Desetitisíce vyřazených knih našly nové čtenáře
Ostrava podporuje řadu rozličných projektů k rozvoji čtenářské gramotnosti, zajišťuje však také programy, díky kterým knihy nachází své další čtenáře, byť měly být původně již vyřazeny nebo měly skončit ve sběru. Desetitisíce knih v uplynulých letech našly své nové čtenáře díky osvícenému projektu Knihovny města Ostravy s názvem Druhý život knih.
Knihobudka. Foto: Černá louka
A právě knihy náleží k nejčastěji darovaným předmětům městského Reuse centra Ostrava, provozovaného společností OZO Ostrava. Knihy, které již lidé nepotřebují a darují je do městského reuse centra, tak mohou potěšit další čtenáře. Finance, které jsou získány v rámci reuse centra se pak vrací obyvatelům zpět podporou výsadby a údržby veřejné zeleně.
Zodpovědný přístup k dalšímu využití již vyřazených, někdy i starých tisků ve smyslu citátu Jana Amose Komenského „nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost,“ či „s pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školy,“ má v Ostravě dlouholetou tradici. Projekt Knihovny města Ostravy Druhý život knih funguje od roku 2017 a za uplynulých osm let vetkl nové poslání už takřka 21 tisícům knih, příběh každé z nich tak pokračuje dál.
Projekt Druhý život knih proměňuje každoročně stovky vyřazených knih v dar s novým posláním. „Máme radost, že knihy, které uvolňují místo novinkám v našem fondu, nemusíme vyhazovat, ale můžeme je poslat dál. Tam, kde udělají radost, pomohou nebo zprostředkují kontakt s příběhy a poznáním těm, kteří by se k nim jinak dostávali velmi těžko,“ říká mluvčí knihovny Alena Bittmarová.
Vyřazené knihy z ostravské knihovny míří do školních knihoven, domovů pro seniory, azylových domů, dobrovolnických organizací i na netradiční místa, jako je letiště nebo vazební věznice. Projekt tak propojuje svět knih s místy, kde je čtení zdrojem potěšení, podpory nebo jen milým zpestřením každodennosti. Mezi největší odběratele patří například Letiště Leoše Janáčka Ostrava, Vazební věznice Ostrava, Armáda spásy – Domovy Adelante a Přístav, Domovy Slunečnice, Iris, Magnolie nebo Sluníčko, Charita Ostrava, Tutorie, sdružení Jekhetane-Společně, ale také desítky ostravských základních škol. Například ZŠ Chrjukinova si odvezla téměř 700 knih, ZŠ Ibsenova obdržela díky spolupracovníkovi knihovny, romskému asistentovi Milanu Bindatschovi bezmála 600 svazků. Knihovna města Ostravy tak položila základ novým školním knihovnám, například v ZŠ a MŠ Ostrčilova, ZŠ Gebauerova, ZŠ Mitušova a dalších školách.
„Nechybí ani přesah za hranice regionu, a dokonce ani za hranice České republiky. Uměnovědná literatura a noty putovaly do Knihovny ArtPrague, ZUŠ Edvarda Runda ve Slezské Ostravě, ZUŠ v Havířově a SŠ umělecké v Ostravě-Zábřehu. A některé knihy si našly cestu až do krajanských knihoven na Islandu a v Řecku. Oblíbeným a symbolickým místem projektu je Letiště Leoše Janáčka, kde knihy čekají na nové čtenáře v příletové i odletové hale. Za čtyři roky spolupráce knihy doslova obletěly celý svět. Na knihy z projektu můžete narazit i v originálních knihobudkách, například v té na Černé louce nebo v parku Jožky Jabůrkové v Ostravě-Vítkovicích. Projekt Druhý život knih ukazuje, že každá kniha si zaslouží druhou šanci, a že i malé gesto může mít velký dosah,“ dodává Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora pro kulturu.
A knihy jsou po celou dobu vůbec nejčastějším druhem darovaných předmětů městského Reuse centra Ostrava, provozovaného společností OZO Ostrava už pět let. Dostávají se sem nejrůznější tituly, starší i zcela nové výtisky. Některé knihy lidé darují v dobré víře, ale bohužel kvůli znečištění nebo poškození už nejsou pro další čtenáře použitelné.
„Pro knihy jezdí do reuse centra spousta stálých zákazníků – sběratelé starých vydání, rodiče hledající dětské knížky a pohádky, ale i studenti, kteří potřebují naučnou literaturu. Přijíždějí dokonce i lidé ze vzdálenějších koutů republiky, někteří až ze 250 kilometrů, protože ostravské reuse centrum mají rádi a rádi se sem vracejí. Svou roli hraje určitě i to, že všechny knihy zde pořídíte za 10 korun za kus. Příspěvky zákazníků se pak vrací obyvatelům města zpět prostřednictvím podpory výsadby a údržby veřejné zeleně v Ostravě,“ konstatuje Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.
Knihovna Reuse centra Ostrava je uspořádaná podobně jako zbytek centra – podle barev. Není tedy úplně jednoduché najít knihu určitého žánru, vždy musí zájemce projít všechny barevné zóny. Své stálé umístění mají jen učebnice, cizojazyčná literatura, dětské knihy a kuchařky. Kuchařské knihy patří k úplně nejčastěji vybíraným titulům – ať už jde o ty starší, nebo moderní včetně receptů podle televizních pořadů. Velký zájem je také o dětské pohádky, odbornou literaturu, detektivky a v poslední době i o romantické knihy.
„Centrální knihovnu v hale reuse centra jsme museli po loňských povodních znovu vystavět, abychom milovníkům knih opětovně nabídli notně vyhledávaný prostor. Měsíčně se díky reuse centru vrátí zpět do oběhu okolo tisíce knih, a ještě o něco více jich za tu dobu reuse centrum přijme formou darů. Je to tedy takový nikdy nekončící koloběh a zdá se, že knih v Reuse centru Ostrava nikdy nebude nedostatek. A vybere si zde v podstatě každý, kdo i v dnešní internetové době rád čte,“ uzavírá Aleš Boháč, náměstek primátora.