Září 2009

Newsletter září 2009

Dobrý den,

dovolujeme si Vám představit nový newsletter magistrátu města Ostravy z oblasti cestovního ruchu s názvem Cestování Newsletter!!!

Rádi bychom Vám jeho prostřednictvím každý měsíc přinášeli zajímavé informace o volnočasových aktivitách, kulturních a sportovních akcích, festivalech a novinky, které se na poli turismu v Ostravě připravují či již byly zrealizovány. V záhlaví newsletteru naleznete odkazy na produkty města. Chybět zde samozřejmě nemůže odkaz na internetové stránky statutárního města Ostrava stejně tak jako prolink na webové stránky spojené s jeho kandidaturou na Evropské hlavní město kultury 2015. Ostrava si uvědomuje, že kulturní rozvoj města hraje klíčovou roli při přechodu k postindustriální ekonomice. Rozvoj kulturní infrastruktury města doprovází rozvoj turismu a rozvoj ekonomiky ve sféře služeb. Titul Evropské hlavní město kultury je pro Ostravu nadějí. Nadějí uskutečnit své sny, postavit nové stavby, zlepšit své životní prostředí, zkvalitnit kulturní infrastrukturu, místním nabídnout prostor pro šťastnější život a Evropě pak skutečnost, že může být tvořena krásnějšími městy. V neposlední řadě je v úvodu newsletteru zařazen odkaz na nabídku Programových balíčků města Ostravy, které umožňují poznat metropoli Moravskoslezského kraje netradičními způsoby a odnést si nezapomenutelné zážitky.

Věřím, že Cestování Newsletter!!! a zprostředkování informací a novinek o nabídce atraktivit a doprovodných služeb z Ostravska pro Vás bude přínosem.

Ing. Zdeněk Trejbal Ph. D.
náměstek primátora statutárního města Ostravy

 

 

Ostrava kandiduje na titul Evropské hlavní město kultury 2015

EHMKAmbice severomoravské metropole na zisk prestižního titulu Evropské hlavní město kultury 2015 jsou vlastně hrdým přihlášením se k vlastní minulosti – Ostrava totiž už nekorunovaným evropským městem kultury byla. Ve třicátých letech minulého století, v době velké hospodářské krize, tvůrčí vzepětí zdejších obyvatel vřadilo Ostravu mezi nejvýznamnější kulturní centra.

Mnohonárodnostní složení obyvatel (Češi, Moravané, Slezané, Němci, Slováci, Poláci, Židé), výhodná poloha hraničního města na pomezí tří států a další faktory učinily z města přirozený střed regionu a daly vzniknout něčemu velmi specifickému - ostravské kultuře. Po válce se bohužel Ostrava z „kulturní“ stala „černou“, popřípadě „ocelovým srdcem republiky“. Teď má šanci splnit si své sny. Má vše, co je potřeba talentované tvůrce, svobodný kontakt s evropskou kulturou, institucionální podmínky a vnímavé publikum. Projekt ostravské kandidatury, zahrnující řadu konkrétních aktivit, je rozdělen do dvou částí - Ostrava 2009 a Ostrava 2015 . Podzim letošního roku bude ve znamení tří výjimečných akcí. Vyjde Bílá kniha ostravské kultury, která se stane základem vznikající internetové encyklopedie podrobně mapující kulturní historii a současnost města. Žánrově i typově pestrou přehlídku filmů, fakticky i tematicky souvisejících s městem Ostrava, nabídne filmový festival Ostrava Kamera Oko ve dnech 25. 9. - 4. 10, v rámci kterého se bude konat i celá řada doprovodných akcí. Výstava výmluvně nazvaná OSTRAVA? od 17. 9. do 25. 10. na výstavišti Černá louka v jedinečné kolekci představí všechny významné obrazy, fotografie a další artefakty autorů, kteří v Ostravě tvořili.

 

logo_EHMK   

 

Více informací na www.ostrava2015.cz
 
 

Ostrava 2015 - výstava i filmový festival

V rámci kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 jsou připravovány nové zajímavé akce. V září se můžeme těšit na výstavu Ostrava? nebo na filmovou přehlídku s názvem Ostrava Kamera Oko.

Od 17. 9. do 25. 10. 2009 proběhne v pavilonu A na výstavišti Černá louka výstava pod názvem „OSTRAVA?“, která představí obrazy, sochy, fotografie, grafiky, videa, pohlednice, běžné předměty a výrobky, spojené s minulostí, ale i současností Ostravy. Bude se jednat o expozici mimořádnou svým obsahem, ale i rozsahem.

Návštěvníci výstavy se budou moci seznámit s tím nejzajímavějším, co bylo o Ostravě a v Ostravě vytvořeno. Budou moci poznat prostřednictvím obrazů, fotografií, soch a jiných výtvarných děl tvář města, zachycovanou od minulosti až do současnosti. K vidění zde budou nejcennější výtvarná díla vytvořená v Ostravě, mezi nimiž se objeví i díla nová, doposud neznámá, objevená teprve nedávno.

Exponáty jsou zapůjčeny od městských, státních, soukromých, zahraničních sběratelů a dalších subjektů, které je pro tuto mimořádnou výstavu laskavě zapůjčí. Seznámíte se i se zapomenutými, neznámými i nově objevenými exponáty zapůjčenými od obyvatel.

Filmový festival Ostrava Kamera Oko se bude konat od 25.9. do 4.10. 2009 na několika místech v Ostravě (Minikino kavárna, kina Vesmír, Art a Luna, sály klubu Atlantik a Staré Arény). Reflektovat bude jednak filmový otisk města Ostravy a současně uvádět v premiéře významná díla současné světové kinematografie. V posledních dnech měsíce října se představí rozměrnou, žánrově i typově pestrou přehlídku filmů souvisejících fakticky i tematicky s městem Ostrava a jejími nejznámějšími specifiky. Festival uvede v premiéře distribuční a festivalové snímky z celého světa za osobní účasti vybraných tvůrců a filmových hvězd. Program festivalu představí velkou retrospektivu díla ostravské rodačky, režisérky Věry Chytilové, a profil herce a režiséra Jana Kačera, který byl rovněž po významnou část své kariéry s Ostravou spjat.

Projekce v kinosálech doplní promítání v plenéru, ve veřejné zástavbě - na fasády domů. Filmovou přehlídku doplní také série hudebních koncertů a fotografických a multimediálních výstav i moderované debaty a setkání s filmovými autory. Na netradičních místech v plenéru proběhnou projekce „ostravských“ filmů a filmů, jejichž vizuální značkou je "industriál". Samostatná sekce představí tvorbu ostravského studia České televize. Návštěvníci přehlídky tak budou moci zhlédnout unikátní archivní záznamy a seznámit se s širokým profilem filmové a televizní produkce ostravského studia České televize.

Paralelně s filmovým programem a pro ty, kteří budou chtít dát odpočinout unaveným očím, uvede festival také nejslavnější rozhlasové hry Českého rozhlasu se slavnými českými herci (R. Lukavský, J. Libíček, R. Hrušínský, I. Trojan).

 
 

Krásy Ostravy na nových panoramatických pohlednicích

Magistrát města Ostravy připravil zajímavou kolekci 12 panoramatických pohlednic zachycujících nevšední místa a památky Ostravy. Vidět můžete například interiéry Nové radnice, podzemí Hornického muzea OKD, ostravská náměstí nebo městské památkové zóny. Jistě zaujme i nevšední výhled z věže Ostravského muzea nebo vyhlídkové věže Nové radnice

Fotografie na pohledech jsou vytvořeny z virtuálních prohlídek města, které si zájemci mohou prohlédnout na internetových stránkách www.ostrava.cz   v sekci Turista nebo www.virtualtravel.cz. Tato zajímavá technika dala vzniknout bezesporu velmi poutavým pohledům, které ukazují Ostravu a její krásy v novém světle. Doufáme, že se pohledy budou líbit jak obyvatelům města, tak i jeho návštěvníkům, kteří je pošlou svým přátelům a blízkým jako pozdrav z výletu do Ostravy. Pohlednice jsou v prodeji na pobočkách Ostravského informačního servisu a také v Ostravském muzeu.

 

pohlednice

 

 

Nový turistický průvodce Ostravou

obalka_freytagStatutární město Ostrava ve spolupráci s nakladatelstvím freytag&berndt připravilo novou publikaci Ostrava – Průvodce městem. Kniha je určená nejen návštěvníkům města, ale také jeho obyvatelům, kteří chtějí poznat toto město blíže a objevit dosud neobjevené. Slavnostní křest publikace proběhl 25.8.2009 Domě knihy Librex. Kmotrem průvodce se stal vynikající ostravský herec a držitel Ceny Thálie 2008 v činoherní kategorii Norbert Lichý.

Publikace poskytuje komplexní informace. Čtenář v ní najde nejen tipy na zajímavá místa a turistické trasy městem, ale také informace o architektonických skvostech, kultuře a pravidelně konaných akcích, sportu či nočním životě. Jedna z kapitol je věnována ostravské přírodě. Z praktických informací nechybí přehled ubytovacích možností, doprava či tipy na nákupy a restaurace. Oživení přináší krátký slovník ostravských výrazů, který jistě pobaví nejednoho z návštěvníků. Pro ty, kterým by již Ostrava nestačila, je k dispozici přehled tipů na výlety do okolí přehlednými mapkami. Autorem čtivě psaných textů doplněných zajímavými postřehy je pan Vladimír Šmehlík.

Publikace je k dostání v běžní prodejní síti a na pobočkách Ostravského informačního servisu. Prodejní cena činí 139,- Kč.
 
 
 
 

Noční prohlídky Dolu Michal

dul_michalNárodní kulturní památka Důl Michal patří k nejzajímavějším industriálním památkám Ostravy. Po celý červenec a srpen měli návštěvníci možnost poznat ji trochu netradičně, a to v noci. Pokud jste to nestihli, můžete vše ještě napravit. Pro velký zájem se noční prohlídky konají i v září.

Noční prohlídky povrchových částí dolu se konají každý pátek ve 20 hod. Každý návštěvník obdrží v lampovně originální hornickou lampu, se kterou se pak vydá po stopách horníků. Opravdu zajímavý tip na strávení pátečního večera. Na prohlídky není nutné se objednávat.

Více informací na www.dul-michal.cz
 
 
 

Nejnavštěvovanější místa v Moravskoslezském kraji v roce 2008

Agentura CzechTourism sestavila žebříček turistických míst s nejvyšší návštěvností v roce 2008. Přední příčky obsadily zejména pražské památky, pozadu ale nezůstaly ani ostravské atraktivity.

Nejvíce oblíbené jsou ve většině regionů zoologické zahrady, ty vévodily žebříčku v 6 krajích. Nejinak tomu bylo v kraji Moravskoslezském, kde byla nejnavštěvovanějším cílem Zoo Ostrava (364 tis. návštěvníků). Druhé místo obsadily Ostravské výstavy s triem Slezskoostravský hrad, Miniuni, Pohádkový sklep strašidel, kam zavítalo 362 tisíc návštěvníků. To je o téměř 200 tisíc více než v roce 2007. Tímto obrovským nárůstem si Ostravské výstavy vydobyly krásné 14. místo v rámci České republiky. Gratulujeme a přejeme stále více spokojených návštěvníků.

Nejnavštěvovanější cíle v Moravskoslezské kraji 2008 (zdroj: Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism) 
 
1. Zoo Ostrava 364 tisíc návštěvníků
2. Slezskoostravský hrad, Miniuni, Pohádkový sklep strašidel 362 tisíc návštěvníků
3. Slezské muzeum Opava 164 tisíc návštěvníků
4. Regionální muzeum Kopřivnice 95 tisíc návštěvníků
5. Hornické muzeum OKD 84 tisíc návštěvníků
 
 

Změny v Hasičském muzeu

Největší letní změnou v Hasičském muzeu města Ostravy v Ostravě-Přívoze je nová expozice z oblasti operačního řízení – plně funkční pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje. 

Toto centrum začne fungovat v Ostravě od ledna 2011 a bude sdružovat veškerá operační střediska složek IZS v Moravskoslezském kraji. Návštěvníci tak mohou v Hasičském muzeu na vlastní oči spatřit a vyslechnout, co se děje od telefonického nahlášení požáru či dopravního nehody (na linky tísňového volání) až po výjezd hasičské jednotky a dalších záchranných složek k zásahu, co musí velmi rychle zvládnout každý operátor hasičů. Na vlastní kůži si také mohou vyzkoušet komunikaci s dispečerem mobilním telefonem i dálniční SOS hláskou. Ta je umístěna o patro níž.

Možnost podrobně zhlédnout fungování operačního střediska (nejen hasičů) je v rámci České republiky ojedinělá, pokud nemáte možnost navštívit přímo reálná operační střediska. 

V garážích Hasičského muzea navíc parkuje čerstvě zrestaurovaná historická parní stříkačka. Jde o koňskou zápřahovou parní stříkačku z roku 1911.
 
 
 

Jedna akce za druhou!!!

jedna_akce_zariOstrava opět tak jako v minulém roce připravila prezentační plakát zahrnující vybrané kulturní a sportovní akce, který letos nese nový název - „Jedna akce za druhou!!!“.

Díky bohaté škále programu jednotlivých institucí byly připraveny tři varianty plakátu. První představil akce v měsíci červnu, druhý nabídl tipy na trávení volného času v období července a srpna. Třetí plakát láká na akce konané v září. Až zase pojedete vozidlem městské hromadné dopravy vzhlédněte, tento plakát vaši pozornost zcela jistě upoutá nejen svým obsahem, ale i atraktivním vzhledem. Tipy jak příjemně strávit odpoledne či celý den zde naleznou děti i dospělí. Spatřit jej můžete na pobočkách Ostravského informačního servisu a vybraných organizacích nebo v prostředcích MHD. Věříme, že vás náš výběr zaujme a bude vám inspirací.

Více informací na www.ostrava.cz v sekci Turista - Jak se prezentujeme návštěvníkům.
 
 

Ostravské muzeum otevřelo novou stálou expozici

Po dvou letech práce se návštěvníkům Ostravského muzea představila nová stálá expozice. Její otevření, které se konalo 23.6.2009, doprovázel bohatý kulturní program na Masarykově náměstí. A co expozice nabízí? Na ploše tisíc metrů čtverečních naleznou návštěvníci více než 2000 vybraných předmětů rozdělených do tří celků - prezentace společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a okolní přírody. 

Návštěvníci by neměli minout dva z nejvzácnějších obrazů anonymního autora z Mechelenu - Návrat ztraceného syna a Rozloučení s rodiči. Větší prostor je věnován historii Ostravy, a to od založení města až po předělový rok 1989. Současnou Ostravu pak zachycuje 3D film, kdy se díky speciálním brýlím můžete za tři čtvrtě hodiny projít po celém městě. V části věnované ostravské přírodě zaujme interaktivní expozice v podobě koulí opatřených dotykovým displejem a obrazovkou. Nadčasová expozice je připravena tak, aby s malými obměnami vydržela přibližně 15 let.

Více informací na www.ostrmuz.cz 

 

 

Přihlášení / odhlášení Cestování Newsletteru!!!

Chcete-li odebírat newsletter Cestování zašlete e-mailovou zprávu na cestovani@ostrava.cz a do předmětu napište Cestovani - ano. Newsletteru Vám bude chodit na mailovou adresu, ze které bude poslána zpráva.

Chcete-li odhlásit odběr newsletter Cestování zašlete e-mailovou zprávu na cestovani@ostrava.cz a do předmětu napište Cestovani - ne.