Květen 2010

Newsletter květen 2010

Atletické hvězdy míří do Ostravy

Ve čtvrtek 27. května bude Ostrava hostit světové hvězdy atletického nebe. 49. ročníku lehkoatletického mítinku Zlatá tretra Ostrava, který je letos prvním podnikem nového světového seriálu IAAF World Challenge, se zúčastní přední čeští i zahraniční atleti. Chybět nebude ani trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman Usain Bolt, který se tentokrát představí na netradiční třísetmetrové trati. Zlatá tretra se bude konat tradičně na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích.

Letos se to slavnými sportovci bude ve Vítkovicích jen hemžit. Kromě již zmíněného Usaina Bolta potvrdili svou účast také Jamajčan Asafa Powell, dvojnásobný olympijský vítěz ve štafetě na 4x100 m, dvakrát bronzový na stovce na mistrovství světa a držitel bývalého světového rekordu na 100 m. Specialitou letošního ročníku Zlaté tretry bude oficiální měření času na 100yardové trati (91,44 m) v rámci sprintu mužů i žen na 100 metrů.

V běhu na 800 metrů se představí současná světová jednička Keňan David Rudisha. Již posedmé zavítá do Ostravy také chorvatská výškařka Blanka Vlašićová. Chybět nebude ani světový rekordman v běhu na 110 metrů překážek Kubánec Dayron Robles nebo běžec na 3000 metrů Bernard Lagat z Keni. Z českých hvězd se na Zlaté tretře představí oštěpařka Barbora Špotáková. Na úvod mítinku zazpívá státní hymnu ostravský zpěvák Martin Chodúr.

Vstupenky na stání se dají zakoupit v síti Ticketportal. Lístky se cenově liší podle sektoru a pohybují se od 80 do 100 Kč. Lístky na tribunu jsou již vyprodány.

www.zlatatretra.cz

Ostrava se v květnu prezentuje v Avion Shopping parku!!!

Od 10. do 16. května 2010 bude statutární město Ostrava prezentovat svou turistickou nabídku v prostorách Avion Shopping Parku. U modrého stánku s logem města, umístěném před jednotkou Baťa, získají návštěvníci obchodního centra zdarma propagační materiály většiny turistických cílů a informační letáčky s programem největších kulturních zařízení ve městě. Nebudou chybět tipy na aktivní trávení volného času, přehledy ubytovacích kapacit, balíčků zážitků i drobné suvenýry. Jedním z hlavních prezentovaných témat bude i kandidatura města na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Na dvou nepřehlédnutelných sloupech představíme vize, cíle a další informace s kandidaturou spojené.
V sobotu 15.5. od 14 do 18 hod. se pak mohou návštěvníci těšit na bohatý doprovodný program. Čeká je možnost nechat se vyfotit s logem kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2015 chlapcem „Danielem“ , fotografii dostanou na památku. S cukrářkou z Hotelu Park Inn si jej, vedle dalších motivů, pak budou moci modelovat z marcipánu. Nejpovedenější díla budou odměněna.

Kromě toho poběží velká soutěž o vůz Kia Venga na víkend. Celá tato prezentační akce se koná ve spolupráci se společností Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. v rámci jejich marketingové kampaně „Kia Venga je doma v Moravskoslezském kraji“. Návštěvníci musí jen vyplnit soutěžní lístek se 2 otázkami (jednou o voze Kia a druhou týkající se Ostravy). Mimo zapůjčení vozu na víkend výherce získá i balíček zážitků a další dárkové předměty města. Přijďte, pobavte se a vyhrajte!

Nový Průvodce po industriálních památkách Ostravy

Na obecného turistického průvodce městem a okolím OSTRAVA!!!, který vyšel v roce 2009 v nakladatelství Freytag&Berndt, navazuje turistický Průvodce po industriálních památkách Ostravy. Ve spolupráci se stejným nakladatelem nyní vychází publikace, jejímž základem se stala úspěšná kniha pod názvem Technické památky Ostravy z roku 2007, dílo autorů z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Ostravě, z Fakulty stavební VŠB-TUO a Archivu města Ostravy.

Technické památky Ostravy i širší ostravské aglomerace byly poprvé uceleně publikovány ve II. dílu encyklopedie Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, vydaném nakladatelstvím Libri, s.r.o. v Praze v roce 2002. Příslušná hesla zpracovali Miloš Matěj, Michaela Ryšková a Alena Borovcová. S časovým odstupem byly texty aktualizovány a publikovány rozšířeným autorským kolektivem ve složení Miloš Matěj, Alena Borovcová, Hana Paclová a Renata Zdařilová v publikaci Technické památky Ostravy, kterou v roce 2007 vydalo Statutární město Ostrava ve spolupráci s nakladatelstvím Repronis.

Uváděný průvodce, který na tuto knihu navazuje, seznamuje na 144 stranách čtenáře s významnými i méně známými objekty průmyslového dědictví na území města, provede je prohlídkovými trasami, upozorní na kalendář zajímavých akcí. Poskytne široké spektrum zajímavých a užitečných informací, včetně mapek k jednotlivým trasám. Součástí průvodce je pak samostatný plán města se zaznačením jednotlivých industriálních objektů, návrhů tras včetně ostatních významných turistických cílů a památkových zón města, které jsou blíže popsány na rubové straně mapy. Nechybí ani lokalizace města v rámci kraje, státu a Evropy a přehled informačních center.

krest1Na průvodci se autorsky podíleli Hana Paclová, Renata Zdařilová a Martin Ferko z FAST VŠB-TU, publicista Boleslav Navrátil, fotografie pořídili Petr Šimčík, Jaroslav Kocourek, Boris Renner, Pavel Hořejší aj. Publikace spolu s mapou v jednotném vizuálním stylu města vyjde v celkovém nákladu 4 tisíc výtisků v české, částečně také v anglické verzi. Prodejní cena bude 169 Kč (plastový obal se 2 kapsami pro průvodce a mapu se zajištěním proti rozevření). K dostání je na pobočkách Ostravského informačního servisu i v běžné knižní síti.
Slavnostní křest Turistického průvodce po industriálních památkách v Ostravě se uskutečnil ve středu 7. dubna v Hornickém muzeu OKD v Petřkovicích v budově kompresorovny. Kmotry knížky se stali Zdeněk Trejbal, náměstek primátora statutárního města Ostrava, Svatopluk Zídek, prezident ČSSI a předseda Kolegia pro technické památky ČSSI a ČKAIT a Benjamin Fragner, ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT Praha.

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj začíná

Již 35. ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj bude zahájen 24. května Janáčkovou Sinfoniettou a Dvořákovou Novosvětskou v podání České filharmonie. V následujících týdnech je pro posluchače připraveno dvacet pět koncertů nabitých díly Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších světově proslulých skladatelů. Nebudou chybět různé hudební žánry i mluvené slovo.
Rok 2010 je věnován mimo jiné 150. výročí narození skladatele Gustava Mahlera. V pondělí 17. května se bude v Divadle Antonína Dvořáka konat prolog festivalu. Uvedena bude Mahlerova symfonie Píseň o zemi. Ve středu 7. července, v den narození tohoto slavného skladatele, se uskuteční zájezd do jeho rodiště, kterým je obec Kaliště u Humpolce, a následně do Jihlavy, kde bude odhalen jeho památník.

Ostravské koncerty se budou konat v Domě kultury města Ostravy, v Hornickém muzeu OKD, na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu, v Divadle Antonína Dvořáka a Divadle loutek, na Slezskoostravském hradě, a nově i v Domě kultury Akord či v komorním sále Rothschidova zámečku ve Vítkovicích. Festival probíhá i na jiných místech Moravskoslezského kraje, například v Opavě, Frýdku-Místku, Ludgeřovicích, Kravařích, Krnově a nově v Havířově a v Orlové.

www.janackuvmaj.cz

Ostravská muzejní noc 2010

V sobotu 15. května proběhne v Ostravě Muzejní noc 2010. Do letošního ročníku se zapojí rekordních 21 institucí, které se podílí na kulturním dění ve městě. V podvečerních hodinách se zdarma otevřou veřejnosti a nabídnou bohatý doprovodný program.
Ostravská muzejní noc je i letos součástí Festivalu muzejních nocí, který probíhá na mnoha místech České republiky a snaží se představit muzejní instituce v netradiční a zajímavé podobě. Od 17 hodiny až do půlnoci mají zájemci možnost navštívit zdarma ostravská muzea, galerie i další kulturní instituce.

V Galerii výtvarného umění si pro návštěvníky přichystali například komentovanou prohlídku Martina Strakoše výstavou Mladí architekti z Německa, nebo koncert kapely By the way. Nechybí ani doprovodný program pro děti. Také Ostravské muzeum si připravilo komentované prohlídky stálých expozic, ale i přednášky či dílnu pro rodiče s dětmi. Pokochat se pohledem na Ostravu můžete nejen ze Staré radnice, ale také z vyhlídkové věže Nové radnice.

Zavítejte také do Hasičského muzea, Dolu Michal nebo Dolní oblasti Vítkovic. Otevře se i Národní divadlo moravskoslezské nebo Slezskoostravský hrad. Do programu se zapojí také tým Evropské hlavní město kultury Ostrava 2015, který ve Staré Aréně přichystal opravdu živý program.

Podrobný přehled všech zapojených institucí i připravených pořadů najdete na www.ostravskamuzejninoc.cz

Tip na nedělní program

Nevíte jak strávit neděli? Užijte si nedělní pohádku v Divadle loutek spojenou s dobrým obědem a návštěvou zajímavých sbírek Ostravského muzea. A navíc levněji!
Ostravské muzeum a Divadlo loutek Ostrava se dohodli na spolupráci. Lidé, kteří v neděli navštíví obě tyto instituce tak ušetří na vstupném. Návštěvníci nedělních představení Divadla loutek po předložení platné vstupenky získají v Ostravském muzeu 50 % slevu na vstupném. Navíc mohou získat i 20 % slevu z obědového menu v restauraci Pod muzeem. Obě slevy lze uplatnit o nedělích až do 30. května 2010.

Více na www.dlo-ostrava.cz a www.ostrmuz.cz

Tatra z roku 1931 rozšířila sbírky Hasičského muzea

muzeumtatraHasičskému muzeu města Ostravy, které v květnu oslaví pět let od svého vzniku, přibyl do sbírky nový exponát. Stala se jím Tatra 17/31 z roku 1931.
Druhou historickou hasičskou tatrovku zapůjčil muzeu minimálně na jeden rok soukromý sběratel. I když je toto vozidlo nepojízdné a teprve čeká na svou rekonstrukci, zaujalo v muzeu významné místo vedle hasičského vozu Tatra NW typ K z roku 1910. Ten do Ostravy zapůjčilo v předloňském roce Technické muzeum Tatra Kopřivnice. Ozdobou sbírky a třetím historickým hasičským vozidlem je od minulého roku koňská zápřahová parní stříkačka z roku 1911, která je nyní nově zrekonstruovaná.

Návštěvníci muzea mohou zhlédnout nejen historické vozy či vybavení, ale také moderní techniku. Dynamická lezecká expozice a možnost zkusit si napomoci záchranné akci láká malé i velké.

http://muzeum.hzsmsk.cz

Výstava Labyrint světla

Až do 18. července probíhá v Domě umění hravá výstava s názvem Labyrint světla. Interaktivní podívaná nabízí návštěvníkům možnost se aktivně zapojit.
Expozice je koncipovaná jako instalace vizuálních a světelných nástrojů a objektů, založených na principu vnímání světla a jeho objevování prostřednictvím hry. Celkem 11 objektů je dílem sedmi výtvarníků – Petra Nikla, Ondřeje Smeykala, Jiřího Konvrzka, Milana Caise, Quido Sena (Švýcarsko), Ueli Seilera (Švýcarsko) a Zdeňka Šmída.

Návštěvníci se mohou při prohlídce zapojit a rozhýbat, rozezvučit a oživit vystavené objekty. Stanou se tak vlastně spolutvůrcem expozice. „Nabízíme prostor pro přímou a spontánní komunikaci, fyzický kontakt s nástrojovými objekty. Smyslem expozice je uvést lidi do aktivního procesu tvorby. Vcházejí do živého, proměnlivého prostředí a v různých časech při rozdílných konstelacích mohou zažívat nejrůznější asociativní řetězce. Proto se návštěvníci do prostředí expozice často vracejí, vždy znovu objevují a spoluvytvářejí nové souvislosti,“ vysvětluje Petr Nikl.

Výstavu doplní řada doprovodných akcí a programů, které připravilo občanské sdružení Bludný kámen ve spolupráci s GVUO. Akce se uskuteční převážně v Domě umění.

Více informací n a www.gvuo.cz

Důl Michal vystavuje renovovaný parní stroj

Při příležitosti oslav Mezinárodního dne památek a sídel byl v Dole Michal vystaven zrekonstruovaný parní stroj z roku 1893.
Parní stroj vyrobený ve firmě ELBERTZHAGEN & GLASNER MASCHINENFABRIK EISENGIESSERE v Moravské Ostravě byl v žalostném stavu. Nenechaví zloději kovů odcizili některé z jeho částí. Díky Nadaci OKD mohlo dojít k nákladné rekonstrukci stroje, který je nyní ozdobou budovy kotelny Dolu Michal. Exponát je nyní plně funkční a v budoucnu by mělo dojít k jeho zprovoznění.

www.dul-michal.cz

Novinky z planetária

Ostravská Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy připravila pro své návštěvníky zajímavé novinky - 3D představení s názvem Virtuální Vesmír a nový program pro seniory.
Hvězdárna a planetárium J. Palisy jako jediná v České republice promítá 3D stereoskopicky v systému Uniview. První promítání představení s názvem Virtuální vesmír proběhlo 24. dubna, další budou následovat v květnu. Vstupenky je možno zakoupit v Ostravském informačním servisu, pobočka Elektra. Počet osob v sále je omezen. Vstupné činí 80 Kč.

Další novinkou jsou programy pro seniory. Každé první pondělí v měsíci ve 13 hodin je na programu pořad určený zejména pro ně. Aby doprava pro starší občany byla pohodlná, podařilo se zajistit speciální dopravu autobusem až k planetáriu. Autobus odjíždí z parkoviště pod Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava poblíž zastávky MHD 17. listopadu ve 12.45 hod. Odjezd od planetária je ve 14.15 hod.

http://planetarium.vsb.cz