Září 2018

Development Newsletter!!! září 2018

Ostravská slza: město nabízí k prodeji atraktivní plochu ve svém centru

Jedinečným rozvojovým prostorem v centrální části města a novou moderní čtvrtí je lokalita Karolina.  A právě zde město nabízí k prodeji stavební pozemek ve tvaru slzy o rozloze téměř 8 300 m2. Ostrava plánuje zástavbou této plochy rozšířit městské centrum a propojit historické jádro s již existujícím moderním obchodně-administrativním a residenčním komplexem.

Detaily

 

Zónu Hrušov bude rozvíjet Contera Management

Ostravští zastupitelé ve středu 19. září rozhodli o prodeji pozemků v rozvojové zóně Hrušov společnosti Contera Management. Za území o rozloze 35 hektarů zaplatí 255 milionů korun. Investor se zavázal, že v pěti etapách vybuduje v lokalitě průmyslovou zónu včetně nezbytné technické infrastruktury.

Detaily

 

V Ostravě vyroste  nadčasová laboratorní platforma

VŠB – Technická univerzita Ostrava příští týden slavnostně zahájí stavbu unikátní budovy CPIT TL 3, jejíž součástí bude digitalizovaná výuková výrobní linka, tzv. Smart Factory, dále prostory biomedicínského inženýrství pro Home Care a moderní laboratorní zázemí pro elektromobilitu.

Jedná se o nadčasovou laboratorní platformu pro praktickou výuku moderních studijních programů z oblasti Průmyslu 4.0, Home Care a Automotive. Budova bude plná nejnovějších technologií: sofistikovaný building management systém, možnosti sledování a řízení energetických toků a mnoho dalších. S integrovanou rozsáhlou sítí rozmanitých technologií senzorických systémů bude nový komplex součástí struktury budov umožňujících vysoko objemové datové přenosy a ukládání velkých dat.

Jako jednu z mnoha zajímavostí lze u nové budovy CPIT TL3 vybrat byty pro Home Care, tedy pro praktickou aplikaci nových technologií biomedicínského inženýrství. Bude se jednat o byty se stálými obyvateli, kteří budou monitorováni při běžných denních činnostech a výsledkem tohoto projektu budou nová řešení právě díky biomedicínskému inženýrství, např. nové aplikace unikátních senzorických systémů pro domácnosti s návaznou výukou nadčasových metod a algoritmů pro zpracování, přenos a ukládání dat velkých dat s respektováním kritérií tzv. kybernetické bezpečnosti.

 

IT4Innovations vyvíjí unikátní nástroj k využití v lékařství

Slyšeli jste už o open-source softwaru Blender, komplexním 3D vizualizačním softwaru? Pracovníci národního superpočítačového centra IT4Innovations začali Blender používat během spolupráce s lékaři z Fakultní nemocnice Ostrava. Vyvíjí nástroj, který umožňuje zobrazení a zpracování lékařských dat v podobě snímků počítačové tomografie a magnetické rezonance.

Nástroj již dokáže ze vstupních obrazových dat zrekonstruovat plnohodnotné 3D modely vybraných tkání lidského těla, které lze následně použít pro další analýzy, jako například měření objemů orgánů, výpočty v oblasti strukturálního chování (zatěžování kostí) a dynamiky tekutin (proudění krve). Více informací k projektu uvádí IT4Innovations Newsletter.

IT4Innovations národní superpočítačové centrum je součástí Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. První superpočítač Anselm byl instalován v květnu 2013. Další superpočítač s názvem Salomon byl spuštěn v červenci 2015 a představoval 40. nejvýkonnější superpočítač na světě. Oba superpočítače tvoří univerzální výzkumnou laboratoř pro modelaci a simulaci řešení problémů různých vědeckých disciplín.

 

Airmobis: nákladní aerodynamické bezpilotní letouny

Airmobis je mezinárodní inženýrská kancelář. Poskytuje aerodynamické výpočty evropským i světovým výrobcům letadel a zároveň vyvíjí nákladní bezpilotní letoun – Condor. Od poloviny tohoto roku má svou pobočku i v Moravskoslezském inovačním centru Ostrava.

Zakladatel společnosti Etienn Vandamem jej nazývá "létajícím strojem".

Condor, jak se produkt nazývá je nákladní dron, ale nebude vypadat tak, jak jsou lidé zvyklí, nebude to kvadrakoptéra, kterou lze běžně vídat v supermarketech.  Stroj je postavený na aerodynamice. Obsahuje škálovatelnou technologii pro vertikální let a přistání. Výhodou vyvíjené technologie je možnost aplikace od nákladních dronů až po klasické dopravní letouny. Dnešní technologický pokrok zejména ve vývoji pohonných jednotek a materiálů nabízí možnost nahlédnout na letectví z jiných perspektiv. Stroj, který Airmobis vyvíjí bude mít aerodynamickou štíhlost, to znamená nižší spotřebu energie na kilometr a možnost doklouzat v případě poruchy pohonné jednotky.

Společnost sídlí v Kunovicích u Uherského Hradiště, ale rozhodli se rozšířit právě do Moravskoslezského inovačního centra v Ostravě. Důležitou roli hrálo zejména to, že zde sídlí další technologické start-upy, které jsou pečlivě vybírány s důrazem na využití špičkových technologií. Zároveň zde vzniká a rozvíjí se mladá podnikatelská komunita. Tyto dva faktory ovlivnily rozhodnutí firmy rozšířit podnikání do Ostravy. Důležitým faktorem byla rovněž možnost přímého kontaktu s VŠB - Technickou univerzitou Ostrava, se kterou plánují v budoucnosti spolupracovat.

 

Viladomy Krásnopolská

Luxus, krása a funkčnost se spojili v jedinečné bydlení - Viladomy Krásnopolská v Ostravě - Porubě. Záměrem nedávno dokončeného projektu bylo vytvořit novou kvalitu bydlení, odpovídající nejvyšším standardům.

21 exkluzivních bytových jednotek je rozděleno do tří samostatných domů. Jednotlivé byty disponují rozsáhlými terasami nebo vlastními předzahrádkami a důvtipným rozdělením vnitřních prostor.  Celý projekt klade maximální důraz na soukromí majitelů bytů, proto díky důmyslným dispozicím většina bytů zabírá celé samostatné patro a jejich vlastníci tak mají nejvyšší možnou míru soukromí.

Architekti Ateliéru A38 zasadili projekt do klidného prostředí zeleně v sousedství Moravskoslezského inovačního centra a areálu VŠB - Technické univerzity Ostrava, 3 minuty jízdy od Fakultní nemocnice. V blízkém okolí se pak nachází veškerá občanská vybavenost.

 

Dny NATO v Ostravě

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Jejím hlavním cílem je prezentovat široké veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti. Akce je řazena do „klubu prestižních evropských show". Letošní ročník byl tematicky věnován 100. výročí založení Československa.

Detaily

 

Policejní koně nad překážkami

Již po jednadvacáté se v Ostravě uskutečnilo Mezinárodní setkání jízdních policií. Diváci viděli soutěže v parkurovém skákání a také ukázku čtyřspřeží starokladrubských koní z Národního hřebčína Kladruby nad Labem a výcvik služebních psů. V Komenského sadech v centru města startovaly ekipy městských policií z České republiky, ale i hosté z Polska, Slovenska a Maďarska.

Detaily

 

Hvězdná sezóna Janáčkovy filharmonie Ostrava

Koncertní sezónu Janáčkovy filharmonie Ostrava 2018/2019 lze bez ostychu nazvat hvězdnou. Pozvánku k vystoupení s ostravským orchestrem nebo na recitálu přijaly skutečné špičky svého oboru. Především je třeba zmínit hned trojici vítězů určitě nejtěžší a také nejprestižnější hudební soutěže – Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu. Návštěvníci se mohou těšit na vynikající klavíristy – Borise Giltburga ( vítěz z roku 2013), samozřejmě největší domácí hvězdu Lukáše Vondráčka (2016), které doplní ještě lotyšská houslistka Baiba Skride (2001).

Tím ale výčet prvotřídních interpretů zdaleka nekončí. Další znamenité klavíristy pak nabídne druhý ročník cyklu klavírních recitálů. Pozvání tentokrát přijali legendární ruský pianista Nikolaj Luganskij, Brit Barry Douglas, recitálový debut odehraje vítěz interpretační soutěže v Leedsu Federico Colli a vycházející francouzská hvězda Rémi Geniet se blýskne snad s nejobtížnějším repertoárem, jaký si mohl vybrat.

Také za dirigentským pultem se vedle šéfdirigenta JFO Heiko Mathiase Förstera vystřídají vynikající dirigenti, jako jsou Vassily Sinaisky, Daniel Raiskin, Łukasz Borowicz nebo Risto Joost v čele s polskou legendou Jackem Kaspszykem.

65. koncertní sezóna JFO se tak stává přehlídkou vrcholného interpretačního mistrovství a je jen na posluchačích, jakého sólistu, dirigenta, skladatele či sólový nástroj si vyberou pro svůj zážitek z kvalitního umění na světové úrovni.

Kalendář s programem naleznete ZDE.