Duben 2013

Newsletter Cestování - duben 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

MOVIE Night II – filmová hudba jinak

MovieNa mimořádný koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava s  názvem „Movie Night II“ se mohou těšit posluchači vyznávající filmovou hudbu.  Hudba z filmů Titanic, Indiana Jones či Sedm statečných zazní pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka.

Dobré filmové dílo se obvykle vyznačuje i kvalitní doprovodnou hudbou. A právě z takových filmů vybíral dirigent Petr Šumník skladby do programu mimořádných koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava s  názvem Movie Night. Posluchači, kteří zavítají na koncert, se mohou těšit na ukázky z filmů Titanic, Indiana Jones či Sedm statečných.

Filmovými průkopníky byli jak známo bratři Lumiérové. Jejich pohyblivé obrázky způsobily ve své době senzaci. Kdo jako první usedl ke klavíru v potemnělém sále, aby svou produkcí doplnil tehdy ještě němý film, se dnes už asi nedozvíme. Od té doby se spojení filmu a doprovodné hudby stále vyvíjelo až do dnešní podoby, kdy ty nejlepší ze skladeb žijí vlastním životem.

„Movie Night II“ začíná 5. dubna 2013 v 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy a kromě skvělé muziky se můžete těšit i na zajímavé průvodní slovo a ukázky z vybraných filmů.

www.jfo.cz

 

Vítkovice ve fotografiích

VítkoviceVernisáž výstavy fotografií uznávaného autora Jindřicha Štreita se bude konat 9. dubna 2013 v 18.00 v galerii multifunkční auly GONG v Dolní oblasti Vítkovice.

Výstava s názvem „Vítkovice“, která je zároveň vůbec první výstavou pořádanou sdružením TROJHALÍ KAROLINA, následně potrvá od 10. dubna do 5. června 2013.

Záštitu převzal rektor Slezské univerzity v Opavě prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., na výstavě spolupracuje i Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

www.dolnioblastvitkovice.cz

 

 

 

 

 

Pozvánka na konferenci - Výzkum cestovního ruchu na česko-polském pohraničí

Přijměte pozvání na konferenci s názvem „Výzkum cestovního ruchu na česko-polském pohraničí“, která má za cíl seznámit odbornou i laickou veřejnost s výsledky výzkumů provedených v Moravskoslezském kraji a Opolském vojvodství, které byly zaměřeny na zjišťování spokojenosti turistů s daným regionem a jeho turistickou nabídkou.

Jde o závěrečnou konferenci k projektu „Výzkum cestovního ruchu na česko-polském pohraničí, šance na odbornou přípravu společné turistické nabídky obou regionů“, reg.č. CZ.3.22/3.3.04/12.02985,  financovaného z OP Přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007 – 2013. Vedoucím partnerem tohoto projektu a také organizátorem konference je KLACR o.s. – Moravskoslezský klastr cestovního ruchu, hlavním přeshraničním partnerem pak Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna z Opolského vojvodství.

Konference si klade za cíl seznámit odbornou i laickou veřejnost s výsledky výzkumů provedených v Moravskoslezském kraji a Opolském vojvodství, které byly zaměřeny na zjišťování spokojenosti turistů s daným regionem a jeho turistickou nabídkou. Součástí výzkumu bylo také zjišťování hlavních problémových oblastí cestovního ruchu v daných regionech z pohledu turistů.

Termín konání konference je 4. 4. 2013 v hotelu Park Inn, Ostrava.

www.klacr.cz

 

Klacr

 

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V měsíci dubnu bychom Vám rádi představili herce a hudebníka Richarda Krajča, jenž v březnu získal Cenu Thálie 2012 za roli Dennyho ve hře Deštivé dny.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Richard Krajčo

KrajčoRichard Krajčo se narodil na Ostravsku a původně se vyučil elektrikářem. Po maturitě studoval na Vysoké škole báňské v Ostravě, studium ale po několika semestrech ukončil a začal se věnovat hudební kariéře, nejdříve jako DJ v klubech. V roce 1993 založil hudební skupinu Kryštof. Roku 1996 byl přijat na Janáčkovu konzervatoř na hudebně dramatický obor.

V letech 1998 až 2009 moderoval v České televizi hudební hitparádu Medúza. V roce 1999 získal první angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě – roli Hamleta. O rok později získal Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. V současné době se střídavě objevuje v inscenacích Národního divadla v Praze.

V roce 2001 už proráží i jako hudebník, jeho kapele Kryštof vychází první deska, která se stává bestsellerem. Jako první upozorňuje na televizní playback, O rok později (2002) sklízí se skupinou plody svého snažení - pět nominací na ceny Akademie populární hudby.

Ocenění během let neustále přibývají a tím zatím posledním je cena Thálie za roli Dennyho ve hře Deštivé dny, kterou uvádí v režii Janusze Klimszi pražské Divadlo Ungelt.

 

 

PODPORUJEME TALENTY!!!

TalentiOd března se obyvatelé a návštěvníci města Ostravy setkávají s kolekcí plakátů, které informují o výši podpory, kterou v loňském roce město poskytlo na podporu kultury, školství, sportovních a volnočasových aktivit. 

V roce 2012 podpořilo statutární město Ostrava volnočasové aktivity částkou vyšší než 1 miliarda korun. Formou neinvestičních dotací získaly organizace z oblasti kultury a rozvoje umění částku 613 milionů korun, dotace pro sportovní kluby a aktivity pro děti a mládež dosáhly výše 553 milionů korun. Aktivity města na tomto poli nyní představuje série nových plošných inzerátů. 

Cílem kampaně je zdůraznit, že Ostrava je největším podporovatelem volnočasových aktivit v širším moravskoslezském regionu. Slibujeme si od ní zvýšení povědomí lidí o významné úloze města nejenom při podpoře mladých talentů na poli kultury, sportu a vědy.

Obdobných forem inzerce jsme využívali už v loňském roce. Až na výjimky také nyní nejdeme cestou nakupování inzertního prostoru, ale využíváme ten, který máme k dispozici zdarma. Jedná se například o reklamní plochy na území města, tiskoviny vydávané statutárním městem Ostravou, městskými obvody a společnostmi, popř. o inzertní prostor, který nám poskytnou organizátoři akcí v rámci smluvně zajištěného reklamního plnění. 

www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/podporujeme-talenty

 

 

Pálení čarodějnic aneb filipojakubská noc

HradV pondělí 30. dubna se bude na nádvoří Slezskoostravského hradu vítat jaro pálením čarodějnic.

Návštěvníci se mohou těšit na rej čarodějnic, různé čarodějnické disciplíny a čarodějnickou pohádku. Nebude chybět ohňová show, hry a soutěže pro děti, irská a rocková kapela a spousta další zábavy.

Přijďte strávit příjemný večer s programem u zapálené vatry! Pálení čarodějnic je jednou z nejúspěšnějších a nevyhledávanějších akcí na Slezskoostravském hradě.

www.cerna-louka.cz/slezskoostravskyhrad/akce/

 

 

Ostravská ČEZ Aréna ožije hudbou Queen

QueenVeleúspěšný muzikál „We Will Rock You“ z dílny skupiny Queen a Bena Eltona slaví 10. výročí svého vedení a poprvé se představí na světovém halovém turné, v rámci kterého zavítá kromě Prahy také do ostravské ČEZ Arény, a to už 24. dubna.                     

Tento muzikálový šlágr z dílny Queen a Bena Eltona se na základě úspěšného turné po Velké Británii v letech 2010 a 2011 poprvé ve své historii vydá na sérii představení po světových arénách. V muzikálu, který je ozdoben mnoha superlativy, zazní 24 největších hitů skupiny Queen. Nebývalý úspěch v divadlech po celém světě vydláždil muzikálu "We Will Rock You", který je doslova nabitý poctivým rockem, cestu do velkých hal, kde se každý večer představí tisícům skalních fanoušků.

www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/detail.php?id=175

 

 

 

Tři ceny Thálie pro Národní divadlo Moravskoslezské

NDMVýroční ocenění udělované hereckou asociací za mimořádný herecký či hudebně dramatický výkon v uplynulém kalendářním roce bylo pro Národní divadlo Moravskoslezské velmi úspěšné.

Během slavnostního večera v Národním divadle v Praze proměnilo Národní divadlo moravskoslezské tři nominace na Ceny Thálie. Hned dvě z nich získala ostravská opera, jmenovitě Jana Šrejma Kačírková za ztvárnění Julie a Aleš Briscein za Romea v inscenaci Romeo a Julie (režie Peter Gábor).

Třetí Cenu Thálie si převzala Lucie Skálová v kategorii balet – ženy za roli Sakury v inscenaci Poslední samuraj (režie Eric Trottier).

www.ndm.cz

 

 

Fiducia jako nejlepší výstavní projekt v ČR

Výstavní projekt Fotografické galerie Fiducia byl odbornou grantovou komisí Ministerstva kultury ČR vyhodnocen jako nejlepší galerijní projekt v Česku pro rok 2013, u komise získal nejvíce bodů ze všech hodnocených projektů. Fotografická galerie Fiducia se umístila na prvním místě v obrovské konkurenci galerií z celé České republiky, mezi něž patřil například DOX, Dům umění města Brna, Tranzitdisplay a další významné české galerie.

Je to již potřetí za poslední čtyři roky, kdy byla jedna z galerií nezávislého klubu Fiducia vyhodnocena jako nejlepší galerijní projekt, v letech 2010 a 2011 byl takto oceněn výstavní projekt Galerie Dole, která je rovněž součástí klubu Fiducia.

Obě galerie letos byly podpořeny grantem Ministerstva kultury ČR.

Výstavní plán Fotografické galerie Fiducia pro rok 2013

Cyklus špičkových fotografických výstav nabídne ve větší míře možnost srovnání nejnovějších tendencí a experimentů ve fotografii, a to jak u nejmladších autorů, tak i u autorů, kteří s experimentálními postupy pracují od konce 80. let. Toto bude doplněno výstavami dvou klasiků české fotografie.

K výstavám galerie připravuje buď katalog, nebo katalogový list. Spolu s kvalitně připravenými výstavami je toto vysoce hodnoceno nejen v celé ČR, ale i v sousedním Polsku, Slovensku, Rakousku, Maďarsku nebo Německu.

www.antikfiducia.com/czech/