Květen 2011

Cestování Newsletter květen 2011

Jubilejní Zlatá tretra Ostrava

boltJiž po padesáté se letos uskuteční na městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích lehkoatletický mítink Zlatá tretra Ostrava. Pro sportovní fanoušky připravili organizátoři úžasnou podívanou v podobě účasti mnoha domácích i zahraničních hvězd atletického nebe. Sportovci zvučných jmen jako Usain Bolt, Dayron Robles, Barbora Špotáková nebo Veronica Campbellová-Brownová a mnoho dalších se představí na Zlaté tretře již v úterý 31. května. Diváci se mají opravdu nač těšit.

Slavný mítink Zlatá tretra Ostrava se letos uskuteční podruhé jako součást světového seriálu IAAF World Challenge. V programu 50. Zlaté tretry Ostrava se počítá s 16 disciplínami.

Účast potvrdil nejslavnější atlet současnosti, olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman Jamajčan Usain Bolt. Do Ostravy přicestuje již po páté od roku 2006. Jeho start je o to cennější, že do mistrovství světa v Koreji plánuje během letní sezony jen 6-7 startů, mimo jiné v Římě, Oslu, Paříži či Monaku. Na jaké trati se jamajský běžec představí není zatím rozhodnuto.

tretraNa startu se objeví také například olympijský vítěz Kubánec Dayron Robles, který v roce 2008 zaběhl na vítkovickém tartanu 110 metrů překážek ve světovém rekordu 12,87. Další vítězka olympijských her a mistryně světa Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová se postaví na start nejkratšího sprintu. Pořadatelé se těší na to, že jako první žena prolomí na vítkovickém stadionu zatím zakletou hranici elektronicky měřených 11 sekund.

Špičkové výkony diváci uvidí v závodech oštěpařů a oštěpařek. Do souboje Nora Thorkildsena a Fina Pitkamäkiho by mohly zasáhnout české naděje v podobě tria Frydrych, Veselý, Vadlejch. Jistotou v ženském oštěpařském sektoru by měla být domácí šampiónka Barbora Špotáková.

Startovat bude také Jihoafričan Van Zyl. Jeho duel s mistrem Evropy Britem Greenem může patřit mezi jeden z vrcholných zážitků v podobě prolomení hranice 48 sekund na 400 m překážek na českém území. Tak neváhejte a přijeďte na Zlatou tretru do Ostravy. Jste srdečně zváni.

www.zlatatretra.cz

Co nového v ostravské zoo

Mezi nejradostnější novinky patří přírůstek v podobě dvou malých slůňat – samečka a samičky. I když je prozatím pavilon slonů pro veřejnost uzavřen, už nyní se malí sloníci těší velké oblibě. Dalším přírůstkem je sameček pandy červené, který je novým ženichem ostravské samičky Namche. Návštěvníky jistě potěší i otevření nového pavilonu Papua či plánovaná expozice pro tučňáky a tuleně.

Ostravská zoo má první živá narozená slůňata v České republice. Samici Vishesh se narodilo její první mládě, 78 kilogramový sameček. Druhá ze sloních matek Johti pak přivedla na svět o pár týdnů později stokilovou samičku. Důležitým krokem bylo také spojení obou slonic a jejich mláďat, které proběhlo úspěšně. Pokud i vy chcete vidět sloní mláďata, máte již nyní možnost, i když je pavilon slonů stále uzavřen. Na internetových stránkách Zoo Ostrava se nachází online kamera, kde můžete slůňata pozorovat, aniž by byla rušena.

Nejen sloní mláďata patří mezi čerstvé přírůstky ostravské zoo. Z Helsinek přicestoval do Ostravy ženich pro pandí samičku Namche. Chovatelé doufají, že si budou navzájem sympatičtí a podaří se třeba i odchovat mláďata tohoto ohroženého druhu.

Tropickou přírodu ostrova Papua – Nová Guinea představuje nová expozice s názvem Papua. Tato největší akvaterarijní expozice ostravské zoo zahrnuje ohrožené druhy zvířat tohoto ostrova, zejména ze skupin ryb a plazů. Návštěvníci se mohou těšit na prvního zástupce žraloků v zoo, kterým bude asi metr dorůstající žralůček okatý, velkou starobylou rybu baramundi severního, mořským karetám podobnou, ale nepříbuznou karetku novoguinejskou, varany modré či varany papuánské a další zajímavé druhy. Pavilon se nachází v blízkosti expozice Malá Amazonie a pavilonu opic.

Proměnou projde v budoucnosti také starý výběh pro medvědy, který je v současné době demolován. Prostor, jenž zbouráním výběhů vznikne, bude využit pro vybudování moderní expozice pro druhy doposud v ostravské zoo nechované – návštěvnicky velmi atraktivní tučňáky a tuleně.

www.zoo-ostrava.cz

Zástupci ze zemí Beneluxu poznávali a „ochutnávali“ Ostravu

Statutární město Ostrava ve spolupráci s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje a zahraničním zastoupením agentury CzechTourism připravilo v termínu 15. – 18. dubna fam/presstrip pro zástupce médií a cestovních kanceláří z Nizozemska, Belgie a Lucemburska. Čtyřdenní výlet ukázal ty největší zajímavosti regionu. Pátek odpoledne a sobota dopoledne připadla na Ostravu.

famtrip_2V pátek po příletu na mošnovské letiště následovala přeprava a ubytování skupiny 13 účastníků do nejnovějšího 4* ostravského hotelu Mercure Ostrava Center. Vynikající oběd účastníky příjemně naladil na následující program. Ten zahrnoval návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice a prohlídku centra města s výkladem průvodce. I přes mírně nepříznivé počasí si účastníci užili komentovanou procházku přes Husův sad, Poštovní ulici směrem ke Katedrále Božského Spasitele. Od ní po ulici Reální zavítali na Jiráskovo a Masarykovo náměstí, nechyběl ani kostel sv. Václava, Ostravské muzeum, historické bankovní domy a Divadlo loutek. Zde dorazili přesně v 6 hodin odpoledne, tak aby mohli zhlédnout a vyslechnout orloj na nové přístavbě divadla. Na večeři byli pozváni do Moravské chalupy. Profesionální servis i výbornou českou kuchyni účastníci velmi ocenili. V programu nemohla chybět ani návštěva známé Stodolní ulice. Po krátkém výkladu o její historii a tipech, který klub či bar co nabízí, měli již účastníci volný program.

famtrip_1Sobotní dopoledne patřilo unikátnímu industriálnímu dědictví Ostravy. Ráno zahájil Landek park. V areálu hornického muzea účastníky provedl a odborně a vtipně představil jednotlivé expozice profesionální průvodce. Sfárali do historické šachty, navštívili kompresorovnu, jedinečnou expozici báňského záchranářství i restauraci Harenda U Barborky. Ochutnali typickou hornickou svačinu chléb s třenou nivou a cibulí i drink tzv. „hornickou vlajku“. Následně účastníci navštívili Dolní oblast Vítkovice, kde se seznámili jak s historií areálu, tak novým projektem Nové Vítkovice. Projekt Nové Vítkovice zahrnuje proměnu vysoké pece č. 1 na naučnou trasu – během jízdy výtahem pecí se návštěvníci v budoucnu seznámí s procesem produkce surového železa. Z plynojemu se stane multifunkční centrum pro 1 500 osob, sloužící pro pořádání konferencí, společenských akcí, chybět nebude ani galerie. Šestá energetická ústředna se změní na interaktivní muzeum techniky.

Tímto ostravská část programu skončila. Zástupci CK i novináři byli spokojeni, nezaznamenali jsme žádné negativní reakce. Věříme, že se jejich spokojenost promítne i do článků, které následně z výletu napíší a ve zvýšeném počtu zahraničních návštěvníků, kteří k nám zamíří.

Zároveň tímto ještě jednou děkujeme všem partnerům - hotelu Mercure Ostrava Center a zástupcům jednotlivých ostravských atraktivit za výbornou spolupráci a profesionální přístup.

Další část programu zahrnovala návštěvu zámku Hradec nad Moravicí, hřebčína v Albertovci, Sanatorií Klimkovice, pivovaru v Nošovicích, wellness resortu Bahenec a Štramberku. Fam/presstrip byl ukončen pondělním polednem, kdy účastníci zamířili zpět na mošnovské letiště.

 

Janáčkův máj nadchne milovníky klasické hudby

majMezinárodní hudební festival Janáčkův máj zahájí 23. května svůj již 36. ročník. Zahajovací i závěrečný koncert jsou již sice beznadějně vyprodány, přesto si milovníci klasické hudby nemusí zoufat. Přehlídka předních symfonických a komorních orchestrů, souborů a sólistů i letos připravila zajímavý program, kde si každý vybere ten svůj večer. Do další festivalové pětiletky vstupuje Janáčkův máj s novým prezidentem, kterým je dirigent Zdeněk Mácal. Přehlídka hudebních interpretů z České republiky i ze zahraničí potrvá až do 12. června.

Ostravské koncerty se budou konat v Domě kultury města Ostravy, v hornickém muzeu v areálu Landek parku, na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu, v Divadle loutek, Evangelickém kostele či ve Vítkovickém zámečku. Kromě Ostravy se koncerty uskuteční také na zámcích v Kuníně a Hradci nad Moravicí, v kostele sv. Ducha v Opavě, kostele sv. Bartoloměje v Kravařích nebo chrámu sv. Mikuláše v Ludgeřovicích.

Letos festival nabídne 20 koncertů. Svou festivalovou premiéru bude mít klavírista Fazil Say, jenž přednese skladby Janáčkovy, Prokofjevovy a slavné Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského, německá houslistka Isabelle Faustová, maďarský klavírista Gergely Bogányi a slovenská varhanice Bernadetta Šuňavská. Festival zažije rovněž některé slavné návraty. Na zahajovacím koncertu vystoupí Gerhard Oppitz, po deseti letech se vrací do Ostravy Lisztův komorní orchestr z Budapešti, chybět nebude ani Gidon Kremer, Ivan Ženatý či Guarneri trio Praha. Ke specifickým festivalovým projektům bude patřit koncert Festivalové dechové harmonie a koncert věnovaný dvěma generacím ostravských hudebních skladatelů.

Návštěvníci se mají opravdu na co těšit!

www.janackuvmaj.cz

Kulinářská soutěž Jak šmakuje Moravskoslezsko?

Hlavním cílem této akce je oživit staré regionální speciality a typické recepty pro Moravskoslezský kraj. Pokud znáte nějaký regionální recept, neváhejte a přihlaste se!
Nejlepší zaslané recepty posoudí odborná porota v čele s panem Mirkem Horákem, která bude sestávat z předních českých i zahraničních gastronomických profesionálů. Nejlépe hodnocenému receptu bude udělena Cena odborné poroty. Současně bude na tomto webu od 1. června zprovozněno hlasování, které rozhodne o vítězi Ceny veřejnosti. Účastníci mohou vyhrát například víkendové pobyty pro celou rodinu nebo další pěkné ceny. Své recepty můžete zasílat do 31. května 2011.

Vyvrcholení soutěže a slavnostní předání cen vítězům proběhne v rámci gastrofestivalu na hradu Hukvaldy, který se bude konat 2. října 2011.

Více informací na www.msregion.cz

gastro_logo

Ostravská muzejní noc 2011

Letošní Ostravská muzejní noc se uskuteční v sobotu 21. května od 17 hodin do půlnoci. Téměř tři desítky institucí otevřou své brány veřejnosti v netradičních podvečerních a večerních hodinách a nabídkou opravdu pestrý program.

I v roce 2011 je Ostravská muzejní noc součástí Festivalu muzejních nocí. V pořadí již třetího ročníku se zúčastní 27 kulturních zařízení v Ostravě. Návštěvníci mohou využít speciální autobusové linky, které je mezi zúčastněnými institucemi přepraví zdarma. Vstupy do všech zařízení i na koncerty, filmové projekce, taneční vystoupení, workshopy i přednášky jsou rovněž bezplatné. Programová nabídka je více než bohatá, tak neváhejte a přijďte. Podrobnější program jednotlivých institucí naleznete na stránkách www.ostravskamuzejninoc.cz

Evropské operní dny

Ve dnech 6. – 8. května se v Národním divadle moravskoslezském uskuteční Evropské operní dny. Projekt iniciovala prestižní asociace Opera Europa, jejímž členem je Národní divadlo moravskoslezské již několik let.
Opera Europa má v současné době více než sto členů z třiceti tří zemí a nechybí mezi nimi slavné operní domy jako je například milánská La Scala nebo Národní opera v Paříži.

Cílem tohoto projektu je seznámit širokou evropskou veřejnost s operním žánrem, poukázat na to, že opera je žijící forma umění, která se i nadále vyvíjí, ukázat, že opera je součástí společnosti a reflektuje ji, oslovit nové obecenstvo, tzv. „first timers“.

Společným tématem šestého ročníku Evropských operních dnů jsou „Mladé uši“ („Young ears“). Všechny evropské operní domy proto v programu Evropských operních dnů pamatují na mladého diváka a nejinak tomu bude také v Ostravě. V rámci programu se uskuteční komentované prohlídky Divadla Antonína Dvořáka se sólisty opery NDM, výtvarný workshop pro děti v umělecko-dekoračních dílnách, výstava kostýmů z operních inscenací, úvody k představením oper Fedora, Carmen a Prodaná nevěsta a další zajímavé akce.

www.ndm.cz

Slezskoostravský hrad v novémamfiteatr

Zbrusu nové jeviště o ploše 140 m2, šatny pro účinkující, nové technické zázemí v kamenném amfiteátru – o to vše se nyní rozšířil Slezskoostravský hrad, který je v posledních letech dějištěm mnoha festivalů a zábavných akcí. Pro návštěvníky Letních Shakespearovských slavností nebo koncertů festivalu Colours of Ostrava přibyla místa – amfiteátr může nabídnout až 1 000 míst, polovinu na sezení, polovinu k stání. Vstup do amfiteátru je na rozdíl od vstupu na nádvoří hradu od řeky, takže koncerty a představení mohou probíhat odděleně od návštěvníků výlučně hradních prostor – nádvoří, výstav, jarmarků, restaurace apod.

O víkendu 14. – 15. května se návštěvníci mohou těšit na hradní slavnosti k 7. výročí otevření Slezskoostravského hradu.

www.slezskoostravskyhrad.cz

Seminář o autorském zákoně

Asociace turistických regionů České republiky ve spolupráci s agenturou CzechTourism pořádá ve středu 11. května seminář Autorský zákon a jeho uplatnění v praxi cestovního ruchu. Místem konání je město Olomouc.
Pokud se i vy potýkáte s problematikou autorského zákona v cestovním ruchu, pak je tento seminář určen přesně pro vás. Lektorka Mgr. Marie Šebelová přednese například problematiku autorských děl na internetu, autorské právo ve vztahu k zaměstnancům nebo ochrany osobních údajů.

Obsah semináře je zaměřen pro pracovníky v cestovním ruchu, ať už z veřejné správy, z informačních center, z hotelů i cestovních kanceláří, ale také pro vyučující odborných škol. Je určen pro ty, kteří provozují či spravují webové prezentace a často se potýkají s problémy či důsledky autorského zákona v prostředí internetu.

Cena semináře je 600 Kč včetně DPH. Počet míst je omezen. Přihlášky jsou přijímány do 9. května.

Více na www.atur.cz

Veřejná databáze výzkumů a analýz

Více než 260 výzkumů a analýz zaměřených na cestovní ruch zpřístupnila na internetu agentura CzechTourism. Digitalizované dokumenty se staly součástí nově vzniklé veřejné databáze výzkumů a analýz, ze které mohou čerpat zejména studenti, média, či odborná veřejnost.
Prostřednictvím databáze na adrese http://vyzkumy.czechtourism.cz se s výsledky výzkumné práce agentury bude moci seznámit každý zájemce bez omezení. Do jednotlivých výzkumů a analýz mohou od pondělí uživatelé nahlížet přímo na internetu, nebo si je mohou stáhnout do počítače ve formátu PDF. Služba je poskytována bezplatně.

Databáze nyní zahrnuje přes 260 výzkumů a analýz realizovaných agenturou CzechTourism během posledních deseti let. Uživatelé zde naleznou například podrobnou analýzu příjezdového cestovního ruchu za období 1992 – 2003. V kombinaci s běžně dostupnými daty ČSÚ tak databáze umožňuje vytvořit kontinuální časovou řadu údajů za celých dvacet let. Vedle časových řad obsahují studie zveřejněné v databázi také celou řadu výsledků marketingových výzkumů mezi návštěvníky v turistických regionech, které dosud nebyly běžně dostupné.

Databáze je výsledkem spolupráce agentury CzechTourism a Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR). To pro zveřejnění v databázi uvolnilo více než stovku dokumentů, které agentura postupně zpracovává. Agentura chce databázi postupně rozšiřovat a zařazovat do ní i nové výzkumy, které CzechTourism nebo MMR připraví v budoucnu.

www.czechtourism.cz