Květen 2015

Newsletter Cestování - květen 2015

 

Zlatá tretra opět plná hvězd

Tretra54. ročník Zlaté tretry slavnostně otevře zrekonstruovaný městský stadion ve Vítkovicích, víceúčelový sportovní a společenský areál. Diváci se v kompletně zastřešeném 15- tisícovém hledišti mohou těšit na hvězdy světové atletiky.

Účast přislíbila největší možná hvězda - jamajská superstar Usain Bolt. Půjde o jeho sedmý start v Ostravě a první po dvouleté absenci. Tentokrát si vybral sprint na 200 m, který bude jeho prvním mezinárodním v letošním roce. Ostrava bude taktéž jediným evropským mítinkem, kde se představí v první části sezony do termínu národních mistrovství a kvalifikací koncem června.

V dalších disciplínách se na méně obvyklé trati 1000 metrů na start postaví s olympijskými vítězi a mistry světa Asbelem Kipropem a Davidem Rudishou také halový mistr Evropy Jakub Holuša. Chybět nebude halový mistr světa a Evropy čtvrtkař Pavel Maslák. Ve skoku do výšky uvidíme Bohdana Bondarenka, kladivářské šampiony Krisztiána Parsze,  Pawla Fajdeka, Anitu Wlodarczykowou a další hvězdy. Start potvrdila i Barbora Špotáková.

Letošní mítink se uskuteční 26. května na přestavěném Městském stadionu v Ostravě.

www.zlatatretra.cz

 

Janáčkův máj

JMJubilejní 40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj také letos představuje atraktivní program. Přinese, mimo jiné, unikátní projekt nazvaný Den slezských varhan, jež zahrnuje celkem čtyři na sebe navazující koncerty ve čtyřech kostelích během jediného dne. Varhanní přehlídka začne 31. května v kostele svatého Václava v Ostravě. Pak se přesune do Hlučína, později do Ludgeřovic a skončí v sále Janáčkovy konzervatoře.

Mezi další zajímavé koncerty 40. ročníku festivalu bude patřit vystoupení deseti violoncellistů a dvou kontrabasistů. Půjde o originální program sestavený z děl různých autorů, jež v Ostravě dokonce zazní poprvé.

Představí se také fenomenální klavírista Rafal Blechacz, vítěz Chopinovy soutěže, se kterým organizační štáb Janáčkova máje ladil termín vystoupení celé tři roky. Doprovodí ho nizozemský orchestr Amsterdam Sinfonietta. Z Polska přijede Wroclaw Baroque Ensemble. Vystoupí také klavíristé Paul Lewis, Jonas Vitaud, Karel Košárek a Martin Kasík.

Vedle jazzového tria Josefa Vejvody, které vystoupí na symfonickém jazzovém koncertu s pražskými rozhlasovými symfoniky, se v tradičním jazzovém podvečeru na Landeku představí i mezinárodní jazzová formace legendárního českého kontrabasisty Františka Uhlíře.

Mezi vyprodané večery patří pěvecký recitál sólisty Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a nejnověji Metropolitní opery v New Yorku Adama Plachetky a také zahajovací koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava s německým šéfdirigentem Heiko Mathiasem Förstrem, který se na festivalu s Janáčkovou filharmonií představí poprvé.

Festival začne 24. května a potrvá do 8. června.

www.janackuvmaj.cz

 

Důl Hlubina v uměleckém pojetí

HlubinaOtevírá se další rekonstruovaná ostravská technická památka - Důl Hlubina, který navazuje na Dolní oblast Vítkovice. Za zhruba dva roky prošlo rekonstrukcí pět historických budov tohoto komplexu včetně starých hornických koupelen nebo kompresorovny. Bude zde soustředěno zázemí pro hudební, výtvarnou nebo filmovou tvorbu a také pro prezentaci umělců. Písničkář Jaromír Nohavica  zde otevírá vlastní klub.

Už v minulosti probíhaly v prostoru Dolu Hlubina různé kulturní akce včetně festivalu Colours of Ostrava, tehdy ale vše v téměř "surovém" stavu. Nyní se nabízí komfortnější prostředí, které si přitom zachovalo svůj původní ráz. Návštěvníci letošního festivalu Colours of Ostrava najdou v Hlubině kavárny, diskusní či poetickou scénu, divadla nebo komornější produkce.

Speciálním projektem je klub Heligonka Jaromíra Nohavici v místě bývalého hlavního vstupu do areálu dolu. Dramaturgie klubu bude zcela na něm a jeho spolupracovnících. Zahájení se plánuje na počátek června. Provoz celého uměleckého městečka začal 5. května.

Hlubina je unikátní tím, že byla součástí funkčního komplexu železáren, dolu a koksovny. Na jednom místě se soustředila těžba uhlí, úpravna, výroba koksu i surového železa, přičemž jednotlivé provozy byly propojeny. Nikde jinde v Evropě nebylo vše na jednom místě, tak jako právě ve Vítkovicích.

http://provoz.net/onas/

 

Ostrava také v pražské fanzóně

FanzónaOstrava se prezentuje nejen u ostravské ČEZ Arény, kde mohou návštěvníci sledovat projekci zápasů na obří obrazovce, občerstvit se, užít si hudební produkce či hrát a soutěžit, ale také ve fanzóně vedle O2 Arény v Praze. Návštěvníci v Praze mají možnost získat informace o Ostravě i Moravskoslezském kraji, vyfotit se u jedné ze dvou fotostěn či uspořádat vlastní hokejové utkání díky stolnímu hokeji. Jejich úsilí je odměněno malou odměnou odkazující na Ostravsko. Odměny získávají také návštěvníci, kteří se nefotí či nesoutěží a jen vyplní krátký dotazník zjišťující jejich znalosti a zájem o Ostravu. 

Přijďte, sdílejte fotky (#ostravafan) a fanděte českému hokeji s námi!

www.facebook.com/pages/Ostravafan/638464836288287?fref=photo

ROP

 

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích má novou atrakci

VPSoučástí vysoké pece v ostravských Dolních Vítkovicích je od května nová atrakce. Více než dvacetimetrová prosklená válcová nástavba, jejíž součástí je vyhlídková terasa, klub a kavárna. Jedna z hlavních dominant Ostravy se tak stala nejvyšším geografickým bodem ve městě a návštěvníci se po okolí budou moci rozhlédnout z výšky téměř 80 metrů.

Původní pec zůstala zcela neporušena a nástavba jakoby levituje nad vysokou pecí. Nástavba, na níž vede prohlídková trasa, se návštěvníkům otevřela 1. května.  Zpřístupněný je také ochoz okolo celé nástavby, který je vyroben jen z podlahových roštů, takže je vidět výška celých 80 metrů až na zem.

Uvnitř nástavby vznikl klub, kavárna i galerijní prostor. Projekt propojuje v úrovni 55 metrů prezentační prostor jako součást naučné stezky po peci, v úrovni 62 metrů kavárnu, v úrovni 66 metrů klub a ve výšce 71 metrů střešní vyhlídkovou terasu.

Nástavba je architektonickým symbolem ohně, který vždy nad pecí vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu.

Vysoká pec se navíc díky přístavbě stala nejvyšším geografickým bodem ve městě. Od země do výšky je věž ostravské radnice vyšší, leží však na břehu řeky, takže je položená níže. Z terasy vybavené dalekohledy se lidé mohou rozhlédnout nejen po Ostravě, ale za dobrého počasí uvidí i vzdálenější okolí s Beskydami.

Celková kapacita nástavby je maximálně 100 osob, každé patro má kapacitu 25 lidí, nástavba je plně bezbariérová.

www.dolnivitkovice.cz

 

Hradní slavnosti

Hrad11. výročí otevření Slezskoostravského hradu, letos na téma "Odkaz mistra Jana aneb Jan Čapek ze Sán a husité na Slezskoostravském hradě" proběhne formou hradních slavností 16. - 17. května. Pestrý program představí různorodé umělecké a kulturní žánry, těšit se lze na bohatý doprovodný program, jako bude ceremonie na počest mistra Jana, postava rytíře a vojevůdce Jana Čapka ze Sán,
historický šerm, dobové tance, historická muzika, katovská dílna, koně a představení s koňmi, ukázky husitského válečnictví palných zbraní a mnoho dalšího.

www.cerna-louka.cz/akceN_542/h/

 

Šachová událost Ostravský koník

Koník 2Mezinárodní šachový festival Ostravský koník je každoročně největší šachovou událostí na území Moravskoslezského kraje. Pravidelně se při něm střetává několik stovek vyznavačů černobílé šachovnice, kteří se utkávají ve třech kategoriích turnajů. Reprezentativní prostory Domu kultury města Ostravy, ve kterých se díky podpoře statutárního města Ostravy bude šachový festival konat, podtrhují snahu o příjemnou a přátelskou atmosféru, kterou pořadatelé chtějí během festivalu navodit všem příznivcům této královské hry.

Letošní ročník probíhá v termínu 1. 5. -10. 5. 2015 v Domě kultury města Ostravy.

www.ostravskykonik.cz

 

T-film 2015

Filmový festival T-film 2015 představuje krátké dokumentární filmy s tematikou ekologie, trvale udržitelného rozvoje, ochrany fauny a flory, přírodních a kulturních památek. Festival se uskuteční v Domě kultury AKORD ve dnech 27. – 28. května.  Projekce zajímavých a poučných dokumentárních snímků bude proložena bohatým doprovodným programem, jehož součástí budou například přednášky na téma „Všestranné využívání přírodních vodních zdrojů“, „Průmyslová Ostrava aneb využívání přírodních zdrojů krajiny v historickém kontextu“ a také soutěže o zajímavé ceny.

www.t-film.cz

 

Kampaň Do práce na kole

KoloDo letošního ročníku kampaně Do práce na kole se letos zapojí 25 měst. Cílem akce, která se uskuteční v květnu, je propagace cyklistiky ve městech jako možnosti každodenního způsobu dopravy. Cyklisté si letos nově mohou spočítat, kolik jízdou na kole ušetřili emisí, které by vyprodukovali cestou autem.

Loni se akce zúčastnilo 5768 cyklistů z 912 firem. Dvou až pětičlenné firemní týmy mezi sebou soutěží v pravidelnosti ježdění na kole a vítězové dostanou věcné ceny. Kromě velkých měst jako Praha, Ostrava, Plzeň nebo Ústí nad Labem se zapojují i menší, například Nové Město nad Metují, Říčany nebo Otrokovice.

V jiných zemích se na kole jezdí většinou v běžném oblečení. Naopak Češi na kolech i ve městech vypadají, že se chystají na profesionální cyklistický závod. Sloganem letošního ročníku akce je tedy „Do práce na kole ve vší parádě“.

Soutěž probíhá od 2. do 31. května.               

http://ostravounakole.cz/Do-prace-na-kole/

 

Ostravští truhlíci 2015

TruhlíciJaro je tady a s ním i nová sezona Ostravských Truhlíků 2015. Po loňském úspěchu pilotního projektu multižánrového centra Cooltour přichází s druhým ročníkem. Truhlíkáři, kteří se již projektu zúčastnili, budou mít přednostní právo zamluvit si opět svého loňského Truhlíka. Letos bude žardiniér více, k adopci budou nabídnuty všechny truhlíky, které má centrální obvod k dispozici.

Malé změny budou i v rozmístění, odpadne zalévání a odbornější péče o rostlinky, ale kdo si troufne, může zastříhávat, plít a více se starat o rostlinky. Zalévání budou mít plně na starosti technické služby. Truhlíky si, stejně jako loni, budou moci účastníci projektu opět označit cedulkou se jménem svým či své firmy nebo iniciativy, bez užití logotypu a dozdobit neživou výzdobou.

Úroveň a čistota veřejného prostoru, který společně sdílíme, je záležitostí nejen správních institucí, ale především každého z nás. Čím více o něj budeme společně dbát, tím lépe se budeme v našem městě cítit a mít radost, že v něm můžeme trávit svůj čas.

Smlouvu o převzetí Truhlíka můžete od 4. května uzavřít v Cooltouru a od 18. května pak začíná samotná péče o svěřené žardiniéry, která potrvá až do konce října.

www.cooltourova.cz/probihajici/truhlici