Březen 2010

Newsletter březen 2010

Irský kulturní festival

Již šestý ročník Irského kulturního festivalu se uskuteční od 18. do 21. března v Ostravě. Oslava jednoho z největších kulturních svátků, dne Svatého Patrika, láká každým rokem více lidí. Loni přivítal festival okolo dvou tisíc návštěvníků. I letošní ročník nabídne zajímavý a bohatý program, který vyvrcholí koncertem v Bonver Aréně. Vstup na mnohé akce včetně koncertu, na kterém vystoupí například kapely Irish Dew nebo The Kilkennys, je zdarma.

Součástí doprovodného programu festivalu je například možnost ochutnat tradiční irské jídlo a pití. V restauraci Nová Ostrava v hotelu Brioni na Stodolní ulici proběhne od 15. do 19. března „A week of irish food“ neboli Týden irské kuchyně.

18. března od 22 hodin vystoupí v Bernie's Traditional Irish Pub na Stodolní ulici živá tradiční irská hudba. Hostem bude kapela Kilkennys. Vstup je volný.

Zlatým hřebem festivalu bude již zmiňovaný koncert v Bonver Aréně. Hvězdami večera budou kapely Irish Dew a The Kilkennys. První zmiňovaná vznikla v roce 1995 a její skladby se nesou v keltském duchu, využívají však fúze folkové, rockové a klasické hudby.

Čtyřčlenná kapela The Kilkennys hrající tradiční irské balady byla donedávna známá pod jménem Uisce Beatha. Skupina několikrát vystupovala společně s mnoha předními folkovými ikonami včetně Shane McGowan, Finbarr Furey a Ronnie Drew. Koncertovali také ve Skotsku, Německu a Spojených státech amerických.

Jednou z nejznámějších skupin na světě je irská U2. Brněnská skupina U2 stay patří mezi jejich fanoušky a svojí činností se snaží o další šíření hudby této populární kapely. Její písně v podání U2 stay rovněž zazní na koncertu Irského hudebního festivalu.

Více informací na www.irishculturalfestival.com

Poznejte historii ostravských mlýnů

Loni v listopadu bylo v Moravské Ostravě otevřeno malé muzeum s názvem Mlejn. Jeho cílem je přiblížit návštěvníkům zašlou slávu vodních mlýnů, které v Moravské Ostravě a Přívoze a blízkém okolí mlely mouku přes 600 let. Pokud se chcete o mlynářské historii dovědět více, pak je expozice muzea určena právě vám. K vidění jsou nejen dobové předměty týkající se tohoto řemesla, ale také například sbírka peněz a další zajímavosti.

Muzeum se snaží přiblížit dobu, kdy mlynáři v Ostravě byli váženými občany a mlýny zde patřily k základům hospodářství. Na informačních panelech a v elektronické podobě jsou k dispozici informace nejen o osmi ostravských mlýnech, ale i o mlýnech, které se nalézaly v těsném okolí Moravské Ostravy a Přívozu.

V muzeu jsou ukázky dokumentace, dobových předmětů z mlýnů, domácností, nářadí sekerníků a zedníků. Zajímavá je i sbírka peněz, kterými se platilo v době, kdy mlýny ještě fungovaly a další drobné maličkosti z doby Františka Josefa I. a První republiky.

Malá minikaplička se stala místem pro ikonu patrona všech mlynářů Svatého Mikuláše. V srpnu loňského roku byla ikona vysvěcena páterem Bogdanem. Muzeum má otevřeno od pondělí do pátku (10:00-17:00), po telefonické domluvě je možno objednat i komentovanou prohlídku.

Více na www.mlejn.com

Jedinečné Harfové dny Ostrava

Ivana_DohnalovaMezinárodní festival Harfové dny Ostrava je díky svému zaměření na harfu jediný svého druhu v České republice. Jeho 9. ročník probíhá v březnu v Ostravě, Opavě, Hlučíně a Karviné. Představí se zde mezinárodní interpreti z Itálie, Španělska a Irska, a také jedna z nejlepších harfistek světa Jana Boušková. Návštěvníci se mohou těšit na desítku koncertů i na dva workshopy. A samozřejmě na spousty krásných hudebních skladeb v podání předních českých i světových interpretů.
Zahajovací koncert festivalu se bude konat v pondělí 1. března v Domě kultury města Ostravy. Své umění hry na tento jedinečný hudební nástroj představí světově uznávaná harfistka Jana Boušková za doprovodu Janáčkova komorního orchestru.

Na druhém koncertu s názvem „Hukvaldské inspirace“ bude v sobotu 6. března hudební sál Domu kultury v Ostravě hostit harfistku Filharmonie Brno Ivanu Dohnalovou s přední českou hobojistkou Jaroslavou Tajanovskou.

Koncert souboru Duetino, který proběhne 12. března na radnici v Ostravě-Vítkovicích, uvede nejhezčí skladby pro harfu a flétnu v podání harfistky Kateřiny Sabové a flétnistky Janáčkovy filharmonie Ostrava Petry Olajcové. Kromě již zmiňovaných interpretek na festivalu vystoupí také harfistka Kateřina Englichová s klavíristou Martinem Kasíkem nebo kytaristka Lenka Filipová s Angličanem Seanem Barrym, který ostravskému publiku představí irskou harfu. Výjimečností letošního ročníku jsou koncerty věnované bezpedálovým harfám v podání Arianny Savall (Španělsko) a Loredany Gintoli (Itálie).

Více informací o festivalu i programu naleznete na www.harfovedny.cz

Festival Jeden svět 2010 v Ostravě

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech „Jeden svět“ proběhne letos v Ostravě v termínu od 22. do 31. března, v průběhu března a dubna se uskuteční v dalších 29 městech České republiky. Návštěvníci se mohou těšit nejen na zajímavé filmové dokumenty, ale i na bohatý doprovodný program v podobě diskusních večerů, výstav i koncertů. V Ostravě jsou pořadateli festivalu organizace Člověk v tísni společně s Antikvariátem a klubem Fiducia.
Již 12. ročník festivalu nabídne více než sto filmových projekcí, představí desítky zahraničních hostů i mnoho doprovodných akcí. Hlavní část festivalu se uskuteční 10. – 18. března v Praze.

Ani ostravské publikum však nezůstane ošizeno. Festivalovými místy budou Antikvariát a klub Fiducia, kino Art, Minikinokavárna, klub Atlantik, sídlo Ostrava 2015 a klub Templ. Zahajovacím filmem ostravské části festivalu se stane dokument Nepřátelé národa o kambodžském novináři. Mezi další promítané snímky patří například výpověď o situaci v Barmě s názvem Sirotci z Rangúnu, film o diskriminaci bělochů Mugabe a bílý Afričan nebo již dříve oceněný snímek Tibet zpívá. Probíhat bude také dopolední projekce pro školy.

V Antikvariátu a klubu Fiducia proběhne několik diskusních večerů, například s ekologem a biologem Stanislavem Mihulkou či věnované Chartě 77 a situaci v Severní Koreji. V rámci festivalu mohou návštěvníci zhlédnout také výstavu fotografií Karla Strachoty Etiopie, od 1. dubna pak další výstavu s názvem Příběhy bezpráví.

Mezi další doprovodné akce Jednoho světa patří koncerty v klubu Templ. Představí se například kapely První hoře a Insania nebo nevidomý romský akordeonista Mário Bihári.

Více informací na www.jedensvet.cz nebo www.antikfiducia.com

Úspěch Ostravských příchodů

Projekt Ostravské příchody vznikl v rámci kandidatury Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015. V pondělí 22. února se uskutečnil první Večer ostravských příchodů, který zaznamenal velký zájem veřejnosti.
Autorem projektu je režisér Radovan Lipus. Jeho cílem je mapovat kořeny dnešních Ostravanů, kdy, odkud a z jakých důvodů se do Ostravy přistěhovali i jak se jim v Ostravě žilo a žije.

První Večer ostravských příchodů nesl podtitul „umělecký“ a Radovan Lipus si při něm povídal o ostravských příchodech s malířkou Katarínou Szányi Hudečkovou, publicistou a básníkem Ivanem Motýlem, hercem Janem Fišarem avioloncellistkou Ilonou Kučerovou. Ta se spolu s houslistou Vladimírem Liberdou postarala také o hudební část večera. Překvapivý byl velký zájem veřejnosti, která zaplnila celou Starou Arénu. Na další příchody, tentokráte řecké a bulharské, se můžete těšit 18. března rovněž v prostorách Staré Arény.

Více na www.ostrava2015.cz

Evangelium podle houslí

Ve dnech 24. a 25. března 2010 , vždy od 19:30 hodin, bude v katedrále Božského Spasitele v Ostravě uvedeno jedinečné dílo skladatele Pavla Helebranda – Evangelium podle houslí . Ve dvou představeních bude mít ostravské publikum možnost zhlédnout 180 účinkujících v čele s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem. Dílo zpracovává evangelia Nového zákona. V loňském roce sledovalo jediné představení v Ostravě více než tisíc diváků.
Libreto Evangelia podle houslí čerpá z tradic velikonočních pašijových her, hudba je inspirována moravskými vokálními projevy. Ke zpěvu se přidává i publikum, které má možnost připomenout si části Ježíšova života od jeho křtu až k ukřižování a nanebevzetí.

Mezi účinkujícími se kromě již zmiňovaného Jiřího Pavlici v roli Ježíše a cimbálové muziky Hradišťan představí i členové operního sboru a operního studia Národního divadla moravskoslezského, pěvecké sdružení Klimkovice, vysokoškolský pěvecký sbor Ostravské univerzity, komorní smyčcový orchestr a Dechová harmonie Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě a mnoho dalších souborů i jednotlivců.

Vstupenky na představení je možno zakoupit na pobočkách Ostravského informačního servisu.

Více informací na www.pasdetheatre.cz

Unikátní výstava Oskara Kokoschky

Ostravská Galerie výtvarného umění připravila unikátní výstavu světově proslulého malíře Oskara Kokoschky. V Domě umění si zájemci až do 23. března mohou prohlédnout nejen jeho obraz Moravská Ostrava II., ale čeká je i bohatý doprovodný program v podobě zajímavých přednášek.

Světově nejproslulejším malířem, který kdy Ostravu maloval, byl bezpochyby Oskar Kokoschka. Své dílo Moravská Ostrava II., podle nějž nese název i celá výstava, namaloval v roce 1937. Tehdy pobýval v Ostravě na dovolené se svou ženou Oldou Palkovskou. Moravská Ostrava II. je mimořádné dílo, které historicky i umělecky do Ostravy patří. Ostravané mohou obraz spatřit úplně poprvé. Tento skvost byl do Ostravy dopraven ze švýcarské soukromé sbírky v prosinci loňského roku prostřednictvím firmy specializující se na převoz vzácných uměleckých děl.

První tématická přednáška k výstavě proběhla již koncem února. Dílu Moravská Ostrava II. se věnoval Jiří Jůza. Druhá zajímavá přednáška, tentokráte od Gabriely Pelikánové, bude věnována životu a tvorbě slavného malíře. Uskuteční se ve středu 3. března od 16 hodin v Domě umění.

Přednáška s projekcí Martina Jirouška, která proběhne o týden později od 17 hodin rovněž v Domě umění, se bude věnovat osudům trojice duchovně i osobně spjatých malířů - Kokoschky, Klimta a Schieleho, zpracovaným pro stříbrné plátno. Na všechny akce je vstup zdarma. Jste srdečně zváni.

Více na www.gvuo.cz

Programové balíčky nově

plakatV rámci projektu „Programové balíčky města Ostravy aneb objevujte Ostravu aktivně, dobrodružně, tradičně i netradičně“ byly zhotoveny nové propagační materiály podle jednotného vizuálního stylu města.
Jelikož projekt běží již od roku 2007, byly původní tiskoviny v české, anglické, německé a polské mutaci zpracovány v jiném grafickém designu. Pro velký zájem musely být některé z nich koncem roku 2008 dotisknuty. První dotisk se týkal českého a anglického katalogu. V dané době ještě nebyl zcela hotov nový designmanuál Ostravy, proto bylo na katalogy zařazeno pouze logo města.

Při druhém dotisku, který se zatím týkal německých a polských katalogů a českých letáčků a plakátů, se vzhled materiálů zcela změnil. Jejich podoba nyní plně odpovídá jednotnému vizuálnímu stylu města, a to jak po stránce grafické tak formátové. Důkazem toho, že se nový materiál povedl, je velký zájem, který vzbudil katalog u návštěvníků mezinárodního veletrhu cestovního ruchu f.re.e. v Mnichově. Statutární město Ostrava se zde prezentovalo spolu s Moravskoslezským krajem na stánku agentury CzechTourism.

Katalogy i všechny ostatní prezentační materiály k programovým balíčkům naleznete na webových stránkách města v sekci Turista.

Přivítejte jaro z vrcholku haldy Emy

haldaPojďte spolu s pracovníky Ostravského informačního servisu přivítat jaro z vrcholku „kopce“, jenž má své typicky nenapodobitelné kouzlo, z haldy Emy.
Halda Ema je vidět prakticky ze všech částí Ostravy, se svou výškou 315 metrů se pyšně vypíná nad městem. Ostravská „sopka“ halda Ema skýtá nádherný výhled na celé město a můžete z ní vyhlížet třeba i příchod jara.

Čtyři komentované prohlídky se budou konat 21. března v 10:00, 11:00, 14:00 a 15:00 hodin. Trasa povede přes Prokešovo náměstí, pěší lávkou přes řeku Ostravici a Keltičkovou ulicí na vrcholek haldy Ema. Sraz je vždy na Prokešově náměstí před budovou Nové radnice. Cena prohlídky je 80,- pro dospělé a 50,- pro děti, studenty a seniory. Vstupné se platí na Vyhlídkové věži v 6.patře Nové radnice (pobočka Ostravského informačního servisu, s.r.o.). Doporučujeme pevnou obuv a dobrou náladu.

Více na www.ostravainfo.cz

Kontroverzní skupina Rammstein v Ostravě

Jedna z nejkontroverznějších kapel současnosti, německý Rammstein, vystoupí 13. března v ostravské ČEZ ARÉNĚ. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na opravdu velkolepou show.
Kapela, která vznikla již v roce 1993, je známá svými kontroverzními klipy i hudbou. Jejich vystoupení je velkou show plnou převleků a pyrotechnických efektů. Tvrdý metalový rock ovlivněný taneční hudbou si za dobu její existence získal mnoho příznivců. Ti z nich, kteří si nepospíšili, koncert již bohužel neuvidí. Je totiž beznadějně vyprodán.

Více na www.arena-vitkovice.cz