Leden II 2017

Newsletter Cestování – leden II 2017

Krasobruslení

Krasobruslení v plném proudu

Napětí pomalu stoupá. Mistrovství Evropy v krasobruslení, které se poprvé v historii koná v Ostravě, se dnes přehoupne do své druhé poloviny. Sportovní událost roku vyvrcholí v neděli 29. ledna slavnostní exhibicí. Ti, kteří si lístky nestihli koupit, nemusí zoufat. Krasobruslařská esa mohou totiž podpořit ve fan zóně na Masarykově náměstí. Kromě televizních přenosů z místa dění je připraveno ledové kluziště. Tak proč si neporovnat síly s těmi nejlepšími?

Program na zbývající dny:

27. ledna

11:15 Muži – krátký program
18:00 Ženy – volné jízdy

28. ledna

13:30 Taneční páry – volné tance
17:50 Muži – volné jízdy

29. ledna 

14:30 Exhibice

Více na www.ostrava2017.eu 

To nejlepší o přírodě v Cooltouru

Opravdu je možné uvařit z odpadu? V Rakousku je prales? A dá se žít bez peněz? Na tyto i další otázky odpoví Ekotopfilm, filmová přehlídka o přírodě a udržitelném rozvoji. V únoru tento festival poprvé zavítá do Ostravy, a to hned s dvoudenním programem. Na diváky čekají nejlépe hodnocené filmy ze světové scény dokumentaristiky. A že se bude na co dívat! Kromě dokumentů ze všech koutů světa jsou připraveny také dvě besedy. První festivalový den bude patřit českým šelmám. O tom, jak se vlci a rysové navracejí do české přírody, budou povídat členové vlčích hlídek, kteří je chodí stopovat i do nedalekých Beskyd a Jeseníků. Druhý festivalový den pak zakladatel české pobočky Sea Shepherd představí aktivity této celosvětově známé organizace a vysvětlí, proč je ochrana moří a oceánů důležitá i pro nás v Česku.

Festival proběhne ve středu 1. a čtvrtek 2. února v kulturním centrum Cooltour.

Program ve středu 1.2.

Ekotopfilm16:00 – 17:00 Jak se zrodil prales 17:00 - 18:00 Série kratších filmů (Do hloubi buše; Ulin; Paul: batoh na vodu)

18:00 Promítání filmů Causa Carnivora a beseda s členy Vlčích hlídek Hnutí DUHA

19:15 Život v plamenech 20:40 - 21:40  Můj děda byl třešňový strom 20:40 - 21:40 Mikroporod

Program ve čtvrtek 2.2.

16:00 – 17:00 Yellowstone 17:10 – 17:30 Klimatická chyba 17:30 – 17:45 Štěstí bez peněz

18:00 – 19:00 Beseda Sea Shepherd se zakladatelem české pobočky o celosvětové slavné organizaci na ochranu moří a oceánů

19:10 – 20:35 Vaření z odpadu 20:40 – 21:40 Vedlejší úlovek (2min) + Lidské tělo: mikroskopické safari

Více informací zde

 

Jsme světoví

Benátky, New York, Berlín a teď Ostrava. Malířská elita světových výstavních síní vystavuje v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Na výstavě s názvem Narušená imaginace se představí celkem 26 současných umělců a umělkyň, kteří mají našlápnuto zapsat se do výtvarné historie. Galerijní událost roku bude k vidění do 26. března.

Unikátnost této výstavy spočívá v tom, že úplně poprvé je tvorba těchto umělců představena v Česku. Ostravská galerie je tedy prvním výstavním prostorem v tuzemsku, který vystavuje díla bratrů Chapmanů, Galerie výtvarného uměníJonathana Wateridge, Martina Edera, Justina Mortimera, Serbana Savu nebo Alexandra Tinei. Někteří z nich se také zúčastnili slavnostního zahájení výstavy, které se konalo na začátku tohoto týdne. O Ostravě umělci řekli, že se jim město, prostředí i galerie líbí. Mnozí se také vyjádřili v tom smyslu, že je Ostrava inspirovala k další tvorbě a že by se sem jednou vrátili.

Pro ty, kteří v umění tápou, ale zároveň si nechtějí tuto jedinečnou příležitost ujít, jsou připraveny komentované prohlídky 9. a 16. února a 16. března, vždy v 17 hodin. Výstava trvá do 26. března a je otevřena od úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Pro více informací navštivte webové stránky Galerie výtvarného umění

Netradičně až na Lysou

Zima je v plném proudu, mráz za oknem, ovšem se sněhem ve městě to žádná sláva není. Skvělé sněhové podmínky ale panují na horách. Pokud se vám zrovna nechce stát fronta na vlek, Lysá horajeďte se projet na běžkách na golfová hřiště na Ostravici a Čeladnou nebo pokořte Lysou horu. Pěšky, na běžkách anebo na skiapech, které kombinují pěší turistiku a sjezd na lyžích. Že jste na nich nikdy nebyli? Nevadí. Zase taková věda to není a i začátečníci s trochou fyzické kondice zvládnou výstup až na nejvyšší vrchol Beskyd bez obtíží. Oblíbenou trasou na skialpech je pětikilometrová cesta ze Zlatníku. Odměnou bude krásný výhled a dobrý pocit z odvedené práce. A dolů pak rovnou za nosem.

 

Vážně i nevážně

Ostrava teď sice žije především šampionátem v krasobruslení, rozhodně to ale není na úkor jiných kulturních nebo společenských akcí. Národní divadlo moravskoslezské nastudovalo historické drama Car samozvanec. Činohra o bouřlivých vztazích Poláků a Rusů je v divadle Jiřího Myrona k vidění od 26. ledna. Po konci mistrovství pak určitě nevynechejte koncert populárních Gregoriánů, kteří v Ostravar Aréně vystřídají krasobruslaře 2. února.

Naše tipy

Mucha
Koncert brněnské pseudopunkové formace sdružené kolem písničkářky a podivínky Nikoly Muchové
27. ledna 2017, 20:00 Klub Barrák
Více informací zde.

ZDividla, Ostrava - Cizinky / Manon
Dvě představení v podání známého amatérského divadelního souboru
28. ledna 2017, 19:30 Stará Aréna
Více informací zde.

Maškarní karneval
Taneční hry a soutěže v maskách
28. ledna 2017, 15:00 - 18:00 Dům dětí a mládeže Poruba - M. Majerové
Více informací zde.