Červen 2015

Newsletter Cestování - červen 2015

 

Ostrava uvítá Dream Factory

Největší divadelní svátek Dream Factory, který Ostrava každoročně prožívá, nabídne letos nejlepší inscenace současné české scény.

Ostravané budou mít jedinečnou příležitost zhlédnout oceňované kusy pražského Divadla Na zábradlí, uvidí světově uznávaný soubor Spitfire Company nebo ústecký Činoherák. Sedmý ročník festivalu se letos koná od 2. do 7. června v ostravských divadlech, kulturních centrech a tradičně vrcholí v industriálních prostorách Dolu Hlubina. Specialitou bude boxerský ring v Elektrárně Dětmarovice.

Hned v úvodu nabídne festival komedii DNA s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou v Domě kultury

města Ostravy. V dané dny se představí 30 inscenací 14 českých souborů.

Divadlo Na zábradlí, které ovládlo letošní Ceny divadelní kritiky a získalo prestižní titul Divadlo roku 2014, přiveze tři kusy. Festival odstartuje hra Požitkáři, která získala Cenu divadelní kritiky v kategorii scénografie a nabízí skvělou vizuální podívanou.

V rámci festivalu se připravuje i speciální uvedení projektu One Step Before the Fall v Elektrárně Dětmarovice. Boxerský ring, který tvoří scénu, bude přímo pod chladicími věžemi. Ty připraví pro diváky i samotné účinkující úchvatnou podívanou.

Ostravský festival každoročně představuje to nejlepší z repertoáru divadel celé ČR.

www.dfov.cz

 

Ostravská muzejní noc

V sobotu 13. června opět zůstanou i po setmění otevřená muzea, galerie a další kulturní organizace v Ostravě. Již posedmé se uskuteční mezinárodní festival Ostravská muzejní noc. Od 17 hodin do půlnoci se v rámci celé Ostravy společně představí 37 státních, neziskových a soukromých organizací, které se zapojují do kulturního života města i Moravskoslezského kraje.

Nenechte si ujít výjimečný kulturní program a vydejte se na netradiční noční putování za dobrodružstvím a zábavou. Také letos budou k dispozici zvláštní autobusové linky, které budou mezi zúčastněnými institucemi přepravovat zdarma.

Slavnostní zahájení se uskuteční před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí v 18 hodin. Za přítomnosti primátora a představitelů organizujících institucí bude festival slavnostně zahájen společným vypuštěním balonků.

www.ostravskamuzejninoc.cz

 

Czech Raildays 2015

Již 16. ročník mezinárodního veletrhu drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy se v Ostravě uskuteční 16. – 18. června. K vidění budou kromě železničních kolejových vozidel s jejich příslušenstvím a kolejových vozidel pro městskou dopravu a jejich příslušenství také prostředky pro stavbu, provoz a údržbu železniční a tramvajové dopravní cesty, prostředky a zařízení pro provoz a údržbu kolejových vozidel, kombinovaná doprava a mnoho dalšího.

Veletrh se koná v areálu nákladového nádraží železniční stanice Ostrava hlavní nádraží.

www.railvolution.net/czechraildays/2015/veletrh.php

 

Roxette v Ostravě

Populární švédské duo Roxette přidá v Česku druhý koncert a kromě pražské O2 Arény se představí v červnu také v ostravské ČEZ Aréně. Roxette se naposledy představili českým fanouškům v roce 2011 na dvou beznadějně vyprodaných koncertech.

Evropská koncertní část byla zahájena 10. května v Miláně, v pondělí 15. června pak Roxette potěší své věrné fanoušky také v ostravské ČEZ ARÉNĚ.

Na plánovaném evropském turné v roce 2015 odehrají Roxette 30 koncertů v 18 různých státech. Během tohoto turné oslaví kapela třicet let od založení, turné se proto jmenuje „The XXX Anniversary Tour".

www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/plan-akci/detail.php?id=281

 

Kemp u hornického muzea

V Landek Parku, v němž se nachází i největší hornické muzeum v Česku, byl otevřen kemp.

Turisté tak mohou stanovat i zaparkovat svůj obytný vůz a karavan v kempu na úpatí národní přírodní památky, vrchu Landek, který se tyčí nad soutokem řeky Odry a Ostravice jen zhruba pět kilometrů od centra Ostravy. Kemp je určen pro pobyty v hlavní sezóně, od května do září, a nabízí kapacitu zhruba 230 míst. Zajištěno je komfortní sociální zázemí s teplou vodou, na návštěvníky čeká i velké sportovní vyžití na čtyřech tenisových kurtech s umělou trávou, v areálu jsou i hřiště na pétanque a beachvolejbal.

Touto lokalitou a jejím okolím vedou i naučné stezky (přírodovědecká a hornická) a nově vybudovaná cyklostezka, která je vhodná také pro in-line bruslení. Na vrcholu kopce v bezprostřední blízkosti slovanského hradiska je umístěna rozhledna s výhledem na říční soutok.

Landek je ve světě známý svým unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy, která se svým štíhlým tvarem odlišuje od běžných paleolitických venuší.

Pro ubytované je připraveno i stravování ve stylové hornické restauraci. V případě nepříznivého počasí mohou návštěvníci Landek Parku využít víceúčelovou sportovní halu k sálovým sportům.

www.landekpark.cz/57/cs/node/3860

 

Červnová nabídka Ostravského informačního servisu

Ostravská pobočka informačního centra – Vyhlídová věž chystá v červnu cykloprohlídku Starý Zábřeh a komentované prohlídky Obchodní domy a Ostrava v barvách noci.

Cykloprohlídka Starý Zábřeh - 7. 6. 2015

Komentovaná projížďka s průvodci Ostravského informačního servisu jednou z nejproměnlivějších městských částí Ostravy.

Obchodní domy - 21. 6. 2015

Pojďte zavzpomínat, v jakém duchu a stylu se kdysi nakupovalo…

Ostrava v barvách noci - 27. 6. 2015

Příležitost pro vyhlídku na Ostravu i po setmění. Vyhlídková věž proto při této příležitosti připravila prodlouženou otevírací dobu.

www.ostravainfo.cz

 

Pozvánky na červen

Jazz open Ostrava

10. ročník mezinárodního festivalu jazzu se uskuteční 12. 6. na nádvoří Slezskoostravského hradu.

www.jazzostrava.com

Železniční muzeum moravskoslezské

Zve na repliku řídícího pultu lokomotivy řady 742 – trenažér strojvedoucího, který je propojen  s herním simulátorem  Microsoft Train Simulator (MSTS) schopným simulovat řízení HDV plně odpovídající skutečnosti.

http://zmms.cz/index.php/aktualne/kalendar-akci/3-zeleznice-v-opavskem-slezsku-2?date=2015-06-03-09-00

 

V Ostravě vznikne komunitní zahrada

Přímo v historickém centru Ostravy vznikne už letos v červnu první komunitní zahrada ve městě.  Vyroste vedle tržnice na ostravském Výstavišti na Černé louce, na místě, kde kdysi býval pavilón s mořským akváriem a jmenovat se bude Tržnice. Projekt organizuje ostravské kulturní centrum Cooltour. Lidi stále více zajímá, co jedí, chtějí kvalitní a zdravé jídlo a nechtějí už jíst zeleninu ze supermarketů. Zvyšuje se zájem o zdravý životní styl a původ potravin. Proto ve městech vznikají komunitní zahrady, v nichž si lidé mohou zeleninu či bylinky vypěstovat pro svou potřebu sami. Ten, kdo se přihlásí, že chce část zahrady využívat, si zaplatí členský příspěvek a může začít pěstovat.

www.cooltourova.cz

 

Český běh žen

V Ostravě se 6. června chystá třetí ročník Českého běhu žen. Závod je určen ženám každého věku a účastnit se ho mohou začátečnice, amatérské i profesionální běžkyně. Trať si každá účastnice vybere podle své výkonnosti. Startuje se na deset kilometrů, pět kilometrů, 2,5 kilometru. A kdo neběhá třeba proto, že má potíže s koleny, může se projít s nordickými holemi, protože připraveno je i 2,5 kilometru nordic walking. Každá závodnice může běžet svým tempem.

Do ostravských ulic vystartují běžkyně od Fora Nová Karolina v sobotu 6. června. Akce je tradičně spojena s oslavou Dne dětí, pro které je připraven doprovodný program ve sportovní, zábavní i vzdělávací zóně.

www.ceskybehzen.cz

 

Skandinávští novináři objevovali golfové resorty v kraji

Město Ostrava a Moravskoslezský kraj ve spolupráci s agenturou CzechTourism uspořádali ve dnech 18. až 22. 5. golfový press trip. Jeho účelem bylo představit náš kraj jako kvalitní golfovou destinaci a přilákat tím více golfových turistů ze zahraničí.

V letošním roce byl golfový press trip zaměřen na Skandinávii a to vzhledem k oblibě tohoto sportu mezi severskými národy. Golfové resorty tak přivítaly skupinku golfových novinářů z Dánska, Finska a Švédska; články se po návštěvě objeví v prestižních golfových magazínech jako např. Golf Digest, Golfjournalen či Golf Bladet.

Zahraniční novináři měli v nabitém programu naplánovanou hru na celkem pěti golfových hřištích.

Kromě golfu byl naplánován bohatý doprovodný program. Novináři se seznámili s Ostravou během komentované prohlídky centra města, objevili industriální dědictví díky návštěvě Landek Parku či Dolních Vítkovic a nadšení projevili i po návštěvě baletu v Národním divadle moravskoslezském. Součástí poznávacího programu byla také ochutnávka tradiční české kuchyně.

Program press tripu pro zahraniční novináře zajišťoval odbor strategického rozvoje Magistrátu města Ostravy a byl spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Press trip byl realizován v rámci aktivit Akčního plánu 2014 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu, oblasti podpory 2.2 Rozvoj cestovního ruchu, dílčí oblast podpory 2.2.4 Organizace a kooperace v cestovním ruchu.

 ROP