ČERVENEC 2021

Development Newsletter!!!

Výběr partnera pro rekonstrukci mrakodrapu zahájen!

Na jaře tohoto roku rozčeřila stojaté ostravské vody zpráva o rekonstrukci mrakodrapu v Ostrčilově ulici. Ten už od roku 2013 zeje prázdnotou a jeho budoucím osudem měla být původně demolice. Město se však nakonec rozhodlo dům nebourat a vrátit mu původní účel, s kterým v 60. letech vznikl – být živým organismem a poskytovat lidem domov.

Návrh rekonstrukce pro město připravilo české studio AI design světoznámé architektky Evy Jiřičné a architekta Petra Vágnera, a spočívá v kompletní přestavbě věžového domu „Ostravský mrakodrap“ na komfortní bytový dům se 76 byty různých velikostí. Počítá se také se stavbou parkovacího domu pro stávající obyvatele i nové nájemníky.

Samotná realizace by měla proběhnout ve spolupráci se soukromým sektorem. Proto město vyhlásilo nyní první fázi veřejné zakázky, tzv. předběžné tržní konzultace, jejichž cílem je primární oslovení potenciálních investorů.

Od dodavatelů se očekává vyjádření k záměru, ale také vyjádření k otázkám v jednotlivých kapitolách předběžných tržních konzultací.

Ty budou probíhat jednokolově písemnou formou do 10. srpna 2021.

Zájemci o účast v předběžných tržních konzultacích naleznou bližší informace na webu pozemky.ostrava.cz a na profilu zadavatele na www.tenderarena.cz prostřednictvím kterého se mohou zaregistrovat.

 

 Jak propojit Dolní oblast Vítkovice s centrem Ostravy?

Na tuto otázku by měla odpovědět urbanistická studie rozvojového území DOV – Karolina, která se bude zabývat využitím území mezi těmito dvěma důležitými částmi širšího centra města. Na přípravě zadání studie se podílel Městský ateliér prostorového plánování a architektury MAPPA. Ten bude i nadále koordinovat celý proces jejího zpracování.

První fází studie bude důkladná analýza území, ze které vzejdou možné varianty řešení. Druhá fáze pak vybranou variantu rozpracuje a popíše kroky, které mají směřovat k jejímu naplnění. Studie by měla být hotova začátkem roku 2022. 

Ve výběrovém řízení města Ostrava na zpracovatele urbanistické studie zvítězilo sdružení 4ct/koucky-arch.cz/Sendler/Špilar.

Zdroj nákresu a více informací o projektu na stránkách ateliéru MAPPA.

 

 

 

 Čeká nás rozkvět logistických hal a skladů

Podle aktuální analýzy společnosti CBRE dochází v posledních letech k nárůstu významu e-commerce po celém světě, což druhotně ovlivňuje trh s logistickými nemovitostmi. Ačkoliv Česká republika nemůže sekundovat velmocem jako Jižní Korea, USA nebo Čína, patří na špičku, co se týče podílu online prodejů na celkovém obratu retailového trhu. Během pěti let zde došlo k nárůstu podílu e-commerce na celkových tržbách z 8 na 17%. Tím ČR předčila státy jako Polsko, Německo nebo Kanada.

Jaký je důvod tohoto růstu? Kromě demografických faktorů to je zejména snadnější přístup k internetu, internetovému bankovnictví a zlepšení dopravní infrastruktury. Jedním z nepochybných faktorů, jenž růst e-commerce v posledním roce uspíšil, je vliv pandemie covidu-19, která kvůli omezení prodeje v kamenných obchodech způsobila přesun zákazníků do online prostředí.

Rozmach e-shopů a online nakupování s sebou přinesl větší nároky na rychlost a kvalitu logistických služeb. Podle analýzy společnosti CBRE tak není pochyb, že logistické nemovitosti budou v příštích letech jedním z tahounů realitního trhu.

Největší objem nových prostor byl v roce 2020 v ČR dodán v Moravskoslezském kraji, dále v Plzeňském a na třetím místě v Praze. A i v letošním roce se dle zprávy Colliers očekává podobný scénář. Ve fázi přípravy či rozestavěnosti je řada projektů. A mezi nejaktivnější regiony opět patří i ten náš Moravskoslezský.

Je potěšující, že jedna z největších transakcí tohoto typu se uskuteční právě v Ostravě, kde si společnost Sportisimo předpronajala 70 000 m2 v Contera Parku Ostrava D1, dalších 25 000 m2 si zde již rezervovala společnost AT Computers. Již nyní Ostrava zájemcům nabízí několik dalších logistických a průmyslových parků s možností moderního skladování. Mezi ty již stojící patří například CTPark v Ostravě-Porubě nebo Contera Park Ostrava City v Ostravě-Kunčicích. Další skladové prostory se připravují v obchodně-průmyslovém parku P3 Ostrava Central v Dolní oblasti Vítkovice nebo Panattoni Park Ostrava Airport v Mošnově.

Zdroj: CBRE; Colliers

Autor grafu: Euromonitor, CBRE Research, červen 2021

Logistické parky v Ostravě ZDE

 

Prvorepubliková vila znovu ožije v rukou města

Nejenom nové projekty stojí v centru zájmů radnice, město nezapomíná také na svou historii. Prvorepubliková Ostrava po sobě zanechala řadu architektonických památek, které se s různým úspěchem podařilo zachránit či rekonstruovat. Grossmannova vila z roku 1923 je jednou z těch, které zub času bohužel nahlodal a město Ostrava by jí rádo navrátilo zašlý lesk. Vila byla původně rodinným sídlem stavitele Františka Grossmanna, do roku 2005 ji využívala nedaleká škola jako školní družinu a od té doby bohužel chátrá. Památkově chráněnou honosnou vilu mezi ulicemi Na Zapadlém a 28. října se ostravská radnice opakovaně snažila prodat, naposledy letos. Zájemce, který se přihlásil poté, co město zveřejnilo záměr prodeje, nabídl ale částku, kterou město nemohlo akceptovat, jelikož byla téměř poloviční oproti znaleckému posudku.

Aktuálně tedy byla vyhlášena soutěž na zhotovitele rekonstrukce, o jejímž vítězi by se mělo rozhodnout v říjnu. Hned poté začnou stavební práce, které by měly trvat zhruba dva roky. Celková částka rekonstrukce by se měla vyšplhat na 88 milionů korun, přičemž pro letošek na ní bylo z úvěru města vyčleněno 10 milionů korun.

 

Měníme veřejný prostor pod taktovkou ateliéru MAPPA

MAPPA neboli Městský ateliér prostorového plánování a architektury se stal nedílnou součástí při plánování změn, kterými město Ostrava prochází. Ateliér se zabývá koordinací některých klíčových projektů města, zpracovává zadání architektonických a urbanistických soutěží a v neposlední řadě popularizuje témata spojená s rozvojem města.

Jedním z projektů, na kterých se ateliér podílel v poslední době, je soutěž o návrh na řešení prostoru náměstí Edvarda Beneše v Moravské Ostravě.

Náměstí E. Beneše je důležitou spojnicí mezi historickým centrem a novou administrativní a rezidenční čtvrtí Nová Karolina. Jeho nevzhlednost bohužel dlouhá léta zůstávala bez řešení, protože možnou proměnu blokoval dlouholetý soudní spor mezi městem a developerem Amadeus Real. Nyní byl spor ukončen s úspěchem na straně města, a to tak konečně mohlo posvětit plánované změny. Příprava soutěže probíhala několik měsíců a výsledky prvního kola by měly být známy v říjnu tohoto roku, finální návrh pak na počátku roku následujícího. K samotné revitalizaci by mělo dojít v roce 2023.

Dalším projektem, na kterém se MAPPA podílí, je veřejná zakázka na zpracování urbanistické studie území vymezeného ulicemi Středoškolská a U Studia. Vítězem zakázky se stal v květnu 2021 ateliér UYO architekti. Studie bude řešit celou lokalitu komplexně včetně vazeb na okolí. Výsledkem by měl být návrh podmínek výstavby včetně typu, velikosti a výšky zde umístěných budov. Zaměří se také na veřejná prostranství.

Městský obvod pozemky plánuje nabídnout k prodeji soukromým investorům, developerská soutěž proběhne na podzim 2021. Do podmínek pro investory budou zapracovány výstupy urbanistické studie.

Více informací o plánované revitalizaci náměstí E. Beneše.

Urbanistická studie území Středoškolská.

 

Volné prostory k podnikání v rezidenci Střelniční čekají na zájemce!

Skloubení historického původu a moderní funkce. To jsou cíle města při rekonstrukci budov, na kterých se podílí. Patří mezi ně také bytový dům na ulici Střelniční, který prošel v nedávné době celkovou rekonstrukcí. Snahou bylo zachovat maximum historických prvků. Zůstalo proto například původní schodiště včetně kovového zábradlí nebo interiérové dveře v obložkových zárubních.

Většina bytů a obchodních prostor si již našla své nájemníky. Aktuálně jsou tak volné k pronájmu pouze prostory sloužící podnikání o celkové výměře necelých 77 m2. Ty jsou k dispozici včetně dvou výloh a samostatného vstupu z ulice Střelniční. K pronajímané ploše patří také zázemí oddělené od obchodních prostor dveřmi a samostatné WC.

Více informací o projektu rezidence Střelniční zde.

Informace o pronájmu prostor na stránkách www.byty.ostrava.cz.

 

Superpočítač Karolina se zařadil mezi nevýkonnější počítače světa

Věděli jste, že v IT4Innovations národním superpočítačovém centru při VŠB – Technické univerzitě Ostrava provozují jedny z nejvýkonnějších superpočítačových systémů nejen v České republice, ale i na celém světě?  Jeden ze superpočítačů - Karolina obsadil 70. místo na žebříčku TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. V Evropě Karolina obsadila 19. příčku a v České republice potvrdila své dominantní postavení nejvýkonnějšího českého superpočítače.

Výsledky ankety jsou vyhlašovány dvakrát ročně již od roku 1993 a Karolina se v ní umístila hned dvakrát – na 70. místě se svou akcelerovanou části, která je určena například pro výpočty umělé inteligence, neakcelerovaná část Karoliny pak obsadila 149. místo a je určena pro obecnější typy výpočtů. Své uplatnění najde Karolina například při vývoji nových materiálů, léků, zkoumání změn klimatu či simulacích spojených s digitálními dvojčaty. Průmyslovým podnikům pak přinese možnost unikátní technologie a možnosti pro inovace, které jim mohou výrazně ušetřit finanční prostředky.

Jedná se o druhý velký úspěch, který se podařilo VŠB – TU docílit v posledních týdnech. V červnu oznámila vznik inovační platformy, která je výsledkem spolupráce s významnou německou institucí Fraunhofer-Gesellschaft v oblasti (informovali jsme v minulém Development newsletter).

Zdroj informací a fotografie: VŠB – TUO

Více k žebříčku TOP500 naleznete ZDE.

 

 Prodloužená Místecká bude mít podobu galerie

Místecká ulice je důležitou dopravní tepnou města a její prodloužení komplikovanou otázkou, která na dlouhou dobu zaměstnala zástupce města Ostravy, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Krajského úřadu MSK.

Představy ŘSD v podobě čtyřproudové komunikace obestavěné až 14metrovovou protihlukovou stěnou nebyly pro vedení města přijatelné. Magistrát tak v roce 2019 přišel s vlastním návrhem, který je kombinací dopravní stavby a akceptovatelného architektonického řešení. Návrh má podobu tzv. galerie, to znamená, že by mělo dojít k částečnému snížení nivelety stavby, jejímu zakrytí pobytovou střechou a návazným systémem propojovacích lávek.

Na konci června se podařilo schválit dohodu všech tří zmíněných subjektů, která vychází z návrhu města. Dohoda je nezbytným předpokladem pro schválení projektu centrální dopravní komisí, zahájení projektové dokumentace pro povolení stavby a zajištění financování ze strany státu.

Předpokládaný rok zahájení stavby je 2026 – 2027 a odhadované celkové náklady činí 1,856 miliardy korun.

Více informací o projektu revitalizace Místecké ulice zde.

 

Připravuje se další ročník konference Invest MORE

8. 9. 2021 proběhne v Trojhalí Karolina již 6. ročník konference Invest MORE, která letos nese název UDRŽITELNÝ RŮST. Jedná se o téma, které hýbe současným světem, proto byste zde neměli chybět!

Konference je převážně určena pro majitele a manažery firem z Moravskoslezského kraje, kteří hledají nové možnosti nebo inspiraci pro rozvoj podnikání a jeho zefektivnění. Akce se mohou zúčastnit i ti, kterým je téma blízké a zajímá je.

Těšit se můžete na několik významných a úspěšných osobností, které Vás tímto tématem provedou.

Program konference je zaměřen na tyto 2 oblasti:

cirkulární ekonomika
• společenská odpovědnost firem

Záměrem je účastníky konference propojit a motivovat je k udržitelnému a odpovědnému podnikání.

Pro účast na konferenci je třeba se registrovat zde

 

DALŠÍ

 

Z Ostravy znovu letecky do Londýna

Po více jak půlroční pauze byla v červnu obnovena pravidelná linka irského nízkonákladového dopravce Ryanair mezi ostravským Letištěm Leoše Janáčka a londýnským letištěm Stansted. Spoj bude lítat pravidelně dvakrát týdně v úterý a sobotu a věřme, že po výpadcích letecké dopravy způsobené epidemií coronaviru bude znamenat obnovení leteckého spojení Ostravy se světem. Vedle této linky by v říjnu mělo dojít k návratu pravidelného spoje do Varšavy polské aerolinky LOT.

Kromě pravidelných linek tvoří mošnovské letiště v letních měsících zázemí pro celou řadu charterových letů do klasických dovolenkových destinací, z nichž většina je provozována společností Smartwings. Ta týdně vypraví z ostravského letiště tři desítky letů, které směřují do 14 destinací.

Zdroj informací a fotografie: Letiště Ostrava

 

Reuse centrum – vyměnit staré věci za dobrý pocit

Udržitelnost, recyklace, upcyklace. Pojmy, které se v posledních letech zařadily do našeho každodenního slovníku. Reuse centrum Ostrava, tedy centrum pro opětovné použití, je společným projektem města Ostravy a společnosti OZO Ostrava, které tyto moderní trendy společnosti reflektuje.

Jedná se o sklad použitého nábytku a dalších funkčních předmětů pro domácnost, které lidé věnovali, protože je již nepotřebují. Nabízeny jsou za příspěvek do veřejné sbírky „Veřejná zeleň v Ostravě“.

Reuse centrum Ostrava se věnuje také osvětové činnosti zaměřené na předcházení vzniku odpadu a jeho opětovné využití. Jedním ze zajímavých projektů je například společná akce s ostravským centrem pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek. Při akci klienti centra vyráběli vyvýšené záhony z vyřazených přepravních palet, kam si posléze mohli zasadit vlastní rostlinky.

Zdroj informací a fotografie: Reuse centrum Ostrava

 

Street art – umění vychází do ulic

Město Ostrava kontinuálně pracuje na estetizaci a zkvalitňování veřejného prostoru. Před několika lety k těmto účelům vznikl dotační program Fajnový prostor, byla a nadále je iniciována řada projektů zaměřených na výsadbu nové zeleně a mimo jiné také schválena vyhláška o regulaci vizuálního (reklamního) smogu.

Poslední z jmenovaných aktivit pomohla k odstranění velkoformátových reklamních plachet, které odhalily prázdné, mnohdy nevzhledné fasády. Možností intervence je více – opravit, ozelenit, případné proluky zastavět. Město se ale také chce koncepčně věnovat dalšímu způsobu okrášlení – využití street artu.

Street art je výtvarné umění vytvářené na veřejných místech. Může být zpestřením a okrášlením nevzhledné budovy, může být ale také nositelem myšlenky – tématu – společenské kritiky. Kvalitní street art nejsou klikyháky vandalů, ale umělecká díla renomovaných výtvarníků, kteří tvoří zodpovědně a s úctou ke kontextu místa a k lidem, kteří v něm žijí.

Město Ostrava vytváří ve spolupráci s odborníky i širokou veřejností databázi, která bude obsahovat seznam míst vhodných k velkoformátovým streetartovým dílům - muralům. S databází bude dále pracovat a v odborné komisi vybírat vhodná „plátna“ pro realizaci streetartových děl. Do tvorby databáze se zapojuje i široká veřejnost, která může do 31. 8. 2021 poslat své tipy prostřednictvím dotazníku ZDE.