Září 2014

Newsletter Cestování - září 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

 

Dny NATO v Ostravě 

NATODny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR patří k nejdůležitějším letecko-armádně-bezpečnostním akcím ve střední Evropě. Jejím cílem je prezentovat široké veřejnosti co nejširší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti.

Letos se můžete těšit na rekordní počet ukázek bojových nadzvukových letounů z celé Evropy, pořádné burácení proudových motorů, evropskou premiéru unikátního amerického letounu CV-22B Osprey určeného pro speciální jednotky či na společný průlet všech proudových letounů českého designu od Aero Vodochody. Organizátoři akce připravili od letošního roku jednu významnou novinku. Každý rok bude jeden stát takzvanou Speciální partnerskou zemí, která se představí v širším měřítku, nežli je obvyklá účast. Historicky první partnerskou zemí, která představí armádu už na letošním ročníku, bude Polsko. Diváci uvidí např. Mig-29, F-16, Su-22, tank Leopard 2, vozidla HMMWV speciálních sil a bojové vozidlo Rosomak.

Z rozsáhlého programu lze jmenovat např. efektní letové ukázky víceúčelových nadzvukových strojů F-16, které na ostravském nebi předvedou postupně tří letectva – dánské, řecké a nizozemské. Švédská historická letka představí letové schopností AJS 37 Viggen, který bude doprovázet Saab 35C Draken. Oba tyto výjimečné stroje se spolu představí vůbec poprvé na jedné akci v České republice a zároveň se jedná o českou premiéru Drakena ve švédských barvách. Spolu s JAS 39 Gripen českých vzdušných sil provedou ojedinělý společný průlet, který neměli diváci nikde, mimo Švédska, ještě možnost zhlédnout. V premiéře se představí Finsko s atraktivní letovou ukázku F-18 Hornet, ve vzduchu bude např. také k vidění opět Mig 29 slovenského a polského letectva i přehlídka letadel a vrtulníků českého letectva. Mnoho letounů bude k vidění také na statických ukázkách, kde např. Německo, se svou historicky největší účastí na Dnech NATO, představí pět strojů. Kromě dvou, návštěvníkům známých stíhačů Eurofighter Typhoon, to budou ve svých premiérových představeních dva lehké vrtulníky Bo 105 a jeden vrtulník WS-61 Sea King, určený k plnění různých úkolů na moři. Raritní stroje, průzkumné Phantomy RF-4E představí turecké letectvo.

Víkendová show XIV. ročníku Dnů NATO v Ostravě se koná 20. - 21. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava.

www.natodays.cz 

 

 

MFF Ostrava Kamera Oko startuje v září

OKOSeveromoravská metropole bude už pošesté hostit Mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko, který se zaměřuje na kameramanskou tvorbu. Letos poprvé se bude promítat v kině Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice a festival také zavítá do kin ve Frýdku-Místku a v Havířově.

Projekce se dále uskuteční na tradičních místech - v ostravských kinech Art, Minikino, Luna, Studiu Karel ve Staré Aréně a studentském klubu na kolejích Hladnov. Prezentace nových projektů proběhnou v Galerii Plato a studentský filmový workshop se bude odehrávat v multižánrovém prostoru Cooltour.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne 26. září v kině nově otevřeného Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice. OKO při té příležitosti návštěvníkům nabídne v české premiéře snímek kanadského režiséra Davida Cronenberga Mapy ke hvězdám, který bude zároveň součástí nejprestižnější soutěžní sekce Oficiální výběr. Tento film vzbudil velký ohlas na Festivalu v Cannes, kde také přinesl zaslouženě cenu za hlavní ženský herecký výkon pro Julianne Moore. Ve filmu se dále objeví i další hollywoodské hvězdy jako Robert Pattinson, Mia Wasikowska nebo John Cusack. V hlavní soutěži festivalu OKO bude uvedeno celkem 6 filmů, včetně maďarského Bílého boha (hlavní cena Un certain regard, Cannes) nebo španělské Historky o mojí smrti (vítěz MFF v Locarnu 2013).

V profilové sekci Zaostřeno na architekturu OKO představí pět dokumentárních filmů o architektuře a urbanismu, které zaujaly dramaturgy festivalu svojí vizuální stránkou.

Pamatováno je ale také na fanoušky lehčích žánrů, kterým festival nabídne X-men maraton, tedy jedinečnou možnost zhlédnout všech pět dílů akční sci-fi série na velkém plátně.

Festival letos také uvede poctu kameramanovi a režisérovi Karlu Slachovi, který je dlouholetým spolupracovníkem režiséra Karla Vachka, ale natáčí i s řadou dalších českých i slovenských režisérů.

www.filmfestivalostrava.com

 

Nový svět techniky

Svět technikyNové centrum, které hravou formou návštěvníkům představí zajímavosti vědy a techniky, bude veřejnosti zpřístupněno 26. září. Stane se zásadní novinkou pro oživení lokality Dolní oblasti Vítkovice, ale také celého moravskoslezského regionu v oblasti vzdělávání i volného času.

Na ploše 14 000 metrů čtverečních zde budou připraveny celkem čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět určený pro výstavy dočasné. Stálicemi bude Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Ten bude rozlohou největší, zabere celé jedno patro a taky venkovní zahradu. Malí i velcí návštěvníci si tady tak budou moci hrát, objevovat i odpočívat. Nabídku nového centra rozšíří 3D kino a Divadlo vědy (Show & Demo) včetně zóny dočasných výstav.

Společným jmenovatelem všech světů bude poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel. Návštěvníci by tady mohli přijít na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletět třeba do pravěku k mamutům, pochopit, co je to vlastně duha nebo bouřka a spoustu dalšího.

Přijďte i vy zábavnou formou poznat vědu, která v praxi není tak složitá a nudná jako v knížkách.

http://svet-techniky-ostrava.cz/cs

 

Svatováclavský hudební festival již probíhá

SHFSvatováclavský hudební festival, který se zaměřuje na duchovní hudbu, zahájilo letos Requiem Antonína Dvořáka v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Jedenáctý ročník festivalu letos zahájilo Requiem Antonína Dvořáka v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno. V rámci festivalu vystoupí v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě i Jaromír Nohavica se svými písněmi a zažije tak na festivalu svou premiéru. V programu je také barokní opera s loutkami o třech dějstvích Calisto Francesca Cavalliho v Opavě.

Dramaturgie připravovaného ročníku se nese ve znamení Roku české hudby. Na 30 koncertech, jejichž dějištěm budou kostely v Ostravě a dalších 16 městech a obcích Moravskoslezského kraje, zazní díla českých skladatelů od baroka až po současnost. A to jak v podání předních českých umělců, tak vynikajících hudebníků ze Španělska, Francie, Rakouska, Německa, Švýcarska, Dánska, Polska a Slovenska.

Nebudou mezi nimi chybět sopranistka Martina Janková, Pavel Haas Quartet, Musica Florea, Janáčkova filharmonie Ostrava, Drážďanský komorní sbor, soubor La Grande Chapelle z Madridu a mnozí další.

Jedenáctý ročník se koná v novém termínu od 1. do 28. září.

www.shf.cz

 

Ostrava otevírá sportovní areál, který nemá v ČR obdoby

In-lineUnikátní in-line areál, který nemá obdoby nejen v Česku, ale i ve střední Evropě, dostavělo město Ostrava v dosud zanedbávané ostravské lokalitě.

Nový sportovní areál pro bruslaře se veřejnosti otevře v sobotu 6. září.  Počítá se, že se v něm budou konat nejen mistrovství České republiky v in-line bruslení, ale i evropské a světové závody. Sportovní víceúčelový areál nabídne dvě sportovní dráhy o délce 200 a 400 metrů a jednu rekreační dráhu dlouhou 1200 metrů. V areálu budou i dětská hřiště, půjčovna bruslí a bufet. Areál je vhodný nejen pro profesionální sportovce, ale i pro amatéry a pro rodiny s dětmi.

Rodiče s dětmi tam mohou na uzavřených okruzích jezdit bez nebezpečí srážky s cyklisty. Mohou zde své děti v klidu naučit in-line bruslení. Na větším okruhu si zase zajezdí ti, kteří jsou zdatnější, a očekává se, že se v areálu již brzy uskuteční závody světových pohárů a mistrovství republiky. Už v roce 2016 nebo 2017 by se zde mohlo odehrát mistrovství Evropy. Vybudování in-line areálu stálo město 42 miliónů korun, přičemž 27 miliónů byla evropská dotace a zbytek pokryla Ostrava ze svého rozpočtu. Vstup do areálu je zdarma, bude zde ale platit otevírací doba.  Sportovní dráhy mohou být v zimních měsících využívány na jogging, když nebude sníh, v opačném případě se mohou upravit na běžecké trasy.

První akce, které se v novém bruslařském areálu pro veřejnost uskuteční, vypukne v sobotu 6. září. V rámci slavnostního otevření sportoviště zde odstartuje exhibiční závod širšího výběru České republiky. Odpoledne se pak rozjede i zábavný program pro veřejnost. Proběhnou závody dětí na kolech, streetball, aktivity na lezeckých mini stěnách, nebude chybět ani testování a dovednostní soutěže na in-linech.

 

Královský košt vín

VínaKrálovský košt vín, to je velká prezentace všech medailových vín soutěže KRÁL VÍN České republiky určená nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie. Formou koštu budou prezentována nejlepší vína aktuální nabídky českých a moravských vinařů. K volné degustaci bude připraveno téměř 300 vzorků vín. Do této přehlídky jsou automaticky nominována vína, která získala v soutěži KRÁL VÍN České republiky medaili - tedy ocenění 5, 4 nebo 3 korunkami.

Akce proběhne v kongresovém centru hotelu Clarion Congress, v jehož elegantních prostorách bude bez omezení probíhat ochutnávka všech vystavených vín dle vlastního výběru. Počet návštěvníků je omezen tak, aby degustace probíhala v náležitém pohodlí a pohodě.

Královský košt se v Ostravě koná 2. října pod záštitou primátora Petra Kajnara.

www.kralvin.cz/kralovske-kosty-ostrava

 

Aktuální nabídka ostravského informačního servisu

V měsíci září máte možnost navštívit tyto akce:

Po schodech na věž – 6. 9. 2014

Chcete se podívat do tajuplných prostor vyhlídkové věže Nové radnice, do prostor běžně veřejnosti nepřístupných? Po 292 schodech vystoupáte vnitřkem věže až na vyhlídkový ochoz. Během cesty průvodci OIS podají komentář k historii stavby a povyprávějí o dalších zajímavostech Nové radnice.

Vily Moravské Ostravy – 7. 9. 2014

Prohlídka o výjimečných vilách a životních osudech lidí žijících v nich. Prohlídka začíná na Prokešově náměstí, odtud vede k vile, v níž strávil šest let svého života Oskar Schindler, poté po Sokolské ulici k vile Hanse Ulricha. Dozvědět se můžete něco o životním osudu Maxe Böhma či advokáta Karla Richtera.

www.ostravainfo.cz

 

Zoo Ostrava zahájila provoz safari

ZooOstravská zoologická zahrada zahájila provoz nového safari. Na ploše asi šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy budou projíždět vláčky. Návštěvníci tak budou moci pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti. Safari v současné době obývá bezmála 50 zástupců africké a asijské fauny, jsou mezi nimi v zoo již chované druhy i druhy nové.

Celá expozice se postupně zabíhá, zvířata si zvykají na nové prostředí i na průjezd vláčků. V následujícím období se budou počty zvířat ve výbězích navyšovat a přibydou i další druhy.

Projížďka začíná Afrikou (upraveným výběhem žiraf Rothschildových a antilop losích) a dále pokračuje nově vybudovanými prostory přes Persii (výběh s divokými osly onagery a daňky mezopotámskými) až do Indie (výběh s axisy indickými, antilopami jeleními a nilgau pestrými). Projet safari si návštěvníci mohou každý den v době od 10 do 18 hodin.

Projekt safari byl financován z Regionálního operačního programu (ROP) a spolufinancován statutárním městem Ostrava, zřizovatelem Zoo Ostrava.

www.zoo-ostrava.cz

 

Ostrava nadchla zahraniční novináře

PressCelkem 35 novinářů z různých zemí se zúčastnilo press tripu, který pro ně v červenci připravil Magistrát města Ostravy. Přijeli z Nizozemí, Francie, Itálie, Španělska, Anglie, Polska, Finska, Maďarska, Brazílie, Izraele a USA. Jednalo se o novináře z hudebních i cestovatelsky laděných médií, např. National Geographic.

Programu se účastnili také novináři konference Crossroads, která měla letos svou premiéru. Novináře pozvalo město ve spolupráci se zahraničními zastoupeními agentury Czech Tourism v Paříži, Miláně, Amsterdamu, Madridu a Šanghaji.

Ostravu a její okolí novináři objevovali postupně. Projeli město na retro kolech, na kterých se vydali „Po stopách vůně kávy“. Z haldy Ema se podívali na nejzelenější město v České republice, navštívili Vysokou pec č. 1, prohlédli si městečko Štramberk a naučili se péct Štramberské uši. Lanovkou dále pokračovali za Radegastem, z Pusteven pak na koloběžkách vyrazili zpět dolů a poté do víru festivalového dění Colours. V Pivovaru Ostravar vyslechli výklad o výrobě piva a v Landek parku sfárali do dolu. Naučili se hrát golf v unikátním resortu Lipiny v Karviné-Darkově, užili si festival Colours of Ostrava i Festival v ulicích. Novináři odjížděli nadšeni, spokojeni a příjemně unaveni.

Nezapomenutelné zážitky jim přinesla nejen prohlídka jedinečného industriálního prostředí Dolních Vítkovic, kde se festival Colours of Ostrava koná, ale i nové projekty města jako je Trojhalí Karolina. Velmi ocenili čistotu festivalu i prostředí města. Mnoho z nich odjíždělo s pocitem, že do Ostravy se určitě někdy vrátí. 

 

Druhé kolo vzdělávacího workshopu pro aktéry cestovního ruchu v TO Ostravsko

workshopV srpnu se konalo druhé kolo vzdělávacího workshopu pro aktéry cestovního ruchu. Workshopu se zúčastnili zástupci významných turistických atraktivit, turistických informačních center a hotelů v turistické oblasti Ostravsko.

Účastnící workshopu se seznámili s tradičními i netradičními formami incentivních programů, které Ostravsko nabízí, a dověděli se také o aktuálních novinkách a informacích z oblasti cestovního ruchu. Z vyhlídkové věže Nové radnice se vydali „Po stopách vůně kávy“, poznávali krásy lázeňského městečka Klimkovice a nakonec zamířili do útrob Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovice. Součástí workshopu byla také prezentace současných trendů, novinek a projektů v oblasti turismu v TO Ostravsko a networking.

Vzdělávací workshop byl realizován v rámci projektu Akční plán 2013 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu, oblasti podpory 2.2 Rozvoj cestovního ruchu, dílčí oblast podpory 2.2.4 Organizace a kooperace v cestovním ruchu.

 

Cestovní ruch – 2. čtvrtletí 2014

Dle údajů Českého statistického úřadu se v České republice ve druhém čtvrtletí tohoto roku zvýšil počet přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních. Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl 10,5 milionu nocí, meziročně to znamenalo nárůst celkem o 0,4 %. Zatímco počet nocí strávených v hromadných ubytovacích zařízeních domácích návštěvníků klesl o 0,9 %, u zahraničních návštěvníků došlo k nárůstu o 1,4 procenta.

Zvýšení bylo zaznamenáno také co do počtu hostů, celkově do České republiky přijely 4 miliony hostů, což je o 1,8 % více než ve stejném období loňského roku. Domácích hostů sice ubylo o 0,1 %, počet zahraničních návštěvníků se však o 3,4 % navýšil. Nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa, Ruska a Slovenska. Z prvních deseti zemí, ze kterých zahraniční hosté přijíždějí nejčastěji, byl zaznamenán pokles u hostů z Francie a Itálie.

Na úrovni krajské byl rovněž zaznamenán výrazný nárůst, a to jak v počtu přenocování, tak i v celkovém počtu hostů, kteří do Moravskoslezského kraje ve sledovaném období zavítali. Celkový počet přenocování dosáhnul hodnoty 479 241. Meziročně vzrostl v kraji také počet hostů. Ve sledovaném období Moravskoslezský kraj navštívilo celkem 184 724 hostů, což je o 6,3 % více než ve stejném období předešlého roku.

Návštěvnost turistické oblasti Ostravsko ve 2. čtvrtletí roku 2014 opět rostla. Tento růst byl ovlivněn zejména díky přijíždějícím cizincům, kterých do TO Ostravsko zavítalo o 2 047 více. Nejpočetnějšími skupinami zahraničních hostů byli již tradičně návštěvníci ze Slovenska, Polska a Německa. V hojném počtu navštívili danou turistickou oblast také turisté z Ruska a Spojeného království.   

Co se týká následujícího vývoje během prázdnin, provozovatelé jednotlivých atraktivit hodnotí dosavadní průběh 3. čtvrtletí kladně. Některé z ostravských turistických atraktivit v uplynulém období zaznamenaly obrovské úspěchy v návštěvnosti. Například do Dolní oblasti Vítkovice od března zavítalo už více než 1 500 000 návštěvníků. Dolní oblast se tak stále drží ve skupině TOP 5 nejnavštěvovanějších památek v celé České republice a je vůbec nejnavštěvovanější památkou v Moravskoslezském kraji. Rekordy padaly také při letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava, na který do Dolních Vítkovic dorazilo více než 41 000 návštěvníků, což je o 7 000 návštěvníků více než v loňském roce.

Banner