Červen 2013

Newsletter Cestování - červen 2013

 

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

 

Zlatá tretra plná sportovních zážitků!

ZTLetošní 52. ročník mítinku Zlatá tretra Ostrava bude v pátek 27. června na Městském stadionu ve Vítkovicích znovu ve znamení světových atletických hvězd. Pro sportovní fanoušky připravili organizátoři úžasnou podívanou v podobě účasti mnoha domácích i zahraničních hvězd atletického nebe. Sportovci zvučných jmen včetně fenomenálního jamajského sprintera Usaina Bolta. Letos se k němu připojí také Yohan Blake - 4 x 100 m, Keshorn Walcott – oštěp, Vítězslav Veselý – oštěp, Petr Frydrych – oštěp, Tero Pitkamäki – oštěp, Valerie Adams – koule, Pavel Maslák - 400 m, Luguelin Santos - 400 m, Ivan Uchov – výška a řada dalších.

Mezinárodní atletický závod v Ostravě přinese skvělou sportovní podívanou. Rozhodně si tento zážitek nenechejte ujít, všechny hvězdy, včetně špičky české atletiky, přijíždí do Ostravy vždy ve výborné formě!

www.zlatatretra.cz 

 

 

Čokoládová tretra se rozrůstá

ČokoČokoládová tretra, tradiční dětský doprovod věhlasného atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava, bude letos velkolepější, než bývala.

Loni se dětské závody poprvé ve své 53 leté historii rozšířily z Ostravy do Havířova, Třince, Opavy, Olomouce a Prostějova. Letos přibydou ještě Bohumín a Frýdek-Místek. Vítězové z jednotlivých měst se utkají na zaplněném Městském stadionu v Ostravě v rámci samotné Zlaté tretry, která bude 27. června.

Znamená to příliv nových nadějí ve věku kolem deseti jedenácti let.

Vše odstartovalo v Bohumíně a zájem je letos opravdu velký, odhaduje se účast nejméně tří set dětí. Boj o finále bude v dalších letech zřejmě ještě náročnější. Stále se totiž hlásí kluby i z dalších měst a vzdálenějších od Ostravy.

Program:

Bohumín 13. května, Opava 14. května, Havířov 20. května, Třinec 27. května, Prostějov 5. června, Frýdek-Místek 12. června, Olomouc 19. června, Ostrava 25. června, finále na Zlaté tretře Ostrava 27. června.

 

Divadelní Dream Factory opět lahůdkové

DreamOstravský divadelní festival Dream Factory bude už popáté probíhat v ostravských divadlech, kulturních centrech a v industriálním prostředí Dolu Hlubina. Letos v termínu 6. – 9. června.

Kromě mnoha zajímavých projektů českého divadla se letos můžete těšit také na zahraniční sekci, ve které se objeví divadelníci ze Slovenska a Maďarska. Milovníci divadla se mohou těšit například na divadelního Vinnetoua, Tichého Tarzana, Budulínka, Racka nebo třeba Nenápadný půvab buržoazie.

Diváci budou mít jedinečnou šanci zhlédnout vrcholná představení českých divadel, která si odnesla ta nejprestižnější ocenění českého divadla, Ceny Thálie a Ceny Alfréda Radoka. Obzvlášť program v sobotu 8. června bude těmito představeními doslova překypovat.

Uměleckou záštitu nad pátým ročníkem festivalu převzali herci a zároveň hudebníci Jakub Prachař a Richard Krajčo. Jakub Prachař se na festivalu představí jako Old Shatterhand v originální inscenaci mladého autora Petra Kolečka. Společně s Vojtou Kotkem, v roli Vinnetoua, nabídnou netradiční pohled na známý příběh o pokrevním bratrství. Jakuba Prachaře uvidí diváci také v představení Federer-Nadal, kde společně s Markem Taclíkem ztvární známé tenisové idoly.

Richard Krajčo se představí v úspěšné inscenaci Deštivé dny pražského Divadla Ungelt, která mu vynesla prestižní Cenu Thálie.

Festival letos nabídne téměř třicítku představení jak české tak zahraniční produkce, debaty a novinkou letošního ročníku bude filmová sekce. Ostrava se díky Dream Factory opět na pár dní stane tuzemským divadelním centrem.

www.dfov.cz/

 

Představujeme osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

V měsíci červnu bychom Vám rádi představili atleta Pavla Masláka, který se již připravuje a těší na letošní ročník Zlaté tretry Ostrava konané právě v červnu.

 

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na netradiční ostravskou osobnost a my Vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

 

Pavel Maslák

Maslákčeský atlet, sprinter, orientující se hlavně na běh na 200 metrů a běh na 400 metrů. V současné době drží dva české rekordy a to na 200 m - 20,59 a 400 m - 44,91.

Držitel prestižního ocenění pro mladé vycházející hvězdy Evropy - European Rising Star 2012, uděleno Evropskou atletickou asociací EAA, se narodil v roce 1991 v Havířově. Úřadující český rekordman v běhu na 200 i 400 m z roku 2012 venku i v hale. Úřadující mistr Evropy z Helsinek 2012. Na Halovém mistrovství světa v Istanbulu 2012 se postaral o druhý nejlepší výsledek české výpravy ziskem 5. místa.

Na Mistrovství světa juniorů v Kanadě v roce 2010 vybojoval 6. místo na trati 200 m, což bylo nejlepším umístěním českých juniorských závodníků.

V sezoně 2011 vybojoval Pavel Maslák první medaili pro českou výpravu na atletickém mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Ve finále běhu na 200 metrů prolétl cílem v čase 20,67 sekundy a získal bronzovou medaili. Skvěle se uvedl i v nabitém běhu na Mistrovství světa v korejském Tegu, kde v semifinále obsadil páté místo.

Zajímavost: Ve volném čase se věnuje bojovému sportu capoeira. Poznávacím znamením jsou dlouhé rukávy.

 

 

Autobusová linka na polská letiště

BusMezi Ostravou a polskými letišti v Katovicích a Krakově jezdí od června nová pravidelná autobusová linka.

Spojení zajistí v obou směrech čtyřikrát denně minibusy TigerExpress, jež bude provozovat společnost Turbotiger, kterou založili bývalí manažeři společností RegioJet a Student Agency. 

Cena jednosměrné jízdenky bude začínat na 220 korunách. Minibusy budou vyjíždět od vlakového nádraží v Ostravě-Svinově, zastaví v centru Ostravy a u nádraží v Bohumíně a pak u letišť v Katovicích a Krakově a v centrech těchto měst. Cestujícím nabídnou zdarma připojení k internetu, kávu nebo tisk, ale na objednávku například také možnost vyzvednutí na konkrétní adrese.

První spoje vyjedou 3. června, zájemci si už nyní mohou rezervovat lístky na internetových stránkách www.tigerexpress.eu. Spoje budou jezdit tak, aby co nejlépe navazovaly na odlety většiny linek z letišť v Katovicích a Krakově, a také na vlaky v Ostravě a Bohumíně.

Z ostravského letiště v Mošnově na Novojičínsku létají pravidelné linky jen do Prahy, Vídně, Paříže a v sezoně do turistických destinací zejména ve Středomoří. Od června k nim přibude pravidelné spojení do Londýna. Oproti tomu z polských letišť nabízejí nízkonákladoví dopravci lety do několika desítek měst, například do Bruselu, Kyjeva, Stockholmu nebo sedmi destinací ve Velké Británii. Z Krakova a Katovic ale létají také německá společnost Lufthansa nebo italská Alitalia.

Společnost Turbotiger se kromě provozování linek TigerExpress zabývá poskytováním dalších cestovních služeb nebo konzultacemi v oblasti dopravy. Sídlo má v polských Katovicích a své aktivity vyvíjí zejména na polském trhu.

www.tigerexpress.eu

www.airport-ostrava.cz

 

 

Czech Raildays 2013

RailPod záštitou ministra dopravy České republiky a primátora statutárního města Ostrava se uskuteční již 14. ročník mezinárodního veletrhu drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy, a to ve dnech 18. – 20. června 2013.

K vidění budou kromě železničních kolejových vozidel s jejich příslušenstvím a kolejových vozidel pro městskou dopravu a jejich příslušenství také prostředky pro stavbu, provoz a údržbu železniční a tramvajové dopravní cesty, prostředky a zařízení pro provoz a údržbu kolejových vozidel, kombinovaná doprava a mnoho dalšího.

http://www.railvolution.net/czechraildays/

 

 

LifeInLine Tour opět v Ostravě

In-lineDruhý závod devátého ročníku seriálu INLINE PRO ŽIVOT - LifeInLine Tour Ostrava 2013 hostí město Ostrava, tentokráte v sobotu 15. června. Letos již popáté bude Hlavní třída v Ostravě - Porubě svědkem závodu Světového poháru WIC. A opět se v něm představí závodníci světového formátu. V předvečer závodu 14. června se zájemci mohou zúčastnit večerního bruslení „Inline Party“ s doprovodným programem na nedělní "závodní trati". Akce je vhodná pro všechny fanoušky in-line bruslení.

www.lifeinline.cz/zav/ostrava

 

 

Ostrava - ideální kongresová destinace

IMEXVe dnech 21. – 23. května proběhl nejdůležitější veletrh světa se zaměřením na kongresovou a incentivní turistiku IMEX 2013 ve Frankfurtu nad Mohanem. Město Ostrava se veletrhu účastnilo v rámci členství v Czech Convention Bureau. Pod značkou CONVENTION!!! tak zastupuje a propaguje celý Moravskoslezský kraj jako ideální kongresovou a incentivní destinaci. V tomto roce navštívilo veletrh 3 959 nákupčích a 4 823 odborníků. Vystavovalo celkem 3 500 vystavovatelů ze 159 zemí.

Ostrava, MSK – CONVENTION!!! se představila na stánku agentury CzechTourism – Czech Convention Bureau. Cílem veletrhu bylo získat kontakty, navázat a upevnit spolupráci, představit destinaci odborníkům a především získat poptávky od agentur, které pořádají či připravují kandidatury na kongresy, konference, semináře, eventy aj.

Největší zájem vzbudil u nákupčích Plynojem (GONG), který svou kapacitou, industriální atmosférou, unikátností, splňuje požadavky náročných klientů agentur. Nabídku v tomto roce podpořili pravidelné linky Ostrava – Paříž, Londýn. Z tohoto pohledu se destinaci otevřely možnosti velmi výrazně. Připravovaný spoj na nedalekém polském letišti do Dubaje zvýšil zájem také o naši destinaci mezi arabskými nákupčími. Zájem o destinaci MSK-Ostravy projevili zájem nákupčí ze zemí Velká Británie, Německo, České republika, Taiwan, Čína, Saudské Arábie, USA a dalších. Imex není jen o schůzkách, ale také o seminářích a dalších akcích. Nejnovějšími trendy tohoto segmentu zůstávají požadavky na green meeting. ICCA agentura zajištující statistické informace potvrdila, že se kongresy zkracují a velkou roli při výběru destinace hraje cenová přívětivost.

Více informací získáte také na www.conventionostrava.cz

 

Francouzi objevují Ostravu

PressPress Trip pro francouzské novináře byl připraven ve spolupráci se zahraničním zastoupením CzechTourismu v Paříži. Novináři přiletěli z Paříže leteckou linkou Ostrava – Paříž ve čtvrtek 30. 5. a odlétali v neděli 2. 6. Pozváni byli novináři píšící pro magazíny a deníky zaměřené na cestovní ruch. Celkem přiletělo 7 účastníků. Cílem organizátorů je prostřednictvím článků, které po svém návratu novináři zveřejní, přitáhnout pozornost francouzských turistů k městu a regionu.

Ostravsko představilo svou minulost, přítomnost i budoucnost, spolu s nabídkou Moravskoslezského kraje. Novináři po příletu navštívili Dům umění, byli přivítání na Magistrátě města Ostravy a v odpoledních hodinách se seznámili, díky komentované prohlídce Ostravského informačního servisu, s Ostravou jako městem neřestí. Večer strávili v Divadle Antonína Dvořáka na představení Orfeus v Podsvětí. V dalších dnech zavítali do Dolní oblasti Vítkovice, Landek Parku a shlédli představení Janáčkova Máje. Večerní hodiny prožili na legendární Stodolní ulici. Informaci o tom, jak se vaří pivo, získali v Zámku Zábřeh. Vyzkoušeli si jízdu na koloběžkách z Pusteven i golf v Lipinách. V Darkovičkách se podívali do starého armádního bunkru a nechyběl ani zážitek ze šikmého Kostela Sv. Petra z Alcantary.

Účastníci press trip hodnotili velmi pozitivně. Velmi se jim líbilo v Dolní oblasti Vítkovice, zvláště pak U6, Gong a vyhlídka z Vysoké pece č. 1. Zalíbila se jim také architektura Libušínu na Pustevnách a ocenili areál golfového resortu na Lipinách. Velmi se jim líbil hotel Miura na Čeladné.

Press trip byl realizován v rámci projektu Akční plán 2012 marketingové strategie rozvoje cestovního ruchu turistické oblasti Ostravsko, spolufinancovaného z Regionálního operačního programu, oblasti podpory 2.2 Rozvoj cestovního ruchu, dílčí oblast podpory 2.2.4 Organizace a kooperace v cestovním ruchu.

 

 

Cestovní ruch – 1. čtvrtletí 2013

1. čtvrtletí dle dat ČSÚ z hlediska cestovního ruchu:

Zimní sezóna a kalendářní počátek jara byly pro cestovní ruch v celé České republice úspěšné. Opět došlo k meziročnímu růstu počtu návštěvníků (o 3,2%) i jejich přenocování (o 2,5%). Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo 2,6 milionu hostů, kteří učinili 7,8 milionu přenocování.

Celorepublikový úbytek ale pocítila lázeňská zařízení, kterým přijelo o 11,7% hostů méně. Na tom se podepsal propad domácí klientely, jejíž návštěvnost lázní klesla o 26,1%.

Vývoj v turistické oblasti Ostravsko měl poprvé za období poslední 3 roky, kdy tato data destinační management monitoruje, mírně klesající tendenci. Údaje za další čtvrtletí ukáží, zda se jedná o ojedinělý výkyv daný ročním obdobím, nebo o dlouhodobější trend.

Celkový počet hostů poklesl o 7%, z toho počet zahraničních návštěvníků o 3%. Tito hosté zde ale strávili v meziročním srovnání delší dobu, konkrétně domácí hosté 2,75 noci a zahraniční přes 2,5 noci.

Ze zahraničních návštěvníků byli nejpočetnější Slováci (2 460), Poláci (1 962) a Němci (1 473), do pětice nejpočetnějších patří také Italové (1 244) a Rusové (879). Nejdéle se zdrží Poláci a Němci (2,3 noci), následují Slováci a Italové (2 noci), Rusové zde stráví průměrně 1,65 noci.

Moravskoslezský kraj si mírně pohoršil v celkovém počtu hostů domácích i zahraničních, který je nepatrně nižší. Ovšem i nižší počet zahraničních návštěvníků průměrně v kraji zůstal delší dobu, právě u této skupiny se ukazatel přenocování zvedl z 2,5 noci na 2,65 noci.

atraktivit v turistické oblasti Ostravsko výrazně meziročně stoupla návštěvnost v Ostravském muzeu, a to na více než dvojnásobných 4 103 návštěvníků.

Nejnavštěvovanější akcí prvního čtvrtletí 2013 byl koncert kapely Kryštof, který vidělo v ČEZ Aréně téměř 11 tisíc lidí.

ROP