Leden 2016

Newsletter Cestování - leden 2016

 

Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě

100Výstava Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě, která je koncipována k  90. výročí založení galerie, představuje reprezentativní vzorek z kolekce evropského a českého umění. Výběr má upozornit na pestrost a uměleckou kvalitu sbírek.  Byl to nelehký úkol vybrat kolekci z více než dvaceti tisíc děl. V konečném výběru jsou proto zastoupena především sochařská a malířská díla, přestože galerie spravuje i kvalitní sbírku grafických listů.
Představena jsou nejstarší díla evropského umění, která vznikla v rozmezí let 1500–1750. Z evropského umění 20. století vyniká v rámci sbírek rakouské, ruské a španělské umění.  Zásadní jsou celky českého umění 19. a 20. století. Výjimečné postavení má rozsáhlá kolekce expresionismu a kubismu, ale také sociálního umění, surrealismu a díla uměleckých skupin, jako je Skupina 42. Vysokou uměleckou kvalitu ostravské sbírky prokazují rovněž díla vzniklá v druhé polovině 20. století, kdy nejmladší reprezentuje generace umělců 90. let 20. století.  Výstava Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě představuje umělecká díla v jejich zlomových obdobích a vývojových proměnách.
Vernisáž se uskuteční 19. ledna v 17 hodin.

Výstava potrvá od 20. ledna do 20. března 2016

www.gvuo.cz

 

Smartphonie – ojedinělý koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava

JFOJanáčkova filharmonie pro své posluchače připravila Smartphonii – ojedinělý koncert, jehož průběh budou ovlivňovat přítomní posluchači. Fenoménem dnešní doby jsou „chytré“ mobilní telefony. Hudba, někdy označovaná jako „vážná“, může být jejich prostřednictvím představena jako nevážná a dokonce velmi populární. Mnohé skladby nebo jejich výrazné motivy jsou totiž často využívány jako vyzváněcí melodie v mobilních telefonech a uživatelé jejich původ většinou ani neznají. Na koncertu proto zazní kromě Brittenova Průvodce mladého člověka orchestrem unikátní symfonie Smartphonie – sestavena právě z melodií, které bývají nejčastěji stahovány.

Příležitost navštívit tento mimořádný koncert bude 26. ledna v Domě kultury města Ostravy.

www.jfo.cz

 

Grand restaurant festival

JídloVšem milovníkům té nejlepší gastronomie se letos opět naskýtá příležitost v podobě Grand restaurant festivalu. 

Původní myšlenka byla dát lidem možnost ochutnat vysokou gastronomii za přijatelnou cenu v klidných povánočních měsících. Proto jsou každoročně vybírány nejlepší a nejzajímavější restaurace v celé republice, aby připravily speciální degustační menu, které je předem stanoveno a jež si může každý zájemce přes internet objednat dopředu.

VII. ročník Grand Restaurant Festivalu - celorepublikové akce pro všechny příznivce kulinárních hodů probíhá 15. ledna až 29. února v 93 restauracích ve všech krajích České republiky.

Šéfkuchaři letos připraví se svými týmy zvýhodněná festivalová menu ve třech tématech: Inspirace, Terroir a Gastronaut. Můžete se těšit na úžasné kreace vyhlášených chefů ze všech koutů země.

Restaurace využívají farmářských produktů a též sezónních a lokálních surovin.

V Ostravě můžete tento zážitek vyzkoušet v těchto restauracích: www.grandrestaurantfestival.cz/restaurace#Ostrava

 

Černá Ostrava na stříbrném plátně

HeligV klubu Heligonka můžete 21. ledna zhlédnout netradiční pořad o ostravské minulosti. Střihový pořad filmového publicisty, kritika a novináře Martina Jirouška začíná na Zárubku a pokračuje přes lanovky na Karolínu a pak Hlubinu… Raritní filmové záběry zmizelé Ostravy se slavnými ostravskými rodáky ve světovém filmu. Proslulí herci spjatí s Ostravou. Nejstarší dochované záběry Ostravy a okolí z doby Rakousko-Uherska atd. Karel Höger, Blanka Bohdanová, František Peterka, Karel Gott, Dušan Klein, Jiří Krejčík a další ve svém jedinečném umění, v dokumentárně cenných záběrech ukáží, co znamenala fotogenická Ostrava.

www.heligonka.cz/program/cerna-ostrava-na-stribrnem-platne/

 

Hlasujte v anketě Kraj mého srdce

KrajRedakce KAM po Česku a veletržní společnost Incheba Praha připravily pod záštitou Asociace krajů ČR a Ministerstva pro místní rozvoj ČR v pořadí již IV. ročník prestižní internetové ankety Kraj mého srdce.

Anketa je důležitým faktorem pro získání přehledu o tom, jak je který kraj vnímán v povědomí cestovatelů. Nově se hlasuje v osmi kategoriích: pěší turistika, cykloturistika, tradice, zimní dovolená, letní dovolená, lázně, lázeňství, wellness, výlety s dětmi, památky.

Hlasování končí 31. ledna na stránkách www.kampocesku.cz/anketa

 

Atletická hala Vítkovice

HalaSportoviště s běžeckým oválem s šesti drahami v délce 200 metrů, osmi přímými drahami pro sprinty v délce 60 metrů, sektory pro skok do výšky, do dálky, o tyči a vrh koulí splňuje parametry Mezinárodní atletické federace IAAF. Součástí objektu je s halou propojený rekonstruovaný atletický tunel s rovinkou dlouhou 100 metrů. Atletické závody a další akce může sledovat 1012 sedících diváků, osm míst je vyhrazených pro hendikepované. Pro diváky bude k dispozici bufet u vstupu.

Halu budou využívat také hokejisté, fotbalisté a další sportovci v rámci své zimní přípravy, policisté, hasiči, studenti, školní mládež a další.

Celý sportovní komplex v Ostravě-Vítkovicích (městský stadion, atletická hala) byl vybrán do projektu Národních olympijských center (sedm míst v ČR) pro atletiku a fotbal.

Hala má certifikát Mezinárodní atletické federace kategorie A, což je ta nejvyšší kategorie.

Největší nadcházející akcí v nové hale bude 27. a 28. března halové mistrovství republiky.

 

Olympijský park Ostrava 2016

Moravskoslezský kraj se začíná připravovat na olympijské léto. Olympijský park Ostrava 2016 vyroste na několika místech v centru Ostravy v době konání olympijských her v Riu, tedy od 5. do 21. srpna.  Návštěvníkům park nabídne sportoviště, kemp i fanzónu s televizní megaobrazovkou. Připraveny budou soutěže, autogramiády, hudební produkce a další program.

Hlavním olympijským parkem se v létě stane Olympijský park Rio-Lipno, který Český olympijský výbor organizuje spolu s Jihočeským krajem v okolí Lipenské přehrady. Další parky pak vzniknou kromě Ostravy také v Plzni a Pardubicích.

 

Swingová legenda v Ostravě

GMNejslavnější swingový orchestr na světě přijede představit svou legendární show, která se ponese v duchu těch nejlepších skladeb Glenna Millera.
12. ledna v Domu kultury města Ostravy zazní ty nejznámější skladby. Vystoupení Glenn Miller Orchestra jsou v České republice velice populární. Díky nostalgické atmosféře, kterou vyvolává hudba 40. let, navštěvuje vystoupení převážně starší generace, ale často nechybí ani mladí, kteří se rádi nechají unést na vlně hravého swingu. Historie původního amerického tělesa Glenn Miller Orchestra sahá do třicátých let minulého století. Glenn Miller se ve svých třiceti pěti letech stal hvězdou tehdejší hudby, přinesl nový zvuk založený na perfektní harmonii celého orchestru.

www.dkmoas.cz/

 

Pěší turistika také v zimě

ProchMěsto Ostrava připravilo koncept pěších stezek, které umožňují turistům i ostravským obyvatelům všech věkových skupin spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města. Ve spolupráci s Klubem českých turistů město vydalo materiál obsahující tipy na výlety po vybraných městských částech. Naleznete v něm celkem sedm okruhů sedmi městskými obvody.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky