Listopad 2009

Newsletter listopad 2009

Rekonstrukce Dolní oblasti Vítkovic

Slavnostní happening odstartoval v úterý 13. října realizaci projektu „Zpřístupnění a nové využití národní kulturní památky Vítkovice“. V bývalém plynojemu ho za účasti stovek diváků otevřeli ministr kultury Václav Riedelbauch, ředitel společnosti Vítkovice, a. s., Jan Světlík, primátor Ostravy Petr Kajnar a krajský hejtman Jaroslav Palas. Unikátní rekonstrukce přinese například technickou naučnou stezku nebo interaktivní muzeum.

Obnova hlavních částí národní kulturní památky je plánována do roku 2013. Návštěvníci se mohou těšit na novou naučnou stezku, která vznikne kolem vysoké pece č. 1. Navíc zde bude vybudována prohlídková trasa s výhledem na Ostravu.

Neméně zajímavé bude interaktivní muzeum v tzv. VI. energetické ústředně podle projektu renomovaných architektů manželů Heleny a Václava Zemánkových. Chybět nebude výukový prostor a speciální laboratoře, kde by měla v budoucnu probíhat přímá interaktivní výuka v technických oborech. Rekonstrukcí plynojemu vznikne víceúčelová aula a centrum s kapacitou až 1500 osob podle návrhu architekta Josefa Pleskota.

Rozsáhlý projekt bude financován z prostředků Evropské unie a rozpočtu České republiky a to ve výši 500 milionů korun.

Více informací na www.vitkovice.cz

Ohlédnutí za výstavou Ostrava?

Po osmatřiceti dnech skončila výstava Ostrava? uskutečněná v rámci kandidatury města na Evropské hlavní město kultury 2015. Navštívilo ji bezmála deset tisíc lidí, kteří mohli zhlédnout jedinečný soubor uměleckých děl spjatých s Ostravou. Bohatý byl také doprovodný program určený všem věkovým skupinám.

Zájemci o výtvarné umění mohli procházet paprskovitou stavbou architekta Jiřího Příhody v negalerijním prostoru pavilonu A výstaviště Černá louka od 18. září do 25. října. Výstavu během této doby navštívilo 9 830 osob. Více než tisíc jich přišlo několik dní před koncem výstavy, ve středu 21. října. Důvodem byl bezplatný vstup a také prodloužená otevírací doba.

Všichni návštěvníci se mohli nechat se zdarma vyfotografovat u vybraného díla. Fotografie byli následně vystaveny a staly se součástí výstavy. Nejfotografovanějším exponátem byla Tatra 87 – Tatraplán.

Kromě cenných uměleckých děl z veřejných a soukromých sbírek, současného umění, videoartu, kuriozit a objektů nabídla výstava také pestrý doprovodný program. Jeho součástí byly například výtvarné dílny pro děti, Den seniorů, umělecký bleší trh, fotografický workshop, kopírování děl slavných umělců nebo komentované prohlídky. Odvážnější zájemci využili příležitost a nechali se přímo na výstavě tetovat.

Více na www.ostrava2015.cz

Hornické muzeum se promění

vystavni_budovaAreál Hornického muzea OKD projde do června příštího roku rozsáhlou proměnou. Projekt „Revitalizace Hornického muzea Landek v Ostravě“ si klade za cíl podpořit kulturní a industriální turistiku na Ostravsku. Vytvoří základní podmínky pro to, aby se muzeum podílelo na změně image regionu a stalo se kvalitní službou veřejnosti s důrazem vůči místním tradicím i osobnímu vztahu místních obyvatel k hornictví jako celku. Může se tak stát prvním tématickým muzejním parkem v rámci České republiky.

Investiční varianta projektu zajistí revitalizaci památkově chráněných budov, přemístění a modernizaci expozic a vybavení nových prostor, které jsou v souladu se současnými standardy EU zajišťujícími návštěvnický komfort, bezbariérovost a přístupnost expozic. Interaktivita bude znásobena možností individuálních i skupinových zážitkově vzdělávacích aktivit.

Expozice budou doplněny potřebným vybavením, soubory pro uchování a prezentaci exponátů, včetně multimediální techniky a informačních materiálů v textové i multimediální podobě.

V rámci uskutečnění projektu se připravuje:

1) Návštěvnické centrum – rekonstrukce budovy cechovny a řetízkových šaten

Vzniklé návštěvnické centrum se stane středem muzea. Bude volně přístupné všem návštěvníkům, kteří zde získají základní informace o muzeu, seznámí se s jednotlivými aktivitami muzea a využijí kompletní služby informačního servisu, včetně prodeje vstupenek. Vznikne zde také sál určený k projekci filmů a seznámení s historií Landeku, těžbou černého uhlí nebo multifunkční ateliér zaměřený na vzdělávání. Centrum bude tvořit vstupní bránu do expozice „Cesta do dolu“. Návštěvník zde projde řetízkovou šatnou a získá tak představu o začátku směny horníka.

tezni_budova2) Expozice „Cesta do dolu“ – rekonstrukce podzemní chodby a revitalizace těžní budovy
Rekonstruovanou podzemní chodbou vstoupí návštěvníci do těžní budovy. Výtah, kterým se dostanou do důlní expozice, bude vybaven zařízením, které navodí efekt fárání do větší hloubky.

3) Expozice „Cesta za uhlím“ – rekonstrukce budovy cechovny
V této budově vzniknou mimo návštěvnické centrum výstavní prostory pro umístění expozic spojených s historií Landeka a těžbou uhlí na Ostravsku.

4) Kotelna s multimediální instalací a expozicí kotlů – „Katedrála průmyslové revoluce“
Zde se bude nacházet expozice kotlů, vznikne výstavní a koncertní prostor a multimediální centrum, kde budou pořádány projekce tématicky zaměřené na význam uhlí.
Projekt získal dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007 – 2013 ve výši 51,2 mil. korun. Celkové náklady na realizaci mají dosáhnout 85 mil. korun.

www.muzeumokd.cz

Lepší dopravní spojení do Ostravy letecky i vlakem

Návštěvníci i obyvatelé se nyní do Ostravy dostanou snáz a rychleji. Ostravskému Letišti Leoše Janáčka přibyla nová pravidelná letecká linka. Po Praze a Vídni se můžete pohodlně dopravit do metropole Bavorska – Mnichova. Kratší bude i cesta vlakem SuperCity Pendolino. Trasu z Ostravy-Svinova do Prahy urazíte od 13. prosince za 2 hodiny a 56 minut. Navíc se rozšíří i počet spojů.

mosnovNa mnichovské letiště, které je sedmé nejfrekventovanější v Evropě, vás přepraví letecká společnost JOB AIR – CENTRAL CONNECT AIRLINES (CCA). Nespornou výhodou je přímé spojení, a díky tomu i nižší letištní poplatky. Letadla prozatím odlétají z Ostravy třikrát týdně – v pondělí, středu a pátek. Společnost navíc nabízí speciální ceny i spoje na různé akce, například na světoznámý Oktoberfest. Cestující má také možnost kombinace se spojením přes Vídeň, kam CCA rovněž pravidelně létá. Informace o letovém řádu a možnostech rezervací letenek naleznete na www.flyCCA.cz

pendolinoV prosinci se cestující Českých drah dočkají rekordního času spojení mezi Prahou a Ostravou. Zatímco před 25 lety dosahovala maximální rychlost expresu Ostravan 120 km/hod., dnes se pohybuje okolo 160 km/hod. Díky tomu trvá cesta mezi moravskoslezskou metropolí a hlavním městem necelé tři hodiny. Další novinkou je rozšíření počtu spojů rychlovlaků Pendolino, které pojedou v pravidelném dvouhodinovém intervalu. Jejich počet se tak rozšíří na sedm párů denně. Více informací na www.cd.cz

 

 

navstevnikBranou ostravské zoo prošel 333 333. návštěvník

Ostravská zoologická zahrada, která je nejnavštěvovanějším místem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje, přivítala v pondělí 19. října svého 333 333. návštěvníka.

Loni ostravskou zoo navštívilo okolo 364 tisíc lidí. Díky tomu se z ní stal nejnavštěvovanější turistický cíl v Moravskoslezském kraji. V celorepublikovém srovnání agentury CzechTorusim za rok 2008 se Zoo Ostrava umístila na 13. pozici. V polovině října letošního roku prošel branou zoo již 333 333. návštěvník, nebo spíše návštěvnice. Stala se jí mladá maminka Barbora Dušková, která se svým potomkem vyrazila do zoo na procházku.

www.zoo-ostrava.cz

 

Odborné kurzy na AHOL Vyšší odborné škole

Odborné čtyřtýdenní víkendové kurzy Delegát a technický průvodce cestovní kanceláře a Průvodce v kulturně historických památkách začaly na AHOL Vyšší odborné škole minulý víkend.

„Kurzy, které se konají vždy o víkendech, připravují na práci delegáta a technického průvodce cestovní kanceláře. Tyto profese jsou velmi náročné, protože delegáti jsou pověřeným zástupcem cestovní kanceláře v místě pobytu, v přímořských destinacích, horských a rekreačních oblastech. Jejich hlavním úkolem je organizační a administrativní práce, řešení mimořádných situací,“ popisuje ředitelka AHOL Vyšší odborné školy mgr. Pavla Sztulová. Práce delegáta i technického průvodce zahrnuje zejména práci s lidmi. Z tohoto důvodu je součástí kurzu také výuka komunikačních dovedností nebo společenské etikety. Kurz určený pro průvodce v kulturně-historických památkách připraví zájemce na práci na hradech, zámcích, v muzeích apod.

Výuka probíhá od 31. října do 5. prosince a je zakončena zkouškou. Po úspěšném absolvování obdrží účastníci certifikát o dosažených odborných znalostech.

Více na www.ahol.cz

Prezentace statutárního města Ostravy v Katovicích

katoviceV termínu od 9. do 11. října se statutární město Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a agenturou CzechTourism zúčastnilo prezentační akce v obchodním centru M1 v polských Katovicích. Celou akci organizoval Moravskoslezský klastr cestovního ruchu KLACR. Zastoupeny byly všechny turistické oblasti Moravskoslezského kraje.

Turistickou oblast Ostravsko v Katovicích reprezentovali, kromě zástupce statutárního města Ostravy, také pracovník Ostravského informačního servisu a zástupce hotelu Park Inn Ostrava. Pomocí prospektového servisu se představily i jiné subjekty, jako např. Sanatoria Klimkovice nebo Clarion Congress Hotel Ostrava, Hornické muzeum, Zoo Ostrava nebo Ostravské výstavy.

Celou akci uváděl polsky mluvící moderátor, který informoval návštěvníky obchodního centra o prezentaci Moravskoslezského kraje a možnosti získat informace o celé oblasti. Součástí byl i doprovodný program s vystoupením společnosti herců a šermířů Keltik, folklorního souboru Bebek či řezbáře Františka Nedomlela. Velký ohlas vzbudila autogramiáda Ewy Farne, která přilákala množství lidí. V rámci doprovodného programu probíhala také ochutnávka krajských specialit. Návštěvníci měli po vyplnění kvízu možnost vyhrát hodnotné ceny, které věnovali vystavovatelé. V případě Zoo Ostrava a Ostravských výstav se jednalo o volné vstupenky. Statutární město Ostrava přispělo svými prezentačními materiály.

Prezentace podobného druhu se uskutečnila poprvé. Zájem o Ostravu byl opravdu značný, lidé požadovali zejména informace o možnostech trávení volného času. Vzhledem k blížícímu se konci roku byla největší poptávka po silvestrovských pobytech. K zájmu o Ostravu přispěl také fakt, že město se nachází velmi blízko Katovic a má poměrně dobrou dopravní dostupnost.

Mistrovství světa ve Freestyle Motocrossu

Nejstarší a nejúspěšnější sériový závod FMX v Evropě Night of the Jumps bude 6. a 7. listopadu hostit ostravská ČEZ ARÉNA.

V posledních letech tyto závody navštívil více než jeden milion diváků. Čtvrtý podnik letošního seriálu Mistrovství světa ve Freestyle Motocrossu se zúčastní opravdová elita závodníků např. z Norska, Švédska, Itálie nebo Spojených států amerických. Chybět nebude ani český zástupce světový freestyler Libor Podmol. Další hvězdou adrenalinového večera bude český borec Petr Pilát, který poměří své síly s dalšími skvělými závodníky. Vrcholem celé show bude první Double Blackflip, neboli dvojité salto vzad, které předvede americký freestylista Scoot Murray z Michiganu.

www.arena-vitkovice.cz

plakat_OISKdyby nebylo 17. listopadu…

V úterý 17. listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii, se na vyhlídkové věži Radnice města Ostravy budete moci dozvědět, jak by asi zněl výklad místních průvodců, kdyby nebylo 17. listopadu 1989.

Výklad průvodců na vyhlídkové věži by zněl asi takto: „Dobrý den, vítáme Vás na ochozu věže Národního výboru města Ostravy. Nacházíme se na náměstí Říjnové revoluce, vidíme ulici Osvoboditelů a také sad Dzeržinského…“

Pokud vás tato malá ukázka zaujala a rádi byste slyšeli její pokračování, pak zavítejte 17. listopadu na vyhlídkovou věž Radnice města Ostravy. Výklady budou podávány každou půlhodinu.

Více na www.ostravainfo.cz

Čtvrtá konference Asociace hotelů a restaurací ČR

Ve dnech 25.-27. listopadu se v Clarion Congress Hotelu Ostrava uskuteční 4. konference Asociace hotelů a restaurací České republiky. Letošními hlavními tématy se staly stav cestovního ruchu po roce recese a náměty, jak čelit nepříznivému vývoji světové ekonomiky v sektoru hotelnictví a gastronomie.

Čtvrteční den bude patřit prognózám dalšího vývoje cestovního ruchu po roce hospodářské recese. K řešení dané problematiky přispějí svými přednáškami např. ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška nebo analytik České spořitelny Petr Zahradník. V pátek se účastníci zamyslí nad otázkou, jak se vypořádat s nepříznivými dopady vývoje světové ekonomiky. Součástí konference je i doprovodný program, který nabízí např. prohlídku Hornického muzea OKD či závěrečný galavečer.

Podrobný program a přihlášku získáte na www.ahrcr.cz

Ostrava centrem českého galerijnictví

dum_umeniVýznamné pocty se dostalo Galerii výtvarného umění v Ostravě. Její ředitel Jiří Jůza byl zvolen novým předsedou významné české galerijní instituce − Rady galerií České republiky.

Rada galerií České republiky sdružuje 26 galerií z celé České republiky, které spravují bohaté sbírky velkého uměleckého významu. Pro následující tři roky byl jejím předsedou zvolen ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza. Stalo se tak na mimořádném sněmu Rady galerií České republiky, který se konal 14. října 2009 v Hradci Králové.

„Velmi si vážím příležitosti, která byla nabídnuta galerii, mně a potažmo i celé Ostravě. V mém zájmu nyní je, abych naplnil všechny předpoklady a Radu galerií České republiky dále rozvíjel a modernizoval. Pár nových nápadů už mám,“ sdělil k tématu Jiří Jůza.

www.gvuo.cz
www.radagalerii.cz