Březen 2011

Cestování Newsletter březen 2011

Obnova vstupní budovy Dolu Michal dokončena

Projekt obnovy vstupní budovy včetně nádvoří v areálu Národní kulturní památky Důl Michal v Michálkovicích podpořený z tzv. Norských fondů byl slavnostně zakončen 22. února 2011. V rámci programu slavnostního dne se mohli přítomní zúčastnit prohlídky Dolu Michal i nově obnovené vstupní budovy, tematického divadelního představení nebo slavnostního otevření nové kavárny v areálu. Odpoledne proběhl také seminář pro odbornou veřejnost. Mimo jiné zde zaměstnanci ostravského NPÚ podrobněji představili celý proces obnovy vstupní budovy, nádvoří a vytvoření návštěvnického centra i širší koncepci celého areálu této technické památky.
kavarnaProjekt byl zahájen v únoru 2009 a byl financován z Finančních mechanismů EHP/Norska. Jednalo se o obnovu a rekonstrukci nejmladší stavby areálu národní kulturní památky, jíž je vstupní budova nové vrátnice a administrativy. Budova byla dlouhodobě nevyužívaná, ve špatném technickém stavu. Součástí projektu byla rovněž úprava vstupního nádvoří areálu, který byl spolu s dalšími průmyslovými památkami Ostravy zapsán na indikativní seznam památek UNESCO.

Pro obnovu objektu byla zvolena metoda šetrné konverze při zachování původního vzhledu. Nově doplňované stavební materiály byly voleny v duchu odpovídajícímu době výstavby budovy. Hlavním cílem bylo vytvoření návštěvnického centra, které v přízemní sestává z nově vytvořené pokladny, vstupní expozice a kavárny (s potřebným technickým zázemím) pro návštěvníky, místnosti v 1. podlaží budou i nadále sloužit administrativním účelům. Navíc zde byl vytvořen zaměstnanecký byt a inspekční pokoje.

Návštěvníci se v sezóně 2011 začínající v dubnu mají na co těšit.

www.dul-michal.cz

Divadlo loutek má novou přístavbu i s orlojem

Budova Divadla loutek z roku 1999 se dočkala nové přístavby. Divadlu tak přibyla alternativní scéna s kapacitou šedesát osob, galerie loutek, občerstvení nebo amfiteátr pro sto diváků. Vnitřní rekonstrukcí a modernizací prošla i stávající budova divadla. Dominantou přístavby je pak divadelní orloj s hvězdnou oblohou a šesti pohádkovými postavičkami.

Přístavba pomohla navýšit kapacitu divadla, rozšířit jeho programovou nabídku a přilákat více diváků. V nové scéně se odehrají například komorní inscenace, interaktivní představení pro děti, dílny pro děti s handicapem, literárně-dramatické aktivity i pořady pro seniory. Bude mimo jiné využita při mezinárodním loutkářském festivalu Spectaculo Interesse a mezinárodní přehlídce Divadelní pouť bez bariér.

Novou atrakcí nejen pro turisty se stal pohádkový orloj, který byl slavnostně spuštěn 21. února. Loutky z dílny řezbáře Pavla Skorkovského, vzniklé podle výtvarného návrhu Tomáše Volkmera, sehrávají pro zástupy zájemců krátká představení. K vidění je tu král a královna, kašpárek se smrťákem a také anděl, stojící po boku čerta. Nad nimi září ciferník s hvězdnou oblohou a vše doprovází původní hudba. Ostravskému orloji ji na míru složil skladatel Vlastimil Ondruška. Hudbu doprovázejí i originální zvukové efekty. Třeba když se na scéně objeví Kašpárek, svádějící svůj boj se Smrtí, ozve se zavrzání dveří. Orloj je pravidelně spouštěn denně od 8 do 20 hodin ve dvouhodinových intervalech, tedy v 8, 10, 12, 14, 16, 18 a 20 hodin.

Slavnostní otevření divadelní přístavby je plánováno na 20. května, kdy se bude konat premiéra interaktivní pohádky „O víle menší než zrnko máku“, určené pro nejmenší diváky.

Projekt v celkové hodnotě 78 milionů korun byl spolufinancován převážně z evropských strukturálních fondů, konkrétně z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Konečná dotace se bude pohybovat na úrovni 67 milionů korun.

logo_ROP_barevne

www.dlo-ostrava.cz

Otevření hotelu Mercure v Ostravě

Mercure1Skupina Accor, druhá největší hotelová síť v České republice v počtu pokojů, otevřela v úterý 1. března 2011 svůj první hotel v Ostravě - čtyřhvězdičkový Mercure. Hotel, který vznikl pod dohledem Národního památkového ústavu rekonstrukcí národní kulturní památky v centru Ostravy, nabídne hostům 139 luxusně vybavených pokojů, nejnovější kongresovou techniku či bar s restaurací. Jedná se o osmý hotel skupiny Accor v České republice, vůbec první značky Mercure u nás a teprve druhý hotel mimo Prahu.
Hotel Mercure se nachází v centru Ostravy blízko Husova sadu na ulici Českobratrské, pět minut chůze od nejslavnější ostravské ulice Stodolní. Vyrostl v kubistickém objektu, který byl v roce 2008 prohlášen národní kulturní památkou. Původně byla budova, dostavěná v roce 1928, pojata jako kancelářská spolu s nájemními a služebními byty, které sloužily zaměstnancům pojišťovny pro horníky. V roce 1948 bylo soukromé sociální a zdravotní pojištění zestátněno a tím přešla budova do vlastnictví Československé republiky. Poté zde vznikl Dům odborových služeb a sídlily zde odborové organizace, jako např. pracovníků školství, KOVO, atd. V roce 1992 byla vyhlášena v Ostravě městská památková zóna, jejíž součástí je právě i tato budova. Proměna z původního bytového komplexu na hotel probíhala pod dohledem Národního památkového ústavu a řada částí interiéru byla zachována v původní podobě (např. mozaiková podlaha lobby, trezor v prostorách baru, atd.).

Mercure2Hotel Mercure nabízí 139 luxusních pokojů ve výjimečném designu, který byl koncipován s ohledem na historický a architektonický původ budovy. Každý z pokojů nabídne svým hostům maximální komfort. Hotel je bezbariérový a disponuje pokoji pro hosty s omezenou mobilitou.

4 konferenční a 3 zasedací místnosti pro nejrůznější akce s nejmodernější kongresovou technikou umožňují přizpůsobit se a zaměřit na všechny typy přání a požadavků – od různých setkání, konferencí, koktejlů až po soukromé akce. Všechny konferenční prostory jsou vybaveny nejnovějšími technologiemi.

Hotel Mercure byl rovněž koncipován s ohledem na potřebu relaxace a aktivního odpočinku v samém srdci města. Ve wellness centru s fitness si hosté mohou dopřát chvilky uvolnění a nechat se hýčkat relaxační atmosférou, případně si po celodenním shonu vyčistit mysl cvičením.

Zajímavostí hotelu je také restaurace a bar Janák, ve kterém na hosty čeká celá řada unikátních koktejlů, jako například „Pavel´s Vineyard“, servírovaný neobvyklým způsobem. Restaurace i bar jsou v moderním a elegantním stylu.

www.mercureostrava.cz

Irský kulturní festival

IHFV termínu od 24. do 27. března proběhne v Ostravě tradičně Irský kulturní festival. Letos oslaví již svůj sedmý ročník. Jeho popularita každým rokem stoupá, o čemž svědčí i tři tisíce návštěvníků v loňském roce. I letošní ročník nabídne zajímavý a bohatý program, který vyvrcholí koncertem v Bonver Aréně. Vstup na mnohé akce včetně koncertu, na kterém vystoupí například kapela The Kilkennys, je zdarma.
I letos bude součástí doprovodného programu Týden irské kuchyně, který proběhne v restauraci v Nová Ostrava v hotelu Brioni na Stodolní ulici. Tradiční irský oběd a večeře budou servírovány po celý festivalový týden, od pondělí do pátku. Budete si moci dopřát typické irské speciality jako "Dublin Bay chowder".

Stejně jako každý rok začne Irish Cultural Festival v tradiční Bernie's Irish Pub, kde vystoupí některé ze skupin, které tento rok přijali pozvání do Ostravy. Vstup je volný.

Zlatým hřebem festivalu bude již zmiňovaný koncert v Bonver Aréně. Hostem sedmého ročníku Irish Cultural Festival bude i německá skupina Fiddler's Green, která svým posledním albem dokázala, že je neoddiskutovatelným králem irského speed folku. Během večera se představí také skupiny Shannon, The Kilkennys a Heatbeatz. Bonver Aréna má z bezpečnostních důvodů omezenou kapacitu na 2.500 návštěvníků, proto neváhejte a přijďte na koncert včas. Bonver Aréna bude otevřena divákům od 18:30. Vstup na koncert je zdarma.

Více informací na www.irishculturalfestival.com

Veletrh Dovolená a Region

Již po čtrnácté se letos na výstavišti Černá louka od 11. do 13. března uskuteční veletrh cestovního ruchu Dovolená a Region. Součástí bude i odborná konference cestovního ruchu "Budoucnost IT technologií v cestovním ruchu".
Výstava Region přestaví nabídku turistických destinací
České republiky, Slovenska, Polska, Itálie, Maďarska a dalších zemí. Ostrava se zde bude prezentovat na stánku Moravskoslezského kraje. Chybět nebude rozsáhlá nabídka propagačních materiálů, tiskovin i doprovodný program v podobě ochutnávky piva Ostravar. Nabídku doplní cestovní kanceláře, agentury, hotelové komplexy či wellness centra na výstavě Dovolená.

Odborná konference cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji bude letos na téma "Budoucnost IT technologií v cestovním ruchu". Proběhne v pátek 11.3. v konferenčních prostorách společnosti Ostravské výstavy a.s. Její posluchači se budou moci seznámit například s významem internetu z hlediska zdrojů informací turistů, efektivním e-marketingem v cestovním ruchu nebo nově připravovaným interaktivním mapovým informačním a rezervačním systémem Moravskoslezského kraje.

www.cerna-louka.cz

Přivítejte jaro z vrcholku haldy Emy

Přivítejte jaro z vrcholku „kopce“, jenž má své typicky nenapodobitelné kouzlo. Je vidět prakticky ze všech částí Ostravy a se svou výškou 315 metrů se pyšně vypíná nad městem.
Ostravský informační servis připravil komentované vycházky na ostravskou „sopku“, haldu Emu, která skýtá nádherný výhled na celé město. Můžete odtud vyhlížet třeba i příchod jara. Čtyři komentované prohlídky se budou konat 20. března v 10:00, 11:00, 14:00 a 15:00 hodin.

Trasa: Prokešovo náměstí – pěší lávka přes řeku Ostravici – Keltičkova ulice – halda Ema

Doporučujeme si vzít pevnou obuv. Sraz je vždy na Prokešově náměstí před budovou Nové radnice. Cena prohlídky je 80 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti, studenty a seniory. Vstupné se platí na Vyhlídkové věži v 6. patře Nové radnice (pobočka Ostravského informačního servisu, s.r.o.).

www.ostravainfo.cz

Unikátní soubor pěti korun českých králů

Výjimečná výstava v Ostravském muzeu o Janu Lucemburském s názvem Král, který létal vstoupila do své druhé fáze. Od 8. února si zde mohou návštěvníci prohlédnout nově přeinstalovanou expozici s pěti českými královskými korunami.

Kromě českého pokladu ze Slezské Středy, jehož součástí jsou vedle nádherné koruny královny z konce 13. století rovněž zlaté šperky a mince, či koruny krále Přemysla Otakara II, Rudolfa I. Habsburského a další, můžete na výstavě v Ostravském muzeu zhlédnout tak vzácné exponáty, jako například relikviář sv. Simona z Cách, nebo evangelium sv. Marka z Benátek. Nově jsou zde vystaveny faksimile dvou krásně iluminovaných knih Elišky Rejčky, jejichž originály byly vystaveny v první části výstavy a nyní si návštěvníci mohou jejich kopie prolistovat. Autoři výstavy nabízejí k prohlídce řadu dalších pozoruhodných předmětů, tisků, zbraní, obrazů. Výstava bude v Ostravském muzeu otevřena do 31. března 2011.

www.ostrmuz.cz
www.janlucemburskyostrava.cz

Propagace na portálu Kudy z nudy

Webový portál www.kudyznudy.cz spravovaný agenturou CzechTourism nabízí možnost prezentace aktivního trávení volného času jak soukromým subjektům, tak i obcím. Neváhejte tedy a představte své zařízení a služby na stále více populárním výletním portále.
Projekt s názvem Kudy z nudy je realizován především prostřednictvím elektronického katalogu na internetových stránkách www.kudyznudy.cz. Nejedná se tedy o portál nabízející ubytování, ale aktivní trávení volného času.

Zájemci o tento druh propagace si mohou své aktivity do katalogu sami zadat na www.kudyznudy.cz pomocí formuláře „Vložit aktivitu“. Pod tímto odkazem také naleznou veškeré potřebné informace, zejména pak podmínky pro zveřejnění záznamu. Údaje týkající se jednotlivých aktivit jsou pak dále průběžně aktualizovány a doplňovány.

Do kalendáře akcí jsou naopak zařazovány akce s časovým omezením. Patří sem například městské a historické slavnosti, historické bitvy, poutě, trhy, jarmarky, noční a oživené prohlídky památek, parní vlaky, vinobraní, pivní a gurmánské slavnosti, festivaly, sportovní akce, kulturní události a mnohé další. Akce mohou vkládat turistická informační centra, regionální subjekty a pořadatelé

V současnosti portál Kudy z nudy představuje téměř tři tisíce nejrůznějších aktivit ze všech koutů České republiky, které jsou prezentovány také v základním anglickém překladu.

Projekt Kudy z nudy však není pouze záležitostí elektronického katalogu. V prosinci 2009 vyšla první knižní publikace agentury CzechTourism pod názvem Kudy z nudy – Kam na výlet v Čechách, na Moravě a ve Slezsku s téměř třemi sty tipy na trávení volného času v České republice. Kniha je distribuována na knižním trhu.

Další možností spolupráce je projekt 133 premiér - www.133premier.cz, který představuje tipy na výlety za novinkami sezóny – od historických památek přes hotely, lázně a muzea až po golfová hřiště, pivovary, cyklotrasy, lyžařské areály a sportovní centra.

Landek park nabízí balíček pro seniory

letak_senior_bigPokud patříte mezi seniory a rádi byste se dozvěděli něco o hornické minulosti Ostravska, pak zavítejte do hornického muzea v areálu Landek parku. Pro starší návštěvníky je zde připraven speciální balíček pro celodenní výlet.
V Landek parku na návštěvníky čeká mimo jiné důlní expozice s možností sfárat těžní klecí do dolu, 250 metrů důlních chodeb, předvádění důlních strojů v provozu nebo expozice báňského záchranářství.

Balíček pro seniory zahrnuje prohlídku hornických a důlních expozic včetně fárání, hornickou svačinku v podobě „chleba se šmalcem a cibulu nebo třenu nivu“ a uvítací přípitek s tradičním nápojem Hornická vlajka. Jako dárek si pak odnesete pohlednici s hornickou tématikou. Cena balíčku činí 145 Kč za osobu. Tak neváhejte a zavítejte do hornického muzea v areálu Landek parku.

www.landekpark.cz

Colours of Ostrava odhalili své hvězdy

Pořadatelé hudebního festivalu Colours of Ostrava odhalili hvězdné účastníky letošního desátého ročníku. Do programu bylo investováno přibližně dvakrát více financí, takže se návštěvníci mají opravdu na co těšit.
Mezi hlavní hvězdy jubilejního ročníku budou patřit například kapely Grinderman (tvořená Nickem Cavem a třemi kumpány z The Bad Seeds), Semi Precious Weapons (ujetí newyorští rockeři a exhibicionisté, kteří předskakovali i Lady Gaga), miláčci britské hudební kritiky The Horrors, legendární newyorská no-wave-noise kapela 80. let Swans nebo nejznámější africký hudebník všech dob Youssou N´Dour s dvacetičlenným doprovodem na pódiu. Stále se ještě čeká na potvrzení účasti 2-3 větších jmen ze zahraničí.

Chybět nebude loni tolik oblíbená New York City stage s mnoha skvělými kapelami jazzu, funku, blues či soulu. A samozřejmě divadla, filmy, workshopy, diskuse, happeningy atd.

Vstupenky z druhé vlny jsou doprodány. V prodeji je nyní třetí vlna vstupenek, kterých je k dispozici celkem osm tisíc. Čtyřdenní lístek nyní můžete koupit za 1 590 Kč.

www.colours.cz