Léto 2016

Newsletter Cestování – léto 2016

Olympiáda přímo v centru města

Po čtyřech letech se opět konají letní olympijské hry, a abyste se jich zúčastnili, nemusíte jezdit až do Ria. Olympijský park Ostrava 2016 bude pro návštěvníky otevřen na Masarykově náměstí, Černé louce a v Loděnici u Hradní lávky. V areálu Černé louky se bude vybírat symbolické jednorázové vstupné, další atrakce budou zdarma. V Dolní oblasti Vítkovic můžou návštěvníci vstoupit do Síně slávy olympioniků Moravskoslezského kraje.

Sportovní nadšenci si mohou vyzkoušet olympijské i neolympijské disciplíny včetně atletiky, plážového volejbalu, metané, florbalu, biatlonu, cyklistiky, ragby, bruslí i bojových sportů aj. Rodiny s dětmi se můžou zapojit do bohatého doprovodného programu.  

Olympijský park v OstravěHarmonogram:

Masarykovo námětí, Černá louka, Loděnice - sportoviště

6.–21. srpna
PO–PÁ 13:00–19:00
SO–NE 10:00–19:00

10., 16.,17. a 18.8. – otevřeno již od 9:00! (návštěva dětí z příměstských táborů)

Černá louka – hudební program

6.–21. srpna
NE–ČT 19:00–22:00
PÁ–SO 19:00–01:00

7., 8., 9.8. - otevřeno pouze do 20:00 (po 20:00 klidový režim pro Shakespearovské slavnosti)

http://www.olympijskeparky.cz/olympijsky-park-ostrava-2016

 

 

Z břicha na břicho

Pro ty nejmenšíFestival pro rodiče nosící své nedávno narozené potomky nabitý přednáškami a workhopy proběhne 13.8. od 10.00 v Dětském ráji (Sadová 1365/2, Moravská Ostrava a Přívoz).

Program přednášek: 10:00–12:00 Ruční tkaní šátků: přednáška a beseda s Veronikou Gadulovou (po které si jistojistě zakoupíte stav) 12:00–13:30 Evoluce nošení: napínavé spekulace o tom, kdy vzniklo první nosítko nebo kolik chlupů potřebuje nošenec k udržení na matce... s etnoložkou Annou Pohořálkovou 14:00–15:30 Přirozená hygiena kojenců pro všechny nošence: přednáška a beseda s Maruškou Dinkovovou (bezplenky.cz) 16:00 Společné focení 16:15 – 17:30 Proč je dobré nosit své děti od narození na těle přednáška pro začátečníky
Vstup na jednotlivou přednášku je 100 Kč.

 

 

Očima zahraničních návštěvníků

Fylis Fyllis přiletěla z USA do Ostravy s manželem. Při jejich putování po Česku strávila také několik dní v Ostravě. „Byla jsem mile překvapena. Ostrava bývá popisována jako fádní průmyslové město. Místo toho jsem ale viděla krásné parky, historické budovy a bezvadné atrakce.“ Fyllis se moc líbilo ve Světě techniky, muzeu  Miniuni a ve vzdálenějším Valašském muzeu v přírodě. Její největší favorit byl ale Slezskoostravský hrad ze 13.století a jeho skřítci, strašidla a další pohádkové postavy, díky kterým byla prohlídka středověkého hradu jedinečná.

„Ostrava připomíná místo, kde se opravdu žije, ne jako v průmyslových městech Spojených států.“ Lituje, že doma nemají tolik vepřového masa, kysaného zelí a knedlíků, navíc za tak slušné ceny. Fyllis při pobytu v moravskoslezské metropoli vyzkoušela také pivní lázeň a setkala se s ostravskými přáteli, se kterými se seznámili v USA. „Ostrava možná není tak romantická a historická jako Praha, ale určitě ji stojí za to při cestě do Česka navštívit.“

 

 

Od podzimu z Ostravy nově do Bergama i Dubaje

První přímý spoj z Ostravy do hlavního města Spojených arabských emirátů poprvé odstartuje 23. září 2016. Každé úterý a pátek tak bude společnost SmartWings přepravovat cestující z moravskoslezské metropole přímo do Dubaje, a to Boeingem 737. Letiště v Dubaji je významným dopravním uzlem a usnadní cestování na velké vzdálenosti. Letenky budou k sehnání od 6 685 Kč.

Na konci října také začne fungovat pravidelná linky do italského Bergama, které se nachází jen 50 km od Milána a zjednoduší  cestu do Alp. Každý čtvrtek a neděli tak budou cestující moci navštívit zemi pršutu a vína pohodlně přímo z Ostravy od 549 Kč.

 

 

Toulky po Ostravě

Toulky létoMinule jsme Vám ukázali lavičku, která se nachází na Mlýnské ulici. Donedávna svítila do okolí sytě červenou barvou, ale objevily se na ní poemy, které přimějí čtenáře zpomalit a zasnít se.

Nedaleko od toho místa stojí tato postava. Shora svítí na cestu a nepozorným chodcům její přítomnost snadno unikne. Víte, jak se jmenuje a kde ji najdete?

 

 

Běžet a pomáhat

Jedny „barvy“ už sice skončily, ale čekají nás další! Tentokrát už nepůjde o mezinárodní hudební festival, ale příležitost udělat něco pro sebe, ostatní a ještě se skvěle pobavit.

Největší, nejlepší, nejdobročinnější a nejbarevnější běh v Česku i na Slovensku!

A o co že vůbec jde? Jedná se o pětikilometrový běh (nikoliv závod, čas není oficiálně měřen) spojený s průběžnou a závěrečnou explozí všech druhů barev. Zvládne ho opravdu každý, můžete klidně jít po rukou, plazit se, válet sudy či cokoliv vás napadne, hlavní je oprostit se od všech starostí a spontánně si užít barevné řádění! Cílem je pobavit se s přáteli, užít si společný den na maximum a přitom udělat něco velmi záslužného - přispět na Nadaci Proti rakovině Fakultní nemocnice Ostrava.

Přijďte 27. srpna ve 12:00 do Komenského sadů, kde to všechno začne.

http://www.runincolors.cz/

 

 

Ostravské písky 

Pláž na Masarykově náměstíHorké léto si můžete užít přímo v centru. Přijďte se natáhnout k řece Ostravici a nasát letní atmosféru pod slunečníky k loděnici pod Slezskoostravským hradem. Nebo raději trávíte volno aktivním způsobem? V tom případě si s partou zahrajte plážový volejbal přímo na Masarykově náměstí. Tam, kde v zimě děti řádí na kluzišti, si dnes můžete zasportovat s míčem přes síť a dát si na místo teplé medoviny osvěžující drink. Ostrava je hravá!

http://www.ostravainfo.cz/pisek-v-centru

 

 

Z kamene socha přímo před očima

V Ostravě-Plesné se začala pořádat sochařská sympozia už v roce 2005 a z původního zaměření převážně na dřevo se nyní přešlo na trvanlivější materiál, pracuje se s kamenem/mramorem.  Toto sympozium je v současné době jediné na celém území Ostravy, kde vznikají sochy přímo před zraky veřejnosti. Je to vždy zajímavá podívaná a návštěvníci si mohou přímo osahat sochařský materiál a promluvit si s tvůrci.

Pracovat se bude  přímo v centru Plesné, a to od 8. do 20.srpna – kdy  bude v odpoledních hodinách zahájena slavnostní vernisáž vytvořených soch. 

Plesnou již zdobí bohatý sochařský park a další díla budou osazena na veřejná prostranství po skončení sympozia. Můžete být u toho…

http://www.art-image.cz/

 

Není derby jako Derby

V sobotu 13. srpna proběhne v ostravské zoologické zahradě akce věnovaná největší a zároveň nejohroženější antilopě světa – antilopě Derbyho. Akce se zde uskuteční již posedmé a organizuje ji spolek Derbianus Conservation, který se angažuje v záchraně této antilopy. Zoo Ostrava tento záchranný projekt podporuje od roku 2010 a od letošního roku i každý návštěvník zoo, a to prostřednictvím projektu Koruna ze vstupu.  

Antilopa DerbyhoZápadní poddruh antilopy Derbyho (Taurotragus derbiaus derbianus) žije v přírodě pouze v Senegalu v Národním parku Niokolo Koba v počtu menším okolo 200 kusů. V lidské péči žije pod dohledem českých odborníků jen několik desítek jedinců v senegalských rezervacích Bandia a Fathala. Antilopa Derbyho je ohrožena ponejvíce pytláctvím a úbytkem životního prostoru v důsledku rozšiřování zemědělských oblastí.

Návštěvníci ostravské zoo se budou moci na sobotní akci seznámit s antilopou Derbyho a zároveň se od přímých účastníků projektu dozvědět aktuální novinky ze Senegalu, kde projekt probíhá. Děti se mohou pomocí malování na obličej proměnit v malé antilopy či jiná zvířátka. Dále pro ně budou připraveny i jiné antilopí aktivity – omalovánky, kreslení na chodník, tetování a další zábava. Prohlédnout si budou moci i různé přírodniny. Nebude chybět ani antilopa v životní velikosti na plachtě, u které se budou moci malí i velcí návštěvníci poměřit. Již tradičně budou u antilopího stánku také nejrůznější prodejní předměty s motivem antilop, jako jsou magnetky, samolepky či trička. Veškerý zisk z této akce putuje přímo na záchranný program, který trvá už více než 15 let. Program bude probíhat u expozice Na statku a potrvá od 10 do 17 hod.

 

Máte tip na zajímavou akci nebo místo, které stojí za to ukázat ostatním? Dejte nám vědět! Pište na mdedkova@ostrava.cz. Děkujeme.