Listopad 2012

Newsletter Cestování - listopad 2012

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Malý Svět techniky podle Julese Verna

Historická budova U6, neboli VI. energetická ústředna v Dolní oblasti Vítkovic, se brzy stane centrem specializované aU6 dobře mířené výuky dětí, studentů i učitelů. Pro ně, ale i pro veřejnost, zde také bude otevřeno nové interaktivní technické muzeum „Malý svět techniky“. To vše v atmosféře vědecko-fantastických knih Julese Verna. V Dolních Vítkovicích probíhá unikátní přeměna technických památek pro nové využití. Učebny Malého Světa techniky jsou po vysoké peci a bývalém plynojemu dalším z objektů s novou budoucností. Expoziční část nabídne podobně jako učebny interaktivní seznamování s technickými exponáty. V atmosféře vědecko-fantastických knih Julese Verna porozumí malí i velcí návštěvníci nejrůznějším technologickým postupům, které nemají šanci nikde jinde naživo vidět.

Hlavním cílem je představit žákům, studentům a rodičům s dětmi historii průmyslu a technického pokroku na území České republiky. Počítá se přitom s maximálním zapojením návštěvníků do technické hry. Exponáty budou volně v prostoru, všem přístupné, aby si je příchozí mohli osahat i vyzkoušet. Všechny výukové hodiny v rámci Malého Světa techniky jsou připravovány ve spolupráci s předními českými i zahraničními odborníky, navazují na školní osnovy, ale přináší zcela jiný pohled na výuková témata a využívají originálních prvků.

Snahou je zbavit mladé lidi strachu z technických oborů a učebnic plných čísel, vzorců, grafů a dat a přiblížit jim využití vědy a techniky prostřednictvím konkrétních vynálezů, které ovlivňují náš každodenní život a jsou součástí našeho průmyslového kraje.

Takže nezapomeňte, dotýkat se vystavených exponátů je přísně přikázáno!!!

http://svet-techniky-ostrava.cz/cs/vi-energeticka-ustredna-podle-julese-verna

 

 

Jarek Nohavica vystoupí s Janáčkovou filharmonií

NohaProgramovým magnetem podzimu v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice bude série koncertů Jaromíra Nohavici. Náš současný nejúspěšnější písničkář zde vystoupí ve dnech 12. až 16. listopadu s Janáčkovou filharmonií Ostrava pod taktovkou dirigenta Marka Ivanoviče a také s akordeonistou Robertem Kuśmierským, kde zaznějí v působivém aranžmá mnohé oblíbené písničky úspěšného interpreta, z nichž některé už takřka zlidověly. Premiéru koncertu zažil Gong letos v květnu.

www.nohavica.cz

 

 

 

Letecká linka Ostrava-Vídeň opět v provozu

Od 12. listopadu 2012 obnovuje provoz pravidelná linka Ostrava-Vídeň.  Každý všední den od pondělí do pátku za cenu letenky od 49 eur. Pasažéři se tak do Vídně dostanou už za padesát minut. Letadlo ATR s kapacitou sedmdesát pasažérů vzlétne každé ráno během pracovních dní v 5:20 hod. z Ostravy, plánovaný přílet do Vídně je 6:10 hod.

Spojení s velkým evropským letištěm je pro náš region důležité, a to nejen pro cestující veřejnost, ale i pro firmy, které v našem regionu působí.

Více informací, letový řád, rezervace a prodej letenek na www.danubewings.eu

Let

 

 

Ostravská ZOO mezi nejnavštěvovanějšími cíli v ČR

Do první desítky turistických cílů v České republice se poprvé probojovala ostravská zoologická zahrada. Vyplývá to zZOO výsledků šetření Návštěvnost turistických cílů v ČR.

Agentura CzechTourism v těchto dnech zveřejnila komplexní data o návštěvnosti turistických atraktivit v České republice za rok 2011. Dosud Ostravu mezi TOP cíli dlouhodobě reprezentovala trojice atraktivit provozovaných Ostravskými výstavami, tedy Hrad, Miniuni a Sklep strašidel. Nyní se mezi první desítkou nejnavštěvovanějších za toto období objevila další ostravská atraktivita. V aktuálním žebříčku návštěvnosti za rok 2011 z patnáctého místa na sedmou příčku poskočila ostravská ZOO s celkovým počtem 499,4 tisíc návštěvníků.

Komplex sdružený pod společností Ostravské výstavy a.s. je nyní v absolutním pořadí 18. nejnavštěvovanější českou atraktivitou, kam v roce 2011 zavítalo 313,1 tisíc návštěvníků.

Šetření Návštěvnost turistických cílů je ojedinělým projektem agentury CzechTourism, který je realizován od roku 2007. Závěrečné výsledky vyplývají z údajů o návštěvnosti více než 350 turistických cílů z celé České republiky.

http://vyzkumy.czechtourism.cz/#;year=2012;orderby=novinky

 

 

Představujeme ostravskou osobnost

Rubrika věnovaná významným ostravským osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V měsíci listopadu bychom Vám rádi představili historika architektury Martina Strakoše, jenž je zároveň jedním z autorů právě vydaného Pexesa ostravských interiérů.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

  

Martin Strakoš

StrakošHistorik Martin Strakoš patří k lidem, kteří mohou zodpovědně říci, že znají architekturu Ostravy. Zabývá se historií, teorií umění a architektury a památkovou péčí. Je rodákem z Ostravy, vystudoval filosofickou fakultu na Palackého univerzitě v Olomouci. Jeho profesní životopis je více než bohatý, neboť nezahálí a soustavně chrlí nové a nové informace a příběhy.

V Národním památkovém ústavu v Ostravě pracuje od roku 1997, přednášel také na Ostravské univerzitě. Vydal knihy Průvodce architekturou Ostravy, Nová Ostrava a její satelity, Radnice Slezské Ostravy jako vychýlený svorník mezi tradicí a moderností, přispěl do knihy Slavné vily Moravskoslezského kraje, je spoluautorem knihy Průvodce architekturou Opavy, editoval publikaci Bílá loď uprostřed Ostravy, přispívá do odborných časopisů. Spolupracoval jako odborný poradce s Radovanem Lipusem na seriálu Šumná města.

Pořádá Procházky Ostravou s výkladem - jeho prohlídky mají velký návštěvnický ohlas, Martin Strakoš totiž dokáže svým projevem strhnout pozornost. Návštěvníci sice odcházejí s bolavýma nohama, ale s hlavou plnou dojmů, nadšení a s neobvyklým zájmem o umění architektury.

 

 

Francouzský podzim v Ostravě

FrancOstravská Alliance francaise kromě jazykových kurzů a menších kulturních akcí pravidelně pořádá festival Francouzský podzim v Ostravě. Jedním z hlavních partnerů festivalu je také město Ostrava.

Ochutnávku francouzské kultury můžete zažít v průběhu celého měsíce listopadu. Milovníci Francie objeví v Ostravě pestrý program koncertů, přednášek, divadelních představení a soutěží.

Podrobný program: http://www.alliancefrancaise.cz/ostrava/-Francouzsky-podzim-2012-.html

 

 

 

Sting představí své nejznámější hity

Po velkém úspěchu světového turné 2011 - 2012 se turné Back To Bass letos na podzim vrací do Evropy a StingSting zavítá 19. listopadu také do Ostravy!

Stinga doprovodí jeho dvorní kytarista Dominic Miller, bubeník Vinnie Colaiuta, klávesista David Sancious, houslista Peter Tickell a zpěvačka Jo Lawry. Skladatel, zpěvák, autor, herec, aktivista - STING - se narodil v anglickém Newcastlu, v roce 1977 se přestěhoval do Londýna a spolu se Stewartem Copelandem a Andy Summersem založil skupinu The Police. Společně vydali pět alb, získali šest cen Grammy a v roce 2003 byli uvedeni do rock and rollové síně slávy. Od roku 1985 vydal Sting 13 sólových alb, naposledy pak kolekce CD a DVD s názvem „Sting: 25 Years“ a dvoj CD „The Best Of 25 Years“. V rámci oslav tohoto milníku je k dispozici i nedávno vydaná iPad aplikace STING 25, která získala prestižní ocenění lva za nejlepší design na Mezinárodním festivalu reklamy Cannes Lions a je ke stažení na iTunes. Kolekce přináší jedinečné záběry z benefičního koncertu ke Stingovým šedesátým narozeninám, exkluzivní rozhovory, fotografie, videa atd.

Sting se skupinou The Police i jako sólový umělec prodal téměř 100 miliónů alb a získal dalších 10 ocenění Grammy, Zlatý glóbus, cenu Emmy a obdržel tři nominace na Oscara.

http://www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/detail.php?id=154

 

 

Janáčkova filharmonie míří do New Yorku

JFOJanáčkova filharmonie Ostrava vystoupí v listopadu na festivalu BEYOND CAGE v Alice Tully Hall (Lincoln Center) a v Grand Ballroom v Bohemian National Hall v New Yorku. Koncerty pořádané u příležitosti 100. výročí narození skladatele Johna Cage se uskuteční pod taktovkou dirigenta Petra Kotíka 5. a 7. listopadu 2012. Ostravské publikum mělo možnost slyšet newyorský program na mimořádné generální zkoušce již v září. Festival Beyond Cage je mezi výročními projekty, které v New Yorku (místu bydliště J. Cage) probíhají, jednou z nejprestižnějších a největších akcí tohoto druhu. Festival proběhne s mezinárodní účastí a očekává se široká mediální odezva nejen v USA, ale také v Evropě a Japonsku.

Čína, Korea, Itálie, to jsou další destinace, které od října do konce tohoto roku uvítaly či uvítají ostravskou Janáčkovu filharmonii ve svých prestižních koncertních sálech, a to jako jediný český orchestr. Velkolepá koncertní šňůra se koná za podpory města Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Turné bylo zahájeno 14. října v Číně, kde filharmonie vystoupila vůbec poprvé, a to v samotném Pekingu.

Turné tří kontinentů završí Janáčkova filharmonie Ostrava prosincovým turné v Itálii, kde plánuje odehrát během dvanácti dnů neuvěřitelných jedenáct koncertů, a to v termínu 7. - 18. prosince.

www.jfo.cz

 

 

Aktuální nabídka Výstaviště Černá louka

Výstava historických lodí, aneb Ti kteří byli prvníLodě

Výstavu historických i současných modelů lodí si můžete prohlédnout do 22. 12. v areálu Miniuni.
Všechny lodě, které zde uvidíte jsou umělecká díla jednoho autora.

 

Chrámy a katedrály v Miniuni

Ve světě miniatur Miniuni si můžete prohlédnout zmenšené modely chrámů a katedrál z celého světa! Jde o 10 modelů z papíru, které jsou postaveny v měřítku 1:25.  Vidět můžete např. Chicago Temple, Baziliku svatého Petra v Římě, Katedrálu Dom v Kolíně nad Rýnem a mnoho dalších.

www.cerna-louka.cz

 

Pexeso ostravských interiérů

Myšlenka představit Ostravu nejen zvenčí, nýbrž i zevnitř vyústila v unikátní soubor, který mapuje vybrané ostravskéPexeso veřejné stavby. Avšak takové, které zatím nejsou obecně veřejností reflektovány jako mimořádná architektonická díla.

Pexeso vydalo občanské sdružení Fiducia, autorem koncepce je historik architektury Martin Strakoš, autorem fotografií Roman Polášek. Graficky pexeso upravil konceptuální umělec Jiří Šigut.

Jde o u unikátní soubor, který mapuje vybrané ostravské veřejné stavby a to formou dvojic - všeobecně známých exteriérů a k tomu přiřazených záběrů z interiérů jednotlivých staveb.

Pro pexeso byla vybrána jak řada známých objektů, tak také stavby, které zatím nejsou obecně veřejností reflektovány jako mimořádná architektonická díla, přestože jde o významné ukázky například bruselského stylu - na pexeso se tak kromě kostelů a radnic dostalo i vítkovické nádraží, stavba, o jejímž osudu se nyní diskutuje a Dům kultury města Ostravy, kde v minulosti hrozila necitlivá rekonstrukce, nerespektující kvality tohoto cenného objektu. Z novostaveb byla vybrána například dostavba Divadla loutek, interiér Komorní scény Aréna či kostel sv. Ducha v Zábřehu.

Na začátku byla myšlenka představit Ostravu nejen zvenčí, nýbrž i zevnitř. Pexeso pod názvem Ostravské interiéry navazuje na předešlé aktivity – v roce 2010 v klubu Fiducia připravili stejnojmennou výstavu fotografií, doprovázenou sérií pohlednic. A v roce následujícím k tomu přibyla kniha téhož názvu, představující bohatství ostravských interiérů v dosud nejrozsáhlejším přehledu. Letos následuje pexeso, ovšem nikoli takové, jaké běžně znáte. V tomto případě se jedná o pexeso komplikovanější. Je tvořeno jako obvykle třiceti dvěma dvojicemi obrázků, zachycujícími významné ostravské veřejné stavby: kostely, radnice, divadla, galerie, technické památky, sportovní haly a železniční nádraží. Unikátnost a obtížnost tohoto pexesa spočívá v tom, že dvojice jsou tvořeny na jedné straně záběry exteriérů vybraných budov a na druhé straně snímky jejich interiérů.

Pexeso jek dostání v Antikvariátu a klubu Fiducia a na všech pobočkách Ostravského informačního centra.

www.antikfiducia.com/czech/

 

 

Fotosoutěž

Zašlete nám foto včetně GPS souřadnic ze svých procházek stezkami Porubou a Pustkovcem, Hrabovou či Novou Bělou a my Vás za to odměníme! Nejzajímavější snímky od nás obdrží drobnou cenu a navíc budou zveřejněny na našich webových stránkách. Své fotografie zasílejte na shrbacova@ostrava.cz. Informace o těchto stezkách naleznete na stránkách www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky.