Červenec, srpen 2011

Cestování Newsletter!!! červenec, srpen 2011

Festival Colours of Ostrava podesáté

Colours1Populární hudební festival Colours of Ostrava letos proběhne od 14. do 17. července. Jubilejní 10. ročník přinese opět spoustu hvězd i novinek pro návštěvníky. Konat se bude v areálu výstaviště Černá louka, na Slezskoostravském hradě, ale i v ostravských klubech, kostelech a na mnoha dalších místech v Ostravě.Letošní novinkou je dřívější zahájení čtvrtečního programu, který je hned od počátku velmi nabitý. Mezi hlavní hvězdy jubilejního ročníku budou patřit například kapely Grinderman (tvořená Nickem Cavem a třemi kumpány z The Bad Seeds), Semi Precious Weapons (ujetí newyorští rockeři a exhibicionisté, kteří předskakovali i Lady Gaga), miláčci britské hudební kritiky The Horrors nebo legendární newyorská no-wave-noise kapela 80. let Swans. Přijede také bývalý zpěvák kapely Sex Pistols John Lydon alias Johnny Rotten, který do Ostravy přiveze svoji kapelu Public Image Ltd.

Colours2Chybět nebude loni tolik oblíbená New York City Stage s mnoha skvělými kapelami jazzu, funku, blues či soulu. Za všechny jmenujme například trumpetistu a experimentátora Jona Hassella, legendu černé popmusic Roye Averse nebo kreolského zpěváka a akordeonistu Cedrica Watsona. Nedílnou součástí festivalu jsou i divadla, filmy, workshopy, diskuse, happeningy atd.

Další novinkou jsou „hvězdy zcela zdarma“, kdy mnoho známých interpretů vyrazí do ostravských ulic během doprovodného programu Festival v ulicích. Ten kromě koncertů nabídne divadla, akrobacii, tematické hudební stánky nebo workshopy a filmové projekce. Předprodej vstupenek začal již začátkem listopadu loňského roku a již třetí vlna vstupenek je vyprodána. V současné době se prodává čtvrtá vlna, přičemž jedna vstupenka na 4 dny stojí 1 890 Kč (platí do 13.7.). Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro, v e-shopu a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. Na místě budou vstupenky stát 1 990 Kč. Oproti předchozím ročníkům nabízí festival také limitovaný počet jednodenních vstupenek – tisíc kusů na každý den, které jsou v prodeji od 16. června.

Pro vytvoření co nejlepších podmínek pro návštěvníky je například postavena druhá lávka přes řeku Ostravici spojující oba festivalové areály. Chybět nebudou ani velkokapacitní divácké tribuny.

www.colours.cz

Mistrovství Evropy v atletice do 23 let

ME_atletikaMěstský stadion v Ostravě-Vítkovicích bude po jubilejní Zlaté tretře Ostrava hostit další světovou událost. Ve dnech 14. – 17. července zde proběhne Mistrovství Evropy v atletice do 23 let. Téměř 800 nejlepších atletů Evropy v nejlepších letech se představí českému i zahraničnímu publiku a fanouškům atletiky již brzy.

V internetové anketě příznivci atletiky definitivně rozhodli o jménech maskotů červencového mistrovství Evropy do 23 let. Celkově 36 procent hlasujících zvolilo variantu jména Atli pro pravěkého lovce a Otli pro jeho partnerku.

O renomé šampionátu se bude starat hned čtveřice ambasadorů ve složení Šárka Kašpárková, Denisa Rosolová, Robert Změlík a Jaroslav Bába.

Návštěvníci se kromě soutěží atletů mohou těšit také na doprovodný program. Již 13. července proběhne zahajovací open air koncert, na kterém vystoupí kapely Money Business a The Tap Tap. V průběhu šampionátu nebudou chybět nafukovací atrakce pro malé i velké nebo autogramiády. Příchozí si mohou vyzkoušet také deset atletických disciplín po vedení zkušených trenérů.

Vstupenky jsou v prodeji od 12. 12. 2010 on-line na www.ticket-art.cz a jejich cena se liší podle data zakoupení, místa na stadionu a počtu dnů, na které budou zakoupeny (1 nebo 4 dny). Návštěvníci hudebního festivalu Colours of Ostrava mohou lístky zakoupit se slevou.

V prodeji jsou i 5-ti denní pobyt se sledováním mistrovství Evropy v atletice do 23. let a poznáváním Ostravy, jejího blízkého i vzdáleného okolí (více na www.ostrava2011.com).

www.ostrava2011.com

Uplynulá sezóna Divadla loutek Ostrava

Přes 430 představení odehráli ostravští loutkáři na domácí scéně v sezóně 2010/2011. Přinesla mimo jiné čtyři premiéry a otevření alternativní scény. Od září loňského roku do letošního června Divadlo loutek přivítalo kolem 64 tisíc návštěvníků. I v nadcházející sezóně se mají diváci na co těšit. Proběhne například další ročník festivalu Spectaculo Interesse a chystají se i dvě české premiéry.

Divadlo zahájilo 57. sezónu už šestým bienále festivalu Divadelní pouť bez bariér, který je přehlídkou uměleckých cest ke komunikaci nejen se zdravotně postiženými, ale také mezi lidmi různých národností, barvy pleti, sociální úrovně či vyznání. Repertoár 20 titulů obohatily premiéry pohádek „Nevěsta pro hastrmana“ a „Ošklivé káčátko“ – obě v „domácí“ režii Václava Klemense, a komedie pro děti „Tučňáci na Arše“ v režii Petra Nosálka. Nová alternativní scéna v přístavbě, která během necelého roku vyrostla vedle hlavní budovy divadla, byla 20. května pokřtěna českou premiérou pohádky „O víle menší než zrnko máku“ slovenského divadelníka a hudebníka Martina Geišberga - inscenací, která dětské diváky vtahuje přímo do děje. Právě alternativní scéna umožní divadlu realizovat komorní a interaktivní představení a další projekty, jako jsou terapie loutkou, tvůrčí a zážitkové dílny, besedy, koncerty atd.

V nadcházející sezóně čeká návštěvníky divadla loutek další ročník festivalu Spectaculo Interesse, a mimo jiné dvě významné české premiéry: vynikající hru amerického autora Israela Horovitze „Lebensraum“ a „Sofiin svět“, jenž bude již druhou divadelní adaptací díla Josteina Gaardera, kterou přinese na českou scénu ostravské divadlo loutek.

O divadelních prázdninách se mohou děti a dospělí setkat s některými loutkami z úspěšných pohádek, které divadlo hrálo v minulých sezónách, v galerii loutek s cukrárnou, která se nachází v přízemí nové přístavby divadla a je otevřena každý den včetně víkendů.

www.dlo-ostrava.cz

Nej mládě 2011 je ostravská sloní slečna

slonickaNej...mládětem 2011, které se narodilo v 19 českých a slovenských zoologických zahradách do konce května letošní roku, je sloní samička Rashmi ze ZOO Ostrava. Rozhodli o tom návštěvníci facebookové stránky www.facebook.com/uniezoo, kteří ji věnovali 41 % všech hlasů. Gratulujeme!!!

Zájemci mohli v soutěži BabyZOOm 2011 hlasovat v době od 1. do 15. června, celkem se jich zúčastnilo bezmála 700. V průběhu soutěže navštívilo facebookové stránky Unie českých a slovenských zoologických zahrad, kde hlasování probíhalo, přes čtyři tisíce lidí.

„Sloní samička získala absolutní převahu více než 41 % hlasů, na druhém místě skončila mláďata outloně malého Cipísek a Cézar ze ZOO Děčín (bezmála 17 % hlasů) a třetí místo si odnáší samice prasete savanového Mayda ze ZOO Plzeň (téměř 9 % hlasů). Svá mláďata do soutěže nominovalo celkem 14 zoologických zahrad,“ řekl Nejedlo.

Ze všech hlasujících vylosovala Unie zoo 7 šťastlivců, kteří obdrží zajímavé ceny. Absolutní vítěz získal poukaz na zážitkový program Ošetřovatelem v zoo (který se uskuteční v ZOO Liberec) a V.I.P. návštěvu pro 4 osoby v ZOO Ostrava, z níž pochází Nej...mládě 2011. Druhý vylosovaný v pořadí dostane V.I.P. návštěvu pro 4 osoby v zoologické zahradě účastnící se soutěže dle vlastního výběru, dalších pět oceněných pak převezme upomínkové předměty.

www.zoo-ostrava.cz

Velká soutěž Léto s Ostravou

Město Ostrava ve spolupráci s turistickým internetovým portálem Turistika.cz pořádá od července do konce září soutěž „Léto s Ostravou“. Soutěž se uskuteční ve 13 jednotýdenních kolech. Hraje se o hodnotné ceny.

Soutěž propaguje turistický potenciál města Ostravy, jeho industriální památky i další atraktivity, a širokou nabídku služeb pro turisty. Soutěžící budou každý týden odpovídat na jednu otázku spojenou s turistickým cílem nebo historií Ostravy.

Díky široké podpoře partnerů – subjektů sféry turistických služeb i kulturních a volnočasových institucí ¬– získala soutěž hodnotné ceny pro úspěšné soutěžící. Ti budou odměněni jak dílčími cenami v jednotlivých kolech (volné vstupy, upomínkové předměty města Ostravy), tak v souhrnu s povinnou účastí v minimálně 10 kolech. Hlavní ceny budou představovat zejména víkendové pobyty v luxusních ostravských hotelích.

Účastník bude moci doplnit svou zkušenost z návštěvy Ostravy, s čím byl spokojen, nespokojen apod. Stejně tak bude zjišťováno, z kterého regionu nebo místa pochází.

Informace o soutěži bude prezentována nejen na portálu Turistika.cz, ale i na dalších webech např. Akce.cz, Primavikend.cz, Spoluhraci.cz, Sousede.cz, Cokdekdy.cz a dalších.

Hlavními partnery statutárního města Ostravy v soutěži jsou:
Clarion Congress Hotel Ostrava, Mamaison Business & Conference Hotel Imperial, Hotel Mercure Ostrava Center, Hotel Park Inn Ostrava, Zámek Zábřeh Ostrava.

Dalšími partery jsou:
Ostravské výstavy, Národní památkový ústav, ÚOP v Ostravě, Zoologická zahrada Ostrava, Dolní oblast VÍTKOVICE, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Ostravský informační servis, Hasičské muzeum města Ostravy, Sportovní a rekreační zařízení města Ostravy (SAREZA), Divadlo loutek Ostrava, Ostravské muzeum.

Více informací na http://www.turistika.cz/souteze.

Folklor bez hranic

Již 14. ročník festivalu městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic proběhne v Ostravě od 15. do 19. srpna.

I tentokráte se mají návštěvníci na co těšit. Na festivalu, který se koná již tradičně kromě centra Ostravy i v městských obvodech Ostrava-Jih, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Poruba či na Slezskoostravském hradě, vystoupí domácí i zahraniční folklorní soubory. Vstup na vystoupení je zdarma.

www.folklorbezhranic.cz

Výstava Motor&Art

motor-art-1Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila na letní měsíce zajímavou výstavu s názvem Motor&Art. Výstava je zaměřena na umělecká díla s motoristickou tematikou od počátku 20. století do konce 50. let. Probíhá od 22. června do 11. září v ostravském Domě umění.

Představeno je na 50 exponátů – obrazy, grafiky, plastiky s motoristickou tematikou, plakátová tvorba, smaltované cedule, výdejní benzinové stojany, plechovky od oleje či prospekty od osobních automobilů a motocyklů. Expozice představuje netradiční galerijní exhibici, neboť je doplněna dalšími dobovými reáliemi. Součástí je například i automobil – AERO 500 z roku 1931 – a několik motocyklů z průřezu let 1902–1960, které charakteristicky dotvoří dobový kontext.

Základním kritériem výběru uměleckých děl na tuto výstavu byl motiv motorismu. Automobily a motocykly se na počátku minulého století staly zcela jedinečným fenoménem, který v některých případech překročil hranice „pouhé“ techniky. Řada umělců dokázala nový element ve společnosti uchopit a zpracovat. Expozice tak představuje umělecká díla např. Kamila Lhotáka, Viléma Kreibicha, Otokara Švece, Antonína Procházky, Josefa Váchala, Zdeňka Buriana či Bedřicha Stefana.

Vstupné: 20,- Kč (plné), 10,- Kč (zlevněné)
Otevírací doba Domu umění: úterý–neděle10:00–18:00 hodin

www.gvuo.cz

Měsíc autorského čtení 2011

Dvanáctý ročník největšího středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení začal 1. července a potrvá až do 3. srpna.

Letos poprvé se festival posouvá i za hranice České republiky a kromě tradičního Brna a Ostravy proběhne také na Slovensku v Košicích a v polské Wrocławi — Polsko je čestným hostem letošního ročníku. Pro 64 autorů, kteří se letos festivalu zúčastní, to znamená intenzivní setkávání se svými čtenáři - diváky během čtyřdenního turné. V každém městě má festival identický program, ale vždy s denním zpožděním. Festival zahájil 1. července Jerzy Kronhold v Brně a zakončí ho 3. srpna Pavel Kohout ve Wrocławi.

V Ostravě probíhá Měsíc autorského čtení denně od 3. července do 2. srpna v klubu Atlantik. Čtení polských autorů začínají v 19.00 hodin, jejich kolegové z Česka a Slovenska čtou ve 20.30. Moderování si v průběhu tohoto literárního měsíce rozdělí známé postavy ostravské kultury Petr Hruška, Jakub Chrobák a Libor Magdoň. Ostravský hlavní program od 14. do 17. července doprovází i Kabinet Protimluv Ostrava, série česko-polských poetických setkávání.

Měsíc autorského čtení zahrnuje dvě programové linie – jedna reprezentuje domácí literaturu a druhá písemnictví jiné země (v předchozích letech to byla např. Kanada, Francie, Bělorusko či Rakousko). Hlavní program představuje denně dva spisovatele, čestného hosta z dané země, pro letošní ročník z Polska, a domácího autora či autorku. V letošním roce se však promění i „domácí“ programová linie, která se stává česko-slovenskou. Polská čtení budou probíhat v polštině, stejně jako česká a slovenská čtení ve Wrocławi v češtině či slovenštině, na plátno se pak promítá příslušný překlad čteného textu.

Z českých autorů letos Ostravu a další města navštíví např. Jiří Gruša, Petr Král, Arnošt Goldflam, Ivan Matoušek, Jaroslav Rudiš & U-Bahn, Ivan Martin Jirous ve dvojici s Dášou Vokatou, J. H. Krchovský a jako každý rok také Pavel Kohout. Ze slovenských autorů je třeba zmínit Petera Repku, Ivana Štrpku, Janu Bodnárovou, Máriu Ferenčuhovou, Michala Hvoreckého či Pavola Rankova. Z polských je to pak Henryk Grynberg, Ryszard Krynicki, Stefan Chwin, Bohdan Zadura, Piotr Sommer, Adam Wiedemann, Krysztof Varga, Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik, Juila Fiedorczuk nebo Adam Zagajewski, který vystoupí pouze v Brně.

Na všechna čtení a akce s nimi spojené je vstupné dobrovolné. Program a více informací naleznete na www.autorskecteni.cz

Putovní výstava sférických fotografií na vlakových nádražích

Od 7. do 21. června probíhala v prostorách nádraží Ostrava-Svinov putovní výstava sférických fotografií. Mezi vystavovanými obrazy nechybělo ani 8 obrazů z Ostravy znázorňujících například výhled z věže Nové radnice, Landek park nebo Hasičské muzeum.

V průběhu prázdnin zavítá do dalších českých a moravských měst. Výstava sférických fotografií Česká panoramata přináší netradiční pohled na zajímavá česká a moravská místa. Výstava již zavítala na nádraží v Ostravě-Svinově a v Hradci Králové či Pardubicích. Následují Liberec a Kralupy nad Vltavou (5.-19.7.), Plzeň a České Budějovice (19.7.-2.8.) a Havlíčkův Brod a Znojmo (2.-16.8.).

vyhled_z_veze

www.virtualtravel.cz/vystavy.html

Ostravské kulturní noviny

Ostravské kulturní noviny neboli OKNO rozšířily webové stránky Ostravského informačního servisu.

Od 1. června 2011 naleznete na webových stránkách Ostravského informačního servisu www.ostravainfo.cz novou kulturní rubriku s názvem Ostravské kulturní noviny neboli OKNO. Najdete v ní tipy na zajímavé akce v Ostravě a okolí. Na hlavní stránce se objevují pozvánky nejen do divadel, ale i na koncerty, výstavy, kulturní, společenské, či sportovní akce. OKNO přináší každý čtvrtek také aktuální nabídku pro nadcházející víkend. V „Rozhovoru měsíce“ se pak seznámíte se zajímavými osobnostmi Ostravy. Opomenuti nejsou ani nejmenší čtenáři, kterým patří rubrika „Dětem“. Nabídka je denně doplňována o aktuální informace.

www.ostravainfo.cz

PEXESO Ostrava!!!

Od 20. června je na webových stránkách města zpřístupněno elektronické PEXESO. Najdete ho v sekci Turista pod odkazem Soutěže a hry. S fotografiemi hlavních turistických cílů, památkových zón, volnočasových zařízení a areálů města Ostravy a atrakcí pro děti si malí i velcí hráči zábavnou formou zapamatují, co zajímavého Ostrava nabízí k návštěvě. Získají tak inspiraci, kam vyrazit a strávit příjemné odpoledne či celý den.
Pexeso také doplňuje nabídku suvenýrů všech ostravských informačních center, které jej prodávají v tištěné podobě za cenu 25 Kč za kus.
http://www.ostrava.cz/cs/turista/souteze-a-hry/souteze-a-hry