Duben 2010

Newsletter duben 2010

Otevření naučné stezky na haldu Ema

V sobotu 24. dubna bude v rámci oslav Dne Země v Ostravě otevřena nová naučná stezka na haldu Ema. Klub českých turistů již před lety vyznačil žlutou turistickou značku na vrchol haldy od tramvajové zastávky na Černé louce. Tato trasa ale bude změněna tak, aby se vyhnula kouřícímu místu, pod nímž prohořívají zbytky uhlí, pod vrcholem haldy. Navíc bude obohacena o 12 informačních panelů.

Halda_Ema Halda_Ema2

Halda Ema je nejvyšším vrcholem centra Ostravy. Její výška 334 metrů, díky níž je z kopce krásný rozhled, ji předurčuje na cíl vycházek mnoha Ostravanů i turistů. Žlutá turistická značka vedla od Černé louky přes Hradní lávku, kolem Slezskoostravského hradu, po ulici Na Najmanské na haldu Ema s odbočkou k ostravské ZOO. Na zpáteční cestě turisté minuli Keltičkovo muzeum, Slezskoostravskou radnici a přes Sýkorův most se dostali zpět do výchozího místa.

Na doporučení podniku DIAMO a vlastníka pozemku společnosti RPG Land bude stávající trasa změněna tak, aby se vyhnula kouřícímu místu pod vrcholem haldy. To může být při delším pobytu na tomto místě nebezpečné pro zdraví návštěvníků. Zájemci však o tuto kuriozitu nepřijdou, nová stezka povede na vrchol haldy z opačné severní strany a nad kritickým místem bude vybudována vyhlídková plošina. Podél trasy bude umístěno 12 informačních panelů, na kterých budou popsány přírodní, kulturní, historické i technické zajímavosti v okolí trasy a Slezské Ostravy vůbec.

Otevření nové stezky proběhne 24. dubna. Zahájení s doprovodným programem se uskuteční na parkovišti u Slezskoostravského hradu mezi 9. a 11. hodinou. Následně na něj naváže výstup na haldu Ema spojený s prohlídkou panelů naučné stezky a s výkladem. Zájemci pak mohou pokračovat dál od Slezskoostravské radnice podél Ostravice až do areálu Hornického muzea pod Landekem, kde odpoledne oslava Dne Země v Ostravě vyvrcholí.

www.kct-msk.cz

Mezinárodní konference Rozvoj zážitkového cestovního ruchu v turistické oblasti Ostravsko

Vyšší odborná škola AHOL pořádá již 12. ročník mezinárodní konference „Žijeme v Evropské unii“. Tentokráte se hlavním tématem stane rozvoj zážitkového cestovního ruchu v turistické oblasti Ostravsko. Konference proběhne 14.-15. dubna 2010. První přednáškový den se bude konat v Clarion Congress Hotelu Ostrava, druhý den si účastníci prohlédnou zajímavá místa v Ostravě.
Návštěvníci konference si poslechnou zajímavé příspěvky například od ředitelky hudebního festivalu Colours of Ostrava Zlatky Holušové, ředitele Hornického muzea pana Miroslava Fojtíka nebo ředitele Ostravských výstav pana Karla Burdy. Vystoupí také generální sekretář Asociace hotelů a restaurací pan Václav Stárek, který pohovoří o projektu Ochutnejte Českou republiku - Czech Specials. Celkem bude předneseno na 14 příspěvků. Hostem konference bude poslankyně Evropského parlamentu MUDr. Olga Sehnalová.

Druhý den konference má podobu výjezdní exkurze. Účastníci se podívají do Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích, na národní kulturní památku v Dolní oblasti Vítkovic nebo na Slezskoostravský hrad. Všechny zájemce srdečně zveme.

Více na www.ahol.cz

Věrnostní nabídka pro stálé návštěvníky Domu umění

Nejen milovníci umění jistě rádi zavítají do galerie na zajímavou výstavu. Ostravská Galerie výtvarného umění, jejíž návštěvnost v posledních letech stoupá, nabízí svým stálým návštěvníkům věrnostní nabídku v několika podobách. Přijďte se i vy pokochat krásným uměním a navíc obdržet malou odměnu.

Dum_umeni„Našim vracejícím se návštěvníkům bychom rádi poděkovali za jejich věrnost, podporu, ale i ocenění našich snah. Proto jsme také zavedli věrnostní karty, které by měly nejen motivovat k dalším návštěvám, ale měly by přinést i radost z katalogů či volných vstupů těm, kteří o ně stojí,“ sdělil Jiří Jůza, ředitel GVUO.
Věrnostní nabídka se liší podle toho, zda se jedná o veřejnost či školy. Běžnému návštěvníkovi bude v pokladně Domu umění nabídnuta věrnostní karta s 20 políčky. Za každou placenou návštěvu pak získá návštěvník razítko, přičemž za každé páté si může vybrat jeden z nabízených katalogů. Tituly se budou proměňovat dle aktuálních výstav.

Učitelům či žákům bude nabídnuta věrnostní karta s 12 políčky. Za každý placený vzdělávací program (galerijní animaci) nebo návštěvu Domu umění získají razítko. Každý třetí vzdělávací program nebo návštěvu Domu umění pak bude mít třída zdarma. Školám nabízí Galerie výtvarného umění roční vstupenku za 500,- Kč, v níž je zahrnut neomezený vstup žáků s jejich pedagogy na výstavy i vzdělávací programy. Členská karta je navíc přenosná v rámci školy.

www.gvuo.cz

Prezentujte Ostravu a čtěte si o ní v němčině

Statutární město Ostrava připravilo na svých stránkách www.ostrava.cz další novinky. Kdokoliv má nyní možnost zapojit se do prezentace města, a to hned několika způsoby. Pro zahraniční uživatele webových stránek pak byla spuštěna nová jazyková mutace. Informace ve všech sekcích si nyní zájemci mohou přečíst také v německém jazyce.
I vy můžete nyní prezentovat Ostravu. Na webových stránkách si můžete volně stáhnout klip, film a powerpointovou (ppt) prezentaci k umístění na Vašich internetových stránkách či jinému použití. Zkrácená verze klipu nově běží přímo na hlavní stránce webu v pravé horní části. Odtud se mohou návštěvníci stránek prolinkem dostat ke klipu, filmu či jedné z powerpointových prezentací. První prezentace s názvem „Navštivte Ostravu“, umístěná v sekci Turista, je zaměřena na představení turistických a kulturních zajímavostí města. Druhá prezentace „Ostrava – centrum nejrychleji rostoucího regionu České republiky“ v sekci Podnikatel je určená zejména pro developery a podnikatele.

Nová německá jazyková mutace má zpřístupnit informace o městě třetí nejpočetnější skupině cizinců přijíždějících do Moravskoslezského kraje a Ostravy. Sekce „Turista“ a „Podnikatel“ jsou přeloženy plně, zbylé sekce „O městě“ a „Občan“ nabízejí v německém jazyce ty nejdůležitější informace. Následovat bude zprovoznění polské mutace, která by měla být spuštěna ještě před začátkem turistické sezóny.

Světové hvězdy v Ostravě
V dubnu se návštěvníci ostravské ČEZ ARÉNY mohou těšit na vystoupení světových hvězd. V pondělí 19. dubna vystoupí se svou krasobruslařskou show Jevgenij Pljuščenko, o několik dní později pak představí své umění zpěvák Bobby McFerrin.
Fenomenální ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko, olympijský vítěz a mistr světa, přiveze do Ostravy ledovou show s názvem ICE OLYMPIC TOUR. Kromě něj se publiku předvede také řada jiných vynikajících krasobruslařů, to vše v doprovodu houslisty Edvina Martona, hrajícího na jedny z posledních originálních houslí z dílny mistra Stradivariho.

V sobotu 24. dubna se v ČEZ ARÉNĚ, jejíž prostor bude zmenšen na maximální kapacitu tří tisíc diváků, rozezní zpěv Bobbyho McFerrina. Desetinásobného držitele cen Grammy doprovodí kromě Ivy Bittové a Dana Bárty také komorní pěvecký sbor sestavený speciálně pro tuto příležitost.

Více na www.arena-vitkovice.cz

obalkaTuristický průvodce Ostravou je druhou kulturní událostí roku 2009

Pět týdnů mohli čtenáři týdeníku Sedmička volit kulturní událost roku 2009 v Ostravě. Na prvním místě skončil hudební festival Colours of Ostrava, jako druhý pak Turistický průvodce Ostravou, kterého vydalo statutární město Ostrava ve spolupráci s nakladatelstvím freytag&berndt.
Do ankety se zapojilo téměř 550 osob. Hlasovalo se na serveru www.sedmicka.cz, pomocí e-mailové pošty nebo kuponu v týdeníku Sedmička. Turistický průvodce, který vyšel loni v srpnu, získal od čtenářů 104 hlasů. Ty ho dostaly na druhé místo mezi kulturními událostmi roku 2009. Třetí místo obsadila Výstava Heleny Salichové.

Průvodce Ostravou lze zakoupit na pobočkách Ostravského informačního servisu nebo ve vybraných knihkupectvích za cenu 139,- Kč (jazykové mutace za 149,- Kč).

Otevření Staré Arény

Stara_Arena_vyzdobaVe středu 3. března byl slavnostně pokřtěn nový multižánrový prostor ve Staré Aréně. Vznikl v souvislosti s kandidaturou Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015. Při slavnostním otevření nechybělo divadlo, kabaret či hudební a pěvecká vystoupení a další umělecké produkce.
Cílem nově otevřeného klubu na ulici 28. října u Masarykova náměstí (bývalá Komorní scéna Aréna) je poskytovat prostor všem, kteří chtějí realizovat své originální nápady a projekty. Slavnostní odpoledne, při kterém byla Stará Aréna pokřtěna vodou z Ostravice, nabídlo pestrá vystoupení od baletek až po hip hop. Pestrá a vynalézavá dramaturgie nemohla lépe vystihnout multižánrové zaměření budoucího programu. O výzdobu se postarali studenti Fakulty umění Ostravské univerzity. Součástí nově otevřeného klubu je i kavárna.

V měsíci dubnu můžete zavítat například na Bá/Vá/ječnou neděli, Helium karaoke party nebo další večer Ostravských příchodů (tentokrát s významnými ostravskými lékaři). Nabídka je opravdu bohatá, stačí si jen vybrat.

Více na www.ostrava2015.cz

Ochutnejte Českou republiku aneb CzechSpecials

Do projektu Ochutnejte Českou republiku se již zapojilo mnoho subjektů z celé naší republiky. Jeho posláním je ukázat, že i regionální a česká kuchyně má turistům a nejen jim co nabídnout. Na Ostravsku už máme také první vlaštovku.
O projektu jsme Vás již informovali v jednom z předchozích čísel Cestování Newsletteru!!! Zapojené subjekty získají kromě certifikace řadu výhod, od prezentace na webových stránkách www.czechspecials.cz, www.ochutnejtecr.cz až po propagaci v tištěných materiálech. První certifikovanou ostravskou restaurací se stal Park Restaurant, který kromě národních specialit nabízí i speciality regionální v podobě Vařeného hovězího jazyka se sardelovou omáčkou či Starohorské čočkové polévky.

Více na www.czechspecials.cz

Muzikál Stodolní

Studenti Janáčkovy konzervatoře a gymnázia Ostrava připravili muzikál s názvem Stodolní aneb West Side Story po našimu. Vyprodaná premiéra muzikálu proběhla posledního března, zájemci se ale mohou těšit na dvě reprízy.
Studenti třetího ročníku Janáčkovy konzervatoře a gymnázia Ostrava nastudovali v režii Václava Klemense muzikál s názvem nejznámější ulice v Ostravě. Děj se bude odehrávat právě zde. Podtitul díla napovídá, že se bude jednat o příběh dvou znepřátelených skupin. Premiéra muzikálu, která proběhla 31. března, byla beznadějně vyprodaná. Další reprízy můžete shlédnout 12. dubna a 5. května vždy v 18.30 hod. v sále Leoše Janáčka na ostravské konzervatoři. Rezervace vstupenek je nutná, objednat si je můžete na telefonních číslech 596 114 767, 734 443 242 nebo na info@jko.cz.

Více na www.jko.cz

Procházka Vítkovicemi s průvodcem

Ov_Vitkovice5Ostravský informační servis připravil na neděli 11. dubna zajímavou procházku Vítkovicemi. Průvodci vám ukáží nejen stejnojmennou městskou čtvrť, jejíž jádro je městskou památkovou zónou, ale také tzv. Dolní oblast Vítkovic.
Zásluhou Paula Kupelwiesera, ředitele Vítkovického horního a hutního těžířstva v letech 1876 – 1893, byla zpracována a postupně realizována koncepce výstavby Nových Vítkovic. Vznikly tak nejen dělnické či úřednické kolonie, ale i závodní nemocnice, školy, závodní jesle a mateřské školy, závodní hotel, tržnice nebo radnice. Výškovou dominantou se stal kostel sv. Pavla. Charakteristickým znakem všech staveb je režné neomítané zdivo.

Dolní oblast Vítkovic tvoří komplex staveb Dolu Hlubina, vysokých pecí a koksovny Vítkovických železáren. Tento unikátní industriální areál spojoval celý technologický tok těžby uhlí, koksovny a výroby železa. Od roku 2002 patří mezi národní kulturní památky (NKP), v roce 2008 by zapsán na seznam Evropského kulturního dědictví.

Trasa prohlídky povede přes vysokou pec č. 1, plynojem, koksovnu k Dolu Hlubina. Pokračovat bude v městském obvodu Vítkovice, kde můžete zhlédnout radnici, kostel sv. Pavla či tržnici. Sraz je na vrátnici NKP. Prohlídky se konají v 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00 hod. Z důvodu omezení kapacity v areálu Dolní oblasti Vítkovic je nutná předchozí rezervace na e-mailu media@ostravainfo.cz.

Více informací na www.ostravainfo.cz