na jaře 2010 se pro návštěvníky ostravské zoo otevře nová expozice s názvem „Čitván“. Svůj domov v ní najdou medvědi ušatí, hulmani posvátní nebo také binturongové a vydry malé.

Kromě již zmíněných zvířat budou v expozici umístěna dvě velká sladkovodní akvária. Výstavba komplexu bude stát přibližně 71 milionů Kč, které poskytlo statutární město Ostrava. Realizací projektu také nepochybně dojde k dalšímu zvýšení návštěvnické atraktivity zoologické zahrady a k posílení jejího postavení coby nejnavštěvovanějšího turistického cíle celého Moravskoslezského kraje.

www.zoo-ostrava.cz