Červenec/srpen 2012

Newsletter Cestování - červenec/srpen 2012

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Colours of Ostrava letos nově!

Ve dnech 12. – 15. 7. 2012 navštivte letošní ročník věhlasného hudebního festivalu Colours of Ostrava!Colours

Jedenácté, a přitom v něčem první – takové budou letošní Colours of Ostrava. Festival se stěhuje do areálu národní kulturní památky a přivede hudební hvězdy světového formátu, jako jsou třeba Alanis Morissette, Bobby McFerrin nebo The Flaming Lips, z českých pak třeba Dana Bártu, Lauru a její tygry či Mňágu a Žďorp. Dostanete se do prostředí, které nemá nikdo jiný v naší zemi.

Po deseti letech opouští prostory Černé louky a Slezskoostravského hradu a míří do nového unikátního prostředí Dolních Vítkovic. Areál nabídne návštěvníkům obrovské koncertní plochy, kreativní místa a zákoutí, velké množství krytých scén, více místa pro zkvalitnění služeb a hygieny nebo větší stanové městečko.

Poprvé v historii bude navíc přímo v areálu vlastní parkoviště. Areál má výborné umístění, leží u dopravní tepny Místecké a v těsné blízkosti tramvajové zastávky. Navíc je vzdálený jen půl kilometru od vlakového nádraží Ostrava­ - střed a od ústředního autobusového nádraží. Pestrost, šíře a kvalita programu a pohoda v areálu zůstanou.

V dolnovítkovickém areálu je celkem 23 tisíc metrů čtverečních travnatých ploch ve špičkové kvalitě. Jedná se o speciální štěrkové trávníky s vysokou pochozí zátěží, které se denně udržují a zavlažují. Travní směs je složena z pěti různých druhů trav maximálně odolných pro profesionální využití. V Dolní oblasti proběhlo také bezpečnostní ošetření stromů a několik nových se vysadilo.

Součástí Colours of Ostrava bude už tradičně také zvláštní dětská scéna. Oblíbení kamarádi dětí Jinálek s Ájou se ale v rámci přestěhování festivalu do Dolních Vítkovic rozhodli vzít děti také na nové místo. Společně se přemístí na planetu Jinálkov. Děti budou moci do barevného Jinálkovského lesa, hrát si v měkoučkém kamenolomu nebo se koupat v bublinkovém jezírku. Pro malé čertíky bude připraveno i studené peklo. Samozřejmě budou dětem ponechány i oblíbené omalovánky, budou vyrábět dárečky pro maminky a tatínky, bude připravena také obrovská kreslicí plachta, zábavné vodní hry nebo malování na obličej.

Děti jsou v průběhu festivalu hlídány už od tří let, pro péči o ty menší je připraven i kompletně vybavený kojicí stan. Kvalitní servis nabídnou organizátoři festivalu také návštěvníkům s pohybovým a zrakovým znevýhodněním. V rámci projektu Colours bez bariér bude usnadněn těmto divákům pobyt na festivalu tak, aby si mohli bez starostí užívat hudbu a další program.

Na letošním ročníku návštěvníci během 4 dní uvidí více než 150 kapel, dýdžejů, divadel, filmů, workshopů či diskusí.

www.colours.cz

 

 

Techno trasa spojí 12 technických památek

TechnoDvanáct technických památek na území Moravskoslezského kraje se propojí do jedné Techno trasy. Podobná trasa spojující industriální památky je teprve druhou v Česku.

Památky musejí být přístupné veřejnosti, musí v nich fungovat průvodcovský servis a mít i zázemí pro návštěvníky. Zájemci mohou například zažít jízdu parním vlakem po úzkokolejné trati na Osoblažsku, fárání do bývalé šachty v Landek Parku, vystoupat na vrchol vysoké pece v Dolní oblasti Vítkovice či zažít pocity vojáků umístěných do opevnění na Hlučínsku a v Bohumíně. Na trase pak leží i pivovar v Nošovicích, mlýn v Loučkách u Oder, Hasičské muzeum v Ostravě, Kosárna v Karlovicích na Bruntálsku, železniční muzeum ve Studénce, Technické muzeum Tatra Kopřivnice a Důl Michal v Ostravě.

Společný nápad Agentury pro regionální rozvoj a Moravskoslezského kraje navíc nabídne lidem, kteří všechny památky navštíví, nejenom zážitky, ale i zajímavé odměny. Při návštěvě každého zapojeného objektu bude možné získat razítko do speciálního pasu a podle počtu razítek pak i odměnu. Pasy budou k dispozici od prvního prázdninového víkendu.

Projekt, který nabídne zážitky pro celé rodiny s dětmi, by se měl v dalších letech rozšiřovat a ke dvanácti již zúčastněným památkám budou přibývat další. Projekt Techno trasy bude na konci léta umocněn speciální akcí s názvem Fajne léto. Každá z památek postupně připraví v rozpětí šesti víkendů speciální zábavně-naučnou akci pro širokou veřejnost.

Nový turistický projekt nazvaný Techno trasa odstartoval na konci června.

 

 

Shakespearovské slavnosti – čtyři premiéry

Hned čtyři premiéry čekají na návštěvníky pátých Letních shakespearovských slavností v Ostravě. Festival se uskuteční od 18.Shakes července do 10. srpna v areálu Slezskoostravského hradu a budou největší ve své historii. Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě nabídnou letos dvě desítky představení a bude největší v pětileté historii.

Diváci se mohou těšit na Jiřího Langmajera v roli Richarda III. a Kláru Issovou, která se představí v roli sváděné Lady Anny. Richard III. se bude v Ostravě hrát vůbec poprvé, stejně jako úspěšná slovensko-česká komedie Oko za oko - niečo za niečo. Pořadatelé ostravských slavností si pak připravili třetí novinku - komedii Marná lásky snaha. Ta také ostravský festival zahájí. Představí se v ní řada ostravských herců, třeba Vladimír Polák, Jan Fišar nebo Jiří Sedláček.

K vidění budou i reprízy úspěšných her z minulých ročníků včetně populární inscenace Veselé paničky windsorské režiséra Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou nebo Zkrocení zlé ženy s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem, které patří i letos k nejžádanějším titulům. A chybět nebude inscenace Romeo a Julie, která v Ostravě festival ukončí svou derniérou.

www.shakespeare.cz

 

 

Mezinárodní festival flamenca a španělské kultury

FlamencoMezinárodní festival flamenca a španělské kultury COLORES FLAMENCOS můžete zažít       9. -12. 8. 2012 v Ostravě i Olomouci. Jeho cílem je představit veřejnosti španělskou kulturu a zejména potom flamenco v jeho nejrozmanitějších podobách a barvách.

Festival je podporován španělskou ambasádou a Institutem Cervantes. Mezi hlavní partnery patří Olomoucký a Moravskoslezský kraj, magistráty těchto měst, Ministerstvo kultury ČR a také významné firmy regionu.

Hlavní devizou festivalu je jeho rozmanitost. V rámci několika festivalových dní nabídne nejen tanec a hudbu, ale také gastronomické zážitky, přehlídku španělské kinematografie, módní přehlídku, koncert klasické hudby, workshopy a snad i výstavu obrazů. Navíc tanec a hudba flamenco je od roku 2010 zapsán na seznam kulturního bohatství UNESCO. Přehled všech míst, kde se se španělskou kulturou v Ostravě můžete setkat, najdete na www.flamencool.cz

 

Filmaři otevírají brány ostravského podsvětí

Od 27. června do 18. července 2012 v Ostravě probíhá natáčení celovečerního snímku Isabel z ostravského prostředí. Isabel je film, který vzniká bez finančního základu, ale s ambicí vysokorozpočtového filmu.  Tento snímek vzniká díky nadšení tvůrců, které přesvědčilo několik desítek partnerů, díky kterým je projekt realizován. Debutující režijní duo v podání Lukáše Melníka a Marcela Škrkoně chce projektem dokázat, že Ostrava a její okolí nabízí jedinečné filmařské lokality a výborné herce. Mezi těmi, kdo film obohatí svými hereckými výkony jsou:  Petra Lorencová, Lukáš Melník, Renáta Klemensová, Sylvie Krupanská, Robert Urban, František Strnad, Zuzana Truplová, Alena Sasínová, Tereza Dočkalová, Norbert Lichý a další.

Na přípravách filmu se podílí i město Ostrava prostřednictvím dlouhodobého projektu FILM OSTRAVA!!!, který má za cíl prezentovat Ostravsko jako region pro filmaře atraktivní a vstřícný. Navíc Ostrava patří k lokacím s obrovským potenciálem a rozhodně si zaslouží jej využívat.

„Ostrava inspiruje k mnoha námětům a vampýrské téma je právě jedním z nich. Scénář je psaný na tělo nejen konkrétním hercům, ale i Ostravě a jejímu Geniu loci. Fakt, že se projekt realizuje je plněním našich snů i nočních můr zároveň. Isabelin příběh odhaluje skrytá tajemství ocelové metropole,“ doplňuje režisér Marcel Škrkoň.

V kinech film můžete vidět od prosince 2012.

Stopuj filmaře a objev bránu do ostravského podsvětí!

Od 4. července 2012 budou na oficiálním facebookovém profilu filmu zveřejňovány zeměpisné souřadnice indicií k objevení filmařské brány do ostravského podsvětí. Prvních pět osob, které vystopují filmaře, získá pozvánku na dotočnou párty filmu a balíček cen od partnerů filmu.

http://www.facebook.com/Isabelthemovie

 

Film

 

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

Osobnost na prázdniny jsme vybrali ze světa kultury – úspěšnou herečku a držitelku Thálie Terezu Dočkalovou, která bude během prázdninových měsíců účinkovat na Letních shakespearovských slavnostech v Ostravě.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na další ostravskou osobnost a my vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Tereza Dočkalová

DočkalDržitelka Thálie v kategorii herců do 33 let Tereza Dočkalová je rodačkou z Nového Jičína, do Ostravy se dostala v roce 2002, kdy zde začala studovat Janáčkovu konzervatoř a nyní už pět let hostuje v Komorní scéně Aréna. Nedávno dostala za své umění Cenu Thálie pro činoherce do 33 let.

Byla dítě s velkou fantazií a měla přirozený odpor k pracovnímu stereotypu. Nedokázala si představit, že bude vést tzv. normální život. Chtěla něco víc. Kreslila, malovala, pak se spolužáky na základní škole založili divadlo a nakonec zjistila, že existuje střední škola, kde se dá herectví studovat a hlavně tam není matematika. A jak sama říká „Už na přijímačkách mě ostravská konzervatoř nadchla, něco z ní dýchalo a já jsem zatoužila být toho něčeho součástí“.

Tereza Dočkalová je absolventkou herectví na ostravské konzervatoři. Už během studií si ji vyhlédl režisér Ivan Krejčí pro roli Niny v Čechovově Rackovi. V jeho režii pak nyní čtyřiadvacetiletá herečka ztvárnila většinu postav na jevišti Komorní scény Aréna – od neodolatelné Zdi v Shakespearově Snu noci svatojánském až po Ofélii v Hamletovi.

V nadcházejících letních měsících ji můžete vidět v představeních Romeo a Julie a Marná lásky snaha, ve kterých hostuje v rámci Letních shakespearovských slavností v Ostravě.

 

Hornické muzeum proveze návštěvníky důlním vláčkem

Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabízí návštěvníkům novinku, která zaujme především děti. Před historickouLandek budovou Dolu Anselm se mohou povozit v důlním vláčku, podobném tomu, který stovky metrů pod zemí dopravuje horníky na jejich pracoviště.

Atraktivní důlní expozice rubání i příprav tedy doplní jízda vláčkem, která návštěvníky určitě zaujme. Vláček se dvěma důlními vozíky, tažený dnes už historickou důlní lokomotivou, jezdí ze šachetní budovy areálu na trase dlouhé 167 metrů. Projížďka v něm je pro všechny, kdo si koupí lístek do Hornického muzea, zdarma. Vlaky a vlečková doprava neodmyslitelně patří k hornictví i k celému kraji a tato atrakce zcela jistě zpestří jedinečnou expozici hornického muzea.

Úsek důlní dopravy navazuje na expozice dobývání uhlí, ražení chodeb nebo báňského záchranářství. Kromě toho na Landeku probíhá i řada expozic dočasných, v současné době to je zábavný a interaktivní Svět iluzí a klamů, na kterém se podílí i Vysoká škola báňská -Technická univerzita Ostrava. Návštěvníky překvapí téměř dvě stovky iluzí a klamů. Uvidí statický obraz, který se najednou začne hýbat, neexistující jevy a objekty nebo nekonečná zrcadla. Některé iluze si návštěvníci dokonce pomocí jednoduchých návodů sami vytvoří.

www.landekpark.cz

 

 

Začíná Měsíc autorského čtení

Jedinečný mezinárodní maraton Měsíc autorského čtení zavítá opět do krajské metropole. Odstartuje 3. července a celý měsíc bude denně probíhat v klubu Atlantik. Kromě českých a slovenských autorů se představí také autoři slovinští. Lidé se mohou těšit na nejpřekládanější současné spisovatele Evalda Flisara, Andreje Skubicu nebo třeba Andreje Blatnika. Za zmínku určitě stojí třeba i Brane Mozetič, čelní představitel hnutí spisovatelů gayů, ale i řada dalších zajímavých autorů, jejichž výčet je skutečně velký.

Z českých spisovatelů se na Měsíci autorského čtení představí třeba Irena Dousková, Eva Hauserová, Antonín Bajaja, Karel Steigerwald, Pavel Brycz, Jelena Mašínová s Pavlem Kohoutem, Sylva Fischerová nebo fejetonista a bavič Pavel Tomeš. Ze Slováků přijede básník Dušan Mitana. Kromě Ostravy budou autoři předčítat také v Brně, Košicích a Wroclawi.

www.autorskecteni.cz

 

Prázdninová nabídka Slezskoostravského hradu

Během prázdninových měsíců nabízí Slezskoostravský hrad a areál Černé louky akce nejrůznějšího typu, vybírat můžete zHrad těchto:

Výstava amerických veteránů AMERICAN CLASSIC CARS

Výstava American classic cars proběhne ve dnech 20. 7. – 16. 9. 2012 na Výstavišti Černá louka v Ostravě. Jde o prohlídku amerických veteránů z let 1950 – 1980.

Vystaveno bude 35 – 40 vozů od roku výroby 1949 až 1976. Zastoupeny budou všechny velké automobilky, které v uvedených letech produkovaly, např. Cadillac, Buick, Chevrolet, Pontiac, Ford, Chrysler, Lincoln, ale i méně známé nebo dnes již zaniklé automobilky. Příkladem je jeden z mála automobilů, které vyrobil syn Henryho Forda.

Na výstavě jsou prezentovány také unikáty jako např. vůz dělaný na zakázku, který si v roce 1976 zakoupil senátor státu New York Joe Galliber, vůz, který v 80. letech vlastnil Jan Werich nebo vozy v úpravě Hot rod, Custom a mnoho dalších.

Součástí výstavy American classic cars je výstava o matce cest - Route 66. Výstava je organizovaná Českou asociací Route 66.

Pro návštěvníky je připravena soutěž o hodnotné ceny a návštěvníci výstavy American classic cars se mohou zapojit do hlasování o nejhezčí veterán.

Country & Western na hradě – 7. července

Vůně táborových ohňů, představy rozlehlých amerických prérií a atmosféra dlouhých putování pionýrů při osidlování Divokého západu – to vše můžete prožít na této akci.

Unikátní expozice vesnických pracovních krojů, jediná v České republice, byla aktualizovaná pro letní období.

Letní vesnické kroje pocházejí z regionů Valašsko - Rusava, Podkrkonoší, Jabluňkov a dalších. Expozici tvoří 58 panenek, které zobrazují život na vesnici při různých situacích.

29. 6. – 31. 8. se bude v areále Slezskoostravského hradu konat velká letní soutěž – Víte, kde spí v létě čerti?

Více na www.cerna-louka.cz

 

Ostrava na roadshow

Město Ostrava se před letošní letní turistickou sezonou představilo netradičními prezentačními akcemi, které organizovalRoad úřad Moravskoslezského kraje s názvem „S Moravskoslezským krajem na cestách“. Tyto prezentace proběhly jako série netradičních „roadshow“ vystoupení na náměstích a v obchodním centru v českých městech (Plzeň a České Budějovice) a slovenském městě (Žilina). Prezentace v Plzni a Českých Budějovicích proběhly také za účasti týmu závodního speciálu Tatra - několikanásobného vítěze Rallye Dakar.  Součástí těchto akcí bylo samozřejmě představení kompletní nabídky města Ostravy návštěvníkům a obyvatelům jednotlivých měst – k dispozici byla celá řada propagačních materiálů, brožur a map zdarma.  Celá prezentace byla vždy doplněna o zábavný program – vystoupil např. folklorní soubor, bylo možno ochutnat místní speciality, prohlédnout si tradiční řemesla. Celým programem návštěvníky provedl vždy moderátor.

Také na Slovensku byl, vzhledem k malé vzdálenosti Žiliny a Ostravy, zájem o Ostravu značný. Návštěvníci se zajímali především o atraktivity pro děti (ZOO), technické památky (Dolní oblast Vítkovice a Landek Park) a další možnosti trávení volného času. Bez povšimnutí nezůstaly ani dotazy na informace k letním festivalům, především pak ke Colours of Ostrava.

 

ROCKOVÁ OSTRAVA!!! 

RockUnikátní propojení hardrocku a industriální památky vysokých pecí v Ostravě - Vítkovicích nabídne 12. srpna festival ROCKOVÁ OSTRAVA!!! Hlavní hvězdou bude skupina Kabát. Oheň do kotle ale také přilijí kultovní Citron nebo Alkehol.

Pořadatelé chtějí založit tradici rockových festivalů v Ostravě a v nejbližších letech proniknout mezi elitu tuzemských festivalů.

Colours of Ostrava tak nebude jedinou hudební akcí, která se bude konat v Dolní oblasti Vítkovice.

www.rockovaostrava.cz

 

 

Fotosoutěž

Zašlete nám foto včetně GPS souřadnic ze své procházky po stezce Porubou a Pustkovcem a my Vás za to odměníme! Nejzajímavější snímky od nás obdrží drobnou cenu a navíc budou zveřejněny na našich webových stránkách. Své fotografie zasílejte na shrbacova@ostrava.cz. Informace o této stezce naleznete na stránkách www.ostrava.cz/cs/turista/aktivni-vyziti/ostravske-prochazky/ostravske-prochazky.