BŘEZEN 2022

Development newsletter!!!

První fáze stavby koncertního sálu začne ještě letos, příprava byla zahájena

Statutární město Ostrava zahájilo přípravu zadávacího řízení na jednu z nejočekávanějších veřejných staveb za posledních pár let.

Rozhodlo se provést tzv. předběžnou tržní konzultaci, která spočívá v oslovení stavebních společností a získání odpovědí na otázky, které budou tvořit podklady pro nastavení zadávacích podmínek.

Dotazy se měly týkat smluvních, technických a časových aspektů připravované zakázky. Město vyzvalo stavební společnosti, aby se zaregistrovaly k účasti na prezentaci projektu koncertní haly, která proběhla v posledním únorovém týdnu. Samotné vyjádření stavebních firem k dotazům je pak očekáváno do 15. března.

Příprava stavby zatím probíhá podle očekávaného harmonogramu. Zpracovaná a projednaná je již dokumentace pro územní rozhodnutí a dokumentace pro společné povolení stavby. Z aktuálních činností probíhá například příprava dokumentace pro provedení stavby, výběr zhotovitele 1. fáze stavby nebo testování akustických parametrů v modelu sálu 1:10.

Nový koncertní sál podle návrhu architektonického studia Stevena Holla ve spolupráci s Architecture Acts má potenciál stát se symbolem města Ostravy. Špičkový sál přitáhne prvotřídní hudebníky, Ostrava a především její publikum získá jak kvalitní hosty, tak ještě lepší orchestr a tím i vysoce kvalitní vývozní artikl. 

Více informací ZDE.

 

Na bývalém brownfieldu poblíž Dolních Vítkovic vyroste obchodně-průmyslová čtvrť

Společnost P3 zahájila výstavbu obchodně průmyslové čtvrti P3 Ostrava Central. V těsném sousedství Dolní oblasti Vítkovice aktuálně připravuje napojení na jednu z komunikací a tři haly. Historicky prvním nájemcem prostor v novém areálu bude Linde Material Handling Česká republika.

Na místě se již tyčí sloupy haly L1, která bude mít rozlohu 28 000 m2. Na tu bude přiléhat menší hala XS3 o velikosti 2 200 m2 a unikátní samostatně stojící hala XS1 o velikosti 1 200 m2.

Na pozemku, který je ohraničený komunikacemi Místecká, Rudná, řekou Ostravicí a areálem DOV a má rozlohu 44 hektarů, bude zastavěná plocha tvořit 160 000 m2. Celkem zde vyroste až 16 budov různého určení. Park nabídne zázemí pro city logistiku, e-commerce, showroomy, výdejny, ale i lehkou výrobu, výzkumná centra či kanceláře.

Proměnu bývalé surovinové skládky na moderní obchodně-průmyslovou čtvrť zrealizuje developer podle návrhu architekta Davida Kotka z Projektstudia, který doplnil chybějící urbanistickou strukturu v návaznosti na okolní zástavbu. Park zachová některé původní industriální stopy, a zároveň doplní zeleň.  Dokončení celého projektu se odhaduje začátkem druhé dekády.

Více informací ZDE.

 

Investor plánuje postavit v Přívoze nový polyfunkční dům „palác Sitte“

Město obdrželo nabídku investora a zahajuje jednání o smlouvě k možnému prodeji pozemků za účelem zástavby. Proluku v městské památkové zóně na hranici městských částí Ostrava-Přívoz a Moravská Ostrava, mezi ulicemi Macharova a Nádražní, která je dosud částečně využívaná jako parkoviště, tak možná čekají zásadní změny.

Investor Nira s.r.o. zde plánuje vybudovat tzv. „Paláce Sitte“, polyfunkční budovu dle architektonického návrhu renomovaného studia Bogle Architects.

Záměrem investora je dle předložené nabídky vybudovat kvalitní vícepodlažní stavbu v centrální části města, ale nepomíjející ani kontext místa samotného či prvky modrozelené infrastruktury. Dům je navržen se dvěma podzemními a čtyřmi nadzemními podlažími a s uskočeným podlažím. V přízemí se nachází komerční plochy (kavárna, bistro, potraviny, obchody, atd.), podél ulice Nádražní jsou plánovány v budově kancelářské plochy, bytová část je navržena k ulici Malcharové. V podzemních podlažích jsou navrženy garáže, sklady, technické místnosti. Celý dům je navržen jako bezbariérový.

Název paláce se svým názvem vrací ke kořenům městské části Přívoz, u nichž stojí vídeňský architekt a urbanista Camillo Sitte. Ten pak vtiskl Přívozu, ale i řadě dalších obcí včetně Moravské Ostravy podobu, která přetrvala do dnešních dnů. Sitte vytvořil pro Přívoz velkoryse pojatý projekt spojující architekturu s dokonalým výtvarným řemeslem.

Více informací ZDE.

 

Lávka podle architekta Josefa Pleskota překlene Ostravici

Rada města rozhodla o veřejné zakázce na výběr dodavatele na realizaci stavby „Cyklopropojení centra s DOV“. Lhůta pro podání nabídek je 14. března. Uzavření smlouvy se zhotovitelem se předpokládá do konce dubna 2022. Myšlenka přemostění řeky za Velkým světem techniky se datuje již do roku 2016. V tuto chvíli je již připravena veškerá dokumentace a stavební povolení pro celou stavbu lávky a navazující cyklostezky.  

Cyklostezka o délce 550 metrů a šířce čtyři metry bude tvořena pomocí dvou, na lanech společně zavěšených, lávek. Ty budou napojeny na stávající cyklostezku vedenou po pravém břehu řeky. Lávka bude nasvětlena, světlo bude intenzitou připomínat měsíční svit s ohledem na blízkost řeky a biokoridoru, aby nedocházelo k nadbytečnému šíření světleného smogu.

Plánované fáze realizace závisí na dostupnosti materiálu, kdy jako stěžejní se jeví dodávka oceli pro výrobu mostu a rovněž dodací lhůty ocelových lan. Celá realizace by měla být hotova do konce října letošního roku.

Veřejná zakázka na výběr zhotovitele stavby „Cyklopropojení centra s DOV“ je zveřejněna ve Věstníku veřejných zakázek. Zájemci naleznou veškeré informace a podmínky zadávacího řízení také na profilu zadavatele.

Více informací ZDE.

 

Ostrava se zavázala snížit do roku 2030 produkci CO2

Zastupitelstvo města Ostravy na svém únorovém zasedání schválilo přijetí závazku města snížit o 55 procent produkci oxidu uhličitého k roku 2030, a to ve vztahu k roku 2000. Současně schválilo Akční plán udržitelné energetiky a klimatu SECAP (2030), kterým je způsob realizace závazku dokladován.

Statutární město Ostrava je od roku 2011 členem Paktu starostů a primátorů, mezinárodního sdružení místních a regionálních samospráv, jejíž signatáři se dobrovolně zavazují ke snižování negativního vlivu fungování měst na klima naší planety. Primárně se jedná o snížení produkce oxidu uhličitého (CO2) do ovzduší.

Všechna nosná opatření se odrážejí ve schváleném strategickém plánu fajnOVA, stejně tak v Adaptační strategii města. Zmínit lze například projekty šetřící energie (chytrá „smart“ řešení), pořízení nových bezemisních a nízkoemisních dopravních prostředků MHD (tramvají, autobusů CNG a trolejbusů), vybudování nabíjecích stanic pro elektromobily, modernizaci a ozeleňování tramvajových tratí atd.

Podpořena byla instalace tepelných čerpadel, fototermických panelů, podporována je také cyklodoprava, a to jak v podobě vybudování nových cyklistických stezek, tak také provoz sdílených kol tzv. Bikesharing. V neposlední řadě vzniká množství revitalizovaných parků a jiných zelených ploch budovaných v harmonii s přírodou, které dokážou velmi efektivně snížit teplotu ve městě, redukovat výkon klimatizací, a tudíž i spotřebu elektřiny.

Více informací ZDE.

 

Mapujeme městskou třídu 28. října – Opavská „od tanku až ke Globusu“

Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) připravuje Koncepci městské třídy 28. října – Opavská. Ta určí směr budoucím postupným změnám ulice, tak aby se z ní stala plnohodnotná městská třída, příjemná pro pohyb a pobyt lidí. Ateliér MAPPA zapojí i veřejnost, aby zjistil, jak vnímají současný stav ulice a jejího okolí lidé, kteří se na ní pohybují.

Městské třídy jsou důležité ulice ve městě, takové, po kterých se pohybuje mnoho lidí a sídlí na nich významné instituce. Najdeme na nich náměstí, parky a další významná veřejná prostranství.  Jsou to hlavní tepny městského života, a právě v jejich prostoru se život odehrává. Ulice 28. října a Opavská dohromady tvoří jednu z nich. Začíná u tanku v blízkosti Sýkorova mostu na Slezské Ostravě a končí u hypermarketu Globus v Porubě.

Kvalita veřejného prostoru zde však neodpovídá tomu, kolik lidí v něm žije a každý den jím proudí. Problémů je celá řada. Kvalitní architekturu zakrývá množství nevkusné reklamy, veřejný prostor hyzdí neudržovaná zeleň a rozbitý mobiliář.

Koncepce popíše, jak se má třída proměnit, aby se z ní stala výkladní skříň města. Prostor, který bude občanům dobře sloužit. Bude myslet na velké změny jako jsou přestavby křižovatek nebo vznik nových náměstí, ale i na detaily veřejného prostoru. Stanoví např. vhodné typy dlažby, laviček nebo způsoby výsadby zeleně.

Od 1. února do 20. března mohou občané vyplnit tzv. pocitovou mapu. Jde o interaktivní online dotazník, kam mohou zaznamenat, jak vnímají současný stav městské třídy. Naleznou jej na adrese www.pocitovemapy.cz/mapujememestskoutridu.

 

Město ocenilo talentované vysokoškolské studenty

Ostrava se opět rozhodla podpořit talentované vysokoškolské studenty. V rámci projektu Talent roku ocenila deset studentů, kteří mají trvalý pobyt na území Ostravy, ale studují na různých českých i zahraničních školách. Společným jmenovatelem oceněných jsou excelentní studijní výsledky, práce ve výzkumných týmech i publikování odborných statí.

Studenti podávali přihlášky do konce října 2021. Podané návrhy posuzovala komise pro vzdělávání, vědu a výzkum a náměstkyně primátora pro školství a sport. Odborníci hodnotili jak studijní výsledky, publikační činnost či vědecké úspěchy, tak společensky prospěšné aktivity studentů. Každý z oceněných studentů dostal 100 tisíc korun, které mohou dále použít na rozvoj svého vzdělávání.

Všichni ocenění studenti mají perfektní studijní výsledky a zároveň inspirativní životní příběhy. Někteří se věnují tlumočení či textování písní, jiní už teď excelují v přírodovědných oborech, a píší vysoce hodnocené vědecké články.

 

Konference Beyond Finance představí podnikatelům možnosti financování jejich podnikání

Konference Beyond Finance na téma Konec levné ekonomiky proběhne 7. 4. 2022 v aule VŠB-TUO a navazuje na úspěšný první ročník, který se uskutečnil na podzim roku 2020. Ten v nestabilní covidové době nabídl podnikatelům možnost zamyslet se nad různorodými finančními nástroji a možnostmi financování rozvoje svého podnikání.

Letošní konference se opět bude věnovat problematice financí. Tentokrát představí firmám spektrum různorodých možností a jejich kombinace pro financování rozvoje podnikání. Dále pak propojování různých názorů, přístupů a lidí napříč dílčími segmenty finančního zprostředkování a podnikání obecně.

Konference je určena komukoliv, kdo ocení rady, tipy a inspiraci ze světa financí, především pak pro majitele malých a středních firem, manažery velkých společností, zakladatele startupů.

Probíhat bude v hybridní formě, tzn. že je možné se zúčastnit fyzicky nebo online. 

Více informací o konferenci, včetně vstupenek ZDE.

 

Sdílená kola se těší mezi Ostravany stále velkému zájmu

Systém půjčování městských jízdních kol, které si lze na jednom místě půjčit a na jiném vrátit, funguje v Ostravě již čtvrtým rokem. Tento ekologický, zdravý a v podstatě rychlý individuální způsob dopravy na krátké vzdálenosti si Ostravané a návštěvníci města velmi oblíbili.

Registrovaných uživatelů v aplikaci pro půjčení kola je již více než 40 tisíc. V loňském roce uskutečnili 515 000 výpůjček, při kterých ujeli víc jak 717 000 kilometrů. Bikesharing provozuje v Ostravě společnost Nextbike, díky podpoře města je každá zápůjčka do 15 minut pro uživatele zdarma.

Společnost Nextbike Czech Republic svou službu neustále zkvalitňuje nejen rozšířením a lepší organizací servisního týmu, společně se zvýšením počtu servisních vozidel na redistribuci kol. V loňském roce se bohužel potýkal s nebývalou silnou vlnou vandalismu na kolech. Ve spolupráci s městem, Městkou policií Ostrava i Policií České republiky se řada případů podařila objasnit. Nicméně připravují se další opatření, aby se toto protiprávní jednání minimalizovalo a službu mohli bez problémů využívat aktivní uživatelé.

Více informací o projektu ZDE.

 

Město Ostrava se zapojilo do pomoci válkou zasažené Ukrajině

Válka na Ukrajině, kterou Ruskou rozpoutalo svým útokem na konci února, a následující uprchlická vlna, vyvolaly vlnu solidarity také mezi ostravskými obyvateli.

Město Ostrava hned v počátku zřídilo sběrné místo na ulici Wattova, kam mohou Ostravané denně nosit materiální pomoc určenou občanům Ukrajiny. Již za první den existence zde materiální pomoc věnovalo přes 550 dárců. První darované věci byly užity v řádech hodin poté, co je lidé přinesli. V součinnosti s Českým červeným křížem putovaly věci k uprchlíkům, kteří se do Ostravy uchýlili do bezpečí. 

Zřízené sběrné místo, kam mohou lidé nosit materiální pomoc určenou obyvatelům Ukrajiny, je v provozu každý den od 8.00 do 20.00 hodin a nachází se v halách na Wattově ulici 797/17 v Ostravě-Přívoze. Kontaktní telefony jsou 601 297 496 a také 601 297 870. Pomoc je cílena i uprchlíkům, zejména ženám s dětmi či seniorům.

 Ve spolupráci s jednotlivými obvody město připravuje město vyčlenit také ubytovací kapacity.

 

OSTATNÍ

 

Město modernizuje a buduje další sportoviště

Další sportovní areál Poruba na Skautské ulici, dříve známý jako areál VOKD, se dočká své modernizace. Na přelomu ledna a února 2022 odstartovala již II. etapa jeho rekonstrukce, která bude probíhat až do roku 2023.

Modernizace areálu byla zahájena v prosinci 2020 rekonstrukcí a dostavbou budovy tenisových šaten, a zejména vybudování nového hřiště s umělým trávníkem, rekonstruovanou tribunou a novým osvětlením. 

Druhá etapa rekonstrukce, která započala na přelomu ledna a února 2022, je rozsahem ve srovnání s dosavadní I. etapou výrazně náročnější, zahrnuje rekonstrukci a výstavbu hlavní fotbalové travnaté plochy s tribunou pro 1 000 diváků, atletického 400 m oválu s technickými sektory, tréninkového travnatého hřiště, víceúčelového hřiště s umělým povrchem, workoutového a dětského hřiště.

Kromě rekonstrukce existujících sportovišť se připravuje také výstavba nových míst určených ke sportování, například stavba Sportovní haly v Třebovicích. Hala bude stát v blízkosti Třebovického parku a využívána bude pro konání soutěžních utkání ve volejbale, házené, florbalu a badmintonu dorostu, juniorů i mužů, až po zápasy druhé ligy. Zhotovitelem stavby je společnost HSF System SK, s. r. o., autorem projektu PROJEKTSTUDIO EUCZ.

Další hala pro míčové sporty vznikne v prostoru bývalého autobusového depa v ulici U Stadiónu v Moravské Ostravě a bude využívána jak vrcholovými sportovci, tak sportující veřejností.

Více informací o rekonstrukci areálu VOKD ZDE, o sportovní hale v Třebovicích ZDE a sportovní hale na Fifejdách ZDE.

 

Dopravní podnik Ostrava pokračuje v modernizaci svého vozového parku

Nových pět vozů typu Škoda 39T posílilo vozový park Dopravního podniku Ostrava (DPO). Ve výrobní hale skupiny škoda Transportation v Ostravě - Martinově právě v tuto chvíli vzniká 18 dalších moderních souprav, celkově bude vyrobeno 35 nových tramvají. Ty nahradí staré spřažené tramvajové soupravy.

Z dlouhodobých průzkumů DPO totiž jasně vyplývá, že staré dvouvozové soupravy se častěji potýkají s vandalismem. Nové vozy zajistí ještě bezpečnější a pohodlnější cestování ostravskou MHD.

Více informací ZDE.

 

Také v roce 2022 se dočká podpory řada kulturních projektů a událostí

Zastupitelstvo města Ostravy schválilo podporu projektům, které oživí v roce 2022 kulturní dění ve městě. Na dotacích, příspěvcích a transferech letos rozdělí 13 657 900 korun. Podpoří tím široké spektrum divadelních, hudebních, literárních i jiných projektů, včetně vzdělávacích aktivit. Mimo žádosti o jednoleté dotace město podporuje významné kontinuální projekty, jejíchž realizátoři si loni mohli zažádat o víceletou podporu.

Město se také ve svém strategickém dokumentu Koncepce rozvoje kultury statutárního města Ostravy zavázalo k tomu, že mimo opakované úspěšné projekty bude podporovat i ty nové. Mezi novinkami se mohou občané těšit na oživení Frýdlantských mostů v rámci happeningu PodChod, který realizují studenti Slezské univerzity v Opavě za spolupráce s ostravskými umělci či hudební festival FestLes, který nabídne program s hvězdami alternativní hudební scény.

Více informací ZDE.