ČERVENEC 2022

Development newsletter!!!

Mezi centrem a Vítkovicemi vyroste nová městská čtvrť

Nová čtvrť pro 12 tisíc lidí s přírodním parkem, přímou vazbou na nábřeží a novou městskou třídou pohodlně propojující centrum Ostravy s Dolními Vítkovicemi. Tak zní dlouhodobý záměr s brownfieldem, kterému se v místě říká Pod Žofinkou, podle historické huti, ve které se zde před mnoha lety vyrábělo železo. Město Ostrava společně s vlastníkem brownfieldu společností pod Žofinkou s.r.o. představili veřejnosti koncepční urbanistickou studii na využití tohoto strategického území zpracovanou sdružením 4ct/koucky-arch.cz/Sendler/Špilar.

Území Pod Žofinkou je orámované ze dvou stran kolejemi, ze třetí pak řekou Ostravicí, zároveň se v současné době jedná o uzavřený areál, tedy fakticky bariéru v území. Optimální scénář zde podle studie předpokládá koncentraci až 12 tisíc nových potenciálních obyvatel a uživatelů území, z toho až  7600 trvale bydlících.  Cílem je pak multifunkční využití území, kombinace bydlení, administrativy a služeb.

Lokalitou by pak měl procházet jednu míli dlouhý bulvár s tramvajovou tratí, který fakticky propojí Smetanovo náměstí a Dolní Vítkovice. Celý projekt tak zasahuje významně širší území, než je na první pohled patrné.

18. června proběhla v aule haly Gong debata týkající se tohoto rozvojového území. Zástupci města, autoři studie a další hosté představili společnou vizi dalšího rozvoje území širšího centra města.

Autor nákresu: sdružení 4ct/koucky-arch.cz/Sendler/Špilar

Záznam debaty ZDE.

 

Ostravský „mrakodrap“ se dočká své rekonstrukce

Zastupitelstvo města rozhodlo o uzavření smlouvy s investorem First Skyscraper s. r. o. na rekonstrukci dominantní výškové budovy v centru města a výstavbu nového parkovacího domu. Obě stavby musí být dokončeny nejpozději do pěti let, tedy do roku 2027.

Cílem města je rekonstrukcí ikonického domu na ulici Ostrčilova rozšířit nabídku bytů v centru města, včetně městského nájemního, současně posílení parkovacích kapacit pro obyvatele nového bytového domu i veřejnost žijící v blízkém okolí, a v neposlední řadě vyřešení dalšího z dlouhodobě prázdných a zničených domů ve městě.

Návrh řešení věžového domu zpracovalo v letech 2020-2021 Studio AI DESIGN pod vedením architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera. Zachovává stávající dům a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení v rozsahu až 75 nových bytů od 1kk po nadstandardní byty mezonetového typu.

 Zdroj vizualizace: AI DESIGN

Více informací ZDE.

 

Návštěvníci Zoo Ostrava budou moci již příští rok využívat nový parkovací dům

Počet návštěvníků Zoologické zahrady a botanického parku postupně narůstá a s tím i počet těch, kteří přijíždějí do zoo autem. Především o víkendových dnech je tak často naprosto nedostačující kapacita stávajících parkovacích ploch. Zlepšit by to měl parkovací dům, který se začne stavět v následujících týdnech.

Nový parkovací dům bude situován mezi parkovištěm č. 2 a parkovištěm č. 3 a začne se stavět v nejbližších dnech. Jeho vybudování přinese 200 nových parkovacích míst, čímž se výrazně zlepší komfort pro návštěvníky přijíždějící do zoo autem. Součástí stavby budou toalety, včetně toalety bezbariérové.

Ve výběrovém řízení na zhotovitele stavby zvítězila společnost PSG Construction, která slibuje postavit objekt za 43 týdnů. Takže v květnu příštího roku by měla být v provozu všechna parkoviště, včetně nového parkovacího domu.

Parkovací dům je navržen jako dvoupodlažní, včetně možnosti parkování na střeše. Výškově bude dům navazovat na stávající parkoviště č. 2 a 3. S tím budou na následující půlrok spojeny i komplikace s provozem parkoviště č. 3 – toho, které je situováno nejdál od vstupu do zoo. Toto parkoviště bude kvůli stavebním pracím od 20. června zcela uzavřeno.

 

Město finančně podpoří projekt „Černé kostky“

Zastupitelstvo města schválilo dotaci ve výši 150 milionů korun na podporu projektu „Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací.“ Poskytnutí dotace Moravskoslezskému kraji vychází z memoranda z roku 2018, jež uzavřelo statutární město Ostrava s Moravskoslezským krajem a Ministerstvem kultury.

Nová budova knihovny bude moderní vzdělávací institucí, která bude vyvíjet a aplikovat inovace v oblasti knihovnictví a smart technologií. Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu zde budou vytvořeny a následně veřejnosti zpřístupněny také digitalizované dokumenty a artefakty regionálních knihoven, muzeí a galerií v kraji.

Projekt Černé kostky již čeká na vydání stavebního povolení. Souběžně pokračují práce na zajištění financování, Černá kostka by měla být financována z Fondu pro spravedlivou transformaci. Grantová výzva bude pravděpodobně vyhlášena letos na podzim, Moravskoslezský kraj do ní svou žádost podá, co nejdříve to bude možné. Realizace by pak měla začít v roce 2024, hotovo by mělo být v roce 2027.

Moravskoslezská vědecká knihovna v současné době provizorně sídlí v budově Nové radnice. Denně ji navštíví přibližně 900 osob, prostory však nejsou takovému počtu přizpůsobeny. Nevyhovující je také nepřiměřená vlhkost v suterénních skladech, kterými prochází technická vedení médií. Kapacita pro knihovnický fond byla naplněna, další publikace se tedy umisťují mimo budovu Nové radnice.

Zdroj vizualizace: Kuba a Pilař architekti s.r.o.

Více o projektu ZDE.

 

V Ostravě proběhla konference Brownfieldy 2022

V Ostravě proběhla konference Brownfieldy 2022. Letošní ročník byl věnován průmyslovému developmentu. Poukázal na nedostatek stavebních pozemků, sílící tlak na udržitelnost a potřebu systémové změny veřejné podpory revitalizace brownfieldů.

Ostrava nebyla pro konání konference vybrána náhodně. Město má jasnou strategii rozvoje, inspiruje se úspěšnými projekty evropských měst a má ambice stát se moderní metropolí s atraktivní architekturou. Jednu z klíčových rolí v tomto ohledu hraje právě úspěšná přeměna brownfieldů, která má podporu místní politické reprezentace i veřejnosti.

Značná pozornost byla na konferenci věnována tématu financování a novým programům podpory brownfieldů, které by se měly v dohledné době otevřít žadatelům. Z hlediska dlouhodobějších změn by měl stát uvažovat o efektivnější práci s pojmem brownfield v rámci územně plánovacích dokumentací, zaměřit se na úpravu rozpočtového určení daní nebo zavést daňové úlevy pro investice do brownfieldů.

Zdroj fotografie: KF Brownfieldy

 

Kraj přispěje na koncertní sál 300 milionů korun

Moravskoslezský kraj přislíbil městu Ostravě příspěvek ve výši 300 milionů korun na projekt Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy. Memorandum o spolupráci uzavřely v roce 2018 Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury ČR. S blížící se realizací projektu město požádalo kraj o slíbený příspěvek, krajští zastupitelé jej schválili v plné výši.

Stavba Koncertního sálu by měla začít už v příštím roce, aktuálně probíhá stavební řízení. Město Ostrava již připravuje výběr zhotovitele první fáze stavby. Projekt byl americkým magazínem Architizer zařazen mezi 10 nejočekávanějších staveb celého světa.

V uplynulých měsících byly v modelu interiéru ostravského koncertního sálu provedeny série akustických měření renomovanou japonskou společností Nagata Acoustics, aby bylo dosaženo dokonalé akustiky budoucího sálu. Model v měřítku 1:10, v dílnách specializovaných pro akustické modely v Mnichově Hradišti, vyrobila pro potřeby testování česká společnost Aveton. Model je nyní, po ukončení všech měření, ve fázi příprav pro převoz směr Ostrava, kde bude zpřístupněn veřejnosti v městské galerii PLATO Bauhaus.

Zdroj vizualizace: Steven Holl Architects

 

Zastupitelstvo schválilo změny územního plánu

Zastupitelstvo města Ostravy vydalo změnu Územního plánu Ostravy č. 3 a rozhodlo o pořízení změny č. 4. Díky tomu vstupuje v platnost řada dílčích změn, které byly projednávány v průběhu posledního roku.

Stěžejní pro další rozvoj města je zpracování další série změn v území v rámci změny č. 4, především dvou rozvojových ploch. První je území podél ulice Opavské, a to i ve vazbě na lokalitu známou pod názvem „Myslivna,” kde je dnes umístěna rezerva pro vědeckotechnický park. Plochy podél ulice Opavské mají potenciál vytvořit důstojný vstup do města s městskou třídou. A právě tato skutečnost, spolu s nevelkou vzdáleností od areálu VŠB, vedou město k záměru spojit budoucí podobu území s vymístěním rezervy pro rozvoj vědeckotechnologického parku. Reálnost záměru bude prověřena v rámci procesu pořizování změny územního plánu.

Druhou takovou lokalitou, která bude prověřena samostatnou změnou, je území mezi Černou loukou a areálem Dolních Vítkovic. Jedná se o významné území, které se v posledních letech úspěšně rozvíjí. Záměrem města je propojit centrum města jižně s Dolní oblastí Vítkovic, na které se v minulosti nacházel těžký průmysl. Na území město pořídilo studii, jejíž autorem je kolektiv autorů v čele s architektem Romanem Kouckým, a která zde umisťuje novou moderní čtvrť, kde najde bydlení, práci a zábavu až 12 tisíc lidí.

Územní plán je zásadní dokument, řešící rozvoj města. Stanoví urbanistické požadavky k využívání území s ohledem na jeho charakter a vytváří předpoklady pro další výstavbu a rozvoj města. 

 

V Porubě se mohou těšit na další moderní zatravněnou trať

Nejdelší úsek nejmodernější tratě v Ostravě vznikne v Porubě. Celkem 1 626 metrů tramvajové tratě v úseku mezi křižovatkami s ul. 17. listopadu a ul. Martinovskou projde změnou konstrukce z klasického kolejového roštu na systém pevné jízdní dráhy. Ta zajistí snížení hluku a vibrací. Dopravní podnik Ostrava (DPO) úsek zatravní a zrekonstruuje i nástupiště hned tří tramvajových zastávek: Telekomunikační škola, Poruba vozovna a VŠB-TUO, směr centrum. Modernizace za 236 mil. korun, největší letošní investice DPO do infrastruktury, proběhne po celý červenec a srpen 2022 a vyžádá si omezení dopravy.

V úseku bude tramvajová výluka. Během realizace bude omezen i silniční provoz. Stavba je spolufinancována z Operačního programu doprava ve výši 85 % uznatelných nákladů.

 Více informací ZDE.

DALŠÍ

 

V Ostravě-Nové Vsi vznikne nový park „U Boříka“

Ostravský obvod Nová Ves získá nové místo k aktivnímu odpočinku i relaxaci, které vznikne přeměnou rekreační zelené plochy na městský park.

Koncepčně je park rozdělen do více funkčních celků, kdy ty hlavní představuje jakási nová ‚náves‘ na souběhu cest a v blízkosti průchodu do severní části obce. V jejím sousedství pak vznikne parková část s hřištěm a prostorem pro nejrůznější akce. Počítá se také s letním kinem nebo bruslařským oválem.

Budou nainstalovány také nové lavičky a drobné sportovní vybavení, doplněné dětskou prolézačkou i potrubním telefonem. Do svahu vedle kiosku přibude horská skluzavka a přístupový prostor k ní bude využitelný v zimě i pro sáňkování. Při jeho výběru byl kladen důraz na jednoduchou údržbu, robustní konstrukce a nadčasovou estetiku.

Při výstavbě dojde taktéž k sadovým úpravám, současné dřeviny ale budou zachovány v největší možné míře, doplní je rovněž nové druhy stromů a keřů.

Zhotovitel stavby již podepsal smlouvu a převzal staveniště. Park by měl být s největší pravděpodobností dokončen během přelomu let 2022/23. Autory návrhu jeho podoby jsou architekti Ondřej Vysloužil, Ondřej Turoň a krajinářská architektka Andrea Ambrožová. Z pozice generálního projektanta celý návrh zastřešilo studio VYSLOUŽIL ARCHITEKTI. Náklady na vybudování celého nového parku budou 17,2 milionu korun.

 

Mezinárodní výtvarná soutěž Mural Bazaly zná svého vítěze

Město Ostrava zná vítěze mezinárodní výtvarné soutěže Mural Bazaly. Na opěrné zdi o ploše takřka 1000 m² vznikne originální dílo Jana „Bogyho“ Lörincze.

Celkem 11 předkladatelů přihlásilo své návrhy do soutěže, jejímž hlavním tématem byla významná transformace města Ostravy a Moravskoslezského kraje, včetně připomenutí nejznámějšího ostravského sportovního klubu FC Baník, který je neodmyslitelně spjat se stadionem Bazaly a který v letošním roce slaví 100. výročí existence. Soutěž vyhlásilo statutární město Ostrava společně s Moravskoslezským krajem, který je majitelem zdi a následně realizaci díla zadá.

„…Vše začalo prvotním Výkopem (Baník 100let), až pak následoval Velký třesk a vznik života. Fosilní usazeniny překvapí svým hořením prarodinu z Landeku – kámen hoří! Černý kámen svým teplem přitahuje lidi z daleka. Vidina lepšího života. Zkoumání podzemí.  Zaslepení červenou vlajkou. Klíč k nové době, a Ostrava dnes.“

Takto Jan Lörincz (Bogy) popisuje dílo, které bylo porotou vybráno jako vítězné zcela jednomyslně. Originalitu celého návrhu doplňuje i způsob realizace. Autor počítá s použitím pigmentu, který bude vytvořen ze stavebního odpadu a odpadů z těžby nerostů v blízkosti dané lokality.

Realizaci uměleckého díla bude financovat Moravskoslezský kraj, který vlastní nejen samotnou zeď, ale i přilehlou komunikaci. Ten již nyní začal s opravou zdi tak, aby byla v polovině července připravena pro umělce.

Projekt Mural Bazaly tak není jediným počinem, které veřejný prostor obohatí o umělecké dílo, aktuálně se připravuje zadání pro mural v rekonstruovaném podchodu u zastávky Dřevoprodej, jehož realizace proběhne po dokončení stavby začátkem příštího roku.

 

Město opět ožije festivalem Colours of Ostrava

Po dvou ročnících, které musely být z důvodu covidové pandemie zrušeny, se do Dolních Vítkovic opět vrací oblíbený hudební festival Colours of Ostrava. Ten se uskuteční od středy 13. 7. do soboty 16. 7. Na festival zamíří kapely a hudebníci různých žánrů z 32 zemí.

Festival zahájí Cirk La Putyka se studenty Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění a zakončí ho koncert Martina Garrixe. K hlavním festivalovým hvězdám budou kromě Garrixe patřit The Killers, Twenty One Pilots, LP, Franz Ferdinand, Meduza nebo Kings of Convenience.

Součástí festivalu bude i tradiční mezinárodní fórum Meltingpot. Toho se letos zúčastní více než 200 řečníků z celého světa. K hlavním letošním hostům bude patřit „Ledový muž“, sportovec a lektor Wim Hof nebo bývalý bhútánský premiér Tshering Tobgay.