Tiskové zprávy

Končí projekt IN FOCUS, vznikne platforma s informacemi o regionu

20. 4. 2018. Přilákat talentované aktivní lidi, podnikatele a zaměstnavatele do města nebo regionu má za cíl mezinárodní projekt IN FOCUS. V Ostravě řeší jako své téma tzv. “Talent attraction management“, což je strategické úsilí získat atraktivní pracovní příležitosti a lidi. Do projektu je zapojeno deset evropských měst, kromě Ostravy například Bilbao, Frankfurt, Porto, Turín nebo Bukurešť. Ostrava je do projektu zapojena v rámci operačního programu URBACT.

Den Země v Ostravě nabídne pestrý program

19. 4. 2018. V Ostravě se letos již po osmadvacáté uskuteční na konci dubna akce u příležitosti celosvětové kampaně Den Země, která se zaměřuje na otázky ochrany životního prostředí již více než 45 let. Zajímavý program se bude konat v centru města, Bělském lese i na Hlavní třídě v Porubě. Organizují ho Střediska volného času, která město Ostrava podpořilo dohromady částkou 270 tisíc korun.

Vyhlásili jsme 11. ročník ankety Sportovec roku 2017

18. 4. 2018. Známe nejlepší ostravské Sportovce roku 2017 v kategoriích Nejlepší jednotlivec, Nejlepší kolektiv, Nejlepší handicapovaný sportovec, Talent roku, Sportovní legenda a letos podruhé byla vyhlášena kategorie Společensky odpovědná firma. Jedná se již o 11. ročník této sportovní ankety.

Ostrava je vítězem soutěže Město pro byznys České republiky roku 2017

18. 4. 2018. Letošní jaro bylo pro Ostravu skutečně štědré v oceněních, která město získalo v oblasti investičních příležitostí. Naposledy se jednalo o první místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys, ve kterém Ostrava dosáhla nejlepšího výsledku v přístupu veřejné správy k podnikatelům v Moravskoslezském kraji. A teď přichází vítězství ve stejné soutěži, ale v celorepublikovém srovnání. Agentura Datank v něm porovnávala údaje 205 českých obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Prahy a sestavila unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v České republice. Cenu za vítěznou Ostravu převzal ve středu 18. dubna v prostorách Centra současného umění DOX v Praze náměstek primátora Radim Babinec.

Ostrava letos podpoří sociální a zdravotnickou oblast částkou 1,2 miliardy korun

16. 4. 2018. Pro rok 2018 je v rozpočtu města vyčleněna pro sociální oblast a zdravotnictví částka ve výši 1,24 miliardy korun. Tvoří ji náklady na provoz příspěvkových organizací města: domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem a pobytových služeb pro lidi s postižením v sociální oblasti, ve zdravotnictví na provoz Městské nemocnice Ostrava a Dětského centra Domeček, v celkovém objemu 494 mil. Kč.

Začala výstavba oddělení Následné intenzivní péče

16. 4. 2018. V pondělí 16. dubna začaly úpravy pavilonu v areálu Městské nemocnice Ostrava. Vítěz veřejné zakázky, společnost Pozemní stavitelství Zlín, vybuduje podle projektové dokumentace oddělení Následné intenzivní péče v pavilonu H2 a vystaví novou chráněnou únikovou cestu z nově zřízeného oddělení, aby splňovala přísné protipožární předpisy. Práce v celkové hodnotě 14,47 milionu korun bez DPH (17,5 mil. s DPH) budou podle sjednaného harmonogramu ukončeny do 20 týdnů od převzetí staveniště, to znamená do 28. srpna 2018.

Bikesharing v Ostravě odstartuje v květnu pilotním projektem

13. 4. 2018. Dlouho připravovaný systém sdílení jízdních kol, který je součástí Strategického plánu rozvoje města FajnOVA, bude v Ostravě fungovat od 1. května. Stanice s koly budou umístěny na celkem 39 místech v širším centru města. V první vlně bude k dispozici 180 kol městského typu s nízkým nástupem, protišlapnou brzdou a praktickým košíkem na drobná zavazadla. Službu bude v Ostravě poskytovat společnost Rekola Bikesharing, a město za ni nebude nic platit. Půjčování kol bude v provozu od května do zimní sezóny, nejpozději však do 21. 12. 2018. Do stejného termínu platí také uzavřená smlouva.

Město schválilo záměr vypsání mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na koncertní halu

11. 4. 2018. Město Ostrava vyhlásí další architektonickou soutěž. Jako pátá v pořadí za poslední dva roky a jedna z nejvýznamnějších v celé historii města to bude mezinárodní soutěž na koncertní halu. Snahou města je postavit výjimečnou stavbu nejen z architektonického hlediska, ale především se špičkovou akustikou. Soutěž bude koncipována jako kombinovaná se dvěma koly. Náklady na realizaci koncertní haly jsou v tuto chvíli odhadovány na 1,5 mld. korun bez DPH.

O dotacích k výročím rozhodli zastupitelé

11. 4. 2018. Zastupitelé města na svém dubnovém zasedání rozhodli o přidělení dotací ve dvou programech s názvy 100 let republiky: Ostrava 1918 – 2018 a 90. výročí od úmrtí českého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Na podporu projektů v obou výzvách bylo vyčleněno celkem 1,2 milionu korun, rozděleno bude celkem 1,116 milionu korun. Podpořeno bude 21 projektů v rámci výzvy 100 let republiky v celkové výši 712 000 korun a 11 projektů v rámci výzvy 90. výročí od úmrtí Leoše Janáčka ve výši 404 tisíc korun.

Nebuď LAMA, buď eco-friendly

5. 4. 2018. Město Ostrava vyhlásilo v pondělí 19. února soutěž pro děti ostravských základních škol s názvem Nebuď LAMA, buď eco-friendly. Akce je součástí kandidatury Ostravy na Evropské zelené město 2020. Děti mají za úkol natočit videospot nebo připravit prezentaci, slideshow či animaci na jedno z daných témat. Dvě vítězné školy získají peníze na modernizaci školních budov. Ve hře jsou také outdoorové kamery, tablety, koloběžky nebo příspěvek na výlet pro celou třídu.

Možnost zapojit se do mezinárodní konference TBEX pro komerční subjekty

4. 4. 2018. Ostrava bude jako první země ve střední Evropě hostit ve dnech 26. – 28. července konferenci TBEX EUROPE 2018 (The Travel Blog Exchange). Jedná se největší světové shromáždění blogerů, vlogerů, tvůrců obsahu o cestování a profesionálů z oblasti cestovního ruchu, kteří jsou aktivní na sociálních sítích. Konferenční část bude pro zhruba 600 návštěvníků z celého světa doplněna o poznávací exkurze v regionu a České republice.

Životní prostředí zlepší i jednotlivci

4. 4. 2018. Město chce v co nejširší míře zapojit obyvatele Ostravy do péče o životní prostředí a upozornit na osobní zodpovědnost každého z nás za jeho stav. Proto přichází s kampaní „I na Tobě záleží“, která potrvá po celý měsíc duben a zabývá se tématy vody a cyklodopravy.

O architektonickou soutěž na nový bytový dům v centru je velký zájem

29. 3. 2018. Do další architektonické soutěže, kterou město Ostrava vyhlásilo ve spolupráci s obvodem Moravská Ostrava a Přívoz v lednu na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská, dorazilo 48 návrhů. Kvalitu nabídek i jejich platnost posoudí porota, která se sejde ve středu a čtvrtek 28. a 29. března. Architektonická soutěž je otevřená a jednofázová s realizační cenou, která nepřesáhne částku 120 milionů korun bez DPH. Předpokládá se, že již v dubnu o vítězi rozhodnou na základě doporučení soutěžní poroty ostravští radní.

Ostravané produkují více odpadu, ale daří se ho více využívat

28. 3. 2018. V roce 2017 bylo v Ostravě vyprodukováno 112 570 tun komunálního odpadu, což je nejvíce za posledních sedm let. Oproti roku 2016 jde o nárůst o bezmála 10 tisíc tun. Komunální odpad byl přitom využit ze 47 procent, což je nejlepší výsledek za posledních sedm let. V roce 2011 to bylo pouhých 28 procent.

Město Ostrava se připojí ke Světovému dni vody

19. 3. 2018. Světový den vody se koná každoročně 22. března k připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Mottem letošního ročníku je „Nature for water“ – „Příroda pro vodu“. Město Ostrava se do projektu zapojí prezentací své kandidatury na Evropské zelené město 2020 na dni otevřených dveří v provozech OVAK. Dárky a výletem pro školáky přispívá do soutěže „Hledej pramen vody“. Do rekonstrukce stávající úpravny vody investuje z rozpočtu stovky milionů korun. Další projekty spojené s vodními prvky budou realizovány v Pustkoveckém údolí nebo na Hulváckém kopci.

Rozšíření Fajne dílny na Hlubině

16. 3. 2018. V pátek 16. března byl za přítomnosti ostravského primátora Tomáše Macury, náměstkyně primátora Ivety Vozňákové a dalších hostů slavnostně rozšířen provoz Fajne dílny v Dolní oblasti Vítkovice. Tři stávající dílny - keramická, šicí, 3D a Arduino dílna byly přesunuty z ateliérů do Kompresorovny, kde k nim nově přibyly dvě největší dílny - truhlářská a zámečnická. Všech pět dílen je pro veřejnost otevřeno od páteční 13. hodiny v Kompresorovně na Dole Hlubina.

Výměna oken v budově radnice pokračuje svou druhou etapou

15. 3. 2018. V budově radnice na Prokešově náměstí pokračuje druhou etapou výměna oken, která byla zahájena vloni v květnu. V první etapě se jednalo o 317 oken v levém křídle budovy. Ve čtvrtek 15. března vítěz veřejné zakázky zahájil druhou část výměny. V následujících týdnech vždy od pátku do úterý bude měnit okna v pravém křídle. Nejpozději v říjnu bude mít radnice města dalších 231 nových oken.

Ostrava na veletrhu MIPIM po jednadvacáté v řadě

9. 3. 2018. Ve francouzském Cannes se od 13. do 16. března uskuteční 29. ročník prestižního mezinárodního veletrhu MIPIM. Ostrava se na něm představí s Prahou a Brnem ve společné expozici s názvem Czech Cities. Výstavní prostor o ploše 253 m² má nový jednotný celistvý design.

Novela vyhlášky o nočním klidu

8. 3. 2018. Ostravští zastupitelé přijali ve středu 7. března obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu, kterou se mění a doplňuje vloni přijatá vyhláška. Upravená pravidla vstoupí v platnost ve čtvrtek 22. března. Hlavním impulzem k úpravě bylo vyhodnocení loňské festivalové sezóny. Novela vyhlášky o nočním klidu přináší značnou redukci počtu akcí, kvůli jejichž konání je zkrácena doba nočního klidu. Z loňských 106 akcí jich pro letošní rok zůstalo 37.

Ostrava letos podpoří kulturní oblast částkou téměř 1,1 miliardy korun

7. 3. 2018. V rozpočtu města je pro rok 2018 na podporu kultury rezervována částka ve výši 1,062 miliardy korun. Tvoří ji náklady na provoz příspěvkových organizací a obchodních společností města v oblasti kultury, částka na investice a veškeré finanční podpory města (dotace, neinvestiční příspěvky a transfery) ve výši 874,3 milionu korun. Dalších 188 milionů korun je určeno na rekonstrukci Divadla Jiřího Myrona.