Říjen 2011

Cestování Newsletter - říjen 2011

Svatováclavský hudební festival

svatov_2Dramaturgie letošního festivalu zabírá prostor hudební historie od středověku v podání ženského vokálního souboru Tiburtia Ensemble přes barokní velikány jakými jsou Bach, Zelenka, Vivaldi či Händel a zástupce hudby romantismu Dvořáka, Čajkovského, Rossiniho, Griega až po skladatele dvacátého století: Suka, Schönberga, Messiaena, Mahlera, Pärta nebo Sofii Gubajdulinu, jejíž skladba Canticle of the sun zazní v české premiéře.
Představí se světoví umělci - Janáčkova filharmonie Ostrava a Moravská filharmonie Olomouc, ale také barokní orchestr Collegium 1704, Sbor polského rozhlasu Krakov, Ensemble Phoenix z Mnichova a mnohé další. Ozdobou festivalu bude určitě vystoupení naší světově proslulé mezzosopranistky Magdaleny Kožené 13. října v Ostravě. Ale jsou zde i další skvělí umělci, k nimž patří violoncellista Jiří Bárta, jazzový kytarista David Dorůžka, dánský cembalista Lars Ulrik Mortensen či věhlasný hráč na barokní housle John Holloway.
Svatováclavský hudební festival se v tomto roce až do 28. října zastaví v sakrálních prostorách devatenácti měst Moravskoslezského kraje, kde je připraveno na třicet čtyři koncertů.
Úvodní koncert se uskutečnil ve svátek svatého Václava, v podání České filharmonie, Pražského filharmonického sboru, chlapeckého sboru Pueri Gaudentes a sólistů Evy Dřízgové-Jirušové, Jaroslava Březiny a Romana Janála, vše pod vedením dirigenta Tomáše Netopila.

www.shf.cz

Z Elektry opět kavárna, jak se patří

elektraPřed válkou v ní sedávaly známé osobnosti jako třeba Oldřich Nový nebo Voskovec s Werichem. Kavárnu Elektra v centru Ostravy, která skončila na počátku nového tisíciletí, nyní čeká zmrtvýchvstání. Ojedinělý podnik v rámci střední Evropy, který bude mít srovnání snad jen s kavárnami ve Vídni. Taková má být údajně Kavárna Elektra, kterou chce v Ostravě oživit J&T banka.
V objektu Paláce Elektra totiž plánuje vybudovat kavárnu, která by co nejvěrněji připomínala svou prvorepublikovou předchůdkyni. J&T banka chce mít v patře svou ostravskou pobočku zaměřenou na movitější klientelu, a ve spodní části by místo současné mexické restaurace byla právě kavárna.
Projekt je nyní ve fázi vizualizace, vše se teprve připravuje. Kavárna se bude maximálně přibližovat původnímu prvorepublikového stavu. Ožije jeden ze symbolů centra města. Restaurace Comedor Mexicano, která je nyní v objektu Elektry, má skončit v polovině listopadu. Stěhovat se bude na nedalekou Zámeckou ulici, kde by měla začít fungovat od 1. prosince.
Kavárna by měla být navržena ve stylu art deco, který byl typický pro dvacátá a třicátá léta minulého století. Právě v polovině dvacátých let byl Palác Elektra s kavárnou, ale i kinem či kancelářemi postaven, tehdy ještě celý objekt nesl název Hornický dům. Plán na znovuzrození podniku v jeho slavné podobě oceňují nejen památkáři, kteří před deseti lety velmi nelibě nesli, že měl kavárnu nejprve nahradit autosalon, načež tam bez stavebního povolení nakonec vznikla mexická restaurace, ale i představitelé ostravské radnice. Realizace kavárny Elektra a pobočky J&T banky bude stát zhruba třicet milionů korun. Za návrhem stojí brněnský ateliér Architekti Hrůša & spol. Otevírat by se mělo na jaře 2012.

Evropské dny handicapu

EDHVe dnech 3. - 7. října 2011 se konají již tradiční Evropské dny handicapu v Ostravě. Akce proběhne pod záštitou Evropského parlamentu, Zastoupení Evropské komise v ČR a primátora města Ostravy Ing. Petra Kajnara. Týdenního programu v Ostravě se zúčastní odborníci z ČR, Polska, Slovenska, Francie, Itálie, Estonska a Německa.
Evropské dny handicapu mají v Ostravě dlouholetou tradici. Poprvé se konaly v roce 1992, tehdy ještě jako Česko-francouzské dny. V roce 2007 uspořádala Asociace TRIGON jubilejní XV. ročník s novým názvem Evropské dny handicapu. Vznikl i nový náhled na budoucnost projektu, a to v prohloubení spolupráce se zahraničními partnery z Evropské unie. V roce 2008 byla tato vize úspěšně rozšířena a stala se velikou inspirací pro další ročníky.
Hlavním posláním Evropských dnů handicapu je výměna zkušeností našich i zahraničních odborníků s cílem zlepšit životní podmínky osob s handicapem. Tato mezinárodní akce také přispívá ke zvýšení informovanosti veřejnosti o aktivitách organizací, které se věnují práci s handicapovanými, čímž velmi účinně napomáhá překonávat bariéry mezi zdravou a znevýhodněnou populací.
V rámci doprovodného programu se dne 5. října od 18 hodin na Výstavišti Černá louka uskuteční slavnostní večer Křišťálový kamínek, na kterém Asociace TRIGON již pošesté předá stejnojmenná ocenění. Tímto oceněním chtějí organizátoři vyzdvihnout mimořádné činy lidí s handicapem a také poděkovat těm, kteří problematice dětí, mládeže i dospělých s postižením věnují čas, energii i kus svého života. V letošním roce u příležitosti Evropského roku dobrovolnictví ocení také dobrovolnou činnost jednotlivců a firem.
Více informací o Evropských dnech handicapu naleznete na www.asociacetrigon.eu

Hradní hodokvas na Slezkoostravském hradě

hradDvoudenní kulturní akce pro všechny jedlíky a fanoušky dobrého jídla a pití, spojená s tradičním jarmarkem zaměřeným právě na jídlo, pití a tradiční řemesla s tím spojená. Ve dnech 15. a 16. října 2011.

Na co se můžete těšit?
- pravou hradní zabíjačku
- jitrnice a jelita, jaké svět neviděl
- zabíjačkovou polévku, domácí klobásy, uzené a tlačenka
- masa všech chutí na rožni
- ochutnávka hradních vín
- točená piva mnoha značek
- živá nefiltrovaná zámecká piva

Po celou dobu akce bude na podiu probíhat bohatý hodokvasový program: soutěže pro malé i velké, ke shlédnutí budou lidové tance, divadélko, soutěže a hry v pití a pojídání, šplh na strom hojnosti, šermířské klání, to vše za vtipného komentáře moderátora.

Zároveň s Hradním hodokvasem probíhá na Výstavišti Černá louka výstava Dům a byt (14. - 16. října 2011). Dále se můžete těšit na 4. ročník „českého Halloweenu“ - Slavnosti dýní a strašidel konající se 18.10.2011.

www.cerna-louka.cz

Říjnové premiéry

ndmLegendární muzikál Divotvorný hrnec, Burton Lane, Edgar Yip Harburg, Fred Saidy, oblíbený nejen díky nádherné hudbě a textům, ale zejména díky postavě vodníka Čochtana v někdejším geniálním podání Jana Wericha, bude mít premiéru v Divadle Jiřího Myrona. Na unikátní obsazení sází i Národní divadlo moravskoslezské – v roli vodníka Čochtana vystoupí populární ostravští herci Norbert Lichý a Jiří Sedláček. Pro nositele Ceny Thálie a člena Divadla Petra Bezruče Norberta Lichého je to vůbec první hostování v Národním divadle moravskoslezském, a to rovnou v muzikálu.
Na otázku, jak se mu líbí v „národním“ odpovídá: „Moc. Všechno je takové velké. A kamkoli na jevišti strašně daleko. Milí lidi, jen je jich na jevišti někdy více, než u nás v hledišti. Hezký holky, ale ve studni na takové myšlenky moc studená voda. Teď už jenom, abych se já líbil národnímu a dostal všechny noty do hlavy ve správném pořadí.“
Jiří Sedláček je sice v Národním divadle moravskoslezském „doma“, ale zdá se, že se mu činoherní soubor stává malým. Na konci minulé sezóny předvedl své pěvecké a taneční schopnosti v muzikálu Donaha! (Hole dupy), tu současnou zahájil v opeře projektem Hrajeme operu! – Kominíček a nyní opět muzikál. Zeptali jsme se ho, jestli to znamená, že na činohru zanevřel. „Vůbec ne, jen se realizuji v tom, co mě baví a co mě může obohatit a posunout dál. Přicházejí nabídky a já jsem rád. Mohu se seznamovat se systémem práce ostatních uměleckých složek, a to je hodně zajímavé a inspirující. Takže teď už jen čekám na nabídku z baletu, abych to měl kompletní. Myslím, že jako Bachoryšnikov bych se možná uplatnil. To nic nemění na tom, že činohra je pro mě i nadále srdeční záležitostí.“

Premiéra 6.10.2011 - Divadlo Jiřího Myrona
Paříž, vášeň, umělci. Jednu z nejkrásnějších Pucciniho oper chystá Národní divadlo moravskoslezské na říjen. Návštěva divadla zkraje podzimu přinese emotivní zážitek. Zvlášť, když režisér inscenace Tomáš Studený vnímá Bohému jako výpověď o komunitě mladých umělců dnešní generace.
Libreto pro legendárního Giacoma Pucciniho tehdy napsala proslulá autorská dvojice operního verismu, Luigi Illica a Giuseppe Giacosa. Tato trojice společně vytvořila také Toscu nebo Madam Butterfly. Díla Giacoma Pucciniho dnes neodmyslitelně patří do kmenového repertoáru všech světových operních scén.

Láska básníka Rudolfa k nežné Mimi mohla vydržet věčně, nebýt nepřejícného osudu. Jejich dojemný příběh osvěžují další postavy mladých umělců, kteří ač jsou chudí, život na Montmartru vedou bohatý. Náhoda na chvíli spojí jejich osudy, které posléze navždy rozdělí neúprosná nemoc.

V hlavních rolích uvidíte Evu Dřízgovou-Jirušovou, Frédèrique Friess a sólistku Národního divadla Praha Marii Kobielskou. Jejich partnery budou v roli Rodolfa Peter Berger a Luciano Mastro.

Premiéra 13.10.2011 - Divadlo Antonína Dvořáka

www.ndm.cz

Ostrava opět nebude chybět na Expo Real

Už podesáté se bude Ostrava prezentovat 4. a 6. října na veletrhu komerčních nemovitostí Expo Real v německém Mnichově. Na ploše více než 90 m2 představí spolu s partnery strategickou průmyslovou zónu Ostrava - Mošnov, průmyslovou zónu Ostrava-Hrabová, rozšiřující se Vědeckotechnologický park Ostrava, dále pak volné plochy nabízené městem k prodeji pro zástavbu, brownfieldy a rovněž strategické projekty města, konkrétně integrovaný plán rozvoje města a revitalizaci přednádražního prostoru Ostrava-Svinov. Součástí prezentace města na veletrhu bude i doprovodný program. Více informací získáte v Development Newsletteru.

Mezinárodní festival outdoorových filmů

festivalje největším soutěžním putovním filmovým festivalem outdoorových sportovních, dobrodružných, adrenalinových a cestopisných filmů ve svém žánru i rozsahu v České republice i ve světě.

Do letošního ročníku bylo celkem přihlášeno 110 filmů, v těchto chvílích jsou hodnoceny porotou. Porota bude letos rozdělovat ceny opět ve čtyřech kategoriích (outdoorový sport, hory, voda a cestopis) a navíc udělí nově cenu za amatérský film a cenu za mimořádný přínos v oblasti outdoorového filmu, sportu a aktivit, tzv. cenu za celoživotní dílo. Vítězní filmaři obdrží ceny v celkové hodnotě půl milionu korun.

Oficiální zahájení festivalu proběhne 14. října v Ostravě. Nejen slavnostní ceremoniály jistě zpestří dění ve festivalu, ale také chystaný doprovodný program. Vedle filmových projekcí, kterých je naplánováno asi 200, proběhnou besedy významných osobností z outdoorového a cestovatelského světa. Za upozornění stojí beseda letošního čestného hosta jachtaře a legendárního mořeplavce žijícího v USA Richarda Konkolského. Dalšími významnými osobnostmi, se kterými se mohou diváci v rámci festivalu setkat, budou horolezec Bernd Zangler (Německo), Leopold Sulovský nebo loňský čestný host festival dr. Miloslav Stingl a další osobnosti. Festival také bude doplňovat řada fotografických výstav včetně fotosoutěže.
Záštitu nad festivalem převzal ministr kultury České republiky, primátor hlavního města Prahy, hejtman Moravskoslezského kraje, náměstek primátora Statutárního města Ostravy, primátor Statutárního města Zlína, hejtman Zlínského kraje.

Kompletní program a přehled filmů na www.outdoorfilms.cz

Prohlídková sezóna v Dolní oblasti a na Hlubině prodloužena

hlubinaSezóna v Dolní oblasti a na Hlubině je v roce 2011 prodloužena do konce listopadu - resp. pravidelné víkendové prohlídky. Samozřejmostí zůstává i možnost dohodnutí si prohlídky v mimořádném termínu.
VÍTKOVICE MACHINERY GROUP, Moravskoslezský kraj a Zájmové sdružení právnických osob „Dolní oblast VÍTKOVICE“ umožní veřejnosti návštěvy (prohlídky) areálu národní kulturní památky (NKP), a to jak ve vlastnictví VÍTKOVICE, a.s., tj. část NKP v rozsahu koksovny, vysokých pecí a dalších technologických zařízení hutní prvovýroby a energetiky, tak i v části NKP - Důl Hlubina, který byl historicky součástí Vítkovických železáren a je nyní ve vlastnictví Moravskoslezského kraje se správou zajišťovanou zájmovým sdružením právnických osob „Dolní oblast VÍTKOVICE“. Od roku 2002 je areál dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí prohlášen národní kulturní památkou. Dolní oblast Vítkovic byla v roce 2008 zapsána na seznam evropského kulturního dědictví.

Aktuální atraktivitou a důvodem prodloužení prohlídkové sezóny je neopakovatelná možnost zhlédnutí právě probíhající obrovské reaktivace a proměny areálu.

www.dolnioblastvitkovice.cz

Z Ostravy do Prahy nebo z Prahy do Ostravy několikrát denně,… jak je libo!

Soukromý železniční dopravce RegioJet patří do skupiny Student Agency. Na trase Havířov - Ostrava - Olomouc - Praha budou jezdit tři spoje RegioJetu denně každým směrem. Výhledově by trať mělo obsluhovat šest vlakových souprav s 18 spoji denně. Vagony s luxusnější první třídou pak RegioJet nasadí od přelomu prosince a ledna.
Cena základního jízdného mezi Ostravou a Prahou koupeného buď ve vlaku, nebo na nádraží činí u RegioJetu 420 korun. Jízdné prostřednictvím takzvané kreditní jízdenky cestujícího vyjde na 230 korun. Podmínkou je bezplatná registrace na stránkách dopravce. Za 295 korun budou cestovat lidé využívající otevřenou jízdenku, kteří si online nebo textovou zprávou bezplatně rezervují místenku.
Ostrava – Praha - Ostrava
www.idos.cz

Ostrava v Praze

Festival ostravských divadel

Druhý ročník projektu Ostrava v Praze se bude konat od 20. – 23. 10. 2011. Metropole moravskoslezského kraje se v hlavním městě představí s tím nejlepším z oblasti divadla. Soubory Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna a Divadla loutek Ostrava představíí své hry v Divadle v Celetné, Nové scéna Národního divadla a ve Stavovském divadle.

Před rokem jsme v pozici kandidáta na Evropské hlavní město kultury 2015 ukázali, jak pestrý a mnohotvárný je kulturní život Ostravy. Důkazem jsou nejen hudební festivaly jako Janáčkův máj a Colours of Ostrava, akce s vysokou mezinárodní prestiží, ale i desítky koncertů, výstav, činnosti uměleckých souborů a bohatý klubový život. Ostrava je a vždy bude kulturním městem, vzpomeňme jen, kolik divadelníků již vychovala. Ducha noblesní umělecké Ostravy můžete v Praze vidět jen 4 dny, v Ostravě ale každý den.ovavpraglu

Program festivalu ostravských divadel

20. 10. 2011 v 19.30, Divadlo v Celetné, www.divadlovceletne.cz
Z DENIKU OSTRAVAKA
Divadlo loutek Ostrava
autoři: Ostravak Ostravski, Marek Pivovar, Radovan Lipus
režie: Radovan Lipus

21. 10. 2011 v 19.30, Divadlo v Celetné, www.divadlovceletne.cz
RODINNÁ SLAVNOST
Divadlo Petra Bezruče
autoři: Thomas Vinterberg, Mogens Rukov
režie: Martin Františák

22. 10. 2011 v 15.00, Divadlo v Celetné, www.divadlovceletne.cz
1984
Divadlo Petra Bezruče
autor: George Orwell
režie: Jan Mikulášek

22. 10. 2011 v 20.00, Nová scéna Národního divadla, www.narodni-divadlo.cz
GOTTLAND
Národní divadlo moravskoslezské
autoři: Mariusz Szczygiel
režie: Jan Mikulášek

23. 10. 2011 v 15.00, Divadlo v Celetné, www.divadlovceletne.cz
JUBILEUM
Komorní scéna Aréna
autor: George Tabori
režie: André Hübner - Ochodlo

23. 10. 2011 v 19.00, Stavovské divadlo, www.narodni-divadlo.cz
CARDILLAC
Národní divadlo moravskoslezské
autor: Paul Hindemith
režie: Jiří Nekvasil

Pamětní list Paulu Hindemithovi

V pátek 23. 9. 2011 v 17.00 hodin se v restauraci U Rady uskutečnilo slavnostní odhalení pamětního listu Paulu Hindemithovi (1895–1963), stěžejnímu skladateli 20. století. Restaurace U Rady patřila k oblíbeným místům slavného skladatele během jeho pobytů v Ostravě. Sám Hindemith se nazýval Ostrauer Stammgast a v dopise z Berlína (z 28. července 1934), adresovaném tehdejšímu šéfovi opery Národního divadla moravskoslezského Jaroslavu Vogelovi, napsal: „Když nejsem delší dobu v Ostravě, cítím se nemocen jako lidi, jimž chybí vitamín C. Paul Hindemith přijížděl do Ostravy právě na pozvání Jaroslava Vogela, který do Ostravy zval i další světové osobnosti, jako Igora Stravinského, Leoše Janáčka nebo Sergeje Prokofjeva. I tito skladatelé sedávali U Rady…