Navigace

Žádost o stavební povolení pro vodní dílo

Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení

  1. Označení - pojmenování - životní situace

    Žádost o stavební povolení pro vodní dílo

  2. Základní informace k životní situaci

    Stavební povolení vodoprávního úřadu dle §15 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů,ve znění pozdějších předpisů je zapotřebí k provedení vodních děl.

    Vodní díla jsou stavby, které slouží ke vzdouvání a zadržování vod, umělému usměrňování odtokového režimu povrchových vod, k ochraně a užívání vod, k nakládání s vodami, k ochraně před škodlivými účinky vod, k úpravě vodních poměrů nebo k jiným účelům sledovaných zákonem č. 254/2001 Sb. a to zejména:

    • přehrady, hráze, vodní nádrže, jezy a zdrže,
    • stavby jimiž se upravují, mění nebo zřizují koryta vodních toků,
    • stavby vodovodních řadů a vodárenských objektů včetně úpraven vody, kanalizačních stok a kanalizačních objektů včetně čistíren odpadních vod, jakož i stavby k čištění vod před jejich vypouštěním do kanalizací,
    • stavby na ochranu před povodněmi,
    • stavby k vodohospodářským melioracím, zavlažování a odvodňovaacute;ní pozemků,
    • stavby, které se k plavebním účelům zřizují v korytech vodních toků nebo na jejich březích,
    • stavby k využití vodní energie a energetického potenciálu,
    • stavby odkališť,
    • stavby sloužící k pozorování stavu povrchových nebo podzemních vod,
    • studny,
    • stavby k hrazení bystřin a strží (pokud zákon 289/1995 Sb., nestanoví jinak),
    • jiné stavby potřebné k nakládání s vodami povolovanému podle §8 vodního zákona.

    Za vodní díla se nepovažují jednoduchá zařízení mimo koryta vodních toků na jednotlivých pozemcích a stavbách k zachycení vody a k ochraně jednotlivých pozemků a staveb proti škodlivým účinkům povrchových nebo podzemních vod, jakož i jednoduchá zařízení mimo koryta vodních toků k akumulaci odpadních vod (žumpy) a vodovodní a kanalizační přípojky. Za vodní díla se také nepovažují průzkumné hydrogeologické vrty a další zařízení realizovaná v rámci geologických prací.

  3. Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)

    Procesně způsobilé fyzické nebo právnické osoby (§29 zákona č. 500/2004 Sb. správní řád, ve znění pozdějších předpisů), které hodlají zřídit popř. změnit stavbu vodního díla.

  4. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

    Před podáním žádosti je nutné získat doklady a podklady, které se přikládají k žádosti o stavební povolení podle ustanovení § 6 vyhlášky č. 183/2018 Sb. o dokladech žádosti o rozhodnutí nebo vyjádření a o náležitostech povolení, souhlasů a vyjádření vodoprávního úřadu, ve znění pozdějších předpisů. 

  5. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace

    Podáním žádosti o stavební povolení u odboru ochrany životního prostředí Magistrátu města Ostravy.

    Žádost o stavební povolení se podává na předepsaném formuláři, jenž je přílohou vyhlášky č. 183/2018 Sb., o dokladech žádosti o rozhodnutí nebo vyjádření a o náležitostech povolení, souhlasů a vyjádření vodoprávního úřadu, ve znění pozdějších předpisů.

    Obecně platí pro každé podání správní řád - tzn. že podání je možno učinit písemně nebo ústně do protokolu anebo v elektronické podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem. Za podmínky, že podání je do 5 dnů potvrzeno, popřípadě doplněno způsobem uvedeným ve větě první, je možno jej učinit pomocí jiných technických prostředků, zejména prostřednictvím dálnopisu, telefaxu nebo veřejné datové sítě bez použití zaručeného elektronického podpisu.

    Z podání musí být patrno, kdo je činí, které věci se týká a co se navrhuje. Pokud podání nemá předepsané náležitosti nebo trpí-li jinými vadami, pomůže odbor ochrany životního prostředí Magistrátu města Ostravy podateli nedostatky odstranit, popřípadě jej vyzve, aby je ve stanovené lhůtě odstranil; zároveň ho poučí, jaký význam může mít neodstranění nedostatků pro další průběh jeho vyřizování.

  6. Na které instituci životní situaci řešit

    Magistrát města Ostravy, odbor ochrany životního prostředí 

  7. Jaké doklady je nutné mít s sebou

    Žádost o stavební povolení sepsanou na předepsaném vzoru žádosti podle přílohy č. 8 vyhlášky 183/2018 Sb. o dokladech žádosti o rozhodnutí nebo vyjádření a o náležitostech povolení, souhlasů a vyjádření vodoprávního úřadu.

  8. Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit

    Rozhodnutí o stavebním povolení pro vodní díla jsou zpoplatněna podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, v platném znění

    Uvedeny jsou vybrané části zákona (POLOŽKA 17 - vydání stavebního povolení):

    1.

    ke stavbě studny, čistírny odpadních vod pro stavbu k bydlení, pro individuální rekreaci   nebo účelovou zemědělskou stavbu, pro stavbu garáže nejvýše se 3 stáními, pro   stavbu řadových garáží (čistírnami odpadních vod jsou např.   biologická ČOV, lapač tuků, odlučovač ropných látek).

    300,- Kč

    2.

    změna dokončené stavby uvedené v bodě 1

    150,- Kč 

    3.

    k dočasným stavbám zařízení staveniště (jedná-li se o vodní dílo tj. ČOV, kanalizační   stoky, vodovodní řady, retenční nádrže atd.)

    300,- Kč

    4.

    ke stavbě neuvedené v bodě 1 a 2 (např. vodovodní řady, kanalizační stoky, ČOV, úpravy vodních toků,   studna atd.)

    3 000,- Kč

     

    5.

    změna dokončené stavby uvedené v bodě 4

    1500,- Kč

    6.

    vydání rozhodnutí o   změně    stavby před dokončením (včetně změny podmínek   stavebního povolení §118 zákona č. 183/2006 Sb. o územním plánování a   stavebním řádu, v platném znění) nebo o prodloužení platnosti  stavebního povolení (§115, odst. 4, zákona č. 183/2006 Sb. o územním   plánování a stavebním řádu, v platném znění)

    1 000,- Kč

     

     

     

    Za vydání dodatečného povolení stavby se vybírá poplatek podle bodu 1 – 5.


    Poplatek lze uhradit bezhotovostně. Číslo účtu a variabilní symbol bude uveden ve výzvě k zaplacení správního poplatku. 

  9. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

    Lhůty pro vydání rozhodnutí ve věci jsou stanoveny v ustanovením §115, odst. 10 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů,ve znění pozdějších předpisů, a to nejdéle do 60 dnů od zahájení vodoprávního řízení a ve zvlášť složitých případech nejdéle do 3 měsíců. Nelze-li vzhledem k povaze věci rozhodnout ani v těchto lhůtách, může lhůtu přiměřeně prodloužit odvolací orgán.

  10. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

    Účastníci vodoprávního řízení o povolení stavby vodního díla jsou stanoveni v § 109 zákona č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu a v § 115 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů,ve znění pozdějších předpisů.

  11. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

    Další činnosti nejsou stanoveny.

  12. Elektronická služba, kterou lze využít
  13. Popis byl naposledy aktualizován

    03.08.2023

  14. Datum konce platnosti popisu

    Neuvedeno