Červen 2012

Newsletter Cestování - červen 2012

Fotoohlédnutí za událostmi minulého měsíce

Divadelní festival Dream Factory v Ostravě již počtvrté

Bezkonkurenční nabídka nejoceňovanějších činoherních představení napříč Českem, inscenace sahající na cenu AlfrédaDream Radoka, držitelé Thálie a soubory z Prahy, Brna, Olomouce nebo Liberce - taková je nabídka největšího festivalu alternativní činohry Dream Factory.

Čtvrtý ročník festivalu se uskuteční od 4. do 10. června v Divadle Petra Bezruče, nově v multižánrovém centru Cooltour a na Dole Hlubina. Diváci se mohou těšit na pestrou přehlídku špičkových souborů z celé České republiky. Připravena je třicítka představení v hlavním i doprovodném programu, koncert, besedy nebo prezentace fotografického workshopu. Festival zahájí Ucpaný systém, nejsprostší inscenace v historii Dejvického divadla.

Impulsem k založení festivalu byla v roce 2009 snaha přivést do Ostravy špičková činoherní představení ověnčená prestižními cenami. To se daří už čtvrtým rokem i přes omezené finanční prostředky, kterými pořadatelé disponují.

Uměleckou záštitu nad letošním festivalem převzali písničkářka Lenka Dusilová a herec Martin Pechlát.

www.dfov.cz

Ostrava se v červnu stane centrem nové opery!

NODONew Opera Days Ostrava - Dny nové opery Ostrava je první bienále festivalu, které proběhne 24., 25. a 26. června v divadlech Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona v Ostravě. Své síly poprvé spojilo Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.

Třídenní festival otevře v neděli 24. června v Divadle Antonína Dvořáka Europera 5 Johna Cage v provedení osobností, které s Johnem Cagem úzce spolupracovaly. Sto let od narození avantgardního skladatele a myslitele si připomene nejen americká sopranistka Martha Herr (v Amsterdamu v roce 1991 provedla premiéru Europery), ale i režisér Andrew Culver, jenž působil jako dlouholetý asistent Johna Cage a do Ostravy přijede z Kanady. Druhého hlasu se zhostí Katalin Károlyi, na klavír hraje Alexandr Starý. Roli operního orchestru převezme poprvé OSTRAVSKÁ BANDA, diriguje Petr Kotík.

New Opera Days Ostrava slouží rozvoji nové opery, tedy poskytuje zázemí a prostor pro tvorbu nových operních děl současných skladatelů, a je platformou pro produkci už vytvořených soudobých operních děl, jejichž uvádění je omezeno požadavky a provozem repertoárových operních domů.

www.newmusicostrava.cz

Počet turistů v Ostravě se zvýšil

Dle údajů Českého statistického úřadu pokračoval i v prvním čtvrtletí tohoto roku trend nárůstu počtu hostů i počtu jejich přenocování. Vzrůstající tendence platí nejen v měřítku celé České republiky, ale i Moravskoslezského kraje a samozřejmě i samotné turistické oblasti Ostravsko.

Počet přenocování v ČR zaznamenal meziroční nárůst o 8,7% na 7,7 miliónů, což zahrnuje navýšení 13% u zahraničních návštěvníků a 4,6% u domácích návštěvníků. Ze zahraničních návštěvníků tvořili nejpočetnější skupinu Němci (271 tis.). Obrovský meziroční nárůst příjezdu Rusů tvořících již druhou nejpočetnější skupinu (37,2%), naznačuje možnosti východních trhů, což je podpořeno také faktem, že mezi 10 zemí, jejichž obyvatelé učinili v ČR nejvyšší počet přenocování, se nově zařadila Ukrajina. Významný je rovněž nárůst Italů (o 26%) a Slováků (o 23,9%). Přibývá i přenocování v pěti (o 18,3%) a čtyřhvězdičkových (o 12,3%) hotelích na jedné straně a v hotelech jednohvězdičkových (o 21,2%) stejně jako v hotelech typu garni.

V Moravskoslezském kraji výrazně vzrostl počet hostů, a to o 15,2% v porovnání se stejným obdobím minulého roku, na celkových 142 777 (z toho 27 724 nerezidentů a 115 053 rezidentů). Tito návštěvníci učinili celkem 431 545 přenocování, což představuje nárůst o 33,2% u nerezidentů a 2,8% u rezidentů.

I v prvním čtvrtletí roku 2012 pokračoval trend z roku 2011, kdy nejvýraznější podíl na růstu návštěvnosti MSK měla turistická oblast Ostravsko (tu tvoří Ostrava, Klimkovice, Vřesina, Dolní Lhota, Horní Lhota, Čavisov a Velká Polom). Ve sledovaném období zde zavítalo meziročně o 10 482 (tj. o 28%) návštěvníků více, kteří učinili o 32 329 oproti stejnému období loňského roku. Návštěvníci zde průměrně strávili 2,83 nocí (nárůst z 2,79 nocí). Z cizinců, kterých přijelo o 2 819 meziročně více, byli nejpočetnější Slováci (3 718, tj. 26%), Poláci (1 745, tj. 12%) a Němci (1 525, tj. 11%). Také u cizinců, kteří navštívili TO Ostravsko, byl zaznamenán nárůst jejich přenocování, a to z 2,34 nocí v 1. čtvrtletí 2011 na 2,58 nocí.

ostravských atraktivit se výraznému růstu návštěvnosti těší Galerie výtvarného umění v Ostravě, jejíž expozice si během prvních třech měsíců roku 2012 prohlédlo o 11 500 návštěvníků více než ve stejném období loňského roku (celkem tedy 29 700 návštěvníků).

Baner

Letní knižní veletrh v Ostravě proběhne už podruhé

Také letos se čtenářská veřejnost může těšit na Letní knižní veletrh Ostrava, jehož druhý ročník se uskuteční ve dnechKnihy 15. a 16. června na výstavišti Černá louka. Jeho mottem jsou Knihy – cesty k zábavě i poučení a účast na něm přislíbilo na sedm desítek vystavovatelů. Dvoudenní veletrh doplní stejně jako loni bohatý doprovodný program, který bude doslova nabitý besedami, semináři a autorskými čteními. K nejzajímavějším hostům bude bezesporu patřit Jiří Stránský, který v rámci besedy pohovoří o úspěšném televizním seriálu Zdivočelá země. Beseda je naplánována také s hercem a režisérem Janem Kačerem. Své zastoupení na knižním veletrhu budou mít i regionální autoři – například Arnošt Vašíček, Eva Tvrdá, Miroslav Sehnal, Břetislav Uhlář či Lydie Romanská.

Doprovodné programy budou v letošním roce probíhat nejen v oblíbeném veletržním Café Librex, ale také v sále Česká televize Ostrava. Café Librex nabídne besedy s nejzajímavějšími současnými (nejenom českými) autory. Na veletrhu budou vyhodnoceny i dvě studentské soutěže, jejíž vítězové budou mít na veletrhu dokonce autorské čtení.

Ke každému správnému veletrhu patří i program pro odbornou veřejnost. Do Ostravy se už den před veletrhem sjedou knihovníci z celé České republiky na seminář o akvizici, pořádaný Moravskoslezskou vědeckou knihovnou a Sdružením knihoven ČR. Pro nakladatele je zase připraven odborný polygrafický seminář Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s.

www.hejkal.cz/lkvostrava/

Představujeme ostravskou osobnost

Rubrika věnovaná významným osobnostem, jejich dílům, odkazům, vizím…

Červnovou osobnost jsme vybrali ze světa kultury – známého ostravského spisovatele a dobrodruha Arnošta Vašíčka, který bude tento měsíc zároveň hostem ostravského Letního knižního veletrhu.

Arnošt Vašíček – Morava a Čechy patří k nejmystičtějším místům této planety

VašíčekČeský spisovatel, scénárista, dobrodruh a záhadolog. Narodil se v Ostravě a vystudoval Karlovu univerzitu v Praze, Fakultu žurnalistiky – obor Filmová a televizní žurnalistika. Kromě novinářské a literární práce se zabýval námořním jachtingem a zúčastnil se tří velkých námořních expedicí. Jeho největším koníčkem je však luštění tajemných záhad a patří proto k nejakčnějším českým záhadologům. Ve svých knihách a filmech vychází především z osobních zkušeností. Při svých výpravách za neodhalitelným tajemstvím naší planety navštívil již více než 80 zemí na pěti kontinentech a také četné ostrovy v Tichomoří a v Indickém oceánu.

Arnošt Vašíček píše o záhadách knihy a scénáře. Navštívil například Jižní Ameriku za mystérii podivných mumií a hrozivého zvířete sachamamy. Údajný netvor, dlouhý 15 – 40 metrů, prý dokáže dlouhé týdny pod hladinou, odkud se občas vynoří a ničí vše, co mu přijde do cesty. Arnošt Vašíček neváhá a vyráží do hlubin peruánské džungle a je první, kdo se dostal na místo, vyfotil čerstvou stopu a vyslechl očité svědky. Své zážitky popisuje v knize – Tajemná minulost. Vašíček se vydal i na indonéský ostrov Jáva za tajemnými trpasličími bytostmi.
Dalším Vašíčkovým velkým tématem je hledání důkazů o přítomnosti mimozemských civilizací na Zemi. Odvolává se na nálezy tisíce let starých kreseb ve skalách např. v Austrálii, na nichž rozpoznáváme létající stroje a postavy astronautů. Vzpomíná na okamžiky, na které nelze zapomenout, např. návštěva zapovězené jeskyně na souostroví Fidži, pobyt u kmene Dani na Západním Iránu, setkání s marockými mágy a kouzelníky atd.
Svou pozornost věnuje spisovatel také Česku. Vydává se do míst s templářskou minulostí, pokouší se o rozluštění tajemství Ďáblovy bible. A říká, že Čechy a Morava patří k nejmystičtějším místům této planety.

V červnu se s ním můžete setkat osobně během Letního knižního veletrhu v Ostravě, na kterém bude v rámci doprovodného programu hostem.

Soutěžte s námi o publikaci Průvodce Ostravou!!!

Dejte nám tip na další ostravskou osobnost do rubriky Personálie a my vás odměníme Průvodcem Ostravou!!!

Své tipy posílejte na email: shrbacova@ostrava.cz

Hvězdárna a planetárium se promění ve Vesmírnou bránu

Projekt Vesmírná brána – moderní centrum komunikace věd má za cíl vytvořit návštěvnické centrum komunikace aHvězdárna popularizace vědy, kde budou prezentovány zejména přírodovědecké poznatky atraktivní formou a způsobem srozumitelným co nejširšímu okruhu návštěvníků. Projekt je výsledkem několikaměsíční práce pracovníků Hvězdárny a Planetária Johanna Palisy a dalších z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

V projektu se počítá s podstatným rozšířením vstupního prostoru, vybudováním galerie interaktivních pokusů, učebny, venkovního amfiteátru a dalších inovativních prvků. Základní orientace programu pro školy a veřejnost bude vycházet z dosavadní činnosti, tedy z popularizace astronomie, kosmonautiky, věd o Zemi a dalších příbuzných oborů.

Návštěvníci se budou moci těšit z nové atmosféry a zejména z nových možností, které jim budou nabídnuty. Především půjde o interaktivní rozměr expozice, v níž si budou moci sami vyzkoušet fungování přírodních zákonů a takříkajíc si je ohmatat vlastníma rukama.

Kromě modernějšího optomechanického projektoru přibude i digitální planetárium, což přinese mnohem silnější a zajímavější vizuální zážitek. A novinek, které zpříjemní návštěvu hvězdárny a planetária bude více. Předpokládaný termín ukončení realizace projektu je 28. 2. 2014.

http://planetarium.vsb.cz/

Czech Raildays 2012

RailPod záštitou ministra dopravy České republiky a primátora Statutárního města Ostrava se uskuteční již 13. ročník mezinárodního veletrhu drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy, a to ve dnech 19. – 21. 6. 2012.

K vidění budou kromě železničních kolejových vozidel s jejich příslušenstvím a kolejových vozidel pro městskou dopravu a jejich příslušenství také prostředky pro stavbu, provoz a údržbu železniční a tramvajové dopravní cesty, prostředky a zařízení pro provoz a údržbu kolejových vozidel, kombinovaná doprava a mnoho dalšího.

http://www.railvolution.net/czechraildays/

LifeInLine Tour opět v Ostravě

Čtvrtý závod osmého ročníku seriálu INLINE PRO ŽIVOT - LifeInLine Tour Ostrava 2012 hostí město Ostrava, tentokráte vLife sobotu           16. června. Letos již počtvrté bude Hlavní třída v Ostravě - Porubě svědkem závodu Světového poháru WIC. A opět se v něm představí závodníci světového formátu. V předvečer závodu 15. června si účastníci mohou vyzkoušet závodní trať do 20:30 hod. při tzv. večerní jízdě v pohodové atmosféře při hudbě, na trati sobotních závodů. Akce je vhodná pro všechny fandy in-line bruslení. V letošním roce závodu na účastníky nově čeká DEPO - místo k převlečení se self servisem a sprchy. K dispozici bude také půjčovna a testování bruslí zdarma.

www.lifeinline.cz/zav/ostrava

 

 

Ostrava představila svou nabídku na veletrhu IMEX

IMEXVe dnech 22. – 24. května proběhl nejdůležitější veletrh světa se zaměřením na kongresovou a incentivní turistiku IMEX 2012 ve Frankfurtu nad Mohanem. Město Ostrava se veletrhu účastnilo v rámci členství v Czech Convention Bureau. Pod značkou CONVENTION!!! tak zastupuje a propaguje celý Moravskoslezský kraj jako ideální kongresovou a incentivní destinaci.

V minulém roce navštívilo veletrh 3 887 nákupčích a 5 057 odborníků. Vystavovalo celkem 3 500 vystavovatelů ze 157 zemí.

Ostrava, MSK – CONVENTION!!! se představila na stánku agentury CzechTourism – Czech Convention Bureau. Výstavy jsme se účastnili poprvé. Cílem veletrhu bylo získat kontakty, navázat a upevnit spolupráci, představit destinaci odborníkům a především získat poptávky od agentur, které pořádají či připravují kandidatury na kongresy, konference, semináře, eventy aj.

Největší zájem vzbudil u nákupčích Plynojem (GONG), který svou kapacitou, industriální atmosférou, unikátností, splňuje požadavky náročných klientů agentur. Nákupčí dále zajímaly hotelové řetězce, které v MSK máme a incentivní programy. Zájem o destinaci MSK-Ostravy projevili zájem nákupčí ze zemí Velká Británie, Německo, České republika, Austrálie, Hong Kong, Čína, Saudské Arábie, USA a dalších. Imex není jen o schůzkách, ale také o seminářích a dalších akcích. Nejnovějšími trendy tohoto segmentu zůstávají požadavky na green meeting. ICCA agentura zajištující statistické informace potvrdila, že se kongresy zkracují a velkou roli při výběru destinace hraje cenová přívětivost.

Velmi potěšujícím se stal výrok jedné nákupčí z Německa, zastupující VIP klienty pro pořádání speciálních eventů: „Pořád jenom New York, New York, to už nikdo nic jiného nevymyslí? Ostrava mě láká, její industriální atmosféra a neokoukanost je přesně to, co hledám pro své klienty!“ Svou osobitostí Ostrava a MSK určitě nezklame!

K tématu CONVENTION!!! vydalo město Ostrava leták MEET IN:

C

Sdělte nám svůj názor

V našem Newsletteru cestování nebo na www.ostrava.cz/cs/turista či při svých procházkách městem se můžete seznámit s celou šíří turistické nabídky Ostravy a okolí. Zajímal by nás Váš názor, jaká atraktivita nebo volnočasová aktivita Vám zde chybí. Své tipy zasílejte na shrbacova@ostrava.cz