Červen 2014

Newsletter Cestování - červen 2014

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

 

Zlatá tretra 2014 - příslib světových rekordů

Zlatá tretraV areálu Městského stadionu v Ostravě Vítkovicích se chystá 53. ročník nejpopulárnějšího atletického mítinku v České republice Zlatá tretra 2014.

Kromě jamajských hvězd Usaina Bolta a Shelly-Ann Fraserové-Pryceové, kteří se postarají o atraktivní podívanou ve sprintech, fenomenálního francouzského tyčkaře Renauda Lavillenieho či českého oštěpaře Vítězslava Veselého, organizátoři rozšířili už tak kvalitní seznam účastníků vrhačského souboje koulařů, kde se kromě Tomasze Majewského a české špičky představí ostravskému publiku i Američan Christian Cantwwell, stříbrný medailista z olympiády v Pekingu 2008, ale hlavně mistr světa z Berlína 2009.

V hodnocení informačního portálu All-Athletics.com, který jako jediný publikuje žebříčky atletických akcí (jednodenní mítinky, maratóny, šampionáty, apod.) na základě kvality výkonů a kvality účasti, skončil uplynulý ročník Zlaté tretry Ostrava na první pozici v rámci kategorie mítinků IAAF World Challenge za rok 2013. V celkovém pořadí všech mítinků to byla třináctá pozice, Ostrava předstihla i dva mítinky Diamantové ligy Oslo a New York.

Zlatá tretra, každoroční atletický mítink, který se v Ostravě koná již od roku 1961, letos startuje 17. června. Všechny hvězdy, včetně špičky české atletiky, přijíždí do Ostravy vždy ve výborné formě, takže jistě také letos mítink přinese skvělou sportovní podívanou.

www.zlatatretra.cz

 

Dream Factory nabídne divadelní lahůdky

DreamOstravští diváci budou mít také letos jedinečnou příležitost navštívit oceňované inscenace nejprestižnějších českých divadel. Divadelní festival Dream Factory Ostrava nabídne jedinečnou příležitost zhlédnout oceňované inscenace dramatika Václava Havla. Divadelní linii věnovanou Havlovi doplní filmová sekce, besedy a výstava. Šestý ročník festivalu se letos koná od 3. do 8. června ve všech ostravských divadlech a v industriálních prostorách Dolu Hlubina.

Ostrava se díky Dream Factory opět na pár dní stane tuzemským divadelním centrem. Juraj Kukura, Veronika Žilková, Saša Rašilov, David Prachař, Martha Issová, z divadel pak Dejvické divadlo, Studio Hrdinů, HaDivadlo, Činoherní klub, Studio Y. To jsou jen některé z hereckých hvězd a divadel, které do Ostravy zavítají.

Pořadatelé se letos také zaměřili na tvorbu jednoho z nejprogresivnějších současných českých režisérů. V rámci dramaturgické linie věnované Danielu Špinarovi uvedou hned pět jeho her. Z Kladna do Ostravy zavítá, po loňském úspěchu inscenace Vinnetou s Vojtou Kotkem a Jakubem Prachařem, adaptace slavného a provokativního románu Guy de Maupassanta Miláček. Záštitu nad festivalem převzala také herečka Pavla Tomicová, která exceluje hned v zahajovacím představení Klicperova divadla Hradec Králové Koule.

Šestý ročník přehlídky činoherního a alternativního divadla představí to nejlepší z české divadelní scény. Představení budou ve všech ostravských divadlech, Domě kultury města Ostravy, Staré Aréně a v industriálním prostředí Dolu Hlubina. Během šesti dnů nabídne festival na třicet divadelních představení, besedy a koncerty.

www.dfov.cz

 

Festival NODO – Dny nové opery Ostrava

Druhé bienále festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava / New Opera Days Ostrava), který pořádá Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Ostravským centrem nové hudby, bude svědkem světových, evropských i českých premiér. Ostrava se tak opět stane evropskou křižovatkou soudobé hudby. Letošní ročník nabídne pět inscenací oper pěti světových skladatelů, které budou uvedeny většinou ve světových premiérách a za účasti autorů.

Festival NODO poskytuje tvůrčí prostor pro realizaci nových operních děl současných skladatelů. Doplňuje tak bienální festival Ostravské dny (Ostrava Days), který se rovněž zaměřuje na novou a experimentální hudební tvorbu.

První ročník NODO byl provázen nejen četným diváckým ohlasem, ale i utěšenou pozorností tuzemských a zahraničních médií.

Festival začne 25. června v Divadle Jiřího Myrona českou premiérou opery Re:igen / Rej, kterou složil rakouský skladatel Bernhard Lang. Následně zazní hned tři světové premiéry operních děl, která vznikla speciálně na zakázku festivalu. Součástí festivalu je také rozsáhlý doprovodný program.

www.ndm.cz/cz/opera/stranka/109-nodo-2014.html

 

Ostravská Muzejní noc 2014

MuzejníZábava pro celou rodinu aneb Co se děje v muzeu po setmění? V sobotu 7. června, jako jediný den v roce, otevřou muzea, galerie a kulturní centra své brány návštěvníkům do pozdních večerních hodin. Přijeďte do Ostravy na bohatý zábavní a kulturní program! Čeká vás divadlo v ulicích, akrobacie v galerii, noční prohlídky vysokých pecí i podzemních depozitářů knihovny, lekce francouzštiny i výtvarné dílny, ze kterých si odnesete krásné výrobky. Navštívit můžete až 35 zapojených kulturních institucí. Abyste vše stihli, bude připravena speciální autobusová linka zdarma. Vstupné se ten večer nikde neplatí. Poznejte muzea a galerie jinak!

www.ostravskamuzejninoc.cz

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…     V červnu bychom Vám rádi představili herečku Pavlu Tomicovou, která převzala uměleckou záštitu nad letošním ročníkem festivalu Dream Factory.

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Pavla Tomicová 

Rodačka z Karviné vystudovala katedru loutkářství na pražské DAMU. Během studií začala spolupracovat s královéhradeckým loutkovým divadlem, v němž získala i své první stálé angažmá. Jako loutkoherečka zde působila deset sezon, než dostala nabídku hostování v Klicperově divadle v Hradci Králové, kde se později stala členkou souboru. Za ztvárnění role Arkadinové v Rackovi byla nominována na Cenu Thálie, za svou Mařku v Maryše získala v roce 2000 Cenu Alfréda Radoka.
Před filmovou kamerou se Pavla Tomicová začala objevovat častěji až od roku 1998. Průlomem v její filmové kariéře byla role psycholožky ve snímku Nuda v Brně. Následovaly role ve Snowboarďácích, Rafťácích, Crash Road, DOBLBA! či v televizních seriálech Bazén a Ulice.

Pavla Tomicová převzala uměleckou záštitu nad letošním ročníkem festivalu Dream Factory, který se v Ostravě bude konat od 3. do 8. června. Slavnostně jej zahájí originální inscenace Koule hradeckého Klicperova divadla, ve které se Pavla Tomicová představí v hlavní roli.

 

Run Tour 2014

RunPokud chcete poznat zajímavé běžecké lokality po celé České republice, máte možnost. Nabídka letošních závodů seriálů Run Tour se rozšiřuje o další industriální běh. Poběží se kolem ostravských vysokých pecí, a to 28. června.

Trasa závodu povede kolem Dolní oblasti Vítkovice po asfaltových a zpevněných cestách a ačkoliv se  poběží  například kolem uhelného dolu, koksovny či vysoké pece, cesta bude lemována zelení. Pro závodníky, kteří se do Ostravy sjedou z celé České republiky, to bude jistě netradiční a nezapomenutelný zážitek.

Seriál Run Tour letos vstupuje do třetího ročníku a včetně Ostravy čítá osm akcí. Poběží se například v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a dalších městech. Jednotlivé závody zahrnují běhy na deset a pět kilometrů a pro děti jsou vypsány trasy na 500 a 1000 metrů.

www.run-tour.cz

 

Fajne léto 2014 se blíží

Připravte se na letošní jízdu na TECHNO TRASE, na níž se již tradičně uskuteční zábavné akce pro děti i dospělé v rámci akcí FAJNEHO LÉTA 2014.

Navštivte industriální atraktivity zařazené do TECHNO TRASY v rámci akcí FAJNEHO LÉTA a získejte zajímavé výhry!

Termíny akcí FAJNEHO LÉTA 2014:

14. 6. 2014    Dolní Vítkovice
14. 6. 2014    Kosárna v Karlovicích ve Slezsku
15. 6. 2014    Pivovar Radegast
21. 6. 2014    Pěchotní srub MO-S5 "Na Trati" u Bohumína
22. 6. 2014    Hasičské muzeum města Ostravy
28. 6. 2014    Úzkokolejka dráha Třemešná – Osoblaha
28. 6. 2014    Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky
29. 6. 2014    NKP Důl Michal
29. 6. 2014    Vagonářské muzeum ve Studénce
  5. 7. 2014    Technické muzeum TATRA Kopřivnice
  6. 7. 2014    Vodní mlýn Wesselsky
  6. 7. 2014    Landek Park

http://technotrasa.msregion.cz/fajne-leto-25277/

 

Czech Raildays 2014

RailJiž 15. ročník mezinárodního veletrhu drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy se v Ostravě uskuteční 17. – 19. června. Letos pod záštitou ministra dopravy České republiky a náměstka primátora statutárního města Ostrava.

K vidění budou kromě železničních kolejových vozidel s jejich příslušenstvím a kolejových vozidel pro městskou dopravu a jejich příslušenství také prostředky pro stavbu, provoz a údržbu železniční a tramvajové dopravní cesty, prostředky a zařízení pro provoz a údržbu kolejových vozidel, kombinovaná doprava a mnoho dalšího.

Veletrh se koná v areálu nákladového nádraží železniční stanice Ostrava hlavní nádraží.

http://www.railvolution.net/czechraildays/

 

Hra Kód Salomon slaví první úspěchy

SalomTéměř po měsíci od zahájení hry Kód Salomon má aplikace přes 600 stažení a dokonce již první desítku hráčů, kteří hru dohráli.

Aplikace navíc obsadila 3. místo na přehlídce domácí tvorby v oblasti aplikací pro přenosná komunikační zařízení – mobilní telefony a tablety, nazvanou AppParade, pořádanou již čtvrtým rokem za podpory firem IBM, T-Mobile, HTC a dalších partnerů. Každá soutěžní novinka má 3 minuty na představení a zaujetí diváků. Často tedy rozhoduje kombinace nápad/grafika, aplikace/atraktivita prezentace.

Hra má svou atmosféru a svůj příběh, který volně navazuje na málo známý fakt, že jedním z majitelů Vítkovických železáren byl člen světoznámé dynastie investorů baron Salomon Mayer Rothschild. Cílem hry je najít tajný talisman barona Rothschilda. Hráč musí projít řadu míst v Ostravě a vyřešit logické rébusy, aby získal kód k šifře a mohl ji rozluštit. Aplikace je určena pro turisty, ale zahrát si ji mohou také Ostravané. Dva scénáře jsou zkrácené na jeden nebo dva dny v poklidnějším tempu, třetí je náročnější a zabere několik dní.

Nepotřebujete toho tedy mnoho: stačí jeden telefon s operačním systém Android či iOS a chuť strávit třeba jeden víkendový den společnou aktivitou.

Pro hráče, kteří se registrovali do hry mezi 1. 5. a 14. 5. a přijdou na Muzejní noc do Ostravského muzea, je připravena malá pozornost jako symbolické "odškodnění" za to, že nemohli uspokojit své pátračské schopnosti.

Trailer Kód Salomon ke zhlédnutí zde: http://vimeo.com/90243387 

www.kodsalomon.cz

 

Letiště L. Janáčka odměňuje cestující

LetištěLetiště Leoše Janáčka slaví v letošním roce 55 let civilního provozu a při této příležitosti připravilo pro své cestující a příznivce zajímavé dárky. Jedním z nich jsou například „šťastné hodinky“ pro nákup letenek nebo soutěž o zajímavé ceny. Pokud využíváte ostravské letiště pro cesty na dovolenou nebo za prací, zapojte se do soutěže o hodnotné ceny. Stačí vyplnit soutěžní kupon při odletu nebo příletu z ostravského letiště Leoše Janáčka. Vyhrát můžete například letecký zájezd do Řecka, do Paříže, zpáteční letenky do evropských destinací nebo vyhlídkový let.

Soutěž probíhá od 1. května do 30. září 2014.

www.airport-ostrava.cz/cz/page-aktuality/article-434-slavime-55-let-civilniho-provozu-a-rozdavame-darky/

 

Cestovní ruch – 1. čtvrtletí 2014

Dle údajů Českého statistického úřadu byl v prvním čtvrtletí tohoto roku na krajské úrovni  zaznamenán výrazný nárůst, a to jak v počtu přenocování, tak i v celkovém počtu hostů, kteří do Moravskoslezského kraje ve sledovaném období zavítali. Celkový počet přenocování dosáhnul hodnoty 464 695. Meziročně vzrostl v kraji také počet hostů. Ve sledovaném období Moravskoslezský kraj navštívilo celkem 159 040 hostů, což je o 2,7% více než ve stejném období předešlého roku.

Co se týká turistické oblasti Ostravsko, tak v 1. čtvrtletí roku 2014 navštívilo TO Ostravsko 41 770 návštěvníků. Ačkoli celková návštěvnost TO Ostravsko mírně klesla, byl zaznamenán mírný nárůst co do počtu hostů, kteří na Ostravsko přijeli ze zahraničí.  Nejpočetnějšími skupinami zahraničních hostů byli již tradičně návštěvníci ze Slovenska, Polska a Německa. V hojném počtu navštívili danou turistickou oblast také návštěvníci z Ruska a Spojeného království.

http://www.ostrava.cz/cs/turista/strategicke-dokumenty/marketingova-strategie-rozvoje-cestovniho-ruchu/kvartalni-zpravy-o-cestovnim-ruchu-v-to-ostravsko-1/copy_of_cestovni-ruch-4.-ctvrtleti-1

Banner