Leden 2015

Newsletter Cestování - leden 2015

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Kulinářské prožitky s Grand restaurant festivalem 

GrandZimní svátek všech milovníků dobrého jídla a pití startuje 15. ledna a končí posledním únorovým dnem roku 2015. Festival probíhá v 85 vybraných restauracích ze všech krajů České republiky. Kategorie jednotlivých položek menu jsou: Gastronaut - objevujme nové chutě, Inspirace - ochutnejme tradiční recepty a Terroir - buďme v rovnováze s přírodou.
Mezi restauracemi najdete takové, do kterých se vzhledem k jejich ceně člověk podívá jen zřídka. Jedná se ale nejen o podniky luxusní. Jejich společnou charakteristikou je, že jsou to podniky z Maurerova výběru Grand Restaurant 2015, tedy publikace postavené na nezávislém hodnocení veřejnosti.
Nejvíce restaurací je již standardně zastoupeno v Praze, celkem 34, dále pak v Moravskoslezském kraji, celkem 11, a v kraji Jihomoravském 9.

Mezi nabízenými degustacemi nechybí jak tradiční pokrmy, tak kreativní kousky šéfkuchařů.

V Ostravě můžete navštívit tyto restaurace:

Best Western hotel Vista - Buena Vista, Clarion Congress Hotel Ostrava - Benada, Imperial hotel - La Brasserie, Na Hradbách, Park Inn by Radisson Hotel Ostrava - Bamboo, Pata Negra, Zámek Zábřeh.

www.grandrestaurantfestival.cz

 

Ostravská laťka 2015

Laťka Mezinárodní závody ve skoku vysokém Ostravská laťka, součást seriálu High Jump Grand Prix, uspořádá 27. ledna pojedenácté atletický oddíl SSK Vítkovice s podporou statutárního města Ostravy.
Ve sportovní hale Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových se od 11 hodin představí žáci, žákyně, juniorky a samozřejmě v obou hlavních odpoledních závodech také muži a ženy.

www.ostravskalatka.cz

 

Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava

JFOTradiční Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie se koná 15. ledna v Domě kultury města Ostravy pod záštitou ostravského primátora Tomáše Macury. Patřit bude Slovanským tancům, které odstartovaly mezinárodní slávu Antonína Dvořáka. Ohnivá symfonická stylizace písní a tanců různých slovanských národů patří dodnes k populárním dílům jednoho z největších českých skladatelů. Dvořák patří k nejvýznamnějším hudebním skladatelům všech dob a je nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem vůbec. Ostravský orchestr bude dirigovat Stanislav Vavřínek.

www.jfo.cz

 

Čtyři generace geometricko-abstraktního umění z Nizozemska

GVUOVýstava Reductive.NL představuje díla čtyř generací nizozemských umělců. Věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším účastníkem je bezmála 60 let. Koncentrace 32 tvůrčích osobností reprezentujících čtyři generace žijících, aktivních umělců je obrovská kurátorská a logistická akce, ale zároveň obrovská šance seznámit se s poměrně málo známým uměním, s tvorbou současných žijících holandských umělců, s jeho dynamikou a nepřeberným množstvím řešení, technik a různorodostí postojů.

Geometrické abstrakce, konkrétní umění, neosobní, odtažité a racionální prvky jsou překonány osobním, poetickým a oduševnělým přístupem. Díky tomu má tento směr v oblasti vizuálního umění stále ohromné možnosti a může se zejména mezi umělci těšit širokému zájmu.

Představit ho v zemích s tak silnou tradicí konstruktivismu, jako je Polsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko, umožňuje srovnání s velkým dědictvím mezinárodního směru. Záštitu nad výstavou převzal velvyslanec Nizozemského království v České republice.

Výstavu můžete zhlédnout od 23. ledna – 22. března 2015 v Domě umění v Ostravě.

Vernisáž proběhne 22. ledna v 17 hodin.

www.gvuo.cz

 

Letiště v Mošnově napojeno na železnici

LetišNapojení Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku na železnici je hotovo. Moravskoslezský kraj tak má jako první region v zemi mezinárodní letiště napojené na železnici.

Nová trať je dlouhá 2,9 kilometru a spojuje letiště s obcí Sedlnice. Tou vede trať, která se v nedaleké Studénce napojuje na hlavní železniční koridor mezi Ostravou a Prahou nebo Brnem. Součástí stavby je zastřešený terminál, který s letištní odbavovací halou spojuje krytá chodba. Většinu nákladů na stavbu, 85 procent, by měly zaplatit evropské dotace, zbytek uhradí kraj. Vlaky by měly na letiště jezdit v dvouhodinovém intervalu, při velkých akcích se počítá s jejich posílením. Napojení by mělo pomoci jak rozvoji letiště, tak přilehlé průmyslové zóny, mohlo by ale pomoci i v lákání nových investorů. První velkou zátěžovou zkouškou by se pro novou železniční trať mělo stát mistrovství světa v ledním hokeji, jehož část se odehraje v květnu letošního roku v Ostravě. Letiště by se mělo stát jednou ze vstupních bran do kraje pro fanoušky zahraničních týmů, kteří by pro přesun do Ostravy mohli využívat právě vlaky. Na trati nyní začne půlroční zkušební provoz, cestující by po ní měly první vlaky svézt 13. dubna 2015.

Z letiště nyní létají pravidelné přímé linky do Prahy a Londýna. V letní sezoně se z Mošnova létá také do turistických destinací zejména ve Středomoří.

www.airport-ostrava.cz

 

Areály Dolních Vítkovic hlásí rekordní návštěvnost

DOVAreály Dolních Vítkovic v Ostravě, mezi něž patří Dolní oblast Vítkovice, Důl Hlubina a hornické muzeum Landek Park v Petřkovicích, hlásí rekordní návštěvnost. V roce 2014 si je prohlédlo 800 000 lidí, což je proti roku 2013 o 120 000 více.

Návštěvnost posílily všechny části areálu Dolních Vítkovic a Landek Parku, významně se na ní podílely vzdělávací akce pro školy, ale i úspěšné festivaly, open air akce a koncerty.

I na letošní rok si Dolní Vítkovice připravily několik novinek, na které budou lákat návštěvníky. Otevřena bude nástavba Vysoké pece 1, čímž se protáhne prohlídková trasa do 80 metrů do výšky. V létě pak bude otevřen areál Dolu Hlubina, kde nyní vzniká kulturní a vzdělávací centrum, zaměřené na humanitní a umělecké obory.

Nárůst počtu návštěvníků ve velké míře ovlivnilo otevření Světa techniky, který hravou a zábavnou formou představuje vědu a techniku. Populárně-naučné centrum je pro veřejnost zpřístupněno od září 2014.

Dolní Vítkovice by tak za rok 2014 mohly dosáhnout na zasloužené medailové příčky v návštěvnosti atraktivit v celé České republice.

 

Ostrava se představí na veletrzích

V lednu a únoru se bude město Ostrava prezentovat na třech významných veletrzích cestovního ruchu. V České republice jsou to veletrhy Regiontour v Brně a Holiday World v Praze, v zahraničí pak veletrh ITF Slovakiatour v Bratislavě.

Návštěvníkům veletrhů budou prezentovány významné turistické atraktivity města, zejména pak technické památky, kulturní i sportovní akce a jiné zajímavosti. Bude k dispozici řada prezentačních materiálů o turistických atraktivitách, dopravě a ubytování, informačních katalogů, trhacích map a dalších materiálů.

 

Pěší turistika také v zimě

ProchMěsto Ostrava připravilo koncept pěších stezek, které umožňují turistům i ostravským obyvatelům všech věkových skupin spojit přirozený pohyb s poznáváním přírodních, architektonických i ostatních turistických zajímavostí města. Ve spolupráci s Klubem českých turistů město vydalo materiál obsahující tipy po vybraných městských částech. Naleznete v něm celkem sedm okruhů sedmi městskými obvody.

www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky