Květen 2012

Newsletter Cestování - květen 2012

Zlatá tretra Ostrava nabídne opět unikátní podívanou!

Letošní 51. ročník mítinku Zlatá tretra Ostrava bude v pátek 25. května na Městském stadionu ve Vítkovicích znovu veTretra znamení světových atletických hvězd. Pro sportovní fanoušky připravili organizátoři úžasnou podívanou v podobě účasti mnoha domácích i zahraničních hvězd atletického nebe. Divákům se představí sportovci zvučných jmen - včetně fenomenálního jamajského sprintera Usaina Bolta. Letos se k němu připojí také světový rekordman na 800 metrů David Rudisha z Keni, čtvrtkařka Sanya Richardsová-Rossová, oštěpaři Andreas Thorkildsen, Mathias De Zord, Maria Abakumovová, Barbora Špotáková a řada dalších. Mezinárodní atletický závod v Ostravě přinese skvělou sportovní podívanou. Rozhodně si tento zážitek nenechejte ujít, všechny hvězdy, včetně špičky české atletiky, přijíždí do Ostravy vždy ve výborné formě!

www.zlatatretra.cz

 

Oblíbená Čokoládová tretra letos i v dalších městech

Čokoládová tretra, nedílná součást věhlasného atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava, je běžeckým závodem proČoko nejmenší závodníky a letos má novou podobu. Organizátoři ji totiž rozšířili do dalších měst v kraji a okolí.

"Důvod je jednoduchý, chceme přitáhnout více dětí k atletice, protože mládež nám ubývá," řekl Oldřich Zvolánek, ředitel pořádajícího SSK Vítkovice. Na jednodenní Čokoládovou tretru, běžecké závody dětí a mládeže, každý rok přijíždělo až tisíc dětí z Ostravy i širokého okolí. A toho pořadatelé využili. Seriál šesti závodů rozjeli už v Olomouci, pokračovali v Opavě a ten po Havířovu, Třinci a Ostravě vyvrcholí finálovým duelem přímo na Zlaté tretře 25. května.

"Běžet největší finále v životě před zaplněným stadionem by pro děti měla být obrovská motivace," řekl Zvolánek. Do finálového závodu se probojují vítězové kategorií z jednotlivých měst.

Závody na 60, 100, 200 a 300 metrů jsou určené dětem narozeným v letech 2001 až 2007. "V Ostravě budou mít tradičně příležitost i dorosty, a to také na delších tratích," dodal Oldřich Zvolánek.

Ostravský závod 23. května bude sledovat fenomenální sprinter Usain Bolt. "Požádali jsme pořadatele, jestli by se nemohl s dětmi sejít, protože pro ty mladé by mohlo být povzbuzením, když jim ceny předá taková hvězda," uvedl náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek.

Program:

Opava 19. dubna, Prostějov 24. dubna, Havířov 3. května, Třinec 16. května, Ostrava 23. května,

Finále 25. května v Ostravě.

Janáčkův máj začíná

Letošní ročník festivalu Janáčkův máj zahájí skladba Sinfonietta v podání Symfonického orchestru hlavního města PrahyJM FOK. Zazní také Koncert pro lesní roh Richarda Strausse a Čajkovského Italské capriccio. Zahajovací koncert se uskuteční v objektu rekonstruovaného plynojemu v areálu Dolní oblasti Vítkovice 17. května.

Orchestr vystoupí společně s mladým dirigentem Alanem Buribajevem a jedním z nejlepších hornistů na světě Radkem Baborákem. FOK je dlouholetým a pravidelným hostem festivalu, jeho produkce se vždy těší velkému zájmu festivalových posluchačů.

Festival potrvá do 8. června, kdy vyvrcholí závěrečným koncertem ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Na něm pod vedením dirigenta Zdeňka Mácala vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu a německá houslistka Sophia Jafféová. Během koncertu zazní například symfonická báseň z cyklu Má vlast Vltava od Bedřicha Smetany.

Celkem letos festival nabídne dvě desítky koncertů, které se uskuteční na různých místech Ostravy a v několika dalších městech či obcích Moravskoslezského kraje. Hrát se bude například i v Hornickém muzeu v Petřkovicích, ostravském Divadle Antonína Dvořáka, v budově Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě či v chrámu svatého Mikuláše v Ludgeřovicích na Opavsku.

Informace o koncertech či vstupném na internetových stránkách festivalu www.janackuvmaj.cz.

Dolní oblast Vítkovice otevírá multifunkční aulu

Dolní oblast Vítkovice letos zažila výjimečný prvomájový den. Ten se uskutečnil společně s vyvrcholením tvůrčí částiDOV výtvarného sympozia Smalt Art 2012, kterého se letos aktivně zúčastnila také uznávaná libanonská návrhářka a výtvarnice českého původu Blanka Matragi. Byly otevřeny i všechny další zajímavé provozy - Vysoká pec číslo 1multifunkční kulturní sál v bývalém plynojemu.

Poprvé se 1. května veřejnosti ukázal rekonstruovaný plynojem, který bude využíván převážně pro rozmanité vzdělávací, ale i kulturní a společenské účely, přičemž největší sál pojme až 1500 lidí. Kapacitně i špičkovou audiovizuální technikou plynojem nabídne zcela unikátní vzdělávací zázemí pro žáky a studenty, ideální podmínky pro pořádání obřích kongresů, koncertů a jiných společenských akcí. Kromě největšího sálu zahrnuje plynojem také menší společenský sál pro 400 osob, konferenční sály, kavárnu nebo galerii. Ta bude prostorem mimořádně vhodným pro vystavování především velkoformátových děl, která jinak obtížně hledají prostor pro prezentaci. Obří prostory, které byly dříve plné tmy a ticha, naplní tóny písní Jarka Nohavici a Janáčkovy filharmonie. 17. května pak v Plynojemu odstartuje zahajovací koncert festivalu klasické hudby Janáčkův máj.

Sen Jana Světlíka o proměně "hromady starého železa" v oblast, která bude sloužit lidem a zároveň bude připomínat slavnou průmyslovou minulost Ostravy, se představuje ve skutečných obrysech. Ukazuje, že Ostravané mají být na co hrdí!

www.dolnioblastvitkovice.cz.

Ostravská muzejní noc

Muzejní nocV sobotu 19. května 2012 se od 17 hodin do půlnoci v rámci celé Ostravy společně představí 31 soukromých i státních organizací, které se pravidelně zapojují do kulturního života města i celého Moravskoslezského kraje.
Ostravská muzejní noc je součástí celorepublikového Festivalu muzejních nocí, který zaštiťuje Asociace muzeí a galerií České republiky. Jeho cílem je představovat kulturní instituce v nezvyklé a atraktivní podobě. Zúčastněné organizace během Ostravské muzejní noci nabízejí bohatý doprovodný program určený všem věkovým kategoriím od koncertů, přes filmové projekce, taneční a divadelní vystoupení, až po přednášky a workshopy.
Kulturní stánky otevřou i letos své brány veřejnosti až do pozdních nočních hodin a mnohé z nich nechají nahlédnout i do svého zákulisí. Mezi nováčky Ostravské muzejní noci 2012 se představí multižánrové centrum současného umění Cooltour, Janáčkova filharmonie Ostrava, Divadlo Petra Bezruče, Divadlo loutek Ostrava, galerie Jáma 10 a INDUSTRIAL Gallery. Ostravská muzejní noc tak opět představí kulturní život metropole Moravskoslezského kraje v plné parádě.
Ostravská muzejní noc však představuje pouhou ochutnávku toho, co organizace obvykle nabízejí. Výprava po tajemných světech jednotlivých kulturních stánků naplňuje základní myšlenku festivalu, kterou je kulturní strávení jarní noci spolu s rodinou a přáteli.
Vydejte se na netradiční putování nejzajímavějšími místy Ostravy za dobrodružstvím a zábavou, které jsou pro vás připraveny v rámci celé Ostravy.

www.ostravskamuzejninoc.cz

Ostrava – jediné město na světě, které uvede Dvořákovu Armidu

Poslední Dvořákovu operu Armida nastudoval tvůrčí tým Robert Jindra a Jiří Nekvasil. S novouArmida premiérou, mimořádným projektem o lásce rytíře Rinalda a pohanské kouzelnice Armidy, se setkáme na premiéře 3. a 5. května. Zajímavostí je, že tuto premiéru navštíví i poslední žijící vnuk slavného skladatele Antonína Dvořáka, který je opatrovatelem odkazu svého děda.

S touto premiérou se opera NDM na začátku příštího kalendářního roku zúčastní celostátní přehlídky OPERA 2013, která se koná vždy jednou za dva roky v Praze a prezentuje ty nejlepší operní inscenace z celé České republiky.

K roli Armidy se po dvaceti letech vrací přední operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová, která letos oslaví významné životní jubileum. Alternovat ji bude Dana Burešová, sólistka Národního divadla v Praze, která s operou NDM spolupracuje pravidelně, dosud zde vytvořila Šárku v Janáčkově stejnojmenné opeře a Cardillacovu dceru v Hindemithově opeře Cardillac.

V roli rytíře Rinalda se představí tenorista Tomáš Černý, který byl za ztvárnění role Dona José v Carmen v NDM v užší nominaci na Cenu Thálie 2010 a za ztvárnění Lorise v Giordanově Fedoře se dostal do širší nominace na Cenu Thálie 2011.

Dodnes neprávem opomíjená opera Antonína Dvořáka byla uvedena poprvé v Národním divadle v Praze roku 1904. Kromě nemnoha jiných uvedení stojí za zmínku zejména její ostravské inscenace z roku 1941 a posléze 1991, kdy ji do dramaturgického plánu divadla zařadil jako jednu ze svých priorit tehdejší šéf opery Miloslav Nekvasil (otec dnešního ředitele NDM Jiřího Nekvasila). Jak se liší režijní pojetí otce a syna a zároveň jak vyzrál projev Evy Dřízgové-Jirušové v hlavní roli, zjistí diváci na premiéře 3. a 5. května.

www.ndm.cz

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

Květnovou osobnost jsme vybrali ze světa kultury – charismatického ostravského herce Jana Fišara, který minulý měsíc převzal Křišťálovou růži - nejvyšší ocenění za přednes poezie a prózy v České republice.

Jan Fišar

FišarV dubnu převzal nejvyšší ocenění za přednes poezie a prózy v České republice – Křišťálovou růži. Tento charismatický herec patří dlouhodobě k jedné z hlavních opor činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského. 14. června se na něj diváci mohou těšit v premiéře Balady pro banditu, kde ztvární postavu Mageriho.

Po ukončení DAMU nastoupil své první angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde se setkal s mnoha významnými českými režiséry, v roce 1982 nastoupil do tehdejšího SD Ostrava (dnes Národního divadla moravskoslezského) a odehrál zde mnoho velkých a krásných rolí.

Za všechny jmenujme těchto pár: Don Juan, Pekelník, Fiesco, Casanova, Královský hon na slunce, Miláček, Ostře sledované vlaky, Naši furianti a celá řada dalších.

Jak sám říká, ze své moderátorské činnosti si nejvíce cení uvádění Cen Thálie v ND v Praze v přímém přenosu na ČT v roce 2004. Jeho největší láskou je poezie a umělecký přednes. Spousty pořadů v pražské Viole, Lyře Pragensis, Společnosti bří Čapků (mnoho pořadů také ve spolupráci s mým tatínkem), Památníku národního písemnictví, ale také v Bratislavě a v mnoha městech České republiky – v Ostravě v kavárně Daniel, Atlantiku, Librexu a především v ČRo Ostrava.

„Je pro mne velkým potěšením i častá spolupráce na významných festivalech, jakými jsou Janáčkův máj nebo Janáčkovy Hukvaldy. V této oblasti si nejvíce vážím trojnásobného vítězství na nejvýznamnější a nejprestižnější soutěži v uměleckém přednesu Neumannovy Poděbrady“, říká.

Soutěž

Nepravidelně vás budeme v roce 2012 také obdarovávat. Za vaše tipy, nápady, znalosti Vás odměníme…

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na další ostravskou osobnost do rubriky Personálie a my vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

Film Ostrava!!! v Plzni

Ve dnech 25. – 27. 4. se město Ostrava za projekt FILM OSTRAVA!!! zúčastnilo 25. filmového festivalu českých filmůFilm Finále Plzeň. Přijalo tak milé pozvání Czech Film Commission k panelové diskusi jako reprezentanti regionů, kde vznikají filmové kanceláře, a které se otázkou filmu v destinaci a propagace destinace prostřednictvím filmu zabývají.

Panel připravilo Czech Film Center a Czech Film Commission ve spolupráci s Polish Film Institute.  Na diskusi se prezentovaly na jedné straně polské regiony, které mají s touto problematikou bohaté zkušenosti (Łódź Film Commission a Lower Silesia Film Fund) a na straně druhé české regiony v této oblasti nejaktivnější – tedy Ostrava a východní Čechy.
Regionální podpora filmové produkce je v evropských zemích běžná a i v Polsku velmi dobře funguje – filmové kanceláře nabízejí logistickou podporu a prostřednictvím regionálních fondů jsou dotovány filmy s regionálním aspektem. V Polsku existuje 11 regionálních a městských fondů a kanceláří, které kromě logistické asistence podpořily v roce 2011 filmovou produkci částkou cca 61 mil Kč (2,5 mil. EUR). 
Po diskusním panelu následovala schůzka se zástupci Czech Film Commission, CzechTourismu a dalších „filmových“ regionů, kde byly probírány možnosti dalšího rozvoje a spolupráce. V pátek se uskutečnila prezentace připravovaných filmů, kde bylo osloveno několik filmových producentů s nabídkou natáčení na ostravských lokacích. Případná natáčení budou také předmětem dalších intenzivních jednání. V Plzni měl také premiéru nový leták „MĚSTO PRO FILM“ a anglická verze „A FILM-FRIENDLY CITY“, které upozorňují na Ostravu jako na film-friendly region. Nutno dodat, že mnozí filmoví odborníci, včetně ředitele festivalu Ivana Jáchyma, vyjadřovali Ostravě a projektu FILM OSTRAVA!!! spontánní podporu.

Zahraniční program Colours of Ostrava je kompletní

Vedle hlavních hvězd jako jsou Björk, Alanis Morissette, Bobby McFerrin, ZAZ, The Flaming Lips, Antony and theColours Johnsons, Animal Collective, The Creole Choir of Cuba či Rufus Wainwright program Colours představí řadu sice "menších", ale přesto unikátních kapel z celého světa, které v červenci nabídnou neopakovatelné hudební zážitky – z Islandu, Finska, Norska, Dánska, Faerských ostrovů, Konga, Mali, Keni, Jihoafrické republiky, Réunionu, Chile, Mexika, Argentiny, Slovenska, USA, Kanady, Velké Británie, Francie, Německa, Libanonu, Polska, Izraele, Austrálie či Estonska.

Silné zastoupení bude mít na Colours severská hudba – z Islandu dorazí kromě Björk i snová formace Hjaltalín a brilantní Árstíd-ir, z dánské Kodaně kapela Euzen, hrající elektronicko­experimentální rock, z Finska pak úspěšná finská indierocková kapela Rubik. Norsko bude reprezentovat dívčí úderka Katzenjammer, Faerské ostrovy kapela Danjal s delirickým kabaretem ve stylu Toma Waitse. Na Colours se letos představí řada hvězd africké hudby – rozjařená kapela vozíčkářů z Konga Staff Benda Bilili, zpívající virtuos na loutnungoni Bassekou Kouyate se skupinou Ngoni Ba z Mali, Sauti Sol, nejpopulárnější kapela z Keni, Hugh Masekela, legendární jihoafrický trumpetista, a kapela Lindigo z ostrova Réunion, hrající rytmicky strhující blues.

Na Colours se nenechá zahanbit ani Latinská Amerika: diváky rozhoupe nejslavnější reggae zpěvák Chile Quique Neira nebo Celso Piňa, akordeonový rebel, který přiveze mexickou cumbiu ostrou jako chilli papričky. Revoluční divoké pojetí argentinského tanga představí Orquesta Típica Fernández Fierro, dvanáctičlenný orchestr z Buenos Aires.

K dalším lahůdkám z různých hudebních žánrů patří písničkář Fink z labelu Ninja Tunes, nu­jazzoví Portico Quartet, geniální libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf nebo britský taneční klezmerpop Shtetl Superstars. Od našich polských sousedů přijede ethno­hardcore­punková kapela R. U. T. A., od protinožců z Austrálie pak Barons of Tang, kteří svůj styl charakterizují jako gypsy deathcore. Zajímavé projekty představí Francouzi: GaBlé, experimentální pop­folk­electrorockové trio, a Gangpol & Mit, hyperaktivně kreativní audiovizuální duo, které nabídne vychytanou symbiózu digitálního tanečního popu a barevně rozpustilé geometrické animace.

Dva zástupce bude mít letos na Colours Izrael: Acollective, v současnosti nejpopulárnější tamější indierocková kapela,a Ensemble Yaman, hrající prastaré jemenské písně v rockovém hávu. Dalšími jmény jsou Ewert and The Two Dragons, sympatická kapela z estonského Tallinnu, která v loňském roce oslnila na spoustě evropských festivalů melodickým indie rockem, či Sea and Air z Německa – hrající atmosférický indie rock s cembalem inspirovaný barokními melodiemi J. S. Bacha a experimentálním berlínským krautrockem. Electro world music taneční party nabídne známý britský projekt Banco de Gaia.

Kousek do Ostravy ze Slovenska to budou mít Hudba z Marsu, Billy Barman a Simona Martausová.

Tak 12. – 15. 7. 2012 v Ostravě na viděnou!

www.colours.cz

Festival improvizace – v divadle, kině i na šachtě

Po roce se do Ostravy vrací festival divadelně­ ­improvizační zábavyImprocháska. Stejně jako vloni bude mít publikumImprocháska možnost poznat ve čtyřech týdnech šest tváří divadelní improvizace. Festival zahájil dvoudenní workshop divadelní improvizace v klubu Atlantik, kde mohli všichni nadšenci okusit řeholi improvizace a podívat se na toto řemeslo z opačné strany opony.

Poprvé se v Ostravě představí i improvizátoři ze Slovenska. S improvizační show Kapor na scene přijela žilinská skupina Impro Kapro, která vystoupila 22. dubna, a tím první víkend s improvizací v Atlantiku ukončila.

Vedle již tradičních formátů se objevil zcela nový komponovaný večer propojující několik druhů umění. Nechyběl zpěv nebo třeba filmový dabing. Pohled do zákulisí práce českých dabérů v podání hráčů improligy aneb dabingový remake práce slavnějších hereckých kolegů nabídnul komponovaný večer Český dabing live v ostravském Minikině 29. dubna.

Velké utkání v divadelních sportech zažije Komorní scéna Aréna 5. května. Divadelníci slibují, že přivedou publikum do bodu "improvaru".

Ostřílení improvizátoři s básnickým a pěveckým nadáním se představí v show plné hudby, zpěvu, veršů a příběhů na divácká témata. Jazz impro on the ship proběhne 13. května v hudebním klubu Parník.

www.improliga.cz/view.php?cisloclanku=2012032701

První pěší stezka dokončena

Statutární město Ostrava ve spolupráci s Klubem českých turistů dokončilo první z pěších stezek.Poruba

V rámci projektu „Ostravské procházky“ byla předána stezka vedoucí městskými obvody Porubou a Pustkovcem. Tuto turistickou trasu je, vzhledem k její délce, možno rozdělit na dva okruhy - porubský a pustkovecký. Je jen na Vás jaký si vyberete nebo si projdete celý okruh Porubou a Pustkovcem v celkové délce 11,8 km.

Projekt „Ostravské procházky“ nabízí možnost aktivního vyžití v oblasti pěší turistiky. Navržené stezky turisty provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy.

www.ostrava.cz