Září 2017

Newsletter Cestování – Září 2017

OSTRAVA historická

Prázdniny sice skončily, ale oslavy začínají!

Píše se rok 1267 a v závěti olomouckého biskupa Bruna se poprvé píše o Ostravě, která tímto vstupuje na jeviště dějin. Malá zemědělská osada na křižovatce evropských cest si dlouho žije životem ne příliš významného sídla. Podobně jako v jiných městech se zde střídají požáry, povodně a epidemie s klidnějšími časy. Tvář Ostravy se mění s objevením černého uhlí v 18. století. A pak už vše nabírá na obrátkách. Od založení Vítkovických železáren, příjezdu prvního vlaku do Ostravy, přes příchod obyvatelstva a rozsáhlou výstavbu až k moderní metropoli, tak jak ji známe dnes.

Ostrava má dlouhou minulost plnou zvratů, lepších i horších časů. Kdy jindy si cestu města připomenout než letos. Vždyť je tomu právě 750 let, kdy Bruno položil základ dnes třetímu největšímu českému městu. A to přeci stojí za pořádnou oslavu!

Historický rej

Rytíři, žongléři a kejklíři, sokolníci, trubadúři,Rej tanečníci nebo Ostravané v dobových kostýmech. Oslavy 750 let Ostravy vyvrcholí již tento týden a to tam, kde to všechno začalo. V Moravské Ostravě. Na dva dny se Masarykovo náměstí, Černá louka a Slezskoostravský hrad stanou dějišti historických scének a dobových představení. Již tento pátek a tuto sobotu. Program na ostrava750.cz.

 

Ostrava jde do světa

New York, Londýn, Vídeň, Parma, Čadca, Berlín, Vratislav. Odtud odevšad pocházejí novináři, kteří navštívili letošní hudební festival nové hudby Ostravské dny. Kromě koncertů se podívali i po regionu díky programu, které pro ně připravilo město. Novináři se tak například vydali po stopách známých osobností a kromě samotné Ostravy navštívili i Hukvaldy a Štramberk.

Ostravské dnyFestival Ostravské dny probíhá každé dva roky. Během několika dnů v Ostravě rezonuje nová a experimentální hudba. Festival je to díky svému zaměření unikátní a přitahuje tak média z celého světa. To byl případ i letošního ročníku, kdy se do Ostravy sjelo na desítku zahraničních novinářů. Ti měli možnost poznat nejenom festivalovou atmosféru, ale také Ostravu a kraj. První den se podívali do Dolních Vítkovic a na Landek Parku se seznámili s hornickým řemeslem. Další den se nesl ve stopách známých osobností, které jsou s krajem spojeny. Na Hukvaldech nasávali atmosféru tak jak kdysi Leoš Janáček, ve Štramberku se zase podívali na ilustrace Zdeňka Buriana. Poslední den se seznámili s historií Ostravy při komentované prohlídce Moravské Ostravy a prošli si aktuální výstavy v Domě umění.

A co novináři o Ostravě prohlásili? Program to byl dle slov novináře George z New Yorku zdařilý, protože se o Ostravě a regionu mnohé dozvěděl. Gianluigimu z italské Parmy se zalíbily beskydské kopečky, především pak výstup na hrad v Hukvaldech. No a Ondřej z Čadcy se pohledem z radniční věže do Ostravy prý zamiloval.

Těšíme se na články, které novináři po návštěvě Ostravy budou publikovat!

S komentářem po Ostravě

Nejenom prázdniny jsou ve znamení objevování neznámého. S příchodem září se totiž opět rozjíždí cyklus komentovaných procházek pořádaných Ostravským informačním servisem. Už 10. září můžete spolu s průvodcem prozkoumat Michálkovice  – hornickou obec s překvapivě barvitou historií. Také prohlídka 24. září bude věnována atraktivnímu tématu, a sice zaniklým obchodním domům v centru města. Poznejte Ostravu z jiné stránky! 

Další akce:

 

Svatováclavský hudební festival 2017 - Zahajovací koncert - Německé requiem

Koncert v rámci 14. ročníku festivalu klasické hudby v duchovním prostředí. 4. září 2017 19:00, Katedrála Božského Spasitele.

Mucha, Xavier Baumaxa

Koncert výrazných lehce trhlých hudebních osobností v jeden večer na jednom pódiu! 8. září 2017 20:00, Klub Barrák.

Hrad žije první pomocí

Naučte se první pomoc, také vy můžete jednou zachránit život! 10. září 2017 10:00, Slezskoostravský hrad.

A studio Rubín, Praha - Padesátka

Komedie o namazaných běžkách a namazaných chlapech. 14. září 2017 19:00, Dům kultury Akord Ostrava Zábřeh.

Zažít Ostravu jinak

Oslava sousedského života hned ve dvou ostravských čtvrtích. 16. září, od 14h v centru a v Porubě.

Dny NATO

Letadla, tanky, zásahové jednotky a mnoho dalšího na největší bezpečnostní přehlídce v Evropě. 16. a 17. září, letiště Mošnov.